W sobotę w Warszawie Polacy żegnają prezydencką parę i 94 inne osoby, które zginęły w katastrofie na smoleńskim lotnisku. Symbolicznie, bo jeszcze nie wszystkie ciała wróciły do Polski. Do uroczystości stolica przygotowywała się już od połowy tygodnia. Szacuje się, że weźmie w nich udział kilkaset tysięcy osób.
Tydzień po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w sobotę o godz. 8.56, w całym kraju zawyły syreny alarmowe. Decyzją Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika biły też kościelne dzwony. Drugi raz w całym kraju syreny alarmowe odezwą się w południe.
Chwilę potem na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się ceremoniał państwowy pożegnania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych ofiar katastrofy. Godzinę później, także na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta msza święta żałobna w intencji ofiar katastrofy. Na zakończenie odbędzie się modlitwa ekumeniczna Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.
Na razie spokojnie
Jak informuje policja, od rana spokojnie jest także na warszawskich dworcach i w środkach komunikacji miejskiej.
W sobotę rano na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach nie było też poważniejszych interwencji medycznych - mówi Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Dodał, że w okolicach placu stacjonuje 30 karetek.
Kilka stołecznych szpitali funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości. Na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim rozlokowanych jest siedem namiotów, w których zostały utworzone punkty medyczne.
Telebimy dla żałobników
Choć główne uroczystości odbywać się będą na pl. Piłsudskiego, to sektory w jego centralnym punkcie przeznaczone są jedynie dla rodzin ofiar, przedstawicieli władz, gości specjalnych i niepełnosprawnych.
Cała reszta żałobników będzie mogła zająć dalszą część Placu i teren Ogrodu Saskiego. Wystawionych tam będzie dla nich pięć telebimów, a także zorganizowane będą szpitale polowe i punkty medyczne.
Ostatnie chwile w Pałacu
Sobotnie popołudnie (do godz. 15.00) będzie także ostatnią chwilą na złożenie hołdu prezydenckiej parze, których trumny wystawione są od wtorku na widok publiczny w Pałacu Prezydenckim.
O godz. 17.30 nastąpi przeniesienie trumien prezydenta i jego żony do Archikatedry Warszawskiej. Tam o godz. 18:00 zostanie odprawiona msza święta w ich intencji. Uroczystości przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski Arcybiskup Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi Ksiądz Prymas Henryk Muszyński.
Po zakończeniu mszy świętej do wczesnych godzin rannych będzie czuwanie modlitewne.
W niedzielę o godz. 7:00 trumny z ciałami prezydenta i jego żony wyjadą z Archikatedry Warszawskiej na lotnisko wojskowe Okęcie, skąd godzinę później wylecą do Krakowa, na lotnisko Balice, gdzie odbędzie się dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych i złożenie trumien z ciałami Pary Prezydenckiej w sarkofagu na Wawelu.
Centrum wyłączone z ruchu
Więcej informacji na temat szczegółów funkcjonowania Warszawy można uzyskać pod numerem infolinii 800 70 70 47 i pod adresem info@um.warszawa.pl. Infolinia działa w godz. 8-20. Dodatkowe informacje
W związku z budową ołtarza na Pl. Piłsudskiego już w nocy z środy na czwartek zamknięty został przejazd przez Pl. Piłsudskiego. W nocy z czwartku na piątek w całości została zamknięta ul. Senatorska na odcinku Miodowa-Pl.Bankowy. Jednocześnie wprowadzono zakaz parkowania w obszarze Świętokrzyska-Marszałkowska-Trasa W-Z-Browarna-Topiel-Tamka.
W nocy z piątku na sobotę z ruchu został wyłączony obszar zamykający się ulicami Al.Jerozolimskie-Al. Jana Pawła II – Trasa W-Z-Wisłostrada. W związku z tym, w sobotę po centrum Warszawy będzie można poruszać się w zasadzie tylko pieszo.
Aby ułatwić poruszanie się w stolicy warszawscy radni zadecydowali, że w sobotę przejazdy transportem publicznym w stolicy będą bezpłatne. Nie trzeba też będzie płacić też za parkingi systemu "Parkuj i Jedź" (od godz. 18 w piątek do niedzieli do godz. 2.30 w nocy), swoje parkingi udostępnią też supermarkety, których większość będzie nieczynna. Łącznie w stolicy ma być dostępnych 45 tys. miejsc parkingowych.
Więcej informacji na temat szczegółów funkcjonowania Warszawy można uzyskać pod numerem infolinii 800 70 70 47 i pod adresem info@um.warszawa.pl. Infolinia działa w godz. 8-20.
Szczegóły dotyczące kursowania środków warszawskiej komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego, pod adresem www.ztm.waw.pl
Sobotnie uroczystości będą transmitowane w TVN24, tvn24.pl i onet.pl od 12. Będziemy je też relacjonować na naszych profilach w serwisach społecznościowych – Twitterze, Blipie i Facebooku (tu stworzymy osobny profil z samą relacją). Te rozwiązania są szczególnie przydatne dla tych, którzy uroczystości będą chcieli śledzić przez telefony komórkowe – obserwując którykolwiek z tych profili, informacje o tym, co dokładnie dzieje się w Krakowie, dostaniecie błyskawicznie na ekrany swoich komórek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Praktyczne informacje dot. warszawskich uroczystości/TVN24