Najnowsze

Najnowsze

Sikorski: Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś jest inaczej

- Kiedyś wojna w Europie była nie do pomyślenia, dziś niestety jest inaczej - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit", że uważa on za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę.

Kartuskie jeziora zanieczyszczone. "Nikt nie zaryzykowałby się tu wykąpać"

Kilkakrotnie przekroczony dopuszczalny poziom metali ciężkich i fosforu w czterech kartuskich jeziorach – to wyniki analizy, którą przeprowadzili naukowcy. Według nich jeziora są w dramatycznej kondycji, wszystko m.in. przez ścieki, które od dłuższego czasu do nich wpływają. Urzędnicy zapowiadają rekultywację wód, może to jednak potrwać co najmniej 10 lat.

Bułgaria wprowadza ułatwienia wizowe dla Rosjan

Szef bułgarskiej dyplomacji Kristian Wigenin poinformował w wywiadzie dla telewizji publicznej, że wprowadzono ułatwienia wizowe dla rosyjskich turystów. Dodał, że nie chodzi o nadzwyczajny krok, a o planowane działania na rzecz rozwoju turystyki.

Nagana zamiast grzywny. Sąd karze za zrywanie nielegalnych reklam

Na początku grudnia Tomasz Genow, student z Poznania, został zatrzymany przez policję, podczas zrywania nielegalnych reklamy. Trafił wówczas na 13 godzin do aresztu i miał zostać ukarany grzywną w wysokości 300 zł. Sprawa trafiła ostatecznie do sądu. Ten udzielił 23-latkowi nagany.

Kraków: referendum ws. igrzysk w dniu eurowyborów

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego – 25 maja – pod Wawelem odbędzie się także referendum w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Kraków idzie drogą Szwajcarii, Szwecji i Niemiec – tam już przeprowadzono referendum w sprawie igrzysk, bo MKOl nie będzie brał pod uwagę miast, w których mieszkańcy imprezy nie chcą.

Wyjątkowo dziurawy Widzew

Tak katastrofalnego sezonu łódzka defensywa nie miała od wielu lat! W 28 meczach tego sezonu T-Mobile Ekstraklasy Widzew stracił aż 49 goli.

NATO tworzy plan obrony przed Rosją. W Polsce 4,5 tys. Amerykanów?

Zwiększenie siły rażenia lotnictwa, więcej okrętów na Bałtyku i Morzu Czarnym, być może kilka tysięcy żołnierzy z USA w Europie Wschodniej. Taki plan działań NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji przedstawia w rozmowie z "New York Timesem" gen. Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie.

Embargo na polskie mięso. "Może mieć podłoże polityczne"

Decyzja o nałożeniu przez Rosję embarga na wieprzowinę z Polski i Litwy może mieć podłoże polityczne - ocenił w "Jeden na jeden" Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. W jego opinii, nie bez znaczenia jest też to, że z rosyjską gospodarką nie jest najlepiej.

Przyciąga kontuzje jak magnes, ale ciągle niezastąpiony

Napastnik Cracovii Dawid Nowak podpisał nowy kontrakt. "Pasom" w przedłużeniu umowy ze snajperem nie przeszkodziła nawet wyjątkowa podatność piłkarza na kontuzje - Nowak od kilku miesięcy jest wyłączony z gry ze względu na uraz ścięgna Achillesa. Nowa umowa snajpera obowiązywać będzie do końca czerwca 2015 roku. - Nie kryjemy zadowolenia z faktu, że Dawid będzie w dalszym ciągu występował w koszulce w biało-czerwone pasy. Mecze rundy jesiennej pokazały, że nie tylko potrafi strzelać bramki, ale też jest ważnym ogniwem zespołu. I choć w ostatnich tygodniach pauzował z powodu kontuzji, to wrócił już do zdrowia. Liczymy na Dawida jeszcze w obecnych rozgrywkach - przyznaje dyrektor sportowy krakowian Piotr Burlikowski.

Gen. Pacek: Wojska NATO poprawiłyby poczucie bezpieczeństwa Polaków

Szansa inwazji Rosji na Ukrainę jest niewielka, ale "zawsze trzeba szykować się na najgorszy scenariusz" - mówił w TVN24 były szef MON Janusz Onyszkiewicz. Z kolei gen. Bogusław Pacek podkreślał, że obecność wojsk NATO, jak i amerykańskich na terenie Polski "zdecydowanie poprawiłoby poczucie bezpieczeństwa".

Tusk: Stosunki niemiecko-rosyjskie nie mogą być ważniejsze od interesu UE

Premier Donald Tusk uznał w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" za realną możliwość rosyjskiej inwazji na wschodnią i południową Ukrainę. Ostrzegł też przed przedkładaniem celów gospodarczych poszczególnych krajów UE nad wspólną politykę. - To dotyczy głównie Niemiec - powiedział i dodał: - Europa jest bezpieczniejsza, gdy Niemcy bardziej koncentrują się na interesach Wspólnoty niż na stosunkach dwustronnych.

Embargo na polskie mięso. "Może mieć podłoże polityczne"

Decyzja o nałożeniu przez Rosję embarga na wieprzowinę z Polski i Litwy może mieć podłoże polityczne - ocenił w "Jeden na jeden" Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. W jego opinii, nie bez znaczenia jest też to, że z rosyjską gospodarką nie jest najlepiej.

Były dowódca NATO w Europie: Odbudować siły USA na Starym Kontynencie

Należy odbudować siły USA w Europie, by zapewnić pokój i uspokoić naszych sojuszników w Europie Wschodniej - apelował w środę były dowódca sił NATO w Europie James Stavridis. Prawdopodobieństwo dalszej agresji Rosji wobec Ukrainy określił jako "jeden do trzech". Dodał, że pomoc taktyczna i logistyczna Sojuszu w Kijowie sprawiłaby, że "rachunek" za interwencję okazałby się być może dla Władimira Putina zbyt wysoki.

Strzelanina w USA. Weteran wojny w Iraku zabijał w bazie wojskowej

Cztery osoby zginęły w strzelaninie w jednej z największych amerykańskich baz wojskowych, Fort Hood w Teksasie. 16 osób zostało rannych, część jest w stanie krytycznym. Lokalne władze ustaliły tożsamość sprawcy. Był nim jeden ze specjalistów wojskowych i weteran wojny w Iraku. Po strzelaninie popełnił samobójstwo i to o nim media piszą jako o czwartej ofierze.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w Chile. Pierwsze fale tsunami dobiły do wybrzeża

Seria silnych trzęsień ziemi o magnitudzie do 7,4 stopni wystąpiła w nocy ze środy na czwartek w północnym Chile. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach. Odwołano także ostrzeżenie przed tsunami, gdyż pierwsza fala, która dotarła do wybrzeża miała niespełna metr wysokości. Władze zapobiegawczo zarządziły jednak ewakuację mieszkańców.

"Nijaki" minister zdrowia

Trybiki, które ustawia minister zdrowia. A właściwie - przestawia - bo najnowszy pomysł Bartosza Arłukowicza - by "rozładować" kolejki do specjalistów, dokładając obowiązków lekarzom rodzinnym - to przecież powrót do tego, co niedawno było. Ale największym problemem ministra jest to, że cokolwiek wymyśli i tak mu już nikt nie wierzy. Poza premierem, który - pewnie zresztą też nie wierzy - ale sam stawia sobie polityczną diagnozę, że zmiana szefa tak wrażliwego resortu w czasie kampanii wyborczej po prostu nie ma sensu.

Wirus Ebola w natarciu. Objawy jak przy grypie

Śmiertelnie groźny wirus Ebola atakuje jak nigdy dotąd - na razie tylko w Afryce, ale lekarze biją na alarm, bo rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. To już epidemia. Objawy - na początku podobne do grypy - nie powinny zatem uśpić czujności tych, którzy wybierają się w zagrożony region albo z niego wrócili.

Wyciskanie brukselki

Jak wygląda wyciskanie brukselki? Tym określeniem do tej pory - także polskie władze - żartobliwie nazywały korzystanie z unijnych funduszy. W przeddzień eurowyborów prawda jednak wychodzi na jaw - brukselkę wyciskają też posłowie do Parlamentu Europejskiego, choć mówić o tym zbytnio nie chcą. Jeden się zdecydował i wszystko opisał w książce, a czy to szczerość do bólu, czy akt skruchy, czy też desperacja?

Kłopoty General Motors

Szefowa General Motors staje przed Kongresem i tłumaczy się za błędy poprzedników, a konkretnie za zatajenie informacji o usterkach samochodów, które kosztowały życie 13 osób. Nowa prezes zapewnia, że koncern, którym teraz kieruje, nie ma nic wspólnego ze starą firma, ale rodziny ofiar nie chcą tego słyszeć. My pytamy - ile samochodów może być jeszcze wadliwych i czy ten problem dotyczy też polskich aut?

Katastrofa smoleńska jak WTC?

Jarosław Kaczyński porównuje katastrofę smoleńską do zamachów na World Trade Center i żąda specustawy, bo jego zdaniem wiarygodność polskiego wymiaru sprawiedliwości jest zerowa, a ekspertyzy wykluczające wybuch - niewiarygodne. Ustawa miałaby dać śledczym specjalne możliwości - ale to nie wszystko. PIS chce też sejmowej uchwały, by uczcić pamięć generała Andrzeja Błasika, pamięć, która według posłów została "brutalnie zbezczeszczona".