Najnowsze

Najnowsze

Cała Polska pamiętała

Rocznicę katastrofy 10 kwietnia Polacy obchodzili w całym kraju. Tysiące ludzi uczestniczyło w nabożeństwach, marszach i odsłonięciach pamiątkowych tablic.

Litwa, Niemcy, Izrael, Ukraina... Msze święte w intencji ofiar

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego tupolewa, w Kościołach na świecie odprawiono msze święte. Za 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem i za zgodę wśród Polaków modlono się m.in. w Niemczech, Czechach, na Litwie, Ukrainie, w Irlandii, Francji, Belgii, Izraelu, USA i we Włoszech. Nabożeństwo odbyło się także w kościele w Londynie, gdzie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Natomiast na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu.

Rocznica okiem zagranicznych dziennikarzy

Wydarzenia związane z rocznicą 10 kwietnia relacjonowały nie tylko polskie media, ale także dziennikarze z całego świata. Oczy kamer skierowane były na warszawskie Powązki, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości oraz na demonstracje pod Pałacem Prezydenckim. Szacunek, współczucie, smutek i wzruszenie dominowały we wszystkich przekazach zagranicznych mediów.

Ruszają prace przy polskich mogiłach

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) rozpoczynają przygotowania do ekshumacji na cmentarzysku ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem na Ukrainie, gdzie za rok ma być otwarty czwarty cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej.*

"Fakty" ze Smoleńska ku pamięci

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem "Fakty" wyemitowane zostały ze specjalnego studia na lotnisku Siewiernyj. Reporterzy, którzy przed rokiem relacjonowali katastrofę polskiego Tupolewa, opowiadali, jak wydarzenie to wpłynęły na Polaków i na jakim etapie jest smoleńskie śledztwo.

"Skandal okrył mrokiem pierwszą rocznicę"

"Skandal, który okrył mrokiem pierwszą rocznicę katastrofy samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem" - tak radio Echo Moskwy oceniło zamianę tablicy upamiętniającej ofiary wypadku Tu-154M na smooleńskim lotnisku Siewiernyj.

"Napluto nam w twarz. Nie udawajmy, że pada deszcz"

- Na pewno nie możemy udawać, że pada deszcz, jeśli widać, że nam napluto w twarz - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" eurodeputowany Adam Bielan odnosząc się do incydentu zamiany tablic na pamiątkowym kamieniu w Smoleńsku. Podkreślał, że była to świadoma prowokacja strony rosyjskiej. Dla Andrzeja Halickiego z PO ten incydent jest dobrą okazją, żeby władze Rosji pokazały jak bardzo zależy im na dobrych stosunkach z Polską. - Jest to dobra okazja dla władz rosyjskich, żeby potwierdzić jeszcze raz to, co deklarowali, czyli chęć rozliczenia z przeszłością - podkreślił Halicki.

Klasycznie i patriotycznie. Muzyka w rocznicę

W bliskim sąsiedztwie, a jednak w zupełnie różnej atmosferze - w Warszawie odbyły się dwa koncerty upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowany został po południu na Placu Zamkowym. Z repertuarem patriotycznych pieśni wystąpili m.in.: Jan Pietrzak i Lech Makowiecki. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Udział w nim wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Amerykańscy Żydzi wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu

Komitet Żydów Amerykańskich, jedna z głównych organizacji żydowskich w USA, złożył hołd pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w jej pierwszą rocznicę. Amerykańscy Żydzi wyrazili wdzięczność zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Wolą, żeby królem był William a nie Karol

59 proc. Brytyjczyków wolałoby, by następcą Elżbiety II był jej wnuk książę William, a nie jej syn - książę Walii Karol - wynika z sondażu Panelbase dla tygodnika "Sunday Times". Badanie pokazuje ponadto, że starszy syn Karola cieszy się szczególną sympatią wśród młodych kobiet.

"Nie mogliśmy sobie pozwolić na rozpacz"

Czymś naturalnym po śmierci bliskich jest wycofanie się i pogrążenie się w rozpaczy, a my nie mogliśmy sobie na to pozwolić. I to było niezwykle trudne. Była praca dzień i noc - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydencki minister Jacek Sasin. - Najtrudniejsze było to, żeby pomagając rodzinom ofiar nie wykazywać się instytucjonalną bezdusznością - mówił z kolei doradca premiera Michał Boni.

Rakiety uderzyły w pałac Gbagbo

Rezydencja dotychczasowego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, który nie chce oddać władzy, została częściowo zniszczona przez rakiety wystrzelone ze śmigłowców francuskich i oenzetowskich - powiedział rzecznik Gbagbo Ahoua Don Mello.

Zniszczone czołgi, dziesiątki zabitych na drodze odwrotu

Samoloty NATO zniszczyły przed południem 25 czołgów libijskich wojsk rządowych - poinformował generał Bouchard odpowiedzialny za operację NATO w Libii. Według doniesień agencyjnych na pierwszych kilometrach szosy prowadzącej z Adżdabii do Bregi, którą wycofywały się po atakach rządowe oddziały, leżą dziesiątki zabitych żołnierzy Kaddafiego.

Straż miejska kontra nielegalni sprzedawcy zniczy i kwiatów

„Złodzieje!", „Hańba!", „Za meneli się nie bierzecie!", „Kwiaty kradniecie!". M.in. takie okrzyki gapiów zarejestrowała kamera naszego internauty, który był na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Strażnicy miejscy likwidowali tam dziś stoiska, gdzie bez wymaganego zezwolenia sprzedawano m.in. kwiaty. Straż miejska podjęła również walkę z nielegalnymi sprzedawcami zniczy, na które w rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem jest zwiększony popyt.

Ostatni wywiad z Marią Kaczyńską

Krótko przed swoją tragiczną śmiercią prezydentowa Maria Kaczyńska spotkała się z dziennikarką TVN Warszawa. Opowiedziała jej m.in. o przygotowaniach do Wielkanocy, o swoich dwóch wnuczkach. Jak się okazało, było to jedno z ostatnich spotkań z pierwszą damą.

MSZ Rosji: Proponowaliśmy treść, ale reakcji nie było

Polski MSZ był informowany o konieczności zmiany tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską i znał treść proponowanego nowego napisu, ale nie reagował - twierdzi MSZ Rosji. Nasz resort spraw zagranicznych odpowiada, że jego opinia na ten temat była nieodmiennie negatywna.

Długi marsz, wielkie kłamstwo i Yeti

Uciekł ze stalinowskiego więzienia, przeszedł tysiące kilometrów, spotkał yeti, napisał międzynarodowy bestseller i… wszystko zmyślił. A właściwie pożyczył od innego Polaka. Uczestnicy wyprawy śladami "Długiego Marszu" dotarli do prawdziwego zesłańca, na kanwie losów którego powstała książka i film.

"Kropka nad i" 10.04.2011 r.

Niedziela, 10 kwietnia - Niełatwe jest stawanie koło kogoś, kto stracił kogoś bliskiego. W tych chwilach zawsze jest poczucie porzucenia i samotności. Ale ci, którzy tam byli wiedzą, że byliśmy do dyspozycji od rana do wieczora. Pojechaliśmy tam, by udzielić pomocy, a nie dla identyfikacji - mówił w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" ks. Henryk Błaszczyk, który towarzyszył rodzinom ofiar katastrofy w podróży do Moskwy, gdzie identyfikowali najbliższych.

"W trumnach spoczywają właściwe ciała"

- Niełatwe jest stawanie koło kogoś, kto stracił kogoś bliskiego. W tych chwilach zawsze jest poczucie porzucenia i samotności. Ale ci, którzy tam byli wiedzą, że byliśmy do dyspozycji od rana do wieczora. Pojechaliśmy tam, by udzielić pomocy, a nie dla identyfikacji - mówił w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" ks. Henryk Błaszczyk, który towarzyszył rodzinom ofiar katastrofy w podróży do Moskwy, gdzie identyfikowali najbliższych.

Ashton w obronie Polaka

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła "głębokie zaniepokojenie" aresztowaniem na Białorusi dziennikarza "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta. Wezwała też władze w Mińsku do natychmiastowego zaprzestania prześladowań niezależnych dziennikarzy.

Papież po polsku o Smoleńsku

- Dzisiaj, gdy obchodzicie rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent waszego kraju i inne osoby udające się na uroczystości w Katyniu, łączę się z Wami w tej szczególnej narodowej modlitwie - takimi słowami wypowiedzianymi po polsku papież Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański zwrócił się do Polaków zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

Pierwsza dama Rosji oddała hołd ofiarom

Małżonka prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa - Swietłana odwiedziła dziś ambasadę RP w Moskwie. Około 15 czasu moskiewskiego złożyła kwiaty przed gmachem placówki, a następnie przeszła do budynku z ambasadorem Wojciechem Zajączkowskim i położyła drugi bukiet przed portretem Lecha i Marii Kaczyńskich. Wpisała się także do księgi żałobnej.

"Wojna polsko-polska trwa na całego"

- Rocznica pod znakiem polemik w Polsce - tak włoski dziennik "Avvenire" pisze o sporach wokół obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Wojna polsko-polska trwa na całego - stwierdza gazeta. Natomiast w niemieckim dzienniku "Sueddeutsche Zeitung" czytamy, że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew "chciałby przezwyciężyć napięcia, wywołane złą współpracą przy wyjaśnianiu katastrofy", natomiast "premier Władimir Putin jest nadal dla większości Polaków negatywną postacią, której poglądów i polityki naród powinien się obawiać".

"Takie rzeczy, po cichu, w nocy?"

- Tablica nie powinna być podmieniona. Poza tym takie rzeczy powinno się głośno i oficjalnie mówić, a nie zamieniać po cichu w nocy - uważa Halina Wassermann, żona Zbigniewa Wassermanna. - To bardzo smutne, że Rosja i Putin nie byli w stanie uszanować majestatu i powagi tej rocznicy - powiedział Zbigniew Ziobro.

"Bo Smoleńsk i Katyń to dwie różne sprawy"

– Dwie tragedie – rozstrzelanie polskich oficerów i upadek prezydenckiego samolotu - nie mają ze sobą nic wspólnego – tak gubernator smoleński uzasadnia zdjęcie pierwszej tablicy z pamiątkowego kamienia w miejscu katastrofy. Rosja zaskakującej dla Polaków decyzji o zmianie tablic broni też argumentem formalnym, czyli nieuzgodnieniem treści tablicy z władzami Smoleńska. Ale lokalne media nie mają wątpliwości, że poszło o Katyń.

"Szczerze tęsknię za Marią"

"Rok bez Marii" - pod takim tytułem była prezydentowa Ukrainy Kateryna Juszczenko publikuje wspomnienie o Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. - Szczerze tęsknię za Marią - pisze w artykule Juszczenko i przyznaje, że "przez cały ten rok często ją wspominała". - Przeglądałam wspólne zdjęcia, rozpamiętywałam nasze wizyty, a kiedy widziałam polski obraz na rynku, czy ładny szal w sklepie, przyłapywałam się na myśli, że trzeba to kupić dla Marii - czytamy we wspomnieniach byłej pierwszej damy Ukrainy.

Prezydenci podejmą temat tablicy? Pałac nie zaprzecza

Obchody rocznicy pomordowania polskich oficerów w cieniu dyplomatycznej afery. Bronisław Komorowski leci w poniedziałek do Katynia, gdzie spotka się z Dmitrijem Miedwiediewem. Prezydenci mają rozmawiać m.in. o podmianie tablicy upamiętniającej smoleńską katastrofę.

Hamas i Izrael chcą zawieszenia broni

Ghazi Hamad, wiceminister spraw zagranicznych rządu Hamasu zapowiedział, że ugrupowanie zaprzestanie ataków na południowy Izrael, jeśli strona izraelska wstrzyma operacje wojskowe przeciwko bojownikom w Strefie Gazy. Wcześniej minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył, że strona izraelska jest gotowa przystać na rozejm, jeśli będą go przestrzegać także bojownicy.

"Pull up" - ludzki tupolew chce spokoju

Kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi kartkami w rękach stworzyło w Gdańsku żywy obraz Tu-154M. W ten sposób chciały zaapelować do polityków o spokój i zakończyć żałobę po katastrofie smoleńskiej.