Najnowsze

Najnowsze

Od sarny i dzika po orła bielika. Oto mieszkańcy Poznania

Najłatwiej w Poznaniu spotkać sarnę lub dzika. Żyją tu także łosie i daniele. Mieszkańcy bloków z wielkiej płyty dobrze znają jerzyki i sokoły pustułki a miłośnicy fortyfikacji starają się nie przerywać snu nietoperzom. Zwierzęta żyjące w Poznaniu policzyli urzędnicy.

Ta "słit focia" przełamała kolejną granicę

Gdy wydaje się, że nie można już zrobić "słit foci" w mniej odpowiednim do tego miejscu, okazuje się, że można. Tym razem autorami popularnych "selfies" są dziennikarze, którzy relacjonują wizytę prezydenta Francji Francois Hollande'a w USA.

Wpadł w poślizg, dachował i potrącił pieszą

Samochód, który dachował na Murckowskiej, potrącił pieszą. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że przyczyną było niedostosowanie prędkości do panujących warunków. O poranku w Katowicach była gęsta mgła, drogi były śliskie.

Mistrz wreszcie wybrał napastnika. Orlando Sa od czwartku w Legii

"Legia Warszawa osiągnęła porozumienie z AEL-em Limassol oraz samym zawodnikiem w sprawie transferu definitywnego. W czwartek Orlando Sa przejdzie testy medyczne i prawdopodobnie podpisze trzyipółletni kontrakt", czytamy na oficjalnej stronie mistrza Polski. Sa to jednokrotny reprezentant Portugalii. Ostatnio występował W AEL Limassol, gdzie w 35 meczach strzelił 18 goli.

Justysia Wielka zamiast Kasiny Wielkiej? Radni już odpowiedzieli: NIE

Polska Reprezentacja Kibiców z Lublina chce zmiany nazwy rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. Kasina Wielka miałaby się stać... Justysią Wielką. Do Urzędy Gminy w Mszanie Dolnej wpłynęło już w tej sprawie oficjalne pismo. - To jak najbardziej poważny pomysł - mówią fani biegaczki. Rada gminy jest sceptyczna.

Treningi Smudy to za mało. Guerrier poprosił o dodatkowe. "Chcę być lepszy"

- Nigdy w życiu nie pracowałem tak ciężko. Ale chciałem być jeszcze lepszy i poprosiłem jednego z trenerów, byśmy popracowali jeszcze więcej - mówi w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Wilde Donald Guerrier. Haitańczyk świetnie wszedł do drużyny "Białej Gwiazdy" - jesienią strzelił cztery gole. Czy teraz będzie objawieniem wiosny? - Odkąd przeprowadziłem się do Krakowa, marzę o mistrzostwie Polski i wiem, że o tym samym myśli większość naszych zawodników.

Śmierć żyrafy, sekcja wilka. Tak uczą się natury mali Duńczycy

Duńczycy uczą dzieci o naturze w najprostszy, choć szokujący dla niektórych sposób. Kilka dni po oskórowaniu i poćwiartowaniu żyrafy z zoo w Kopenhadze na oczach dzieci, agencje fotograficzne pokazały lekcję poglądową w Muzeum Historii Naturalnej w Aarhus. Dr Pernille Moelgaard przeprowadzała tam sekcję wilka z pobliskiego rezerwatu. Dzieci obserwowały z bliska co robi.

Hofman: dymisja powinna być, ale nie jesteśmy naiwni

PiS uważa, że do dymisji ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego w związku ze sprawą Mariusza T. powinno dojść, ale jest ona nierealna. - W kraju, w którym demokracja i odpowiedzialność są ze sobą związane, ona by nastąpiła, ale my nie jesteśmy naiwni - mówił w "Jeden na jeden" Adam Hofman z PiS.

"Fotograf rynsztoków" musiał się oczyścić

- Po tych wszystkich latach, kiedy fotografowałem cierpienie, biedę, przemoc, miałem potrzebę oczyszczenia się - mówi fotograf, Sebastião Salgado, zwany czasem "fotografem rynsztoków", w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica". Jego nowa wystawa to jedynie zdjęcia natury. Jak zwykle jednak czarno-białe.

W Łodzi stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Nocne głosowanie

W Łodzi powstanie pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Będzie też skwer jego imienia - zadecydowali w środę w nocy łódzcy samorządowcy. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie zagłosowali radni opozycji - PiS i klubu radnych Łódź 2020. Przeciwni byli radni PO.

Michael Jordan po raz czwarty ojcem. Tym razem bliźniaczki

Legendarny amerykański koszykarz Michael Jordan, który 17 lutego będzie obchodzić 51. urodziny, został po raz czwarty ojcem, tym razem bliźniaczek Victorii i Isabel. Matką jest druga żona gwiazdora NBA, o 15 lat młodsza, była modelka Yvette Prieto.

Schulz broni przemówienia w Knesecie przed izraelską krytyką

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz bronił w środę na łamach internetowego wydania dziennika "Die Welt" swojego przemówienia w Knesecie przed krytyką ze strony części polityków izraelskich, którzy uznali jego wystąpienie za skandal.

Przegląd prasy: Krakowski szpital na giełdę

Krakowski Szpital im. L. Rydygiera, jeden z największych w Polsce i przekształcony w spółkę prawa handlowego, prawdopodobnie w przyszłym roku trafi na giełdę – informuje „Dziennik Polski”.

MMS zamiast konsultacji, brak specjalistów, późna diagnoza i śmierć

3,5 roku temu w jednym z warszawskich szpitali zmarła kobieta, u której zbyt późno zdiagnozowano udar mózgu. Opis kluczowego badania, które mogło uratować jej życie, zrobiono dopiero po pięciu dniach. Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzut młodej lekarce. Niewykluczone, że zarzuty usłyszą także inne osoby, gdyż kontrole wykazały poważne nieprawidłowości w pracy szpitala.

Wędkarze jak ekstremalni sportowcy

Choć nie jeden raz słyszeli o tragedii, to wędkarze i tak wchodzą na lód, żeby oddać się swojej pasji. Specjaliści ostrzegają, że lód jest zdradliwy i trudno ocenić jego grubość na dużej powierzchni. Szczególnie niebezpieczne są akweny przepływowe. Każdy wchodzi na lód na własną odpowiedzialność. Wędkarze ryzykują jak ekstremalni sportowcy.

Gra na czas

Prokuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi i w środę wysłała go do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Pod znakiem zapytania stoi teraz jego start w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Im dłuższy proces, tym mniejsze szanse na powrót Nowaka na salony polityki.

"Ustawa o najgroźniejszych przestępcach przypomina sowieckie prawo"

- Państwo postanowiło zrobić listę "bestii". I na mocy tej listy nie wypuścić, a wsadzić. Ustawa w sprawie najgroźniejszych przestępców to populizm, przypomina sowieckie prawo - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 Władysław Frasyniuk, były działacz opozycji w PRL. Przyznał, że 25 lat temu popełniono błąd, ale "nawet przy takim zbrodniarzu jak Mariusz T. prawo ma wziąć górę, a nie emocje".

Solidarność zawodowa

Brak konsekwencji karnych - to jedno. Jest jeszcze odpowiedzialność zawodowa. Jak sprawdziliśmy - w ostatnich 4 latach - sąd lekarski nie odebrał ani jednego prawa wykonywania zawodu za błędy w leczeniu. Co więcej, sprawa lekarza jednego z największych akademickich szpitali w Warszawie pokazuje, jak źle pojęta solidarność zawodowa bierze górę nad dobrem chorych. Choć, z drugiej strony - czytając kodeks etyki lekarskiej - trudno się dziwić.

Powolna Temida

Ciągnące się latami śledztwa i procesy - to znak rozpoznawczy dla spraw dotyczących błędów lekarskich. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest wyjaśnianie głośnych kiedyś tragedii pacjentów: 3-letniego Jasia i rocznego Bolka. Życia im już nic nie zwróci, ale rodziny chcą wiedzieć dlaczego straciły dzieci i kto za to odpowiada. Niestety, na odpowiedź będą jeszcze długo czekać.

Taka rzeczywistość

Dramatyczna historia z Warszawy, gdzie 3,5 roku temu w jednym ze szpitali zmarła kobieta, u której na czas nie zdiagnozowano udaru mózgu. Nie zdiagnozowano, bo opis kluczowego badania zrobiono dopiero po pięciu dniach. Poważne nieprawidłowości w pracy szpitala stwierdziła kontrola NFZ, potwierdzili to biegli - ale dotąd prokuratura postawiła zarzuty tylko jednej osobie. Początkującej wtedy młodej lekarce, która feralnego dnia podejmowała decyzje sama, bo na oddziale nie było doświadczonych lekarzy, choć powinni być.