Najnowsze

Najnowsze

Związek u notariusza

Jędrzej i Marek Idziak-Sępkowscy, by stworzyć homoseksualny związek, podpisali u notariusza "Umowę partnerską". Podczas ceremonii, tak jak podczas ślubu, przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość. Jak mówili, "my jako obywatele musimy popisywać się "drzymałowym" sprytem, by godnie żyć." Poseł Andrzej Dera z Solidarnej Polski przypominał jednak, że instytucja małżeństwa jest zarezerowana dla par heteroseksualnych nie bez przyczyny. "Małżeństwa mają przywileje, wynikające z konstytucji, nadane ze względu na to, że rodzą się w nich dzieci i państwo ma w tym żywotny interes."

Tusk szefem RE i jednocześnie PO? "Trudno to połączyć"

Ten kardynał, który jedzie na konklawe z nadzieją na to, że zostanie wybrany papieżem, na pewno papieżem nie będzie - w ten sposób Leszek Miller komentuje szanse na zostanie szefem Rady Europejskiej przez Donalda Tuska. Z kolei, według Grzegorza Schetyny z PO, Tusk nie może być jednocześnie szefem Rady i partii.

Nowy szpital na finiszu. W zimie ma przyjąć pierwszych pacjentów

XIX-wieczne budynki zamienią na nowoczesny kompleks. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka przenosi się na ul. gen. Emila Fieldorfa. 15 oddziałów, 550 łóżek dla pacjentów, Szpitalny Oddział Ratunkowy i przychodnia z 20 poradniami – tak ma wyglądać nowoczesny kompleks. Kosztował 370 mln zł. Budowa trwała od 2010 roku i właśnie się kończy. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci na początku 2015 roku.

"Wszystko załatwione", "jest konsensus". Brakuje tylko jasnej deklaracji Tuska?

"Wszystko załatwione" - miał w piątek enigmatycznie oznajmić dziennikarzom ustępujący szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. W kontekście następcy unijnego prezydenta w zagranicznych mediach pojawia się już niemal wyłącznie nazwisko polskiego premiera. Z kolei w Brukseli - jak relacjonował z belgijskiej stolicy reporter TVN24 Maciej Sokołowski - właściwie nie słychać o przeciwnikach Donalda Tuska . Korespondent "Le Soir" twierdzi, że zawarto porozumienie na korzyść Polaka.

Nie żyje wiceszef Służby Wywiadu Wojskowego

Po nagłej chorobie zmarł wiceszef Służby Wywiadu Wojskowego. Odpowiadał za działania operacyjne tej tajnej formacji. Bezpośrednią przyczyną śmierci była choroba tropikalna - dowiedział się portal tvn24.pl.

"Przechowywane z narażeniem życia". Tablice z postulatami Sierpnia '80 trafiły do ECS

W piątek rano Europejskie Centrum Solidarności odebrało oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80. Trafiły tam z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie przebywały od 1989 roku. Wcześniej przechowywał je na strychu jeden z pracowników placówki. To jedna z najważniejszych pamiątek z 1980 roku. - Historia tych tablic związana jest także z naszymi pracownikami, dlatego tym bardziej trudno nam się z nimi rozstać - mówi Irena Rodzik z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Turcja: nowy premier, nowy rząd

Nowy turecki premier Ahmet Davutoglu zaprezentował w piątek swój rząd. Stanowisko szefa resortu dyplomacji, zajmowane dotychczas przez Davutoglu, objął były minister ds. europejskich Mevlut Cavusoglu.

"Powinniśmy być gotowi na odparcie agresji skierowanej przeciwko Rosji"

Władimir Putin powiedział w piątek, że Rosjanie i Ukraińcy to "właściwie jeden naród". Wypowiadając te słowa, wyraźnie oddzielił w sferze symbolicznej Ukraińców od rządu w Kijowie, który jego zdaniem w Donbasie - walcząc ze wspieranymi przez Rosję terrorystami - prowadzi operację podobną do oblegania Leningradu przez "niemieckich faszystów" w czasie II wojny światowej. Prezydent powiedział też, że Rosjanie powinny być gotowi "do odparcia agresji" z zewnątrz.

Przesunęli pomnik Wyspiańskiego. "Chcemy tabliczki, żeby ludzie wiedzieli, że to nie kolejny pomnik Jana Pawła II"

Przesunięto gigantyczny pomnik Stanisława Wyspiańskiego przed Muzeum Narodowym w Krakowie. To nie koniec prac na remontowanym placu, gdzie m.in. trwa budowa podziemnego parkingu. - Chcielibyśmy, żeby miasto postawiło tam jeszcze tabliczkę informacyjną. Żeby ludzie wiedzieli, że to Wyspiański, a nie kolejny pomnik Jana Pawła II - wyznaje TVN24 Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Szef NATO: Rosja przekazuje separatystom czołgi, ostrzeliwuje Ukrainę

Rosja jest zaangażowana w bezpośrednie operacje militarne we wschodniej Ukrainie - powiedział w piątek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po spotkaniu Komisji NATO - Ukraina. Jednocześnie zapewnił, że Ukraina zostanie członkiem NATO, jeśli tego będzie chciała i jeśli spełni konieczne kryteria.

100 policjantów w akcji, 17 zatrzymanych. Podejrzani o fingowanie kolizji

Ponad stu policjantów z Trójmiasta i Niemiec brało udział w zatrzymaniu grupy, która zajmowała się wyłudzaniem odszkodowań. Według śledczych sprawcy sfingowali kilkadziesiąt kolizji, w których miało dojść do uszkodzenia samochodu. Ubezpieczycielowi w zgłaszanej szkodzie podawali nieprawdziwe okoliczności zdarzenia. W ten sposób wyłudzili blisko 2 mln złotych.

"Rosjanie mają 50 czołgów i Grady, a my siedem granatników i 40-letnie erkaemy"

Okopująca się wokół Mariupola ukraińska armia podała, że rosyjskie oddziały znajdują się 20 km od miasta. W nocy z czwartku na piątek Ukraińcy musieli opuścić swoją bazę w miejscowości Biezimienne. Dzisiaj aresztowali informatora przekazującego Rosjanom wieści o pozycjach, jakie zajmują. Ukraińcy nie mają ciężkiego uzbrojenia - alarmuje "Ukraińska Prawda", cytując jednego z miejscowych dowódców.

Zatrzymany za zmowę przetargową z prezydentem Zawiercia

Zarzut wejścia w zmowę przetargową z prezydentem Zawiercia usłyszał prowadzący firmę budowlaną przedsiębiorca z tego miasta. Został zatrzymany. Jego firma zdobyła w tym przetargu zamówienie dotyczące budowy 12 budynków socjalnych za ponad 9 mln zł.

Jaceniuk: Ukraina chce być w NATO i w UE

Ukraina rezygnuje ze statusu państwa poza blokami militarnymi i wznawia dążenie do członkostwa w NATO - oświadczył w piątek premier Arsenij Jaceniuk. Poinformował, że jego rząd skieruje do parlamentu projekty ustaw w tych sprawach.