Najnowsze

Najnowsze

Jędrzejczak, Krzywonos, Holuszko. Giełda nazwisk przed startem do PE

Po incydencie na lotnisku z gry o Parlament Europejski wypada Jacek Protasiewicz, nie zobaczymy też zbierającego wiele pozytywnych ocen europosła PiS Konrada Szymańskiego. Za to na liście zgłoszeń na kandydatów w wyborach mnóstwo świeżych nazwisk, z których dało by się zmontować niezłą ekipę olimpijską.

"Krym to nie Kosowo. Nie doszło do czystek etnicznych"

- Trudno mówić o tym, że Ukraina dokonała czystek etnicznych lub popełniła zbrodnie w stosunku do mniejszości rosyjskiej na Krymie. Rosja próbuje taką tezę stawiać, ale jest ona głęboko nieuzasadniona - uważa prof. Janusz Symonides.

Karetka czekała na obsadę. Pacjentka z wylewem zmarła

Dramatyczny finał oszczędności w służbie zdrowia. Konkretnie w Połczynie-Zdroju, gdzie pacjentka z wylewem krwi do mózgu zmarła nie doczekawszy karetki pogotowia. Karetka co prawda była, nie było jednak ratowników, którzy z powodu oszczędności - wzorem ochotniczej straży pożarnej - czekali w domu na wezwanie do pracy.

15 lat w NATO: polska armia dogania europejską czołówkę

15 lat po wejściu do NATO Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Rozpisany na dekadę - a teraz przyspieszany - plan zakupów obronnych, może uczynić z polskiego wojska potęgę na skalę europejską i filar NATO.

MSW Ukrainy: Kiedy tylko Janukowycz trafi do bazy Interpolu, wystąpimy o ekstradycję

Jak tylko Interpol doda obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do swojej bazy, wystąpimy do Rosji z wnioskiem ekstradycyjnym - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Janukowycz w połowie lutego uciekł z Kijowa i teraz ukrywa w rosyjskim Rostowie nad Donem. Jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo oraz poszukiwany przez organy ścigania swego kraju. Ukraina zamierza wystąpić o ekstradycję byłego prezydenta i jego świty.

Russia Today na froncie. Medialna dywizja Putina

Walka z Zachodem wymaga od Władimira Putina stosowania całego arsenału środków. Jednym z najważniejszych są media, a zwłaszcza anglojęzyczny kanał Russia Today. Dzięki niemu Rosja dociera z własnym obrazem - choćby wydarzeń na Ukrainie - do setek milionów domów na całym świecie.

Europejska lista życzeń

Polska polityka i rewolucja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po incydencie na lotnisku z gry wypada Jacek Protasiewicz. Nie zobaczymy też zbierającego wiele pozytywnych ocen europosła PiS Konrada Szymańskiego. Za to z listy zgłoszeń na kandydatów dało by się zmontować niezłą ekipę olimpijską.

Latający radar

Teraz o natowskiej decyzji wysłania nad Polskę i Rumunię samolotów wczesnego ostrzegania AWACS. To poza amerykańskimi myśliwcami F-16, które do polskich baz przylecą do czwartku, najbardziej znacząca militarna reakcja Zachodu na kryzys krymski. Samolot z potężną anteną radarową może kontrolować ruch wojsk w powietrzu i na ziemi, w promieniu 400 kilometrów.

Krok naprzód ws. łupków?

Są w końcu długo oczekiwane konkrety. Rząd przyjął projekt dotyczący wydobycia gazu z łupków. Ma on ułatwić i przyspieszyć wydobycie. Firmy inwestujące w ten ważny biznes od dawna narzekały, że nie ma on jasnych ram prawnych. A to właśnie gaz z łupków ma być fundamentem polskiej niezależności energetycznej, o której w ostatnich dniach znowu bardzo głośno.

Rozliczenie z zimą

Pogoda za oknem daje nadzieję, że wiosna zagościła już na dobre. Zima była w tym sezonie wyjątkowo łagodna, co zmniejszyło wydatki zarówno na ogrzewanie domów, jak i odśnieżanie ulic. Mniej też jest pozimowych dziur w jezdniach.

Niepodległy Krym?

Krym przyjmuje deklarację niepodległości, Kijów jej nie uznaje i żąda odwołania niedzielnego referendum, bo jest niezgodne z konstytucją. Kampania referendalna jednak trwa, ale do uczciwej nie należy. I nie tylko chodzi o to, że toczy się pod lufami rosyjskich żołnierzy, ale też i o to, że używa się w niej skrajnie nieuczciwych argumentów - jak ten, że władzę na Ukrainie przejęli faszyści.

Do trzech razy sztuka

Opatrzność czuwa nad księdzem Józefem Klochem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, by nie powiedzał czegoś, czego może nie powinien mówic?

Pieszczoty

Gazoport ważna rzecz, wie o tym premier jak i prezes. Zwykle panowie nie szczędzą sobie złośliwości, tym razem Donald Tusk czuje tylko pieszczoty.

Brak celebrytów

Jarosław Kaczyński traktuje wybory do Parlamentu Europejskiego poważnie. Na listach PIS celebytów nie będzie.

Faworyt?

Na przedwyborczej giełdzie nazwisk wysoko notowany jest metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Jest ważną postacią w Kościele, zarządza duchową stolicą Polski, ale nie jest powszechnie znany, bo wprost nie uznaje mediów innych niż katolickie, a właściwie innych niż Radio Maryja i telewizja Trwam. Arcybiskup nie kryje swojej wielkiej sympatii do ojca Rydzyka ani swoich zdecydowanie konserwatywnych poglądów, choć nie zawsze takie miał.

11.03 | Walka z ogniem

Jedenaście jednostek straży pożarnej gasiło pożar lasu niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego. Akcję w miejscowości Czarnylas utrudniał zmrok i gęsto rosnące młode drzewa.

Episkopat, media, polityka

Mocna kandydatura arcybiskupa Depo na głowę polskiego kościoła pokazuje faktycznie, jak mocną pozycję wśród hierarchów ma dziś ojciec Rydzyk. Pozycję, którą buduje on równie konsekwentnie, jak swoje toruńskie imperium. Najnowsze dzieło, czyli pierwsze w Europie centrum religijno-wypoczynkowe rośnie jak na drożdżach. Gigantyczne centrum, szkoła, radio i telewizja. Do tego polityczne zaplecze - co widać na układanych właśnie listach wyborczych do Europarlamentu. Trudno się dziwić, że poparcie ojca Rydzyka to coś, co wielu chciałoby mieć, choć niewielu chce się do tego przyznać.

Quo vadis?

W środę - tak się składa, że w pierwszą rocznicę pontyfikatu Franciszka - Episkopat Polski wybierze swojego nowego szefa. I ten wybór pokaże, w którą stronę zmierza dziś polski Kościół. Rewolucji na pewno nie będzie - tego słowa nie wypowiada żaden biskup. O reformie (czyli otwarciu na miarę tego, co od roku proponuje nowy papież) mówi się bardzo ostrożnie. Najmocniej słychać głos konserwatywny. Polski Kościół jest podzielony - są trzy wizje i trzech najczęściej wymienianych kandydatów, choć - jak pokazało ubiegłoroczne konklawe - niespodzianki podczas takich wyborów nie można wykluczyć.

"Ukraina trafiła się Tuskowi jak ślepej kurze ziarno"

- Możemy zdziałać tylko tyle, ile uzgodnimy z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Jakiekolwiek myślenie, że zrobimy coś więcej, jest naiwne - mówił w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Szef Twojego Ruchu dodał, że konflikt na Ukrainie pomógł politycznie Donaldowi Tuskowi, ponieważ odwrócił uwagę od wewnętrznych problemów w kraju.

Sondaż: Amerykanie nie chcą się angażować na Ukrainie

Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika raportu Pew Research Center. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych.

Pięć godzin gasili las. Pożar przez iskrę z pociągu?

Pożar wybuchł pomiedzy miejscowościami Pawłów i Kocina. Łacznie spłonęło 10 ha młodnika i 20 ha nieużytków. - Palił się też fragment wiekszego lasu. Cała akcja gasnicza trwała około 5 godzin - mówi Krzysztof Biernacki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

"Ukraina trafiła się Tuskowi jak ślepej kurze ziarno"

- Możemy zdziałać tylko tyle, ile uzgodnimy z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Jakiekolwiek myślenie, że zrobimy coś więcej, jest naiwne - mówił w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Szef Twojego Ruchu dodał, że konflikt na Ukrainie pomógł politycznie Donaldowi Tuskowi, ponieważ odwrócił uwagę od wewnętrznych problemów w kraju.

Moskwa: pomoc finansowa USA dla Ukrainy będzie nielegalna

Pomoc, jakiej USA chcą udzielić Ukrainie, byłaby nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem, ponieważ oznaczałoby to finansowanie nielegalnego reżimu - oświadczyło we wtorek MSZ Rosji. Kongres USA zaaprobował warte 1 mld dol. gwarancje kredytowe dla Kijowa.