Do końca 2017 roku powstanie projekt repozytorium paliwa jądrowego, które powstanie w Czarnobylu - informuje ukraińska agencja Unian. Rząd przeznaczył na tę inwestycję 45 ha gruntów.
Jak powiedział na środowym biefingu Jurij Nedaszkowski, prezes energetycznej spółki Energoatom, ukraińska Rada Ministrów postanowiła przeznaczyć grunty na budowę centralnego składowiska dla wypalonego paliwa jądrowego.
- Gabinet postanowił, że będzie to kolejny krok w kierunku niezależności energetycznej - stwierdził prezes. - Dziś zadecydowano o przydzieleniu inwestycji w Czarnobylu strefy o łącznej powierzchni 45 ha.
Szef Energoatomu zapowiedział, że prace projektowe powinny zostać zakończone do 2017 roku.
Silnie skażony teren
Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać nawet 9 tysięcy.
Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania.
Autor: pk//rzw / Źródło: unian
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN