Najnowsze

Najnowsze

Czterej najemnicy z Blackwater winni zabicia cywili

Czterech najemników amerykańskiej firmy Blackwater uznano w środę za winnych zabicia 14 irackich cywilów podczas strzelaniny w Bagdadzie w 2007 roku. Ochroniarze eskortowali wówczas konwój czterech pojazdów, którymi podróżowali amerykańscy dyplomaci.

"W mojej części mieszkania wyrwało jedną ścianę"

- Bardzo silna eksplozja. W mojej części mieszkania wyrwało jedną ścianę, nie mówiąc już o wszystkich oknach - relacjonował Antoni Otto, mieszkaniec kamienicy w centrum Katowic. Jak mówił, do eksplozji doszło u sąsiada, w mieszkaniu obok.

Miesiąc po wybuchu gazu ziemnego nadal nie mogą wrócić do swoich mieszkań

W bloku przy ulicy Łepkowskiego w Krakowie 18 września wybuchł gaz. Od wypadku minął już ponad miesiąc, a lokatorzy nadal nie mogą wrócić do swoich mieszkań. I nikt nie wie, kiedy będą mogli. Pomieszkują teraz kątem u rodzin, niektórzy koczują na działkach. Spółdzielnia tłumaczy się koniecznością przeprowadzenia dokładnego, a więc i czasochłonnego remontu.

Premier Kanady: nie damy się zastraszyć

Po ataku terrorystycznym w Ottawie premier Kanady Stephen Harper wygłosił w środę wieczorem czasu lokalnego orędzie, w którym podkreślił, że ”Kanada nie da się zastraszyć”. Zapowiedział też kontynuację walki z międzynarodowym terroryzmem.

"Jest Putin, jest Rosja. Nie ma Putina, nie ma Rosji"

- Dopóki jest Putin, jest Rosja, nie ma Putina, nie ma Rosji - tak rozpoczął swoje wystąpienie wiceszef administracji prezydenta Rosji Wiaczesław Wołodin na zamkniętym posiedzeniu obrad Klubu Wałdajskiego. Słowa Wołodina przekazał rosyjskim mediom były szef administracji rosyjskiego prezydenta Konstantin Kostin.

"Zwierzęcy atak" chorwackiego pięściarza na polskiego sędziego

Drastyczna scena z bokserskiego ringu. 18-letni chorwacki bokser skatował polskiego sędziego. Pięściarz zaatakował po tym, jak przegrał walkę i nie zgadzał się z werdyktem. Jego ciosy były tak silne, że Polak z połamanymi żebrami wylądował na intensywnej terapii. Sportowcy i kibice są przerażeni furią pięściarza, a jego napaść zgodnie nazywają zwierzęcym atakiem.

Zdjęcia 3D w służbie niewidomym

Jak dotknąć wspomnień, czyli zdjęcia w 3D w służbie niewidomym. Trójwymiarowe wizualizacje mają im przypomnieć najpiękniejsze i najważniejsze momenty w ich życiu, bo pamięć - jeśli chodzi o szczegóły często bywa zawodna.

Przełomowa operacja to nadzieja dla sparaliżowanych osób?

Wczoraj mówiliśmy o przełomie jakiego w medycynie dokonali polscy lekarze. Dziś pytamy czy operacja, która przywróciła pacjentowi czucie w nogach, może być nadzieją dla innych sparaliżowanych osób. Na razie eksperymentalna metoda musi być potwierdzona.

Strzelanina w Kanadzie

Strzały w kanadyjskiej stolicy i to w trzech miejscach - w centrum handlowym, przed pomnikiem bohaterów wojennych i w parlamencie. Nie żyje postrzelony żołnierz i jeden napastnik, ale ilu ich było tego nadal nie wiadomo. Trwa policyjna obława, a wszystko dzieje się po tym jak podniesiono stopnień zagrożenia terrorystycznego z niskiego na średni.

Opozycja domaga się "głowy" marszałka. Co dalej z Sikorskim?

Ciąg dalszy burzy po słowach Radosława Sikorskiego. Źle się stało - są z tego straty - a cała sytuacja powinna być przestrogą - podsumowuje prezydent Komorowski. Opozycja domaga się głowy nowego marszałka sejmu. Co z tego wynika dla politycznych losów byłego szefa dyplomacji?

Sikorski w nowej rzeczywistości

Radosław Sikorski przyzwyczaił Polskę i świat do barwnych i nieraz kontrowersyjnych wypowiedzi - po raz pierwszy jednak musiał przyznać się do błędu tak szybko i w takiej formie. Nowa polityczna rola okazuje się dla byłego szefa dyplomacji wyzwaniem, bo najwyraźniej nie pasują do niej jego długoletnie medialne przyzwyczajenia i sposoby komunikacji.

"Dwie prawdy" o nienawiści Czesława Mozila do Polski i zamieszaniu wokół znaczka Solidarności

Czesław Mozil nie dość, że śpiewa "nienawidzę cię, Polsko", to jeszcze bez zgody użył w nowym teledysku logo "Solidarności" - twierdzą władze związku i zapowiadają, że nie puszczą tego artyście płazem. Na razie chcą, żeby Mozil wpłacił 500 tys. zł na wybrany cel społeczny i usunął logo z klipu. Mozil mówi za to: jestem artystą, to mój przekaz. Kto ma racje? Dyskusja w programie "Dwie prawdy".

Nagonka

Stefan Niesiołowski uważa, że to wszyskto to nagonka na Radosława Sikorskiego, a sam marszałek sejmu wygląda na kogoś kto ucieka przed obława.

Skala Mężydły

Jak bardzo można być upokorzonym? Nową skalę opracował poseł Antoni Mężydło.

Palikot: jestem dojrzałym orangutanem. A Sikorski?

Zrobiliśmy badania, z jakim zwierzęciem kojarzymy się wyborcom. Ja jestem lwem, dojrzałym orangutanem - powiedział Janusz Palikot w "Kropce nad i". Lider Twojego Ruchu ocenił, że to dobre - bo mocne - skojarzenia. Zapytany o to, kim w takim razie byłby marszałek Sejmu Radosław Sikorski, odparł, że jeszcze tydzień temu "zwierzęciem, które ma samodzielność". - Teraz to nie wiem - stwierdził.

Wjechał w przystanek tramwajowy. "To atak terrorystyczny"

W Jerozolimie mężczyzna wjechał w tłum na przystanku. Zginęło trzymiesięczne dziecko, osiem osób zostało rannych, dwie z nich są w stanie ciężkim - poinformowała policja, uznając, że był to atak terrorystyczny. Kierowcą był 21-letni Palestyńczyk.

Kowal o wypowiedziach Sikorskiego: ta sprawa jest jak bomba

- Jestem pewny, że w trudnych sytuacjach dla polskiej polityki zagranicznej ta sprawa (...) zbierze dla nas konsekwencje, których sobie teraz nie wyobrażamy - mówił o burzy wokół słów Radosława Sikorskiego Paweł Kowal (Polska Razem). Jego zdaniem największym błędem było wycofanie się marszałka Sejmu z wcześniejszych wypowiedzi, czym pozostawił pole do wielu niedomówień, które mogą okazać się szkodliwe dla polskiej racji stanu. Andrzej Rozenek przekonywał z kolei, że Sikorski został przymuszony do zmiany wersji wydarzeń, bo poprzednia stawiała w trudnej sytuacji Donalda Tuska.

Prawie nietykalni

Z jednej strony tak się przyjęło w Polsce, że nie zasądza się wysokich odszkodowań. A z drugiej strony przyjęło się też, że winni błędnych wyroków nie ponoszą żadnych konsekwencji. Teoretycznie - w przypadku rażących zaniedbań czy uchybień - możliwe jest ukaranie prokuratora czy sędziego (a wachlarz kar jest całkiem duży), ale w praktyce prawie to się nie zdarza. Solidarność zawodowa bierze górę, co przyznaje w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" były prezes Trybunału Konstytucyjnego, profesor Andrzej Zoll.

Wymiar (nie)sprawiedliwości

Dwaj mężczyźni, którzy przesiedzieli w więzieniu lata. Skazani za zabójstwa. Stracili wolność, pracę, rodzinę, dobre imię. Krótko mówiąc, rozpadło im się całe życie. Jak się potem okazało wszystko przez pomyłkę wymiaru sprawiedliwości. Jak wycenić 12 lat bez winy spędzonych za kratami? A 3 lata? Obaj walczą o odszkodowanie. Ale raczej nie mogą liczyć na wiele, bo w Polsce nie ma zwyczaju zasądzania wysokich odszkodowań. Tak się przyjęło. Po prostu.

(Bez)cenne zdrowie

Ile warta jest ludzka krzywda. Na przykład strata zdrowia przez błąd lekarski czy strata wolności przez niesłuszny wyrok sądowy. Jak to wycenić? I dlaczego w Polsce nie ma zwyczaju zasądzania wysokich odszkodowań? Zaczniemy od historii kobiety, która trafiła do szpitala z zawałem serca, a wyszła z niego z ciężkimi powikłaniami po zakażeniu salmonellą w czasie operacji. Nigdy już nie wróci do pełnego zdrowia. Straciła też dobą pracę i rodzinę, która nie wytrzymała presji choroby. Poszkodowana walczy o rekordowe odszkodowanie za błąd medyczny - 2,5 miliona złotych. Walczy już 10 rok i nie ma złudzeń, że gdyby nie jej prawnicze wykształcenie, dawno by już tę walkę przegrała.

Palikot: jestem dojrzałym orangutanem. A Sikorski?

Zrobiliśmy badania, z jakim zwierzęciem kojarzymy się wyborcom. Ja jestem lwem, dojrzałym orangutanem - powiedział Janusz Palikot w "Kropce nad i". Lider Twojego Ruchu ocenił, że to dobre - bo mocne - skojarzenia. Zapytany o to, kim w takim razie byłby marszałek Sejmu Radosław Sikorski, odparł, że jeszcze tydzień temu "zwierzęciem, które ma samodzielność". - Teraz to nie wiem - stwierdził.

"Mamo u mnie w porządku. Ukrywam się"

Uwięzieni w budynku kanadyjskiego parlamentu podczas środowego ataku wykorzystali internet do kontaktu ze światem. M.in. poprzez Twittera informowali swoich bliskich o tym, co się z nimi dzieje. "Mamo u mnie w porządku. Ukrywam się" - napisała jedna z posłanek.

Kowal o wypowiedziach Sikorskiego: ta sprawa jest jak bomba

- Jestem pewny, że w trudnych sytuacjach dla polskiej polityki zagranicznej ta sprawa (...) zbierze dla nas konsekwencje, których sobie teraz nie wyobrażamy - mówił o burzy wokół słów Radosława Sikorskiego Paweł Kowal (Polska Razem). Jego zdaniem największym błędem było wycofanie się marszałka Sejmu z wcześniejszych wypowiedzi, czym pozostawił pole do wielu niedomówień, które mogą okazać się szkodliwe dla polskiej racji stanu. Andrzej Rozenek przekonywał z kolei, że Sikorski został przymuszony do zmiany wersji wydarzeń, bo poprzednia stawiała w trudnej sytuacji Donalda Tuska.

Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet nadal w sejmowej komisji

Na posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłowie PO, PiS i SP wspólnie zablokowali głosowanie w sprawie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Posłowie stwierdzili, że chcą zbadania konwencji z konstytucją, co po raz kolejny oddaliło głosowanie nad jej przyjęciem w parlamencie. Zdaniem wicemarszałkini sejmu - Wandy Nowickiej ucierpią na tym tylko ofiary przemocy. Decyzji swoich partyjnych kolegów zasiadających w komisji broni Sławomir Neumann z PO, który stwierdza, że prawo w Polsce ma już zapisy o których mówi ta konwencja. Kazimiera Szczuka nie daje się jednak przekonać, uważając, że sprawa konwencji trafiła na długo do zamrażarki, bo nie jest to wygodny temat przedwyborczy.