Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch. Przez pięć lat będzie zasiadał w Radzie Stałej KEP.
Marek Jędraszewski wymieniany był jako jeden z faworytów na przewodniczącego Konfederacji Episkopatu Polski, ale ostatecznie został nim Stanisław Gądecki, a Jędraszewski objął funkcję wiceprzewodniczącego.
Abp Jędraszewski został wybrany w trzeciej, ostatniej turze głosowania decyzją większości biskupów. Urząd swój będzie pełni przez kolejne 5 lat.
"Człowiek dialogu'' i szybkich decyzji
Od 2012 roku Marek Jędraszewski jest metropolitą łódzkim. Zaraz po otrzymaniu nominacji biskup pomocniczy tej archidiecezji Adam Lepa określił go jako "człowieka dialogu", który łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, a także zaznaczył, że jego zaletą jest rozumienie problemów świata.
Abp Jędraszewski znany jest z prowadzenia "Dialogów w katedrze" właśnie, które są cyklem spotkań, które odbywają się w bazylice archidiecezjalnej w Łodzi. Jędraszewski odpowiada na pytania nadsyłane przez internautów. Porusza tematy takie jak wiara, wychowanie, ojcostwo, godność człowieka. Tłumaczy wiernym, czy można modlić się nie mając wiary, ale porusza także kwestie bardziej współczesne, np. jak katolicy powinni traktować Halloween albo jaki stosunek ma Kościół do muzyki heavy metalowej.
Arcybiskup szybko zareagował na niepokojące informacje dotyczące sytuacji w Kościele. Proboszcza jednej z łódzkich parafii oskarżonego o wykorzystywanie seksualne osoby niepełnoletniej od razu zawiesił w obowiązkach. W listopadzie 2013r. zaś, po wykryciu nieprawidłowości w postępowaniu księdza Ireneusza Bochyńskiego, zwolnił go z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim, a także został pozbawiony możliwości nauczania religii w szkole.
Arcybiskup jest przeciwnikiem ideologii gender. Publicznie mówił, że według niego jest to ideologia skierowana przeciw rodzinie, dzieciom, w której człowiek kwestionuje swoją naturę.
W Łodzi głośno było także o jego decyzji, by prowadzona od 2000r. w Łodzi Ekumeniczna Droga Krzyżowa (łącząca różne wyznania) została zakończona i postulował, by przywrócić jej katolicki charakter.
Kościół i nauka
Nowy wiceprzewodniczący KEP jest doktorem filozofii, jest m.in. członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i Rady ds. Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Wypełnia też obowiązki delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego oraz jest członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Był także docentem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, a w 1998r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego UAM. Od 1996 r. piastuje stanowisko profesora wizytującego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
Autor: aste\mtom / Źródło: PAP