Francuzi wygrali wielki przetarg na myśliwce

Aktualizacja:
 
W siedzibie rządu i koncernu Dassault zwyciestwo wywołało zapewne wielką radośćmat.producenta

We Francji strzeliły korki szampana, bowiem koncern Dassault wygrał wielki indyjski przetarg na dostawę 126 nowoczesnych myśliwców. Francuzi mają dostarczyć 126 maszyn Rafale za około 15 miliardów dolarów. To jeden z najdroższych w historii przetargów na zakup zagranicznego uzbrojenia. Zwycięstwo ma wielkie znaczenie dla Francuzów, którzy od wielu lat bez powodzenia próbowali komuś sprzedać swoją najnowocześniejszą maszynę.

Zwycięstwo francuskiego myśliwca skomentował nawet Nicolas Sarkozy. - Czekaliśmy na to od 30 lat - powiedział prezydent na konferencji prasowej, odnosząc się do momentu rozpoczęcia programu budowy Rafale. Według Sarkozy'ego, zwycięstwo w przetargu należy też potraktować jako sygnał zaufania do francuskiej gospodarki.

W ostatecznym etapie przetargu Rafale mierzył się z Eurofighterem, produkowanym przez europejskie konsorcjum. O wygranej konstrukcji francuskiej miała przesądzić cena, ponieważ obie maszyny spełniały wymagania indyjskiego lotnictwa. Dassault miał według przecieków zaoferować cenę o pięć milionów dolarów niższą. Wcześniej z konkursu odpadły F-16, F-18, Gripen i Mig-35.

 
Po ogłoszeniu decyzji cena akcji Dassault skoczyła o 22 procent (Fot 

Drugi etap

Wygranie przetargu nie jest jeszcze równoznaczne z zakupem 126 maszyn. Teraz czas na szczegółowe negocjacje kontraktu, co może być długie i bolesne dla Francuzów. Indie będąc świadome swojej pozycji największego na świecie importera uzbrojenia, mogą być wybredne i wymagające.

Warunki przetargu zakładały, że spośród 126 Rafale, aż 108 ma zostać wyprodukowanych w Indiach. Teraz Hindusi będą zapewne domagać się jak największego transferu technologii, co ze swojej strony Francuzi będą starali się minimalizować. Problemy w tej dziedzinie mogą nawet doprowadzić do zerwania rozmów.

Ponadto zakup 126 Rafale jest niezwykle kosztowny. 15 miliardów dolarów to znacząca suma, nawet dla Indii. Także z tego powodu ostateczne zawarcie umowy nie jest jeszcze pewnikiem.

Sprawa wagi państwowej

Sprzedaż za granicę najnowocześniejszych francuskich myśliwców była przedmiotem wielkiej troski w Paryżu. Opracowany wielkim kosztem Rafale, będący symbolem technicznych możliwości przemysłu obronnego Francji, pomimo niezaprzeczalnego potencjału, od wielu lat nie znalazł nabywcy. W lobbowanie na rzecz jego zakupu w kolejnych krajach intensywnie angażowali się francuscy politycy, ale zawsze bez rezultatu.

Pomimo tego, do dzisiaj, od wprowadzenia do służby w 2010 roku, jedynym użytkownikiem Rafale jest Francja. Myśliwce brały udział w przetargach, lub pojawiały się informacje o ich możliwym zakupie, w między innymi Szwajcarii, Omanie, Kuwejcie, ZEA (rozmowy nadal trwają), Brazylii (tu podobnie) i Libii. W "świecie" samolotów wojskowych, zdobycie pierwszego zamówienia zagranicznego ma wielkie znaczenie, ponieważ świadczy o dojrzałości konstrukcji. Kolejne zamówienie przychodzą zazwyczaj już znacznie łatwiej.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mat.producenta