Najnowsze

Najnowsze

Tu-154M gotowy do eksperymentów. Prawie

Tu-154M o numerze bocznym 102 może już przeprowadzić eksperymenty na potrzeby badania katastrofy smoleńskiej. Samolot otrzymał status HEAD, potrzebny do przewozu najważniejszych osób w państwie. Oblotu weryfikacyjnego maszyny dokonano w poniedziałek wieczorem, potrzebny jeszcze komisyjny.

Panika na rosyjskim Dalekim Wschodzie

Ze sklepów na rosyjskim Dalekim Wschodzie znikają urządzenia do pomiaru radioaktywności i preparaty jodowe, a także wino i morska kapusta. Mieszkańcy terenów położonych najbliżej Japonii skupują też różne kostiumy ochronne i maski przeciwgazowe. Rosyjskie władze apelują tymczasem o zachowanie spokoju.

Zieloni złapali (radioaktywny) wiatr w żagle

W związku z katastrofą w Japonii rozgorzała we Francja debata na temat bezpieczeństwa rodzimych siłowni jądrowych. Lider francuskich Zielonych Daniel Cohn-Bendit zażądał, podobnie jak inni przywódcy tej partii, aby we Francji zorganizowano referendum w sprawie rezygnacji z energii atomowej. Jego zdaniem, należy od razu zamknąć stare francuskie elektrownie.

Generał Jaruzelski znowu trafił do szpitala

Generał Wojciech Jaruzelski w ubiegły piątek trafił do szpitala. - Stwierdzono u niego infekcję układu oddechowego - poinformował płk Piotr Dąbrowiecki rzecznik prasowy Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie i dodał, że stan generała jest stabilny. Żona, Halina Barbara Jaruzelska, powiedziała wcześniej, że u jej męża "stwierdzono zapalenie opłucnej".

Reporter 24 ewakuuje się z Sendai - relacja

Nasz Reporter 24 ewakuuje się z miasta Sendai, zrujnowanego przez falę tsunami. W mieście nie ma prądu, a poziom promieniowania ciągle rośnie, dlatego Cezary Treda ucieka do Yamagaty. "Strach udziela się mocno. Słychać komunikaty, żeby unikać kontaktu skóry z deszczem" – relacjonuje na antenie TVN24. Przesyła nam też zdjęcia dokumentujące skalę zniszczeń dokonanych przez żywioł.

Zrównane z ziemią japońskie miasta

Skala zniszczeń, po trzęsieniu ziemi w Japonii jest ogromna - najbardziej i najszybciej ucierpiało miasto Sendai w prefekturze Miyagi na północ od Tokio, ale inne japońskie miasta także są zdewastowane. Od piątku docierają do nas wstrząsające zdjęcia na których widać zrównane z ziemią tereny. Ludzie, którzy po trzęsieniu ziemi wracali by sprawdzić, czy coś ocalało, przyznawali, że nie mogli znaleźć miejsca gdzie stały ich domy.

Amerykanie wierni atomowi

Administracja USA nie przewiduje, by sytuacja w Japonii miała wpływ na amerykańską politykę energetyczną. Rozwój energetyki atomowej pozostanie jej istotną częścią. Władze uspokajają, że jest bardzo mało prawdopodobne, by skażenie radioaktywne z Japonii dotarło do USA.

Kaddafi straszy świętą wojną, Al Kaidą i Hamasem

Muammar Kaddafi robi wszystko by zniechęcić świat do interwencji w Libii. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Giornale" grozi, że w razie międzynarodowego ataku na jego siły, nie zawaha się zawrzeć sojuszu ze wszystkimi wrogami Zachodu.

Podwójne zasady króla

Król Arabii Saudyjskiej oznajmił, że nie będzie tolerował żadnych prób mieszania się innych krajów w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej. W tym samym czasie saudyjskie wojsko angażuje się w akcję pacyfikowania protestów w sąsiednim Bahrajnie.

Groźne promieniowanie. "Panika nic tu nie pomoże"

Kolejna eksplozja wstrząsnęła elektrownią atomową Fukushima I w nocy polskiego czasu. Rząd Japonii poinformował, że na terenie elektrowni znacząco wzrósł poziom promieniowania, a radioaktywna chmura przesuwa się w kierunku Tokio. Marek Gajewski prosto z japońskiej stolicy donosi, że Japończycy mimo trudnej sytuacji zachowują spokój. "Panika nic tu nie pomoże" - mówił na antenie TVN24.

Polacy podzieleni ws. elektrowni atomowej

47 proc. z nas uważa, że Polska powinna wybudować elektrownię atomową. Przeciwnych jest 46 proc Polaków, a niezdecydowanych 7 proc. - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla TVN24 w poniedziałek, jeszcze przed ostatnim wybuchem w elektrowni Fukushima I. Postawa Polaków wobec elektrowni atomowych od 2008 roku prawie się nie zmieniła - wtedy ich budowę popierało 42 proc. Polaków, przeciwnych było 48 proc.

Kim chce rozmawiać "bez warunków wstępnych"

Korea Północna zgadza się na wznowienie "bez warunków wstępnych" sześciostronnych rozmów na temat swojego programu atomowego, podała południowokoreańska agencja Yonhap, opisując wizytę wiceszefa rosyjskiego MSZ w Phenianie.

Reżim miał dość HRW

Human Rights Watch, organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka, nie będzie już miała możliwości wykonywania swoich zadań w Uzbekistanie. Władze w Taszkiencie zmusiły HRW do zamknięcia swojego biura w tym kraju.

Irlandczycy już świętują. Zieleń zalewa ulice

Irlandczycy mieszkający w angielskim Leeds nie mogli już doczekać się obchodów święta swojego patrona. W miniony weekend dali przedsmak tego, co Irlandię i cały świat czeka w Dniu św. Patryka, czyli 17 marca. Było hucznie, wesoło i zielono, także od piwa.

Lieberman straszy rządem Hamasu

Radykalny palestyński Hamas ma większe wpływy na Zachodnim Brzegu Jordanu niż umiarkowany Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, ostrzegł wicepremier i szef MSZ Izraela Awigdor Lieberman.

Niemcy "nie chcą być wciągnięte w wojnę"

Światowe mocarstwa nadal nie podjęły żadnej decyzji w sprawie reakcji na wojnę domową w Libii. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych siedmiu potęg przemysłowych i Rosji (G8) zakończyło się niczym.

Jak przewodzić Unii

Dwoma priorytetowymi sprawami zajmie się rząd na dzisiejszym posiedzeniu. Przede wszystkim ministrowie będą rozmawiać o programie polskiej prezydencji w UE w drugiej połowie tego roku. Rada ministrów przyjmie też wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Cień Czarnobyla

Najpierw potężne trzęsienie ziemi, potem awaria układu chłodzenia i wybuchy w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii. Eksperci uspokajają: to nie drugi Czarnobyl - wybuchł tylko wodór. Skąd ten wybuchowy gaz bierze się w reaktorze jądrowym i jak w ogóle działa elektrownia atomowa?

Ucieczka przed chmurą

Część mieszkańców prowincji Fukushima ucieka w inne rejony kraju w obawie przed radioaktywnym promieniowaniem po awarii elektrowni atomowej. Kilka osób zostało objętych kwarantanną z powodu ryzyka napromieniowania, a władze prewencyjnie przygotowują zapasy preparatu z jodem - odpowiednik znanego w Polsce płynu Lugola - który chroni przed chorobą popromienną.

Rząd Tuska. Czym się chwali, a czego nie zrobił

Głosowanie "70 zmian na lepsze" i lista 95 zapowiedzi premiera z 2007 roku w zestawieniu z tym, co udało się, a czego nie udało się zrobić, to kolejna ofensywa medialna rządu Donalda Tuska. Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili, jak naprawdę wygląda sytuacja w dziedzinach, o których pisze rząd.

"Rozmowa Rymanowskiego" 14.03

Poniedziałek, 14 marca - W Polsce było wielu sprawiedliwych. Nigdy nie powiem, że za mało, bo mój naród nie przeszedł takiego egzaminu. Cała Europa nas zdradziła. Ameryka też - mówił w TVN24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Wszyscy goście "Rozmowy Rymanowskiego" zgodzili się też, że nie ma żadnych statystyk dotyczących tego, ilu Polaków pomagało Żydom w czasie wojny, a ilu im szkodziło, a zachowanie ludzi w tamtym czasie determinowała sytuacja.

"Kropka nad i" 14.03

Poniedziałek, 14 marca Sądzę, że ta książka porusza Polaków - powiedział w "Kropce nad i" Jan Tomasz Gross, autor "Złotych żniw". Przekonywał, że w czasie II wojny światowej Żydzi byli traktowani przez Polaków, jak zwierzyna łowna. I takie zachowanie nie dotyczyło tylko ludzi z marginesu społecznego, ale i normalnych obywateli.

Kolejne miasto zdobyte. Wysłannik ONZ w Trypolisie

Siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego zdobyły Zuwarę, kontrolowane do tej pory przez rebeliantów miasto 120 km na zachód od Trypolisu. Do Libii zawitał specjalny wysłannik ONZ Abdelilah Al-Khatib, by - jak podała oficjalna agencja Jana - zapoznać się z "prawdziwą sytuacją".

Autobus zderzył się z tramwajem

Próbował zawrócić i nie zauważył nadjeżdżającego tramwaju. Około godziny 19.30 w Warszawie na al. Niepodległości zderzyły się autobus i tramwaju. Jedna osoba trafiła do szpitala. Zdjęcia z miejsca zdarzenia nadesłał @Jakub.

Wybitny muzyk obok nazistów. Rodzina żąda przeprosin

Przeprosin, zniszczenia nakładu anglojęzycznego przewodnika po Poznaniu i zadośćuczynienia domaga się siostra Krzysztofa Komedy za umieszczenie wizerunku jej brata obok hitlerowskich oficerów. Zdjęcia obu mężczyzn pojawiły się w jednym dziale przewodnika "In Your Pocket" pt. "Lokalni bohaterowie".

Próbowali postarzyć "Złodziejkę Serc"?

Prokuratura w Rzymie wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie doniesień włoskiej gazety, która napisała, że anonimowi "emisariusze" pojechali do Maroka z misją zmiany w urzędzie daty urodzin Ruby. Bardzo pomogłoby to premierowi Silvio Berlusconiemu w procesie, który wytoczyła mu mediolańska prokuratura.

"Litwa dla Litwinów". Premier potępia

Litewscy posłowie różnych opcji politycznych z premierem Andriusem Kubiliusem na czele potępili piątkowy marsz ulicami Wilna pod hasłem "Litwa dla Litwinów".

"Daily Mail" straszy płodnymi Polkami

Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii są bardziej płodne niż Brytyjki, a nawet Polki mieszkające w ojczyźnie - alarmuje "Daily Mail". Więcej dzieci od Polek mają tylko Pakistanki. Gazeta podaje, że jednym z powodów, dlaczego polskie kobiety mają tak liczne potomstwo, jest opieka socjalna i zdrowotna w Wielkiej Brytanii.

Rekord: 61 piratów za jednym zamachem

Indyjska marynarka wojenna osiągnęła znaczący sukces w walce z somalijskimi piratami. Fregata IMS Tabar zdołała w trakcie jednej akcji pojmać 61 piratów i uwolnić 13 marynarzy. To największy sukces w historii operacji anty-pirackich na Oceanie Indyjskim.