Najnowsze

Najnowsze

Wojna nerwów

Bitwa o Krym wygrana przez Rosję. Choć Europa, Stany Zjednoczone i Ukraina nie uznają niedzielnego referendum - krymskie władze już poprosiły o włączenie półwyspu do Federacji. Co zrobi teraz Putin? Przyjmie Krym? Teraz? Później? Kiedy? Na razie dekretem uznał Krym za suwerenne państwo, a jutro ma wygłosić orędzie w rosyjskim parlamencie i raczej można być pewnym jednego - przedstawienia na miarę imperatora. O jednej wygranej bitwie i trwającej dalej wojnie nerwów.

UE nie miała tyle "odwagi", co USA. Kogo obłożono europejskimi sankcjami?

Unia Europejska w reakcji na referendum na Krymie obłożyła sankcjami 21 osób. Unijna lista nie obejmuje jednak szeregu ważnych osób, które swoimi sankcjami objęli Amerykanie. Nie zdecydowano się zaatakować bezpośrednio otoczenia Władimira Putina. "Ucierpieli" przywódcy krymskich separatystów, rosyjscy dowódcy wojskowi i politycy niższego szczebla.

Krym na gorąco

Na początek gorące jeszcze relacje naszych dziennikarzy, którzy właśnie z Krymu wrócili. Tomasz Mildyn, Marcin Walczak i Jarosław Goławski mówią wprost o agresji, jakiej doświadczyli ze strony tzw. oddziałów samoobrony, ale - co może bardziej zaskakujące - także o wrogości, jakiej doznali ze strony mieszkańców. Wrogości, która z dnia na dzień rosła.

"Krym to tylko pierwszy krok w ekspansji geopolitycznej Rosji"

- Wydarzenia są bardzo smutne i cały ten proces rozgrywa się bardzo szybko - powiedział o krymskim referendum i planowanym przyłączeniu półwyspu do Rosji ambasador Ukrainy w Polsce, Markijan Malski. Jak stwierdził w "Kropce nad i", Krym jest jednak "tylko pierwszym krokiem w ekspansji geopolitycznej" Rosji.

"Bardzo urośli nasi przywódcy"

- Nie do końca wiadomo jakie są intencje i plan pana Putina. Ale ewidentnie jest to plan - stwierdził w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski. Dodał, że jego zdaniem wcale nie chodzi jednak o Krym. - Chodzi o Ukrainę. O wpływ na politykę ukraińską - ocenił Olechowski. Były minister spraw zagranicznych pochwalił także działania ministra Radosława Sikorskiego i premiera Donalda Tuska. - Bardzo urośli nasi przywódcy w oczach zachodnich polityków - stwierdził w TVN24 Olechowski.

Cracovia wreszcie zerwała w tym roku skalp

Cracovia po raz pierwszy w tym roku odniosła zwycięstwo w T-Mobile Ekstraklasie. Pasy pokonały u siebie 1:0 Jagiellonię, a decydującą bramkę kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego zdobył Egdar Bernhardt. Wojciecha Stawowego i spółkę od Top 8 dzielą już tylko dwa punkty.

"Rozwiąż zadanie i zatrzymaj przemoc wobec dzieci". Poruszająca kampania społeczna

- Trzy minus? - pyta z gniewem ojciec małego Adasia, wymachując przed nim kartkówką z matematyki. - A wiesz, ile to jest trzy minus trzy? Zero, kompletne zero takie jak ty - wrzeszczy. Tak wygląda codzienność dzieci doświadczających przemocy - tłumaczy w kampanii społecznej Fundacja Dzieci Niczyje. Dzięki specjalnej aplikacji na facebookowym profilu organizacji możemy sprawić, że Adaś uniknie kary.

Co za kolejka! Kolejny piękny gol z wolnego

Cracovia - Jagiellonia 1:0. Edgar Bernhardt na boisku zameldował się w 55. minucie, zmieniając Łukasza Zejdlera. Dziesięć minut później podszedł do ustawionej tuż za polem karnym piłki i jako pierwszy w tym sezonie zawodnik Cracovii zdobył gola z rzutu wolnego. W 26. kolejce T-Mobile Ekstraklasy to była już trzecia taka bramka.

Para gejów w reklamie

W kuchni tata, przy stole drugi tata - zwany papa i synek, i wspolne rodzinne zajadanie ciastek po poludniu - tak wygląda reklama amerykanskich wypiekow HoneyMaid. - Mnie to cieszy - mówił w programie "Tak jest" Krystian Legierski, warszawski radny i działacz LGBT - ten proces, który w Stanach Zjednoczonych obserwujemy od lat 70., gdzie od wielu lat w różnych stanach pary homoseksualne mogą adoptować dzieci, ten proces postępuje i akceptacja społeczna jest coraz większa - tłumaczył. - Tradycyjna rodzina, szczególnie jeśli chodzi o nasze państwo, o Polskę, to nie jest ta rodzina z tej reklamy - odpowiadała Legierskiemu Beata Kempa z Solidarnej Polski - tam reklamuje się wszystko, żeby się dobrze sprzedawało, nawet jeśli się depta po świętościach, po dobru małoletniego dziecka - dodała.

"Szeryf internetu" skazany. 3,5 roku więzienia za oszustwa

Sąd w Lwówku Śląskim skazał Marka O., zwanego "Szeryfem internetu", na 3,5 więzienia. Mężczyzna zasłynął publikując filmy z kradzieży w swoim sklepie. Później wpadł w ręce policjantów, gdy próbował okraść starszą kobietę metodą "na wnuczka".

Poseł SLD na Krymie z paszportem dyplomatycznym. Informował "swojego" wicemarszałka

Choć Polska nie uznaje legalności referendum na Krymie, na półwyspie pojawił się poseł SLD Adam Kępiński. Parlamentarzysta, który spotkał się z ogniem krytyki, zapewniał, że podróż zorganizował na własny rachunek i nie reprezentuje ani Sejmu, ani Sojuszu. Jak jednak dowiedziała się TVN24, poseł informował o swoim wyjeździe wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha, a w czasie podróży posługiwał się paszportem dyplomatycznym.

Lotnisko Gdynia-Kosakowo złożyło wniosek o upadłość

Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo złożył wniosek o upadłość w gdańskim Sądzie Okręgowym. Ma to związek z koniecznością zwrotu prawie 22 mln euro, którą uznano za niedozwoloną pomoc publiczną. Oprócz tego, spółka ma 1,5–2 mln zł długów wobec swoich pracowników i firm, które pracowały przy budowie lotniska.

Stonesi skruszą mury antycznego stadionu? Włosi nie chcą rockmanów

To ma być pierwszy od 47 lat koncert Stonesów we Włoszech. Ale może do niego nie dojść, bo konserwatorzy i kustosze zabytków protestują przeciwko występowi rockmanów na terenie antycznego stadionu Circus Maximus. - Ryzyko zniszczenia zabytków archeologii jest nie tylko bardzo wysokie, ale jego skala jest trudna do przewidzenia - alarmują.

Tusk: Nie możemy wykluczyć prowokacji. Musicie zachować zimną krew

- Patrząc na to, co się dzieje na terenie Ukrainy, nie możemy wykluczyć możliwości prowokacji. To dotyczy nie tylko terenów przygranicznych, ale całej Polski - mówił w poniedziałek na spotkaniu z wojewodami premier Donald Tusk. Zaapelował do nich jednocześnie o czujność i zachowanie zimnej krwi. - Jeśli popełnilibyście jakiś błąd, jeśli dojdzie do zdarzeń, nad którymi nie utrzymacie kontroli, to natychmiast może przełożyć się na o wiele mniejszą skuteczność Polski na arenie międzynarodowej - powiedział premier.

Dwa lata więzienia dla założycieli fundacji "Help"

Wrocławski sąd okręgowy skazał na dwa lata więzienia dwóch założycieli Fundacji na Rzecz Dzieci Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych "Help". Mężczyźni byli oskarżeni o oszustwa na kwotę ok. trzech milionów złotych.

Sikorski: Mamy nadzieję, że sankcje skłonią Rosję do refleksji

- Mamy nadzieję, że to przekona naszych rosyjskich partnerów, że sprawy są poważne i doprowadzi do refleksji - powiedział Radosław Sikorski o unijnych sankcjach wobec Rosji, uzgodnionych w poniedziałek przez ministrów spraw zagranicznych państw UE. Szef polskiego MSZ podkreślił, że "Federacja Rosyjska nie poczyniła kroków, które mogłyby przywrócić integralność terytorialną Ukrainy i ustabilizować sytuację".

Rumak szuka wymówek? "Brakuje mu konsekwencji"

Mariusz Rumak, szkoleniowiec Lecha Poznań, narzekał po ostatnim meczu, że z powodu wąskiej kadry "Kolejorza" musiał wystawić do składu aż trzech juniorów. Bartosz Bosacki, były piłkarz Lecha, ocenił w rozmowie z portalem ekstraklasa.tv, że wypowiedź Rumaka jest wyjątkowym brakiem konsekwencji.

Czym Rosjanie straszą USA? Zagładą zza grobu. System "Perimeter"

- Rosja może zamienić USA w radioaktywna pustynię - przekonywał w swoim programie prominentny prezenter rosyjskiej telewizji państwowej. Dmitrij Kisielow wspomniał przy tym o owianym mgłą tajemnicy systemie "Perimeter". Według nieoficjalnych informacji ma on zapewniać, że nawet po zrujnowaniu Rosji przez zaskakujący atak jądrowy, w kierunku przeciwnika zostanie wysłane niszczycielskie kontruderzenie.