Najnowsze

Najnowsze

Zabiorą partiom miliony? Jest zielone światło

Ograniczenie dotacji dla partii w trakcie roku budżetowego jest zgodne z konstytucją - taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie TK uznał, że nie można ograniczać subwencji dla partii za kwartały rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy bo "prawo nie działa wstecz". Nadal nie wiadomo zatem od kiedy partie otrzymywać będą mniejsze pieniądze.

Zabójca 8 osób poddał się policji

Mężczyzna podejrzany o zastrzelenie we wtorek ośmiu osób w stanie Wirginia w USA dobrowolnie poddał się w środę policji - poinformował sierżant Thomas Molnar z policji stanowej. Wcześniej poszukiwało go ponad stu policjantów z hrabstwie Appomattox w amerykańskim stanie Wirginia.

Taksówki zablokują stolicę

- 3 marca Warszawa zostanie sparaliżowana - zapowiadają taksówkarze ze Związku Zawodowego "Solidarność". Jak dowiedziała się TVN Warszawa, tego dnia chcą zablokować najważniejsze ulice miasta.

Artykuł 241 do zmiany

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić art. 241 kodeksu karnego. Powołano w tym celu specjalny zespół - dowiedział się tvn24.pl. Z tego przepisu ścigani są dziennikarze m.in. TVN24 i Radia Zet.

Rządowi przybywa zwolenników. I przeciwników

W Polsce jest tyle samo zadowolonych co niezadowolonych z faktu, że pracami rządu kieruje Donald Tusk. Taką konkluzję przynosi najnowszy sondaż CBOS-u. Oznacza to sporą poprawę notowań szefa rządu. Zmieniły się też oceny, jakie Polacy wystawiają ministrom Donalda Tuska. Im przybyło jednak zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Tymoszenko oferuje tekę premiera

Tuż przed południem trzeci w wyścigu do ukraińskiego prezydenckiego fotela Serhij Tyhipko oznajmił, że w drugiej rundzie nie poprze ani lidera prorosyjskiej opozycji Wiktora Janukowycza, ani urzędującej premier Julii Tymoszenko. Kilka godzin później padła propozycja, która może zmienić jego postawę.

Odchodzący prezydent nie składa broni

Wiktor Juszczenko, który w niedzielnych wyborach zdobył zaledwie 5,45 proc. głosów, przyjął porażkę. Zapowiedział jednak, że wynik ten nie pozwala mu odejść z polityki.

"Rytualne zarzynanie holenderskiej wolności"

Holenderski polityk Geert Wilders w 2008 r. nakręcił film krytykujący mocno islam. Zawarł w nim tak mocne tezy, że dziś staje przed sądem oskarżony o podżeganie do nienawiści. Przed amsterdamskim sądem zgromadzili się zwolennicy Wildersa, trzymając plakaty z napisami o "rytualnym zarzynaniu naszej wolności".

15-letnia mama zostanie z dzieckiem

15-letnia Paulina z Zielonej Góry pozostanie przy swoim dziecku. Sąd zdecydował, że dziewczyna zostanie umieszczona z synem w Domu Dziecka w Rybniku, gdzie jest specjalny oddział dla nieletnich matek. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, bo nadal toczy się postępowanie o ustalenie opieki prawnej dla niemowlęcia.

Przed sąd z żoną i teściową

Prokuratura w czwartek ma przesłać do sądu akt oskarżenia wobec Marka Dochnala. Lobbysta, a także jego żona, teściowa i główna księgowa odpowiedzą przed sądem w sprawie wystawienia faktury, dzięki której teściowa lobbysty miała uniknąć zapłacenia 7 tys. zł podatku. Sam Dochnal odpowie ponadto za niezaksięgowanie części dochodów i przygotowanie do użycia sfałszowanego prawa jazdy. Miało je wydać nieistniejące już państwo - British Honduras, obecnie Belize.

62 napady na "nie- Słowian"

W 2009 r. w rosyjskiej stolicy w 62 rasistowskich napaściach zginęło 31 "nie-Słowian", podała moskiewska milicja. We wtorek wieczorem ta sama milicja aresztowała kilkudziesięciu uczestników antyfaszystowskiej manifestacji.

Prawnuczki prezydenta rozbierają się dla rewolucji

Meksyk obchodzi setną rocznicę wybuchu rewolucji i dwusetną utworzenia państwa. Obok nudnych wykładów, akademii i pochodów, wyróżnia się akcja sióstr Calles Carranza, prawnuczek prezydenta Plutarco Elias Calles. Fernanda i Isabel uczciły obchody specjalną sesją dla "Playboya".

Brygida Grysiak o "Pędzącym Króliku"

Mariusz Kamiński po raz pierwszy tak precyzyjnie wskazał miejsce i moment, w którym jego zdaniem doszło do przecieku. Plac Teatralny, kawiarnia "Pędzący Królik", 24 sierpnia 2009, późne popołudnie. Teza poszlakowa, ale mocna. Po spotkaniu z Marcinem Rosołem Magdalena Sobiesiak wycofuje się z walki o miejsce w zarządzie Totalizatora Sportowego.

Pięć lat bez "kuriera z Warszawy"

Pięć lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański. - Pan Jan czuł się posłany z wyraźnie określoną misją, by odważnie nieść świadectwo wolności i prawdy - na rocznicowej mszy wspominał "kuriera z Warszawy" abp Józef Życiński.

Prokuratura odpuszcza Kopacz

Nie będzie śledztwa w sprawie braku w Polsce szczepionek na grypę A/H1N1. Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia tego postępowania z zawiadomienia Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego - poinformował jej rzecznik Mateusz Martyniuk.

Haiti nie radzi sobie z pomocą

Ilość pomocy dla dotkniętych kataklizmem Haitańczyków jest wystarczająca, ale prezydent Haiti Rene Preval ocenia, że na miejscu jest wielki problem z jej koordynacją.

"Dzisiaj wychodzę z obszaru błędu"

Po dwóch latach banicji z SLD, Leszek Miller przyznaje, że jego epizod w Samoobronie był nietrafionym strzałem. - To był błąd, ale nie jest tak straszne popełnianie błędów, jak trwanie w nich. Ja tą dzisiejszą decyzją wychodzę z obszaru błędu - tak były premier skomentował swój wniosek o powrót do Sojuszu. Czy zostanie przyjęty, o godz. 17 zdecydują działacze łódzkiego koła śródmiejskiego.

Mróz nie ustępuje. Awaria też

Mróz nie ustępuje i prognozy nie pozostawiają żadnej nadziei na odwilż w najbliższych dniach. To zła wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski, z których część nie ma prądu już 12 dzień. Do akcji wkroczyło wojsko - w sumie w Małopolsce i na Śląsku energetykom będzie pomagać około 70 żołnierzy. Bez prądu wciąż pozostaje około 25 tys. odbiorców.

Indie mogą stracić cierpliwość

Sekretarz obrony USA Robert Gates ostrzegł, że Indie mogą stracić cierpliwość, jeśli padną ofiarą kolejnego ataku terrorystycznego z terytorium Pakistanu. Podczas wizyty w New Delhi Amerykanin wezwał jednak Pakistan i Indie do współpracy ze wspólnym wrogiem.

Pod sąd za próbę "obalenia władzy ludowej"

Chociaż na zewnątrz Wietnam stara się uchodzić za prężnego azjatyckiego tygrysa, nadal pozostaje represyjną komunistyczną dyktaturą. Przed wietnamskim sądem rozpoczął się proces czterech działaczy demokratycznych, którym postawiono zarzuty spiskowania w celu obalenia komunistycznego rządu. Trzem z nich grozi kara śmierci.

"Ostatnie słowo" Agcy o zamachu na papieża

Ali Agca zapowiada, że powie "coś innego i więcej" o zamachu na Jana Pawła II, którego dokonał w 1981 roku. Będzie to jego "definytywne słowo" o strzałach na Placu Św. Piotra.

Cichocki przedstawia swoją wersję zdarzeń

W środę po godz. 9.30. rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej. Rozpoczęło się planowane ne dziś przesłuchanie sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacka Cichockiego.

Po stłuczce auta Palikota policja ugrzęzła

Suwalska policja ma przesłuchać kierowcę samochodu Janusza Palikota, który zbiegł z miejsca kolizji w Suwałkach przed kilkoma dniami. Kiedy do tego dojdzie - nie wiadomo, bo formalnie funkcjonariusze jeszcze nic o sprawcy nie wiedzą. Choć faktycznie - wiedzą od piątku.

E-papieros też może zabić?

Miały być zdrową alternatywą dla nałogowych palaczy, dawkować nikotynę, ale bez trującego dymu. Greccy naukowcy ostrzegają jednak, że elektroniczne papierosy też mogą być niebezpieczne.

W Belgii zabraknie piwa?

Belgowie wykupują piwo, bo niedługo może go zabraknąć. Od niemal dwóch tygodni załoga zakładów AB InBrew, największego producenta piwa na świecie, nie pracuje. Browarnicy protestują przeciwko zwolnieniu ponad 250 pracowników. A półki w sklepach pustoszeją.

"Musimy mieć pewność, że palimy świeczkę na grobie syna"

Przed planowaną przez śledczych ekshumacją zwłok Krzysztofa Olewnika, jego ojciec Włodzimierz mówi w TVN24: "Musimy mieć pewność, że palimy świeczkę na grobie syna". Jak pisze w piątek "Dziennik Gazeta Prawna", opinia, która wskazywała, że odnalezione w 2006 roku zwłoki, to ciało Krzysztofa Olewnika, została sporządzona jeszcze przed oględzinami. Według śledczych na 50 proc. jest to jednak porwany biznesmen.

ABW: Rządowe witryny z błędami

Nasz kraj - jak wynika z danych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - znajduje się w światowej czołówce państw narażonych na ataki hakerów. Szczególnie jesteśmy narażeni na tzw. phishing, czyli wyłudzenie tajnych informacji osobistych m.in. z kont bankowych - pisze "Polska". Hakerzy rzadko atakują rządowe witryny, ale - jak wskazuje ABW - wynika to z braku zainteresowania. Błędów bowiem na nich nie brakuje.