Najnowsze

Najnowsze

Rakiety Kima w ruchu. "Odpalenie może nastąpić w każdej chwili"

- Korea Północna poinformowała dyplomatów z kilku państw, że odpali rakietę około środy. Pocisk przeleci nad Japonią - twierdzi japońska gazeta "Sankei Shimbun", powołując się na informatora. Przecieki z władz USA sugerują, że "odpalenie może nastąpić w każdej chwili". Satelity wykryła kilka mobilnych wyrzutni rakiet.

Językowa rewolucja w Watykanie: papież unika języków obcych

Rewolucja językowa w Watykanie - tak określa się widoczne zmiany, jakie przyniósł pontyfikat papieża Franciszka. Papież z Argentyny mówi głównie po włosku i unika innych języków obcych, co potwierdził też podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Wskazali już winnych i mówią "niet" ws. wraku. Jak śledztwo smoleńskie prowadzą Rosjanie

Były deklaracje pełnej współpracy z polskimi prokuratorami i jak najszybszego zakończenia śledztwa smoleńskiego. Tymczasem trzy lata po katastrofie końca czynności śledczych rosyjskich nie widać, a strona rosyjska, mówiąc o tamtych wydarzeniach za wykładnię przyjmuje raport MAK sprzed ponad dwóch lat, orzekający o winie Polaków. Polskie zastrzeżenia do zachowania Rosjan pojawiły się już kilka miesięcy po katastrofie. Liczne monity i wizyty prokuratora generalnego w Moskwie niewiele pomagają, a symbolem stanowiska Rosji ws. śledztwa stał się problem zwrotu wraku tupolewa.

1000 dni śledztwa, 2000 protokołów przesłuchań, 500 tomów akt. Co do dziś ustalono w smoleńskim śledztwie?

Rok temu zamach na polskiego prezydenta pod Smoleńskiem dopuszczał co piąty Polak. Dziś co trzeci. Pojawiają się też kolejne wątpliwości dotyczące tego, co na wraku tupolewa znaleźli polscy eksperci. Jeszcze tylko „cząsteczki TNT”, czy już „ślady trotylu”? Odpowiedzi na to pytanie ciągle nie ma. Podobnie jak na wiele innych, dotyczących katastrofy smoleńskiej i efektów prac prokuratorów.

Dzień pamięci. Od Powązek po Wawel

W trzecią rocznicę katastrofy prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku w całej Polsce i poza nią odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary. Oficjalne uroczystości rozpoczną się rano na Cmentarzu Powązkowskim. Nieoficjalne obchody będą trwały do wieczora.

Rządowa delegacja leci do Smoleńska. Bez rodzin ofiar

Przedstawiciele polskich władz wyruszyli przed północą 9 kwietnia do Smoleńska w związku z trzecią rocznicą katastrofy rządowego Tu-154M. Jak powiedział szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, rząd uznał, iż tragedię należy też uczcić w jej miejscu. Polacy mają złożyć wieńce pod obeliskiem upamiętniającym tragedię.

"Bebel" z osiemdziesiątką na karku, czyli urodziny Belmondo

To o nim kinomani na całym świecie zwykli mówić "piękny brzydal". Ostatni taki gwiazdor w wielkim, starym stylu. Kochany przez kobiety, ale i lubiany przez mężczyzn. Jean Paul Belmondo - dla francuskich rodaków po prostu "Bebel" - skończył dziś 80 lat. Największą sławę przyniosła mu rola w filmie Jean Luca Godarda "Do utraty tchu" i… tabuny kochanek, rekrutujących się spośród najpiękniejszych kobiet kina.

Białystok pamięta o Smoleńsku. Marsz ulicami miasta

Kilkaset osób uczestniczyło we wtorek wieczorem w Marszu Pamięci, zorganizowanym w Białymstoku w przededniu 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy przeszli przez centrum miasta przed pomnik upamiętniający ofiary katastrofy, gdzie po modlitwach zapalono znicze.

Córki mordercy z Serbii: W niedzielę byłyśmy na obiedzie. Tata był spokojny

Córki Ljubisy Bogdanovicia - Zorica i Slavica - mówią, że w czasie ostatniej wizyty w domu, w niedzielę, rozmawiały z rodzicami normalnie. - Tata był spokojny. Wszystko tamtego dnia wyglądało jak zawsze - opowiedziały serbskiemu dziennikowi "Blic". We wtorek o świcie 60-letni mężczyzna zabił swojego syna, synową i sąsiadów. Jego żona, a zarazem matka Zoricy i Slavicy walczy w szpitalu o życie. W sumie we wsi Velika Ivanca zginęło 13 osób.

Trzy lata po katastrofie. "To premier powinien odpowiadać na pytania, a nie komisja"

- To premier powinien odpowiadać na pytania ws. katastrofy smoleńskiej, bo to jest jedyny problem polityczny w Polsce w tej chwili - uważa Andrzej Urbański, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był gościem w "Kropce nad i". Urbański jest zdania, że "rząd sobie w tej sprawie nie radzi", a pomysł powołania nowej komisji Macieja Laska jest zły. - Rząd też popełnił błędy, ale przy tym co zrobił Kaczyński to jest prawie święty - ripostował Władysław Frasyniuk, były opozycjonista.

Miller o Oleksym: Zmiana poglądów jest wyrazem inteligencji

- Czasami, zwłaszcza gdy się chce powiedzieć zbyt wiele i zbyt szybko człowiek popełnia błędy, ale kiedy wysłucha rożnych punktów widzenia, może powiedzieć: powiedziałem coś za wcześnie - tak szef SLD Leszek Miller komentował dzisiejszą wypowiedź Józefa Oleksego. Ten wycofał się z krytycznych słów pod adresem Lecha Wałęsy i dał przyzwolenie na obecność byłego prezydenta na Kongresie Lewicy.

Hollande dostanie drugiego wielbłąda, bo pierwszego mu zjedli

Władze Mali podarują prezydentowi Francji drugiego wielbłąda, ponieważ pierwszy, ofiarowany mu jako wyraz wdzięczności za pomoc w walce z islamistycznymi rebeliantami, został zjedzony przez rodzinę w Timbuktu, u której Francois Hollande go zostawił.

Najlepsze filmy robione przez dzieci

Film "Wyliczanki - Rymowanki" otrzymał Grand Prix II Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych "halo echo". Przegląd na którym prezentowane są filmy robione przez dzieci rozstrzygnięto we wtorek w Poznaniu.

NIK krytycznie o PKP PLK. Dostało się też Nowakowi

- Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu.

"Gutek "z wizytą u prezydenta Francji

Zbigniew Gutkowski, pierwszy Polak, który startował w najtrudniejszych regatach dookoła globu był w poniedziałek gościem w Pałacu Elizejskim. Razem z innymi uczestnikami samotnych regat Vendée Globe gościł u Francois Hollande'a, prezydenta Republiki Francuskiej.

Harmony Korine: skandalista z wyboru i najodważniejszy film festiwalu w Wenecji

„Spring Breakers” - wenecki przebój Harmony’ego Korine’a - trafił wreszcie do polskich kin. Ostra satyra na współczesną amerykańską popkulturę porywa tempem akcji i energią, jakiej dawno nie było w kinie. Wyróżniona Nagrodą Festiwalu Kina Przyszłości produkcja kontrowersyjnego twórcy ma fanów na całym świecie. Czy także w Polsce film będzie hitem?

Rosjanie liczą: atak Kima na reaktory Seulu "to byłby sześciokrotny Czarnobyl"

Rosyjscy specjaliści i naukowcy starają się przewidzieć, jak bardzo na ewentualnej wojnie koreańskiej ucierpiałaby Rosja. Najbardziej obawiają się północnokoreańskiego ataku na elektrownie atomowe Korei Południowej. Gdyby kilka z nich zostało uszkodzonych, to "mielibyśmy sześciokrotny Czarnobyl w tym samym czasie" - uważa Aleksander Żebin z Rosyjskiej Akademii Nauk.

"Dokument Episkopatu ws. in vitro zawiera ewidentne kłamstwa"

Sprzeciw wobec in vitro, aborcji, eutanazji i antykoncepcji wyrazili biskupi w dokumencie bioetycznym Episkopatu. In vitro uznali za źle realizowane pragnienie bezpłodnych par. - Większość zarzutów w dokumencie Episkopatu jest od dawna nieaktualna. Zawiera on ewidentne kłamstwa - stwierdziła Anna Krawczak ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Policja: manifestacja pracowników szpitala była nielegalna

Manifestacja załogi szpitala z Kościerzyny (woj. pomorskie), która odbyła się w poniedziałek przed urzędem marszałkowskim w Gdańsku, była nielegalna - uznała gdańska policja. Funkcjonariusze przeprowadzą postępowanie: może się ono zakończyć skierowaniem sprawy do sądu.

Wałęsa o Oleksym: Niski, stary komuch

- To mógł powiedzieć tylko Oleksy - niski, stary komuch - tak krytyczną wypowiedź Józefa Oleksego nt. udziału w Kongresie Lewicy Lecha Wałęsy komentuje były prezydent. Wyjaśniał też, dlaczego bierze udział w imprezie. - Trzeba zabrać lewicy pojęcie opiekuńczości i wiele innych rzeczy. (...) Forum jest miejscem, gdzie można dokładnie to wyartykułować - wyjaśnił. I zapewniał: nie jadę tam klaskać.

Schengen weszło w nową generację

Wtorek jest pierwszym dniem działania w Europie systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II). Są w nim informacje o osobach podejrzanych, zaginionych oraz kradzieżach. Do nowego systemu będzie można wprowadzać dane biometryczne.