Najnowsze

Najnowsze

Straż miejska spisuje bezdomnych

Ogródki działkowe, wiaty czy pustostany - to miejsca, które odwiedzają pracownicy gdańskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i strażnicy miejscy w poszukiwaniu osób bezdomych. Potrzebującym proponują pomoc, choć nie jest przyjmowana zbyt chętnie.

Klasztor i bite kobiety. "To było gorsze niż więzienie"

Irlandzkie państwo przeprasza i publikuje raport, z którego wynika, że siostry magdalenki z Cork przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Historie podopiecznych przerażają: były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację. Materiał "Polski i Świata".

W ciąży zatruła się czadem. Lekarze musieli działać szybko

Matka Kacpra w mocno zaawansowanej ciąży zatruła się czadem. Pomogła przytomność umysłu ojca dziecka i decyzja lekarzy o wcześniejszym porodzie. Lekarze z łódzkiego Centrum Matki Polki mówią, że jeszcze trochę czasu minie, zanim krew i płuca obojga będą zupełnie czyste. Materiał "Polski i Świata".

Pijani rodzice wyrzucili dzieci z domu

Dramat 6-letniego chłopca z Pyskowic w województwie śląskim. Malec przyszedł sam do policyjnego komisariatu. Funkcjonariuszom powiedział, że rodzice wyrzucili go i jego 13-letniego brata z domu.

Poznań pyta mieszkańców: Tramwaj? Rower? Samochód?

Kilkadziesiąt tysięcy ankiet dotyczących transportu publicznego trafi do mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Dzięki nim, powiat będzie mógł skuteczniej ubiegać się o unijne pieniądze na budowę dróg, tras tramwajowych i kolejowych czy parkingów Park&Ride.

Pod Poznaniem powstanie obwodnica brakującego fragmentu obwodnicy

5,3 kilometra drogi - tyle brakuje, by Zachodnia Obwodnica Poznania się domknęła i miała sens. Na razie jego brak najmocniej odczuwają mieszkańcy miejscowości, przez które przetacza się cały ruch. By ratować lokalne drogi chcą zbudować... obwodnicę dziurawej obwodnicy.

Nowicka zostaje na stanowisku

Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka. W reakcji na to Janusz Palikot oświadczył, że będzie chciał ją usunąć z klubu Ruchu Palikota. Jednak klub RP przełożył w piątek podjęcie decyzji w tej sprawie. - Chcieliśmy to zrobić, ale ona chce współpracować, czekamy więc na jej propozycje - oświadczył Palikot.

Facebook namieszał w sieci. Mała awaria

Sporą konsternację w sieci wywołał tajemniczy błąd. Kilka sekund po wejściu na strony największych światowych serwisów, internauci byli przekierowywani w inne miejsce. W jednej chwili wszyscy znaleźli się na stronie logowania do Facebooka.

Wrocław oddaje dotację, bo kupił za mało tramwajów

Najpierw planowali kupić za unijne pieniądze dwanaście tramwajów. Kupili jednak tylko osiem, więc teraz muszą oddać część dotacji. To decyzja urzędu kontroli skarbowej, który dopatrzył się nieprawidłowości w przetargu MPK.

Obalono pomnik wódki na Uralu

Metalowy pomnik w kształcie butelki wódki stał w mieście Głazow na Uralu. Stał, ale już nie stoi, bo go obalono. W ramach walki z alkoholizmem.

Dreamliner poleci na próbę

Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zezwolil koncernowi Boeing na dokonanie serii lotów próbnych samolotów typu 787 Dreamliner w celu dokładniejszego ustalenia przyczyn problemów z akumulatorami.

Francuzi wycofują się z Timbuktu

Francuskie wojska zaczęły wycofywać się z malijskiego Timbuktu po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów. Wciąż nie jest zakończona operacja w Gao.

Jakie poglądy ma Tusk?

W Brukseli, z dala od Wiejskiej, premier może odpocząć od tego, co się dzieje w jego partii. Choć przed odlotem zapowiedział, że jeśli komuś nie podobają się zasady, którymi PO się kieruje, to ma do wyboru inne partie. Pytanie: jakie to zasady? Jaką partią - liberalną, centrową czy konserwatywną jest PO? I jakie poglądy ma jej przewodniczący? Wbrew pozorom ciężko o odpowiedź.

Dramat za murami klasztoru

Kościół milczy jak zaklęty, choć to on zawiódł i to od niego oczekuje się więcej. Przeprasza irlandzkie państwo i publikuje raport, z którego wynika że siostry Magdalenki przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Ich historie przerażają. Były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację i na to, że usłyszą przepraszam od instytucji, która zniszczyła im dzieciństwo.

Drogowy poker

Afera wokół ustawianych przetargów na budowę polskich dróg. Afera, po której Unia wstrzymała nam wypłatę pieniędzy. "Czarno na białym" dotarło do aktu oskarżenia 11 osób (w tym prezesów firm budowlanych) oraz stenogramów rozmów telefonicznych, które - zdaniem prokuratury - są dowodem na zmowę cenową przy przetargach. Zapisy rozmów pozostawiają ogromne pole do interpretacji.

Plan restrukturyzacji PLL LOT "w ciągu najbliższych dni"

- W ciągu najbliższych dni mają być gotowe założenia do planu restrukturyzacji PLL LOT - zapowiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak. Podkreślił też, że nowo wybrany prezes spółki Sebastian Mikosz ma jak najszybciej zapoznać się z sytuacją firmy.

Wong Kar Wai otworzył Berlinale. Od Szumowskiej zacznie się konkurs

Filmem "The Grandmasters" Wong Kar Waia, azjatyckiego reżysera i zarazem przewodniczącego jury, rozpoczął się 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. 19 filmów ubiega się na nim o Złotego Niedźwiedzia, a po raz pierwszy od czterech lat w konkursie głównym mamy również film polski - najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej "W imię...". Ponadto w sekcji konkursowej Generation znalazł się "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec. Festiwal potrwa do 17 lutego.

(Nie) zmienne poglądy

"Czarno na białym" - nieco dystansując się od europejskiego szczytu - przeprowadziło test na zmienność euronastrojów w Polsce w dziewiątym roku naszego członkostwa. Sprawdziliśmy czy życie w Unii zweryfikowało opinię tych, którzy w 2004 byli jej wielkimi przeciwnikami. Są zaskakujące metamorfozy, zaniki pamięci i ciekawe tego wyjaśnienia.

Biliony do podziału

Batalia o niewyobrażalną sumę - biliona euro do podziału w Unii przez 7 lat. Nie wiadomo, o jakiej dokładnie propozycji porozumienia będą rozmawiać unijni przywódcy, bo dopiero teraz ma zaczynać się opóźniony o pięć i pół godziny szczyt. Wiadomo, że przed tym spotkaniem optymizmem (poza tym dyplomatycznym) nie powiewało. Wiadomo też, że brak porozumienia, to brak budżetu i lata budżetowej prowizorki. Wysoka stawka, duże nerwy i wielka niepewność.

Polska rozmawia z Litwą. "Nieporozumienia powinny odejść w przeszłość"

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził wolę, by problemy Polaków na Litwie były rozstrzygane "w drodze kompromisu", a szef tamtejszego MSZ Linas Linkeviczius oświadczył, że "nieporozumienia powinny odejść w przeszłość". Wszystko to w dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy. Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski określił to spotkanie, jako "sukces Sikorskiego".