Najnowsze

Najnowsze

Poznaniacy zapalają znicze i jedzą rury

Dla mieszkańców Poznania 1 listopada to nie tylko czas odwiedzin grobów zmarłych. Przed cmentarzami kwitnie handel zniczami i... rurami. To regionalny przysmak wypiekany na święto Bożego Ciała i właśnie na Wszystkich Świętych.

Płeć dziecka nieznana. "To krok w kierunku modernizacji"

Od piątku w Niemczech do metryki nie trzeba wpisywać płci dziecka, jeżeli rodzice mają wątpliwości, czy noworodek jest chłopcem czy dziewczynką. Również w paszportach w rubryce płeć oprócz "F" (kobieta) i "M" (mężczyzna) pojawi się trzecia możliwość - "X".

Aktywiści Greenpeace'u przeniesieni do Petersburga. Miedwiediew: będzie sprawiedliwie

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zapewnił, że sprawa aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace, zatrzymanych po akcji na Morzu Barentsa, zostanie rozpatrzona sprawiedliwie, w ścisłej zgodzie z prawem Rosji. Greenpeace poinformował tymczasem, że jego działacze zostali przeniesieni z Murmańska do więzienia w Petersburgu. Organizacja nie zna powodów przeniesienia aktywistów.

Wszystkich Świętych w jaskini. Goprowcy zapalają znicze

W jaskiniach i na skałkach co roku zapalają znicze, by uczcić pamięć grotołazów i wspinaczy. - To jest podsumowanie, z całą pokorą, tych chwil, kiedy nam się nie udało ocalić czyjegoś życia - mówi TVN24 Piotr Van Der Coghen, naczelnik jurajskich ratowników GOPR.

Dominikana wysyła, Polska nic nie wie. Co z materiałami ze sprawy ks. Gila?

- Kopie akt ze sprawy ks. Wojciecha Gila przekazaliśmy stronie polskiej już kilka dni temu - potwierdza tvn24.pl rzecznik dominikańskiej Prokuratury Generalnej. Ale materiałów, bez których polskie śledztwo stoi w miejscu, w Warszawie nikt nie widział. Nasi prokuratorzy nie mają na ich temat żadnej informacji, a MSZ "nie może o nich mówić". Tymczasem, jak twierdzi dominikańska prokuratura, przesłane dokumenty są "mocne oraz jednoznaczne". I wylicza co się w nich znajduje.

Niezwykłe groby niezwykłych ludzi

Byli prezydenci Poznania, premierzy i marszałkowie Sejmu spoczywają na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Ich groby rokrocznie odwiedza wielu mieszkańców.

"Miejsce dla każdego", czyli nieznane opowieści z życia Jana Pawła II

Jak wyglądały Święta w Watykanie za czasów Jana Pawła II? Czy do polskiego papieża przychodził Święty Mikołaj? Jakie potrawy pojawiały się na świątecznym stole? Na te i inne pytania odpowiada Brygida Grysiak w książce "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II". Jak przyznaje sama autorka, książka jest jednak przede wszystkim opowieścią o tym, jak odnaleźć głębię i sens Świąt. Wzruszające anegdoty przeplatają się tu z poważnymi pytaniami o to, jak żyć, by nie tracić żadnego dnia.

Kard. Nycz: życie w świętości jedyną drogą do nieba

Świętość, do której wszyscy jesteśmy powołani, nie jest obok życia, obok naszych codziennych problemów, ale świętość jest w centrum naszego życia - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.

Bp Dydycz mówi o pedofilii w Kościele i krytykuje media

"Tylko Kościół nikogo nie potępia, dopóki ktoś żyje. Tylko Kościół patrzy na grzech z perspektywy świętości i nadziei na zbawienie" - pisze bp Antoni Dydycz w liście do wiernych, który w piątek odczytywany jest w kościołach diecezji drohiczyńskiej.

Bieg na pożegnanie premiera Mazowieckiego

Tegoroczny niedzielny bieg gdańszczan będzie dedykowany pamięci Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy Trójmiasta, którzy chcą oddać hołd zmarłemu w dniu jego pogrzebu, przyniosą też znicze na Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku. Były premier III Rzeczpospolitej był honorowym obywatelem Gdańska.

"Pożegnała intensywną terapię". Justyna wraca do zdrowia

Justyna Piotrowska z Oławy, dla której na przeszczep płuc zbierała cała Polska, po trzech miesiącach walki opuściła intensywną terapię. To jednak nie koniec bitwy o powrót do zdrowia i normalności, bo przed harcerką nauka m.in. samodzielnego siadania i chodzenia.

Harcerze przypominają o bohaterach. Zapal znicz i prześlij zdjęcie

- Chcemy pokazać, jak wielu ludzi spoczywających teraz na cmentarzach za życia przyczyniło się, na wiele sposobów, do tego, żeby pozostawić po sobie odrobinę lepszy świat - tłumaczy Weronika Pawłowska, koordynatorka akcji "Chwała Bohaterom". Wystarczy kupić znicz, nakleić kartkę z nazwą akcji i wysłać zdjęcie grobu wraz z informacja o zmarłym.

Małgorzata Tusk: życie z moim mężem przypomina ostry rajd z przeszkodami

"No to już po tobie, człowieku" – grobowym głosem odparł Lech Wałęsa i złapał się za głowę. Tak zareagował, gdy kilka miesięcy temu Donald Tusk pożalił się mu, że jego żona Małgorzata pisze autobiografię. Czy po burzy, jaką dwa lata temu wywołała książka "Marzenia i tajemnice" Danuty Wałęsowej, premier boi się powtórki z historii z powodu "Między nami" autorstwa jego żony? Wałęsie ponoć wówczas odpowiedział: "Pamiętaj, wyłącznie prawda jest ciekawa".

Anna Dymna na Cmentarzu Rakowickim: proszę mi nawrzucać

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim artyści w dzień Wszystkich Świętych rozpoczęli kwestę, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. - Przeszłam 20 metrów i mam już solidnie nawrzucane, puszka mało dźwięczy, bo same papierowe – mówi Anna Dymna, aktorka, biorąca udział w kweście. Uczestniczy w niej od ponad 30 lat.

Jasna Góra otwiera podziemną kryptę

Jedno z najstarszych miejsc na Jasnej Górze do końca listopada będzie otwarte dla zwiedzających. Mowa o siedemnastowiecznej krypcie w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Przez kilka wieków w wykutych w skale grobach chowani tam byli paulińscy mnisi.

Wraz z piątką dzieci mieszkają w grobowcu. "Bardziej boimy się żywych niż umarłych"

- Nie boję się tu mieszkać. Dzieci też nie, bo żyją tu od urodzenia. Bardziej boimy się żywych niż umarłych, bo to żywi kradną nasze rzeczy - mówi w rozmowie z Martyną Wojciechowską Anelaine Banaga, która wraz z mężem i piątką dzieci mieszka w grobowcu na jednym z filipińskich cmentarzy. Jak się okazuje, nie jest jedyna. W otoczeniu nagrobków na cmentarzu komunalnym w Manili życie zorganizowało sobie ok. 10 tysięcy osób.

Watykan w ankiecie pyta o rozwiedzionych i homoseksualistów

Watykan rozesłał do biskupów na całym świecie dokument z 38 pytaniami w sprawie wolnych związków, także homoseksualnych, i osób rozwiedzionych. Ankieta ta stanowi – wyjaśnił włoski portal Vatican Insider - etap przygotowań do synodu biskupów na temat rodziny.

Poznań żegna Tadeusza Mazowieckiego

Zmarły w poniedziałek pierwszy polski niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki przez dwie kadencje reprezentował Poznań w Sejmie. W stolicy Wielkopolski, dzień po pogrzebie, odbędzie się msza święta w jego intencji.