Setki dziennikarzy, tysiące policjantów i nawet milion żałobników. Uroczystości w Warszawie, podczas których pożegnane zostaną ofiary katastrofy w Smoleńsku, to jedna z największych i najbardziej skomplikowanych ceremonii jakie widziała stolica.
Uroczystości żałobne rozpoczęły się w sobotę w samo południe na placu Piłsudskiego. Relacjonować je będzie ponad 1500 dziennikarzy z całego świata. W samym tylko centrum prasowym ustawiono stoły i krzesła dla ok. 500 osób, a do tego dochodzą jeszcze stanowiska dla ekip telewizyjnych i specjalne podesty dla fotoreporterów. Relację na żywo prowadzić będą m.in. amerykańska CNN, niemiecka RTL i brytyjskie BBC.
1,6 funkcjonariuszy
Nad bezpieczeństwem żałobników ma czuwać 1,6 tys. funkcjonariuszy, w tym 400 strażników miejskich. - Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą patrolować okolice Placu Piłsudskiego, Pałacu Kultury i Nauki, gdzie ma znajdować się parking dla autobusów oraz Krakowskie Przedmieście - mówi rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak. Działania policji wesprze także 350 funkcjonariuszy Straży Granicznej.
O bezpieczeństwo zgromadzonych dbać będą także służby medyczne. Na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim będzie rozlokowanych siedem namiotów, w których zostaną utworzone punkty medyczne. W każdym będą do dyspozycji cztery łóżka polowe, dwa zespoły ratownictwa, dwie karetki. W okolicach placu stanie 18 karetek; doraźnej pomocy będzie udzielało kilkuset ratowników. Łącznie w pogotowiu będzie 29 karetek, w tym sześć wojskowych. Około 300 ratowników będzie też pieszo patrolować okolice placu.
Trzy helikoptery
W pogotowiu będą także patrole złożone z harcerzy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W razie potrzeby helikoptery mogą lądować i startować z siedziby Biura Bezpieczeństwa Narodowego (awaryjne lądowisko przewidziano na placu Bankowym).
- Służby medyczne, szpitale, karetki są odpowiednio przygotowane do udzielania pomocy - ocenia rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk. - Może dochodzić do omdleń. Szczególnie na początku i na końcu uroczystości, gdy trzeba będzie iść w napierającym tłumie - dodaje.
180 tys. butelek wody
Na Placu Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim ma też zostać ustawionych 200 toalet. Przygotowano również 180 tys. półlitrowych butelek wody, które mają zostać rozdane uczestnikom uroczystości.
Rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska powiedziała, że planowane jest również ustawienie około 50 sztuk 700-litrowych pojemników na śmieci.
Wszyscy mówią jedno: chcemy się pożegnać i oddać hołd wszystkim tym, którzy zginęli w tak tragiczny sposób.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Utrudnienia w ruchu w sobotę Warszawie/TVN24/ Fot. PAP