Najnowsze

Najnowsze

"Problemy dopiero się zaczną"

Pierwsza noc po usunięciu krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego była wyjątkowo gorąca. Podczas odprawianego Apelu Jasnogórskiego, złożyć znicz przybył Jarosław Kaczyński. Przez kordon jego współpracowników i fotoreporterów przebili się także Reporterzy 24.

Szpieg nr 1. ostrzega: Terroryści zaatakują olimpiadę

Atak terrorystyczny na olimpiadzie w Londynie i zamachy przygotowywane przez grupy z Jemenu czy Irlandii Północnej - przed tymi zagrożeniami ostrzegł szef brytyjskiego wywiadu, Jonathan Evans. - Ryzykiem można sterować, ale nie zlikwidować - stwierdził.

Rostowski sięga po pieniądze wojska

Minister finansów Jacek Rostowski chce zmienić zasady finansowania armii tak, by raz dawać wojsku z budżetu więcej, a raz mniej. Przeciwni są: MON, komisja obrony i prezydencki BBN - pisze "Gazeta Wyborcza".

Mini-mućka melomanka i pekińczyk z jęzorem

Ma 84 centymetrów wysokości, 11 lat, uwielbia muzykę - to najmniejsza krowa świata o imieniu Swallow. Znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa, tak jak i Puggy - pies o najdłuższym języku.

"Rosjanie powinni nas całować w rękę"

W odbywającym się dzisiaj Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego w Pułtusku udział weźmie wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski. Jego zdaniem, Rosjanie zamiast potępiać, powinni być nam wdzięczni za organizację tego rodzaju zjazdu. - W gruncie rzeczy Rosjanie powinni nas w rękę całować, że w ogóle przyjęliśmy na siebie takie obciążenie - stwierdził Romaszewski.

"Boli, że władze Polski depczą wartości demokratyczne"

Przyjeżdżam po to, by szukać dróg wyzwolenia dla mojego narodu spod tego samego jarzma, spod którego wyzwalali się Polacy i mam się tu czuć jak przestępca?! To jakiś koszmarny sen, nie tylko mój, lecz i tych, którzy w szeregach "Solidarności" walczyli - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Ahmed Zakajew, szef emigracyjnego rządu Czeczenii. I podkreśla, że do głowy nie mu nie przyszło, by wycofać z organizowania czeczeńskiego kongresu, bo Polacy nagle się od niego odwrócą.

Staranował radiowozy pod komendą

Sześć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierowca samochodu osobowego wjechał w dwa nieoznakowane radiowozy. Do wypadku doszło w Głogowie, tuż przy komendzie policji. Kierowca osobówki był trzeźwy.

71 lat od "ciosu w plecy"

Dokładnie 71 lat temu ZSRR zadał walczącej z nazistowskimi Niemcami Polsce śmiertelny cios w plecy: 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny Polski.

Uczenie dziewcząt ratuje życie dzieci

Kształcenie kobiet uratowało w 2009 roku życie ponad czterech milionów dzieci na całym świecie - wyliczyli amerykańscy naukowcy. Według ich badań im dłużej dziewczęta chodzą do szkoły, tym większe później szanse mają na przeżycie ich dzieci.

Przeszczepiła twarz. "Operacja życia"

- To była operacja życia - mówi prof. Maria Siemionow, która przeprowadziła pierwszy zabieg przeszczepu twarzy w USA. Connie Culp nie miała nosa, policzków, podniebienia i górnej wargi - dziś, choć wciąż jest ryzyko odrzucenia obcej tkanki, może w miarę normalnie żyć.

Raczkował między pędzącymi autami

Poszedł pozwiedzać... autostradę. Malec z tureckiej Antalyi raczkował między pędzącymi samochodami, na szczęście nic mu się nie stało. Wszystko zarejestrowała kamera przemysłowa.

Gdzie jest krzyż, gdzie jest krzyż

Stał pięć miesięcy: był pamiątką, orężem w walce, tematem żartów, miejscem spotkań i turystyczną atrakcją. Rano zniknął z Krakowskiego Przedmieścia, ale zostawił ślady. Nie tylko w postaci barierek.

Sondaż: dobrze, że przeniesiono krzyż

77 proc. Polaków decyzję o przeniesieniu krzyża do kaplicy Pałacu Prezydenckiego ocenia jako słuszną. Połowa uważa, że zrobiono to we właściwy sposób, a 42 proc. nie podobało się, że krzyż przeniesiono nagle i bez uprzedzenia - wynika z sondażu GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

PiS zaczyna kampanię w rocznicę

W rocznicę ataku ZSRR na Polskę PiS rozpoczyna kampanię wyborczą. Na pierwszy ogień idzie Rzeszów, gdzie na lokalnej konwencji wystąpi Jarosław Kaczyński

Zakajew rano zgłosi się do prokuratury

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew w piątek o godz. 8 rano zgłosi się do warszawskiej prokuratury okręgowej - zapowiedział honorowy konsul Czeczenii Adam Borowski. Zakajew jest już w Polsce, ma wziąć udział w obradach Światowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego w Pułtusku. Policja kilkakrotnie zatrzymywała działaczy, dwóch z nich opuściło pułtuską komendę dopiero po północy.

"Kropka nad i" 16.09

Czwartek, 16 września Polska prowadzi wobec Rosji politykę serwilistyczną - uważa była szefowa dyplomacji Anna Fotyga. - Mam doświadczenie kontaktów polsko-rosyjskich i wiem, że językiem rozmowy z nimi nie może być język przystawania na wszystkie propozycje - stwierdziła w "Kropce nad i".

Staniszkis: Najpierw zwycięstwo, potem pomniki

- Trzeba iść po zwycięstwo, a pomniki będzie się stawiało później - taki wniosek, zdaniem Jadwigi Staniszis, powinien wyciągnąć PiS z porannego zabrania krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. A Tomasz Nałęcz dodał: - Chciałbym, żeby Jarosław Kaczyński stał się odpowiedzialnym liderem opozycji. Platformie jest niezbędny PiS patrzący jej na ręce.

Staniszkis: Najpierw zwycięstwo, potem pomniki

Czwartek, 16 września - Trzeba iść po zwycięstwo, a pomniki będzie się stawiało później - taki wniosek, zdaniem Jadwigi Staniszis, powinien wyciągnąć PiS z porannego zabrania krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. A Tomasz Nałęcz dodał: - Chciałbym, żeby Jarosław Kaczyński stał się odpowiedzialnym liderem opozycji. Platformie jest niezbędny PiS patrzący jej na ręce.

"Przyszedłem zapalić znicz za wszystkich poległych"

Ponad 500 osób zgromadziło się w czwartek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, parę minut po godz. 21 na Krakowskim Przedmieściu pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Przyszedłem tu zapalić znicz za wszystkich poległych w smoleńskiej katastrofie - powiedział. Zgromadzeni przed pałacem powitali Kaczyńskiego odśpiewaniem "sto lat" i okrzykami "Jarosław". Aktywna była też grupa osób przeciwna czuwaniu przed pałacem.

BXVI zabrał Polkę do papamobilu

Papież Benedykt XVI w drodze na spotkanie z wiernymi w parku Bellahouston w Glasgow wyciągnął ręce do dziecka, które podała mu kobieta, wziął je do swego papamobilu, pobłogosławił i oddał. Dziecko to polska dziewczynka o imieniu Maria, mająca około roku.

140 mln euro do wzięcia

Po raz kolejny gorączka Superenalotto ogarnęła Włochów. I trudno się dziwić - do wzięcia jest 140 milionów euro po tym, gdy w czwartek znów nie padła "szóstka".

Wojsko zastrzeliło 19 przestępców

19 uzbrojonych przestępców zastrzeliła w północno-wschodnim Meksyku tamtejsza armia. Było to kolejne starcie w trwającej od lat wojnie z kartelami narkotykowymi. Tym razem zginęli domniemani członkowie gangu Zetas, którzy przeprowadzali blokady dróg i wymuszali haracze.

SPD odrzuciła Steinbach

Po krytycznej wypowiedzi Eriki Steinbach na temat Władysława Bartoszewskiego niemiecka SPD uznała, że nie może już współpracować z przewodniczącą Związku Wypędzonych, która jest jednocześnie deputowaną CDU i rzeczniczką frakcji CDU ds. praw człowieka.

Praga pragnie prostytutek

Praski ratusz zatwierdził w czwartek propozycję legalizacji prostytucji. Stosowny projekt zostanie wkrótce przesłany do parlamentu, który musi go zatwierdzić.

"Na pielgrzymkę do Smoleńska nie pojadę"

Jarosław Kaczyński powiedział, że z całą pewnością nie pojedzie na pielgrzymkę do Smoleńska organizowaną przez część rodzin ofiar katastrofy, a w której swój udział zapowiada Pierwsza Dama - Anna Komorowska. Dodał też, że na Krakowskim Przedmieściu powinien stanąć pomnik "i to okazały", który upamiętniałby ofiary katastrofy. - Ale przy tej władzy z pewnością nie doczekamy się tego - podkreślił.

Siedzieli 30 lat, uwolniła ich genetyka

Dwaj Amerykanie ze stanu Missisipi 30 lat siedzieli w więzieniu za okrutny gwałt i zabójstwo, ale wolność dała im współczesna nauka. Badania materiału genetycznego dowiodły, że nie są oni winni zbrodni. W czwartek zwolniono ich z więzienia.

Kaczyński podtrzymuje swoje zeznania. "Będzie konfrontacja"

- W żadnej rozmowie z prezesem PiS nie powiedziałem, że wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest nieprzygotowana ze strony MSZ-u. Prokuratorom zeznam to samo - mówi w rozmowie z tvn24.pl płk Jerzy Smoszna, były lekarz prezydenta. Według Jarosława Kaczyńskiego lekarz o "nieprzygotowanej wizycie" miał usłyszeć kilka dni przed katastrofą od samego dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany, a po tragedii podzielić się tą wiedzą z prezesem PiS. Kaczyński podtrzymuje swoje zeznania.

"Pamiętamy, Katyń, Sybir pomścimy, Czerwone Psy!"

- 17 IX PAMIĘTAMY, PSY, KATYŃ, SYBIR POMŚCIMY, CZERWONE PSY - takie napisy pojawiły się w czwartek rano płaskorzeźbie na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Gdańsku. Prawdopodobnie namalowano je w nocy lub w środę wieczorem.

START idzie do przodu

Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu opowiedziała się w czwartek za przyjęciem nowego układu START z Rosją o redukcji strategicznej broni nuklearnej.