Naród żegna ofiary katastrofy

Aktualizacja:
Utrudnienia w Warszawie 17 kwietnia
Utrudnienia w Warszawie 17 kwietnia
Praktyczne informacje dot. warszawskich uroczystości/TVN24
Utrudnienia w Warszawie 17 kwietniaPraktyczne informacje dot. warszawskich uroczystości/TVN24

W sobotę w Warszawie Polacy żegnają prezydencką parę i 94 inne osoby, które zginęły w katastrofie na smoleńskim lotnisku. Symbolicznie, bo jeszcze nie wszystkie ciała wróciły do Polski. Do uroczystości stolica przygotowywała się już od połowy tygodnia. Szacuje się, że weźmie w nich udział kilkaset tysięcy osób.

Utrudnienia w ruchu w sobotę Warszawie
Utrudnienia w ruchu w sobotę WarszawieUtrudnienia w ruchu w sobotę Warszawie/TVN24/ Fot. PAP

Organizacja Pl. Piłsudskiego w sobotę (mapa w powiększeniu)

Centrum Warszawy w sobotę (mapa w powiększeniu - Urząd Miasta Warszawy)

Tydzień po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w sobotę o godz. 8.56, w całym kraju zawyły syreny alarmowe. Decyzją Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika biły też kościelne dzwony. Drugi raz w całym kraju syreny alarmowe odezwą się w południe.

 
Centrum Warszawy w sobotę 

Chwilę potem na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się ceremoniał państwowy pożegnania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych ofiar katastrofy. Godzinę później, także na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta msza święta żałobna w intencji ofiar katastrofy. Na zakończenie odbędzie się modlitwa ekumeniczna Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Przygotowania na Pl. Piłsudskiego
Przygotowania na Pl. PiłsudskiegoTVN24

Na razie spokojnie

Jak informuje policja, od rana spokojnie jest także na warszawskich dworcach i w środkach komunikacji miejskiej.

W sobotę rano na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach nie było też poważniejszych interwencji medycznych - mówi Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Dodał, że w okolicach placu stacjonuje 30 karetek.

Kilka stołecznych szpitali funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości. Na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim rozlokowanych jest siedem namiotów, w których zostały utworzone punkty medyczne.

Telebimy dla żałobników

Choć główne uroczystości odbywać się będą na pl. Piłsudskiego, to sektory w jego centralnym punkcie przeznaczone są jedynie dla rodzin ofiar, przedstawicieli władz, gości specjalnych i niepełnosprawnych.

Cała reszta żałobników będzie mogła zająć dalszą część Placu i teren Ogrodu Saskiego. Wystawionych tam będzie dla nich pięć telebimów, a także zorganizowane będą szpitale polowe i punkty medyczne.

Ostatnie chwile w Pałacu

Sobotnie popołudnie (do godz. 15.00) będzie także ostatnią chwilą na złożenie hołdu prezydenckiej parze, których trumny wystawione są od wtorku na widok publiczny w Pałacu Prezydenckim.

O godz. 17.30 nastąpi przeniesienie trumien prezydenta i jego żony do Archikatedry Warszawskiej. Tam o godz. 18:00 zostanie odprawiona msza święta w ich intencji. Uroczystości przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski Arcybiskup Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi Ksiądz Prymas Henryk Muszyński.

Po zakończeniu mszy świętej do wczesnych godzin rannych będzie czuwanie modlitewne.

W niedzielę o godz. 7:00 trumny z ciałami prezydenta i jego żony wyjadą z Archikatedry Warszawskiej na lotnisko wojskowe Okęcie, skąd godzinę później wylecą do Krakowa, na lotnisko Balice, gdzie odbędzie się dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych i złożenie trumien z ciałami Pary Prezydenckiej w sarkofagu na Wawelu.

Ci, którzy zginęli
Ci, którzy zginęliTVN24

Centrum wyłączone z ruchu

Więcej informacji na temat szczegółów funkcjonowania Warszawy można uzyskać pod numerem infolinii 800 70 70 47 i pod adresem info@um.warszawa.pl. Infolinia działa w godz. 8-20. Dodatkowe informacje

W związku z budową ołtarza na Pl. Piłsudskiego już w nocy z środy na czwartek zamknięty został przejazd przez Pl. Piłsudskiego. W nocy z czwartku na piątek w całości została zamknięta ul. Senatorska na odcinku Miodowa-Pl.Bankowy. Jednocześnie wprowadzono zakaz parkowania w obszarze Świętokrzyska-Marszałkowska-Trasa W-Z-Browarna-Topiel-Tamka.

W nocy z piątku na sobotę z ruchu został wyłączony obszar zamykający się ulicami Al.Jerozolimskie-Al. Jana Pawła II – Trasa W-Z-Wisłostrada. W związku z tym, w sobotę po centrum Warszawy będzie można poruszać się w zasadzie tylko pieszo.

Aby ułatwić poruszanie się w stolicy warszawscy radni zadecydowali, że w sobotę przejazdy transportem publicznym w stolicy będą bezpłatne. Nie trzeba też będzie płacić też za parkingi systemu "Parkuj i Jedź" (od godz. 18 w piątek do niedzieli do godz. 2.30 w nocy), swoje parkingi udostępnią też supermarkety, których większość będzie nieczynna. Łącznie w stolicy ma być dostępnych 45 tys. miejsc parkingowych.

Lista parkingów dla samochodów i autokarów

Więcej informacji na temat szczegółów funkcjonowania Warszawy można uzyskać pod numerem infolinii 800 70 70 47 i pod adresem info@um.warszawa.pl. Infolinia działa w godz. 8-20.

Szczegóły dotyczące kursowania środków warszawskiej komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego, pod adresem www.ztm.waw.pl

PRZECZYTAJ: GDZIE BĘDĄ UTRUDNIENIA W RUCHU DROGOWYM

Sobotnie uroczystości będą transmitowane w TVN24, tvn24.pl i onet.pl od 12. Będziemy je też relacjonować na naszych profilach w serwisach społecznościowych – Twitterze, Blipie i Facebooku (tu stworzymy osobny profil z samą relacją). Te rozwiązania są szczególnie przydatne dla tych, którzy uroczystości będą chcieli śledzić przez telefony komórkowe – obserwując którykolwiek z tych profili, informacje o tym, co dokładnie dzieje się w Krakowie, dostaniecie błyskawicznie na ekrany swoich komórek.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Praktyczne informacje dot. warszawskich uroczystości/TVN24

Pozostałe wiadomości

Sobota upływała w części kraju pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszyły obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Nad Płockiem przeszła ulewa, zalewając ulice i samochody. Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Materiały pokazujące gwałtowne zjawiska pogodowe otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Auta zalane po koła, ulice pod wodą. Ulewa w Płocku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, portalplock.pl

Bardzo tym ludziom współczuję i mam nadzieję, że szybko powrócą do zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do funkcjonariuszy zranionych przez cudzoziemców na granicy z Białorusią. - Ale też zastanawiam się, dlaczego w przypadkach, kiedy to nie jest konieczne, oni znajdują się tak blisko tego płotu, że można dokonać jakiegoś ataku - przyznał były premier, obecnie europoseł.

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Funkcjonariusze zranieni przy granicy z Białorusią. "Dlaczego oni tam w ogóle podchodzą? To nieprofesjonalne"

Źródło:
TVN24

Dzień po tym, jak Waszyngton zezwolił Ukrainie na użycie - z pewnymi ograniczeniami - amerykańskiej broni w atakach na terenie Rosji, w internecie pojawiło się fałszywe wideo, na którym rzecznik USA rzekomo komentuje tę decyzję. "The New York Times" podaje, że amerykańscy urzędnicy stwierdzili, iż nie posiadają informacji o tym, kto jest autorem deepfake'a. Jednocześnie wyrazili niepokój, że "Rosja może zastosować takie techniki do manipulowania".

Niemal minuta o amerykańskim wsparciu Ukrainy. Deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu

Niemal minuta o amerykańskim wsparciu Ukrainy. Deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu

Źródło:
PAP, The New York Times

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w sobotnim wypadku między Opolem a Ozimkiem (woj. opolskie). Samochód z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w drzewo i dachował. Jak podają lokalne media, podróżowały nim siostry zakonne. Służby badają przyczyny wypadku.

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Auto zjechało z drogi, uderzyło w drzewo i dachowało. Media: ofiarami siostry zakonne

Źródło:
TVN24, prostozopolskiego.pl, PAP

48 osób zostało ewakuowanych przez służby w Krasinie (woj. warmińsko-mazurskie) po tym, jak na pochylni wykoleił się i utknął statek, na którym przebywali. Nikt nie został ranny.

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Statek utknął na pochylni. Ewakuowano kilkudziesięciu pasażerów

Źródło:
TVN24

Pożar taśmociągu w jednym z przedsiębiorstw w Świeciu (województwo kujawsko-pomorskie) wybuchł w sobotę. Sytuację udało się opanować. Na miejscu w kulminacyjnym momencie było 12 zastępów straży pożarnej.

Pożar na terenie dużego przedsiębiorstwa. Ogień na taśmociągu

Pożar na terenie dużego przedsiębiorstwa. Ogień na taśmociągu

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 31-letni wikary z parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Żerkowie. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci. Nieoficjalnie wiadomo, że duchowny miał ranę postrzałową. Mężczyzna miał pozwolenie na broń.

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Śmierć na plebanii. Nie żyje wikary

Źródło:
tvn24.pl

Reżim w Pjongjangu wysłał nad terytorium Korei Południowej kolejne balony ze śmieciami i odchodami - informuje w sobotę południowokoreańska armia. W mijającym tygodniu na jej terytorium dotarło już kilkaset takich obiektów.

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Kolejne balony z północy. Przenoszą śmieci i odchody

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kenia chce zaprzestać importu obuwia do 2027 roku. To - według rządu - miałoby ożywić krajowy przemysł skórzany i przyczynić się do utworzenia dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Rozpoczęto już przygotowania i do fabryk zakupiono maszyny zwiększające wydajność przetwarzania. Przeszkolono dodatkowo też kilkuset garbarzy.

Za trzy lata Kenia przestanie importować buty. Już podjęła pewne kroki

Za trzy lata Kenia przestanie importować buty. Już podjęła pewne kroki

Źródło:
PAP

We Władysławowie dwulatek został porażony prądem podczas zabawy. Dziecko w ciężkim stanie zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala.

Dwulatek porażony prądem podczas zabawy. Lądował śmigłowiec

Dwulatek porażony prądem podczas zabawy. Lądował śmigłowiec

Źródło:
tvn24.pl

Trudno tam dojechać, przetrwać zimę, zawsze trochę pieniędzy trzeba trzymać w skarpecie, bo bywa, że brakuje prądu i bankomat nie działa. Jest też problem z pracownikami. - Zawsze trzeba było ich tutaj ściągnąć, dać im mieszkanie - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Ewa Żechowska, szefowa bieszczadzkiej Chaty Wędrowca. - Jest taki przesąd, że pierwsze cztery lata są weryfikacją. Jak ktoś je przeżyje, to jest duża szansa, że w Bieszczadach zostanie - mówi Marta Gawron, właścicielka domków U Szoguna. Nie zamieniłaby jednak Wetliny na żadne miasto.

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

"Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Czeka nas stopniowa poprawa pogody. Jeszcze w niedzielę możemy spodziewać się gwałtownych burz. Od początku tygodnia zjawiska te z każdym kolejnym dniem będą zanikać. Jeśli się pojawią, to tylko lokalnie. Temperatura w nadchodzącym czasie nie przekroczy 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura zacznie się uspokajać

Pogoda na 5 dni. Wiemy, kiedy aura zacznie się uspokajać

Źródło:
tvnmeteo.pl
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

"Nie oddamy Europy" - to spot przygotowany przez Akcję Demokracja, mający zachęcić Polaków do zagłosowania w wyborach do europarlamentu 9 czerwca. Jego autorzy wskazują na to, że Polska jest bezpieczna tylko we wspólnej i silnej Unii Europejskiej.

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Profrekwencyjny spot Akcji Demokracja pokazuje, co może się stać, gdy zabraknie Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W ogrodach kancelarii premiera zorganizowano w sobotę wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. W "Bajkowym ogrodzie" pojawił się między innymi Robert Lewandowski, który - otoczony przez tłum młodych fantów - wypisywał autografy. Odbyły się też liczne zabawy i konkursy. "Spełnienia marzeń i prawdziwych przyjaźni" życzyła z kolei wszystkim dzieciom para prezydencka.

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Wyjątkowy gość w ogrodach kancelarii premiera. Lewandowski odwiedził "Bajkowy ogród" w Dzień Dziecka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o filmach "Garfield" oraz "Puchatek: Krew i miód 2", które właśnie trafiły do kin. W programie wspomniano także między innymi o kłopotach na planie ósmej części "Mission: Impossible".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Film "Sami swoi. Początek" okazał się kinowym hitem: na dużym ekranie obejrzało go ponad 800 tysięcy widzów. Teraz nową produkcję z bohaterami znanymi z kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego znajdziemy w Playerze.

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Kinowy hit do obejrzenia na małym ekranie

Źródło:
DDTVN, tvn24.pl