Najnowsze

Najnowsze

Mladić robi wszystko, by uniknąć sądu

Były dowódca Serbów bośniackich gen. Ratko Mladić na rozprawie przygotowawczej w czwartek oskarżył ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, że jest "stronniczym sądem NATO" i sądzi go w imieniu Sojuszu. Przyniósł też rodzinne fotografie, którymi wymachiwał w stronę publiczności.

"Pawlak na krótkiej smyczy", a Ziobro z bucikami jak Palikot

Mimo deklarowanego przez ludowców sprzeciwu w kwestii podniesienia wieku emerytalnego kobiet, premier i tak może zyskać ich poparcie - uważa Adam Hofman. I dodaje: Nie wiem, czy to z miłości, czy z rozsądku Pawlak jest trzymany na bardzo krótkiej smyczy. Poza tym - jak podkreślił w Kropce nad i - nawet jeśli PSL by zawiódł, projekt poparłyby ugrupowania Janusza Palikota i Leszka Millera.

"Przyjaciele Syrii": interwencji nie będzie

Zachodnie i arabskie siły wezwą prezydenta al-Assada do zawieszenia broni i wpuszczenia pomocy humanitarnej dla dotkniętych konfliktem Syryjczyków - pisze agencja Reutera dzień przed szczytem w Tunisie, powołując się na nieoficjalnie informacje. Według niej, "Przyjaciele Syrii" nie rozważają interwencji na kształt tej, którą podjęto w Libii.

"Fajne czasy, było minęło"

- A ja myślałem, że będziemy poważnie rozmawiali. Pamiętam, fajne czasy. Było minęło i to widać chociażby po czuprynie - tak minister transportu Sławomir Nowak zareagował na pytanie o archiwalne zdjęcie, na którym jako maturzysta pozuje na tle morza. Wcześniej minister nie chciał na ten temat rozmawiać z reporterką TVN24.

Demaskator odpowie za wspieranie wroga?

Starszemu szeregowemu Bradleyowi Manningowi, podejrzanemu o udostępnienie portalowi Wikileaks tajnych dokumentów dyplomacji amerykańskiej, odczytano w czwartek w bazie wojskowej Fort Meade w Marylandzie akt oskarżenia.

Wiatr słabnie, ale nie ustaje. W nocy 60-80 km/godz.

Przed nami wietrzna noc. Po południu wiatr osłabł, ale w północnych województwach w nocy ma dochodzić do 70-80 km/godz. Niewiele słabszy będzie w centrum i na południu kraju. Na Bałtyku utrzyma się sztormowa pogoda, a w górach porywy mogą osiągać 100 km/godz. Podobnie będzie w piątek.

Autostrady? "Prędzej czy później będą"

- Żaden z wykonawców nie wybiera się do zejścia z placu budowy i za to też trzeba ich pochwalić. W trudnych warunkach, ale ta robota jest wykonywana. I powiedziałbym tak: prędzej czy później te drogi będą - mówił w "Faktach po Faktach" minister transportu Sławomir Nowak, pytany o postęp w budowie autostrad. I zapewniał: - Tam gdzie są opóźnienia i będą nieuzasadnione, będziemy żądali odszkodowań finansowych. Wykonawcy to doskonale wiedzą.

"Ci, którzy chwytają za broń, muszą widzieć przed sobą przyszłość"

Światowi liderzy chcą walczyć z terroryzmem i piractwem w Somalii. Na szczycie w Londynie uzgodnili 7-punktowy plan działania. - Ci młodzi ludzie, którzy teraz chwytają za broń i idą za al-Szebabem, muszą wiedzieć, że jest dla nich przyszłość w stabilnej i rozwijającej się Somalii - powiedział gospodarz szczytu, David Cameron. Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła natomiast, że naloty na Somalię nie wchodzą w grę.

MSZ pozbywa się rezydencji i siedzib b. ambasad

Informatyzacja, redukcja personelu, a przede wszystkim potrzeba oszczędności - to powody, które skłoniły resort spraw zagranicznych do wystawienia na sprzedaż kilkunastu nieruchomości za granicą. Szacowana wartość budynków, znajdujących się m.in. w Wenezueli, Senegalu, Nigerii, Urugwaju i na Kostaryce - wynosi ponad 38 mln euro. Wśród nich są siedziby byłych ambasad.

Chcą mieć most im. Chucka Norrisa

Słowacy chcą mieć most im. Chucka Norrisa - wynika z ankiety, którą przeprowadziły słowackie władze regionalne, by poznać opinię mieszkańców na temat nazwy dla budowanej właśnie nowej przeprawy rowerowej, mającej połączyć przedmieścia Bratysławy z Austrią.

"Wody z pól i podwórek nie pompujemy. Czasu by zabrakło"

W woj. warmińsko-mazurskim woda z roztapiającego się śniegu zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.

Chińczyk lepszy niż Warhol i Picasso

Chińczycy są światową potęgą - teraz także w malarstwie. Chińczyk Zhang Daqian (1899-1983) stał się numerem jeden w rankingu światowych aukcji w 2011 roku, detronizując Pabla Picassa i Andy'ego Warhola - poinformowała wyspecjalizowana w rynku sztuki spółka Artprice. Chiński malarz Qi Baishi jest drugi.

Kolejny kraj wstrzymuje ratyfikację ACTA

Kolejny kraj zawiesza ratyfikację ACTA. O wstrzymaniu procesu poinformowała w czwartek Rumunia. Decyzja spowodowana została odesłaniem umowy przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Kwiatkowski: część raportu ws. Błasika "musi zostać zweryfikowana"

- Nie mam wątpliwości, że ta część raportu, które przypisała niektóre wypowiedzi z kabiny pilotów dowódcy Sił Powietrznych, musi zostać zweryfikowana. To ważna okoliczność ze względu na odczucia bliskich generała - powiedział w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski pytany, czy jest rozczarowany raportem Millera i błędnym rozpoznaniem głosu gen. Błasika w kabinie.

Nie ma oczu i żyje 2 km pod ziemią

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Czekali pięć godzin na odlot. Piloci okazali się za starzy

Z ponad pięciogodzinnym opóźnieniem wylecieli z londyńskiego portu Heathrow pasażerowie lotu do Warszawy samolotem linii lotniczych LOT. Powód? Przy rutynowej kontroli okazało się, że obaj piloci mieli przekroczone 60 lat, co jest niezgodne z przepisami i co uniemożliwiło przelot. W komunikacie przesłanym nam po południu PLL LOT zapewnia, że "pasażerowie otrzymali posiłki i napoje".

Wpadki, przemówienia, owacje i gwizdy

Co roku nominowani do Oscara otrzymują 8-minutowe nagranie, na którym Tom Hanks instruuje ich, jak w godny i nie za długi sposób odebrać statuetkę. Na szczęście, czasem na gali pojawiają się spontaniczne, nieoczekiwane i skandaliczne zachowania i wypowiedzi. Oto te najbardziej niezapomniane.

Lekarz Tymoszenko: Nie zezwolono zbadać jej krwi

Kanadyjski lekarz Peter Kujtan twierdzi, że międzynarodowej misji medycznej badającej w więzieniu byłą premier Julię Tymoszenko nie zezwolono na pobranie krwi opozycjonistki. Władze ukraińskie odrzuciły te zarzuty.

Polacy oskarżeni o handel ludźmi w Szwecji

Dwoje obywateli polskich i ich romska wspólniczka stanęło we wtorek przed sądem w Goeteborgu za przestępstwo zakwalifikowane jako "handel ludźmi". Są oskarżeni o zmuszanie do kradzieży Polaków ściąganych do Szwecji obietnicami mieszkania i pracy. Proceder ten trwał pięć lat.

"Ludzie myślą, że bawimy się w Boga"

- Są ludzie, którzy myślą, że bawimy się w Boga, sprzeciwiają się klonowaniu i kropka. Ja nie mam takiego wrażenia - mówi w rozmowie z TVN24 prof. Keith Campbell, jeden z twórców owcy Dolly, który przyjechał do Warszawy na zaproszenie Centrum Nauki Kopernik. - Jestem przeciwny klonowaniu ludzi w celach reprodukcyjnych, ale popieram użycie tej metody do uzyskania komórek macierzystych - wyjaśnia.

Kotliński przeprasza Olejnik za "hienę"

Redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity" i poseł Ruchu Palikota Roman Kotliński opublikował w "Gazecie Wyborczej" oświadczenie, w którym przeprasza dziennikarkę TVN24 Monikę Olejnik za to, że w kierowanym przez siebie piśmie opublikował tekst, w którym nazwał ją "dziennikarską hieną w spódnicy, która potrafi zgnoić człowieka, nie widząc go nigdy na oczy".

Stan aktora się poprawia. "Będzie już tylko lepiej"

Ze szpitala MSWiA, w którym leży młody aktor Alan Andersz napływają coraz lepsze wiadomości. – Alan ma silny organizm i chce wyzdrowieć. Wszyscy mają nadzieję, że stanie się to jak najszybciej – mówi menedżerka aktora.

Najemnicy Kaddafiego palą i zabijają w sąsiednim kraju

- Tego dnia przeprowadzano egzekucje zbiorowe, podrzynając gardła lub po prostu oddając strzał w głowę - tak o krwawych wydarzeniach w mieście Aguelhok mówił szef wydziału informacji wojska Republiki Mali płk Idrissa Traore. Rząd w Bamako przekonuje, że to dzieło sprzymierzonych rebeliantów tuareskich i bojowników Al-Kaidy. Tuaregowie, którzy w styczniu wzniecili kolejne powstanie na północy Mali, twierdzą, że nie mają nic wspólnego z islamistami. Faktem jest za to, że w ich szeregach walczy wielu weteranów wojny w sąsiedniej Libii.

Chinki okupują publiczne toalety

Chinki domagają się równouprawnienia w kwestii toalet publicznych. Chodzi o to, by kobiety nie musiały stać w długich kolejkach, by skorzystać z szaletu, bo średnio załatwienie potrzeby zajmuje im trzy razy więcej czasu niż mężczyźnie. Na czwartek zapowiadają protest w tej sprawie w Pekinie.

Grecy wymienią obligacje

Grecki parlament uchwalił ustawę umożliwiającą redukcję zadłużenia Grecji o ponad 100 miliardów euro przez wymianę obligacji posiadanych przez wierzycieli prywatnych na obligacje o mniejszej wartości i dłuższym okresie zapadalności.

Premier przegrał w sądzie z matką Gosiewskiego

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał "skargę na bezczynność" premiera Donalda Tuska, złożoną przez matkę zmarłego w katastrofie smoleńskiej Przemysława Gosiewskiego. Pełnomocnik Jadwigi Gosiewskiej przez kilka miesięcy pytał kancelarię premiera o polsko-rosyjskie ustalenia dotyczące współpracy przy badaniu przyczyn katastrofy. Odpowiedzi, które uzyskał, nie zadowoliły go.

Bez reformy "nie wystarczy nawet na podłe przeżycie"

- Jeśli pozostawimy wiek emerytalny na tym poziomie, jaki jest dziś, a ludzie będą coraz dłużej żyli, to emerytura nie wystarczy nawet na najbardziej podłe przeżycie - powiedział podczas spotkania z Parlamentarną Grupą Kobiet premier Donald Tusk, przekonując do zasadności podwyższenie wieku emerytalnego. - Musimy mieć odwagę to powiedzieć i podjąć decyzję, żeby nie skazać Polaków, a przede wszystkim kobiet na fikcyjne emerytury - podkreślił premier.

Na nadmorskiej promenadzie wyrosły lodowe góry

Zniszczone ławki, uszkodzona lampa i zalegające na ścieżce rowerowej kilkumetrowe lodowe góry. Taki jest finał porywistego wiatru, który w czwartek po południu nawiedził nadmorską Kuźnicę (woj. pomorskie). Wystarczyła godzina, by silne podmuchy wypchnęły masę lodową, która utworzyła na promenadzie przy porcie kilkumetrowe góry. Zdjęcia i filmy otrzymaliśmy od mieszkańców.