Najnowsze

Najnowsze

Miliard turystów pojedzie za granicę

W 2012 roku zostanie pobity rekord w turystyce międzynarodowej, gdyż za granicę w celach turystycznych wyjedzie po raz pierwszy miliard osób - oceniła w środę będąca agendą ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO).

Premier Chin u prezydenta. "Wiele, wiele dobrego"

Bronisław Komorowski przyjął w środę wieczorem goszczącego z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Prezydent ocenił na początku spotkania, że w relacjach polsko-chińskich dokonuje się "wiele, wiele dobrego".

Ziobro: Sytuacja Mazura może się zmienić, ale nie musi

- Edward Mazur jest podejrzany o podżeganie do zabójstwa generała Papały. Sam fakt podżegania nie musi mieć ścisłego związku z ewentualnym wykonaniem tego zabójstwa przez inne osoby, które w tej sprawie są zatrzymane – stwierdził Zbigniew Ziobro pytany o to, czy najnowsze doniesienia ws. śledztwa dotyczącego zabójstwa generała Marka Papały mogą zmienić coś w sprawie polonijnego biznesmena z Chicago. Były minister sprawiedliwości wnioskował za czasów swojego urzędowania o ekstradycję Mazura.

Prawdziwa historia Igora M.

Pierwszy samochód ukradł w wieku 16 lat. W ciągu 10 lat działalności - kilkaset. Napady, pościgi, strzelaniny z policją, narkotyki, wreszcie, jak twierdzi prokuratura, udział w najgłośniejszym zabójstwie ostatnich 20 lat. Kim jest Igor M. ps. Patyk, człowiek aresztowany za współudział w zamordowaniu gen. Marka Papały?

"Wolny Tybet wita Wen Jiabao"

Przed Kancelarią Premiera odbyła się w środę pikieta w związku z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Demonstrowali przedstawiciele organizacji protybetańskich oraz uznawanego przez Pekin za sektę ruchu Falun Gong.

Śmiertelne pobicie czy choroba? "Dla mnie jelito samo nie pęka"

Rzadka choroba genetyczna mogła być przyczyną śmierci dwuletniej Wiktorii, która rok temu zmarła - jak wtedy podejrzewano - na skutek pobicia. O śmiertelne znęcanie się nad dzieckiem został oskarżony ojciec dziewczynki. W poniedziałek, dzięki opinii biegłych lekarzy, mężczyzna został zwolniony z aresztu. - Ja nie znam samoistnego pęknięcia jelita - stwierdził jednak inny biegły, który rok temu brał udział w przeprowadzeniu sekcji zwłok Wiktorii. - Dla mnie jelito samo nie pęka - mówi jeden z mieszkańców Żnina, który nie kryje zdziwienia decyzją sądu.

11 wersji, 400 świadków. 14 lat śledztwa ws. Papały

Pięć osób podejrzanych jest ws. zabójstwa gen. Marka Papały, dwie mają zarzut zabójstwa - poinformowały policja i prokuratura. Przełom w śledztwie nastąpił w lutym 2011 r., gdy ustalono mężczyznę, który mógł znać okoliczności śmierci b. szefa policji. Trwa ono już 14 lat.

Zakaz chimer i hybryd

Utworzenie rejestru dawców komórek rozrodczych i zarodków - zakłada projekt ustawy o in vitro autorstwa m.in. Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z PO. Jest w nim także mowa o zakazie macierzyństwa surogacyjnego oraz handlu zarodkami.

Afera z prostytutkami nie zagroziła Obamie?

Kontakty agentów Secret Service z kolumbijskimi prostytutkami mogły narazić na szwank bezpieczeństwo prezydenta Baracka Obamy - martwią się członkowie Kongresu USA badający sprawę niedawnej wpadki. Przedstawiciele administracji zapewniają jednak, że prezydent nie był narażony na żadne ryzyko.

10 lat więzienia za zabójstwo nastolatka

Na karę dziesięciu lat pozbawienia wolności skazał w środę Sąd Okręgowy w Kielcach 22-letniego Michała S. za zabójstwo 18-latka i usiłowanie zabójstwa dwóch 17-latek. Sąd wziął pod uwagę silne wzburzenie, pod wpływem którego działał oskarżony.

Gingrich chce się wycofać po klęsce na Wschodzie

Walczący o nominację prezydencką z ramienia republikanów Newt Gingrich w przyszłym tygodniu zamierza się wycofać z wyścigu - podały amerykańskie media. Oznacza to, że praktycznie pewny nominacji Mitt Romney będzie walczył już z tylko jednym przeciwnikiem - libertarianinem Ronem Paulem.

Dłużej pracować chcą tylko młodzi

Większość Polaków jest przeciwna podnoszeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Za rządową propozycją reformy emerytalnej opowiada się niespełna co piąty badany - wynika z sondażu CBOS.

Zarzuty za podpalenie. Straty na 360 tys. zł

Opolscy policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę podejrzanego o podpalenie hurtowni opakowań w Opolu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty zniszczenia mienia w wielkich rozmiarach - straty po pożarze oszacowano wstępnie na 360 tysięcy złotych. 25-latek jest dobrze znany policji, wcześniej był wielokrotnie zatrzymywany po serii podpaleń i włamań. Z tego względu policja złożyła wniosek o tymczasowy areszt. Informację oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieściły w serwisie Kontaktu 24 portale: 24opole.pl oraz 360opole.pl.

Nagana za "księży chamów"

Janusz Palikot został ukarany przez komisję etyki poselskiej karami nagany i upomnienia - poinformował w środę szef komisji Franciszek Stefaniuk z PSL. Poseł dostał naganę za nazwanie księży chamami, a upomnienie za wypowiedzi ws. liczby złożonych w Sejmie projektów Ruchu Palikota.

Kryzys pustoszy włoskie plaże

Włosi ograniczają swoją ulubioną wakacyjną rozrywkę - letnie plażowanie. A wszystko przez kryzys gospodarczy w Europie. Oszczędności mają pomóc włoskim gospodarstwom domowym, w efekcie jednak mogą spowodować straty w gospodarce całego kraju.

Murdoch: Nigdy o nic nie prosiłem Thatcher

- Nigdy o nic nie prosiłem pani premier - zeznał Rupert Murdoch przed specjalną komisją zajmującą się aferą podsłuchową na Wyspach. Medialny magnat m.in. dementował doniesienia o bliskich relacjach, jakie miały go łączyć z byłą premier Margaret Thatcher. Przyznał jednocześnie, że od lat ją podziwia.

Tusk liczy na chińskie inwestycje

- Od pierwszej wizyty naszego gościa w Polsce minęło 25 lat. W tym czasie nasze ojczyzny przebyły bardzo ambitną drogę. Nie zmarnowaliśmy tych lat - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania premierów Polski i Chin z dziennikarzami. Tusk wyraził też nadzieję na zwiększenie zaangażowania inwestycyjnego w Polsce chińskich przedsiębiorców i instytucji oraz chińskiego państwa.

"Mam osobistą satysfakcję"

Warto pogratulować policji i prokuraturze. Jeśli ich materiał dowodowy będzie trafny, będziemy mieli rozwiązanie zagadki, którą żyliśmy przez tyle lat - powiedział na antenie TVN24 były szef MSWiA Janusz Kaczmarek. Skomentował w ten sposób informacje łódzkiej prokuratury, że były szef policji gen. Marek Papała zginął w wyniku napadu rabunkowego. - Czasem najbardziej nieprawdopodobna wersja okazuje się prawdziwa - powiedział z kolei Zbigniew Ćwiąkalski, który jako prokurator generalny przeniósł tę sprawę z Warszawy do Łodzi. - Mam osobistą satysfakcję - dodał.

Wolą komórki od seksu i alkoholu

Niemieckiej młodzieży najtrudniej byłoby zrezygnować z telefonu komórkowego. Trudniej nawet, niż z seksu, alkoholu czy telewizji. Tydzień bez komórki szczególnie trudno sobie wyobrazić nastolatkom - wynika z opublikowanego w środę sondażu Instytutu Forsa.

Gwałt na nastolatce. Film umieścili w sieci

Przed sądem w RPA stanęło siedmiu młodych ludzi w wieku 13-20 lat podejrzanych o zbiorowy gwałt na niepełnosprawnej umysłowo 17-latce, nagranie przestępstwa za pomocą telefonu komórkowego i umieszczenie filmu w sieci.

"Szokujące, że prokuratura tyle lat badała tylko jeden wątek"

- Czekamy na dalsze informacje, ale nieoficjalnie wiemy, że wśród zatrzymanych jest Igor M. pseudonim "Patyk", który w tej sprawie odgrywał kluczową rolę. Do niedawna był świadkiem prokuratury, który wskazywał na sprawców - mówił w TVN24 Bertold Kittel. Dziennikarz śledczy przypomniał, że to "Patyk" podawał wersję, jakoby na generała Marka Papałę, prawie 14 lat temu, czekali płatni zabójcy z gangu pruszkowskiego.

"Runęła wersja z udziałem Edwarda Mazura"

- Wszystko wskazuje na to, że runęła wersja z udziałem Edwarda Mazura w zabójstwie gen. Marka Papały. Jestem tym bardzo usatysfakcjonowany, od początku wierzyłem w niewinność mego klienta - powiedział prof. Piotr Kruszyński, polski obrońca Mazura.

Premier światowej potęgi w Polsce

Od ceremonii oficjalnego powitania przez szefa polskiego rządu Donalda Tuska rozpoczęła się w środę po południu dwudniowa oficjalna wizyta w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Podczas trwającego około godzinę dwustronnego spotkania premierzy Polski i Chin rozmawiali m.in. o wymianie handlowej i chińskich inwestycjach w Polsce. Premierowi Chin towarzyszą ministrowie: komisji rozwoju narodowego, handlu, minister i wiceminister w Urzędzie Polityki Planowania oraz wiceminister spraw zagranicznych.

Kardynałowie na tropie watykańskich przecieków

W związku z wyciekiem licznych poufnych dokumentów z Watykanu do mediów, na polecenie papieża Benedykta XVI powołano Komisję Kardynalską, która ma zająć się tą sprawą - poinformował w środę watykański Sekretariat Stanu.

Szef armii Izraela wątpi w irańską bombę atomową

Kierownictwo Iranu składa się z "bardzo rozsądnych ludzi" - stwierdził szef sztabu izraelskich sił zbrojnych generał Benny Gantz i podkreślił, że w związku z tym nie wierzy, by Iran zdecydował się zbudować bombę atomową. Swoją ocenę sytuacji przedstawił w wywiadzie dla dziennika "Haarec".

Breivik oskarża psychiatrów o "niegodziwe zmyślanie"

Norwescy psychiatrzy, którzy uznali Andersa Behringa Breivika za niepoczytalnego, zostali przez niego oskarżeni o "niegodziwe zmyślanie". Zdaniem sądzonego w Oslo masowego zabójcy, próbują oni przedstawić go jako osobnika irracjonalnego i nieinteligentnego, co nie jest zgodne z prawdą.

Pierwiastki, myszy, obwody elektryczne. Testy w gimnazjum

W drugim dniu egzaminów gimnazjalnych uczniowie zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. Odpowiadali na pytania z chemii, biologii, geografii i fizyki oraz matematyki. W testach nie było zaskoczeń - twierdzą gimnazjaliści.

"Hobbit" rozczarował. Powód? "Wygląda zbyt realistycznie"

Peter Jackson zaprezentował pierwsze 10 minut "Hobbita", prequela trylogii "Władca Pierścieni". Materiał zrobiony w tempie 48 klatek na sekundę, a nie standardowych 24 klatek, rozczarował. Uczestnicy pokazu twierdzą, że film przypomina niskobudżetową produkcję telewizyjną. - Nowa technologia pozbawia go filmowej magii, wygląda zbyt realistycznie. Pojawia się pytanie: czy ludzie chcą oglądać filmy, które wyglądają zbyt prawdziwie? - ocenił jeden z amerykańskich recenzentów.

Sikorski: Solidarność europejska okazała się skuteczna

Ambasador Polski Leszek Szerepka wrócił w środę na Białoruś po prawie dwóch miesiącach nieobecności. Ambasador przekroczył granicę i jedzie w kierunku Mińska - potwierdził szef MSZ Radosław Sikorski. W południe w stolicy Białorusi pojawił się już też ambasador Szwecji. Przedstawicielstwa krajów UE na Białorusi nie miały oficjalnych szefów od 28 lutego, gdy ci - w geście solidarności z polskim ambasadorem, de facto wyrzuconym przez Mińsk - opuścili granice Białorusi.