Najnowsze

Najnowsze

Europosłowie przeciw cięciom. Ostatnia debata przed szczytem

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się debata, której głównym tematem jest budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Europarlamentarzyści zapewne powtórzą, iż nie zgadzają się na zbyt daleko idące cięcia, których domaga się szereg państw. Poprą tym samym pośrednio stanowisko Polski.

Miliony na odśnieżanie. Kraków słono płaci za zimę

Aż o 6 mln zł więcej kosztowało odśnieżanie dróg krajowych w Małopolsce w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym sezonie. Tylko w styczniu na usunięcie śniegu i zabezpieczenie jezdni solą albo piaskiem wydano 10,5 mln zł.

Serafin wyleci z PSL? "Wpłynęły wnioski"

- Władysław Serafin działa na niekorzyść postrzegania polityki i ludzi w polityce aktywnych - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef PSL, Janusz Piechociński. Polityk odniósł się do sprawy złamania przez Serafina przepisów drogowych i jazdy bez prawa jazdy.

Nowicka, Grodzka i pieniądze na drogi. Kopacz przypomina o dyscyplinie

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajmą się kilkoma gorącymi tematami - wnioskiem o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka oraz powołaniem na to stanowisko Anny Grodzkiej. Rząd przedstawi też informację na temat zamrożonych funduszy unijnych na projekty drogowe.

Ruszyła ekstradycja do Rosji prokuratora ujętego przez ABW

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko opuścił tarnowski zakład karny i zostanie przewieziony w specjalnym transporcie do Warszawy. - Wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

SKM-ką na ostatki. Więcej pociągów

W najbliższy weekend na tory wyjedzie więcej pociągów trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W nocy z 9 na 10 lutego kolejki mają kursować co 40 minut. Powód: karnawałowe ostatki, a co za tym idzie, więcej imprezowiczów.

Cicho wszędzie

Unia Europejska nastawiła uszu i dotarło do niej, że co piąty młody człowiek ma kłopoty ze słuchem. Głównie przez to, że za głośno słucha muzyki. Oczywiście "za głośno" to pojęcie względne, lekarze mówią jednak jasno: nasz słuch cierpi, gdy jest głośniej niż 85 decybeli. I na tym własnie poziomie Unia chce wprowadzić obowiązkowe ostrzeżenia w urządzeniach grających. Czy mimo to pogłośnimy, to już nasza sprawa, nasze ryzyko i nasze zdrowie.

Udany szturm

Policja wyczekała aż porywacz będzie trochę zmęczony, a trochę znudzony akcją. W końcu obława na niego trwała blisko tydzień. Gdy zerwano negocjacje i nadarzył się odpowiedni moment, policjanci oślepili go, zaatakowali i zabili. Koszmar w małym miasteczku w Alabamie się skończył, zwłaszcza że zakładnik porywacza: 5-letni chłopiec jest cały i zdrowy. Co więcej zachowuje się tak, jakby nic się nie stało.

Nowicka, Grodzka czy nikt?

Batalia o Nowicką nabiera kolorów. Matematyka mówi, że w piątek Sejm jej nie odwoła. Może oczywiście sama zrezygnować z funkcji, ale jak na razie nie zamierza. Zdaniem wielu słusznie, bo na odwołanie nie zasługuje. Paradoksalnie, im bardziej Janusz Palikot stara się ją odwołać, tym więcej peanów na jej cześć słychać. Z różnych stron i środowisk.

Bronisław Komorowski na półmetku. 2,5 roku prezydentury za nim

Blisko 500 ustaw podpisał, dwie zawetował, pięć skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Poza tym złożył ponad 50 wizyt zagranicznych i zwołał 15 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego - to część bilansu 2,5 roku prezydentury Bronisława Komorowskiego. W środę mija półmetek jego rządów.

Polscy podchorążowie zaraz za czeskimi. Winter Survival 2013

Balansowanie 30 metrów nad ziemią, 70 kilometrów górzystej trasy i budowa mostu na lodowatej rzece: z takimi zadaniami poradzili sobie wojskowi z Wrocławia. Podczas międzynarodowych zawodów Winter Survival 2013 podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu zajęli drugie miejsce.

Walczyła z władzą, dziś walczy z rzeczywistością. Kiedyś jako Marek, dziś Ewa

Kiedyś walczył o wolność dla Polski, dziś za osobistą wolność słono płaci. Dla dawnego czołowego działacza Solidarności na Mazowszu Marka Hołuszki zmiana płci okazała się wyrzuceniem na margines społeczny. Decyzji jednak nie żałuje, dziś jako Ewa Hołuszko opowiada nam o swojej walce o akceptację. Taką, jaką dostała np. od niektórych dawnych kolegów z opozycji.

Julia, Lena i Maja. Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Poznaniu

- Julia to imię najczęściej nadawane dziewczynkom przychodzącym na świat w poznańskich szpitalach w 2012 roku – informuje Rafał Łopka z biura prasowego urzędu miasta. To imię króluje w stolicy Wielkopolski już od kilku lat. Z kolei chłopcy często dostają imię Jakub.

O podwójną stawkę

Kiedyś walczył o wolność dla Polski, dziś za osobistą wolność słono płaci. Dla dawnego czołowego działacza Solidarności na Mazowszu Marka Hołuszki zmiana płci okazała się wyrzuceniem na margines społeczny. Decyzji jednak nie żałuje, dziś jako Ewa Hołuszko opowiada nam o swojej walce o akceptację. Taką, jaką dostała np. od niektórych dawnych kolegów z opozycji.

W obcym ciele

Transseksualny, transpłciowy, transwestyta - każde z tych słów znaczy co innego, ale w pełnych emocji publicznych dyskusjach i sporach nie zwraca się na to uwagi. A warto tę różnicę sobie uświadomić, bo mówimy nie o zboczeniu, a o poważnym zaburzeniu, dla którego jedynym rozwiązaniem jest korekta płci. Szacuje się, że problem dotyczy około promila ludzi, ale droga to tego, by mogli oni żyć w zgodzie ze sobą, jest w Polsce długa i bardzo skomplikowana. Wymaga pieniędzy i determinacji - między innymi po to, by pozwać do sądu własnych rodziców.

Metamorfoza

O transseksualizmie mówi się w Polsce ostatnio dużo za sprawą Anny Grodzkiej, która jeszcze w tym tygodniu może zostać wicemarszałkiem Sejmu. Byłaby ona prawdopodobnie pierwszą na świecie osobą transseksualną na takim stanowisku. Wprawdzie polityczne emocje wokół tego wyboru są tak duże, że może do niego nie dojść, ale warto sprawdzić jak doszło do tego, że o Grodzkiej jest dziś tak głośno. Bo w polityce działa ona już od ponad 30 lat.

Anna Grodzka: od PZPR, przez biznes, do Ruchu Palikota

O transseksualizmie mówi się w Polsce ostatnio dużo za sprawą Anny Grodzkiej, która jeszcze w tym tygodniu może zostać wicemarszałkiem Sejmu. Byłaby ona prawdopodobnie pierwszą na świecie osobą transseksualną na takim stanowisku. Wprawdzie polityczne emocje wokół tego wyboru są tak duże, że może do niego nie dojść, ale warto sprawdzić jak doszło do tego, że o Grodzkiej jest dziś tak głośno. Bo w polityce działa ona już od ponad 30 lat.

20 000 drzew do wycinki pod Kolej Metropolitarną

Nawet kilkanaście drzew na minutę może wycinać kombajn, który lada dzień wjedzie do lasu przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Wszystko na potrzeby budowy Kolei Metropolitalnej. Zniknąć ma 20 tys. drzew.

Niemiecka minister oświaty ukarana. Za plagiat doktoratu

Uniwersytet w Duesseldorfie uznał rozprawę doktorską niemieckiej minister oświaty Annette Schavan za plagiat i odebrał jej tytuł naukowy. Polityczna kariera zaufanej współpracowniczki kanclerz Angeli Merkel stoi pod znakiem zapytania. Schavan zapowiedziała odwołanie.

Minister rolnictwa Irlandii: końskie mięso pochodziło z Polski

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".

Kwaśniewski i Cox spotkali się z Julią Tymoszenko

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się we wtorek z więzioną w Charkowie byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox to obserwatorzy postępowań sądowych wobec członków ukraińskiej opozycji.

Wiosną Obama odwiedzi Izrael. Pierwszy raz

Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.

Francja w marcu zacznie wycofywać się z Mali

Począwszy od marca Francja zacznie wycofywać swe siły z Mali i skupi się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Laurent Fabius w wywiadzie, który ukaże się w środę we francuskim dzienniku "Metro".

Opozycja zablokowała ukraiński parlament

Witalij Kliczko wraz z ok. 80-cioma opozycyjnymi posłami od wtorkowego poranka blokowało ukraiński parlament. Opozycjoniści zajęli trybunę Rady Najwyższej w Kijowie, domagając się, by deputowani rządzącej większości głosowali osobiście i nie wykorzystywali kartek, aby zagłosować za nieobecnych kolegów. Miało to wyeliminować ryzyko oszustwa.

Nowy projekt w PO. Ustawa o "wspólnym pożyciu"

Jest nowy projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany przez PO. Zakłada m.in. dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, prawo do pochówku czy dziedziczenia. Projekt dotyczący związków zarówno różnej, jak i tej samej płci, przygotował Jacek Żalek z konserwatywnego skrzydła PO. Jak zapowiedział, może on jeszcze ulec pewnym modyfikacjom, a poprawki ma zaproponować Jarosław Gowin.

Palikot o decyzji PO ws. Nowickiej: Skandaliczna

- Skandaliczna decyzja - to gorący komentarz Janusza Palikota do doniesień, że klub PO zagłosuje przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Gość "Kropki nad i" zapowiedział, że jeśli Nowicka nie zostanie odwołana, Ruch Palikota będzie wnioskował o odwołanie całego Prezydium Sejmu.