Najnowsze

Najnowsze

Brazylia karze Amerykanów za wyciek

Brazylia nałożyła na amerykański koncern naftowy Chevron grzywnę 10 mln reali (5,4 mln dol.) za "złamanie obowiązku chronienia środowiska". Sprawa dotyczy braku reakcji koncernu na wyciek ropy, do jakiego doszło na początku listopada u wybrzeży stanu Rio de Janeiro. Policja zapowiada też aresztowania wśród Amerykanów, a prokurator chce gigantycznego odszkodowania 11 mld dolarów za wszystkie "grzechy" Chevronu.

Mikołaj na wodach Potomacu

Święty Mikołaj podróżuje nie tylko na saniach. Na zimnych wodach rzeki Potomac w okolicach stolicy USA, Waszyngtonu pokazał się wraz ze swoją świtą na nartach wodnych.

Pasterki w całym kraju. "Z bólem zauważamy niechęć do Kościoła"

- Betlejemska noc, budzi w nas nadzieję i niesie radość, jakiej świat - ze swoimi środkami doczesnej potęgi i mocy - dać nie może - powiedział w homilii podczas pasterki w Kościele pw. Michała Kozala w Wągrowcu - prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W podobnym tonie zabrzmiał głos kościoła w innych miejscach w Polsce.

120 tysięcy wiernych w Betlejem

Ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów przybyło w tym roku do Betlejem, na Zachodnim Brzegu, na obchody święta Bożego Narodzenia, których kulminacją była odprawiona o północy pasterka w liczącej 1700 lat Bazylice Narodzenia Pańskiego. Przewodniczył jej łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal. W świątyni pojawił się też prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas.

Papież poprowadził pasterkę. Zapłonęło też Światło Pokoju

Papież Benedykt XVI poprowadził w wigilijny wieczór pasterkę w bazylice św. Piotra. W czasie homilii przypominał, że w święta należy myśleć o najuboższych. - Przestańmy koncentrować się na tym, co jest materialne, wymierne i namacalne - dodawał. Wcześniej papież zapalił światło pokoju w oknie swego apartamentu w Pałacu Apostolskim. W tym roku przypada 30. rocznica tego historycznego gestu, zainicjowanego przez Jana Pawła II. Ceremonia zakończyła uroczystość odsłonięcia bożonarodzeniowej szopki o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.

"Podziękujmy sobie wzajemnie"

Boże Narodzenie to święta rodzinne, bardzo bogate tradycją, zwyczajami, także relacjami międzyludzkimi - powiedział w wigilijnym orędziu do Polaków przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Pomoc GOPR-owców była wigilinym cudem

Dokładnie 10 lat temu cała Polska trzymała za nią kciuki. Pokazana w "Faktach" TVN w 2001 r, w wigilię historia dziesięcioletniej Joasi kazała wstrzymać oddech. Był potężny mróz, wielki śnieg i bardzo chore dziecko, do którego nie mogła dostać się karetka. Z żywiołem przegrali strażacy, ale wygrali ratownicy górscy. Od tamtej pory dla dwudziestoletniej teraz Joanny każde Boże Narodzenie to cud.

Boska cząstka a apetyt na podróże w czasie

Czy w najbliższym czasie podróże w czasie staną się rzeczywistością? Naukowcy z CERN prawie odkryli boską cząstkę, która podobno odpowiada za powstanie świata. I choć z tego odkrycia ludzkość nie skorzysta, to największa maszyna na świecie już zaczyna przynosić nie tylko satysfakcję uczonym.

"Panie Putin, będzie to panu krzyczeć cała Rosja"

Tysiące ludzi na ulicach Moskwy. Żądali ponownych wyborów do Dumy Państwowej oraz uwolnienia osób zatrzymanych podczas poprzednich demonstracji. Do reform wezwał m.in. były minister finansów Aleksiej Kudrin. - Będziemy wychodzić na ulice, dopóki nam nie oddadzą tego, co nasze. Wyprowadzimy na ulice milion ludzi - groził z kolei na wiecu Aleksiej Nawalny z antykremlowskiej opozycji. Demonstracje zapowiadane są po Nowym Roku.

Tak ubraliście swoje choinki

Ubieranie choinki to jedna z najprzyjemniejszych bożonarodzeniowych tradycji. Nasi Reporterzy 24 postanowili się pochwalić swoją inwencją twórczą i chwycili za aparaty. W serwisie Kontaktu 24 zamieszczają zdjęcia przystrojonych drzewek i innych dekoracji świątecznych.

Pasterka w strugach deszczu. Mokro w pierwszy dzień świąt

W nocy z zachodu na wschód będzie przemieszczać się wilgotna masa powietrza. W ciągu najbliższych 24 godzin przyniesie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na termometrach także w nocy zobaczymy dodatnie temperatury. Jedynie na wschodzie będzie mroźno.

Nowa lista bez 847 leków

Z listy leków refudnowanych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia usunięto 847 produktów. Wstępne analizy wskazują, że zmiany w terapii będą dotyczyły setek tysięcy chorych.

Irańska flota próbuje zamknąć cieśninę Ormuz

Irańska marynarka wojenna rozpoczęła w sobotę 10-dniowe ćwiczenia na wodach międzynarodowych, gdzie wypróbuje swą zdolność zamknięcia cieśniny Ormuz, przez którą przepływa znaczna część światowego eksportu ropy.

Ścigają producenta groźnych implantów

Powodem ścigania założyciela firmy, która produkowała niebezpieczne silikonowe implanty piersi PIP, jest prowadzenie po pijanemu auta na Kostaryce, a nie sprawa protez - poinformował w sobotę Interpol, który wydał "czerwone zawiadomienie".

"Nie tak się umawialiśmy"

Pięciu żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie, zostało dziś pochowanych. Sierż. Marcina Szczurowskiego, sierż. Marka Tomalę sierż. Krystiana Banacha, sierż. Łukasza Krawca oraz mł. chor. Piotra Ciesielskiego żegnała najbliższa rodzina i tłumy mieszkańców ich rodzinnych miejscowości.

Nowe zasady wystawiania recept

Ministerstwo zdrowia opublikowało rozporządzenie określające sposób i tryb wystawiania recept lekarskich. Od stycznia będą obowiązywały nowe wzory recept z informacją dotyczącą odpłatności pacjenta za leki. Gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie musiał zwrócić kwotę nienależnej refundacji wraz z odsetkami.

Pierwsza gwiazdka już na niebie

Planety Wenus i Jowisz to przysłowiowe pierwsze gwiazdki, które w Wigilię świąt Bożego Narodzenia kilkanaście minut po godz. 15 pojawiły się na niebie.

Wskoczyła do basenu samochodem

W Argentynie zaczyna się lato i niektórym zrobiło się bardzo gorąco. Ale, żeby nie wysiąść, nie rozebrać się, ale samochodem wjeżdżać do basenu?

Święta czasem technologii

Dwie trzecie Polaków, bo 66 proc. złoży życzenia świąteczne SMS-em. To największy odsetek wśród badanych przez Microsoft krajów UE i Rosji - pisze "Rzeczpospolita". Polacy najchętniej widzieliby pod choinką gadżet taki jak smartfon, tablet czy komputer

Skąd wzięły się bombki? Z biedy

Tradycja strojenia drzewek wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich, ale bombki pojawiły się na choinkach dużo później. Przed nimi na choinkach były min. lakierowane owoce i malowane orzechy.

Szopka na  600 osób

Portugalia ma największą żywą szopkę w Europie. Oryginalna inscenizacja powstała na północy kraju, w mieście Braga. Wzięło w niej udział ponad 600 aktorów.

Wałęsa: Dzięki Havlowi wybiliśmy zęby niedźwiedziowi

Lech Wałęsa w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" podkreślił, że gdyby nie aksamitna rewolucja pod wodzą Vaclava Havla, Polacy pozostaliby sami. - Dzięki Havlowi u naszego boku wybiliśmy zęby niedźwiedziowi w całym dawnym Układzie Warszawskim - przyznał były prezydent.

Pierwsza gwiazdka najpierw w Gołdapi

Pierwszą "gwiazdkę" zobaczą dziś najpierw mieszkańcy Gołdapi. Ta miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim jest najbardziej wysunięta na północny-wschód w Polsce. Co ciekawe, świecąca kropka tak naprawdę nie jest gwiazdą, a planetą - to Wenus.

"Jutrzejszy dzień może być lepszy"

Atmosfera wieczerzy wigilijnej, która czyni nas bardziej otwartymi na innych - to nasza narodowa wartość - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk w życzeniach na Boże Narodzenie. Opublikowane one zostały w sobotę na jego stronie internetowej.

Wigilia prawie biała. Na Suwalszczyźnie

Większość mieszkańców Polski w Wigilię nie zobaczy śniegu. Zamiast białego puchu, plucha. Nieco ładniej jest na Suwalszczyźnie, gdzie mróz sprowadził szadź, która wygląda prawie jak śnieg.

Z opłatkiem u bezdomnych

O rodzinnych świętach i suto zastawionym wigilijnym stole mogą tylko pomarzyć. Nie mają już na to szans, bo Bóg, rodzina i państwo dawno o nich zapomnieli. Pamiętali strażnicy miejscy, którzy przywieźli świąteczne paczki i opłatek.