Najnowsze

Najnowsze

Czy jesteś nosicielem HIV?

Co drugi zarażony Polak nie wie, że jest nosicielem wirusa HIV. Nie wie zatem, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia innych, najczęściej najbliższych. A taka statystyka sprawia, że jesteśmy na europejskim szarym końcu. Łatwo to zmienić, bo badanie trwa kwadrans, jest bezpieczne i nie boli. Udowadnia to Michał Tracz, który badanie przeżył na własnej skórze.

E-papierosy jak papierosy?

Niezbyt długo trwała swoboda e-palaczy. Mimo, że dym z elektronicznych papierosów nie śmierdzi i nie szkodzi, przybywa tych, którym przeszkadza. W poznańskich tramwajach i autobusach już nie można ich używać, a w Warszawie podobny zakaz zacznie obowiązywać od nowego roku. Osoby, którym e-papierosy pozwalają zerwać z nałogiem albo po prostu sprawiają przyjemność pukają się w głowę.

Egzamin dojrzałości religijnej

Kolejny, za to zupełnie nowy światopoglądowy spór przed nami. O maturę z religii, czego chce Episkopat Polski. Biskupi napisali nawet w tej sprawie komunikat do polityków i się zaczęło. Jedni - ci z prawej strony sceny politycznej pomysłowi przyklaskują, ci z lewa - są sceptyczni. Na drodze stoją jeszcze problemy prawne, które być może ten pomysł przekreślą już na starcie. Bo państwowy egzamin z religii nie tak łatwo przeprowadzić.

Koniec według Majów

Jedni budują schrony, by mieć gdzie się schronić gdy nadejdzie czas. Inni po prostu czekają na to, co się wydarzy. Czy po 21 grudnia tego roku, nastąpi 22., a potem 23. i każdy kolejny? Kalendarz Majów, który zapowiada koniec świata pobudza i lęki, i wyobraźnię. A powinien głowy, do przestudiowania tego, co naprawdę wyliczyli Majowie. Zdaniem fachowców nie chodziło im o koniec świata, a o koniec pewnej epoki. Po której miała nastąpić kolejna.

Przystanki poprawiające nastrój światłem

W jednym z najdalej na północ położonych miast Szwecji, Umei, gdzie zimą prawie nie ma słońca, nie trudno zapaść w depresję z powodu braku światła. Miejscowa firma energetyczna postanowiła temu zaradzić. Na miejskich przystankach zaczęto instalować specjalne lampy imitujące światło słoneczne, które mają "doładować" pasażerów.

Ocean chiński

Chiny rzucają kolejne wyzwanie Stanom Zjednoczonym. Tym razem na morzu. Wcielili do służby pozyskany od Rosji lotniskowiec i już zrobili z niego użytek, bo na lotniskowcu wylądowały już pierwsze samoloty. A, żeby Amerykanom było jeszcze mniej do śmiechu, samoloty te to kopie rosyjskich myśliwców. Dziś na Pacyfiku żądzą Stany, ale kto wie jak będzie za jakiś czas.

Krytyka po czasie

Słowa reżysera o wystrzelaniu dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TVN poszły w eter, a my pytamy o reakcję otoczenia Grzegorza Brauna. Sala bije brawo, inni bohaterowie spotkania śmieją się, a w najlepszym razie milczą. Dopiero teraz, a spotkanie odbyło się we wrześniu, słowa reżysera potępił obecny w Klubie Ronina znany krakowski historyk profesor Andrzej Nowak. Trochę późno, pytanie zatem czy szczerze.

Forum Energetyczne rusza w Sopocie

Około 400 przedstawicieli sfery polityki, biznesu i ekspertów z Polski, Europy, USA i Azji weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek w Sopocie VII Forum Energetycznym. Organizatorem dwudniowej konferencji jest Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Połowa zakażonych nie wie, że ma HIV. A badanie trwa kwadrans

Co drugi zarażony Polak nie wie, że jest nosicielem wirusa HIV. Nie wie zatem, że jest zagrożeniem dla zdrowia i życia innych, najczęściej najbliższych. Taka statystyka sprawia, że jesteśmy na europejskim szarym końcu. Łatwo to zmienić, bo badanie trwa kwadrans, jest bezpieczne i nie boli. Udowadnia to reporter "Polski i Świata", który badanie przeżył na własnej skórze.

E-papierosy sprawiają coraz więcej problemów. Są pierwsze zakazy

Niezbyt długo trwała swoboda e-palaczy. Mimo, że dym z elektronicznych papierosów nie śmierdzi i nie szkodzi, przybywa tych, którym przeszkadza. W poznańskich tramwajach i autobusach już nie można ich używać, a w Warszawie podobny zakaz zacznie obowiązywać od nowego roku. Osoby, którym e-papierosy pozwalają zerwać z nałogiem albo po prostu sprawiają przyjemność pukają się w głowę.

Urbaniak nagrodzony na tegorocznym Tallin Film Festival

Światowej klasy jazzman Michał Urbaniak, debiutujący w nowej roli w filmie „Mój rower”, zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora podczas tegorocznego Tallinn Film Festival w Estonii. - Obiecałem, że będę prawdziwy i to się chyba udało – skomentował to wydarzenie aktor.

Suchocka doktorem honoris causa Uniwersytetu Laterańskiego

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka otrzymała w środę doktorat honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Tytuł ten przyznał byłej premier Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną imienia Jana Pawła II.

Ciszej, bez rozgłosu

Wniosek o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry - choć już dawno się o nim mówiło - teraz zaskoczył i wywołał polityczną burzę. Nie tyle z powodu samych zarzutów, ile z powodu tego, że Platforma wróciła do sprawy po tylu latach. Jeśli rzeczywiście są mocne dowody przeciwko premierowi i ministrowi sprzed siedmiu lat - to dlaczego tak długo zwlekano z postawieniem zarzutów? Nawet sami politycy Platformy mają problem z jasną odpowiedzią, co tylko potwierdza wątpliwości, że chodzi o polityczną (a nie merytoryczną) rozgrywkę.

Trybunał Stoi

Wiele wskazuje na to, że Trybunał Stanu nie będzie miał powodu, by zebrać się... po raz pierwszy od sześciu lat. Tyle mija od ostatnich obrad instytucji, która stoi na straży przestrzegania prawa przez najważniejsze osoby w państwie. Dwa wyroki i jedna sprawa w toku - taki jest 30-letni dorobek trybunału. Niewielki. Dlaczego?

Lista zarzutów

Gorący jeszcze wniosek o postawienie przed trybunałem Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. 30 stron uzasadnienia wobec byłego ministra sprawiedliwości i osiem stron wobec byłego premiera. W skrócie: obu zarzuca się złamanie konstytucji i wykorzystywanie stanowisk do niszczenia politycznych przeciwników. A w szczegółach? Sporo wątków, ale sporo też wątpliwości.

USA czasowo zakazały BP podpisywania nowych umów

Władze USA w następstwie wycieku ropy z platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej z 2010 roku czasowo zakazały w środę brytyjskiemu koncernowi surowcowemu BP podpisywania nowych umów z amerykańskim rządem federalnym.

Pstryk

Po spektakularnym sukcesie, jaki przyniósł list Jarosława Kaczyńskiego do premiera Wielkiej Brytanii, pan prezes zabrał się za porządki w polskiej służbie zdrowia.

Protest

Artyści i zwykli ludzie zjednoczyli się w walce z GMO.