Najnowsze

Najnowsze

Rosyjski sąd przekłada sprawę Memoriału

Sąd w Moskwie włączył w czwartek prokuraturę w rozpatrzenie skargi stowarzyszenia Memoriał na decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o wpisaniu organizacji do rejestru "zagranicznych agentów". Sprawę przeniesiono na 11 marca - podały rosyjskie media.

Sikorski: Formuła normandzka to błąd. Ostrzegałem Poroszenkę

- Jeszcze nie wiemy, czy Putin poszedł na południe Ukrainy, są pewne raporty o ostrzale, ale gdyby doszło do ataku na Mariupol, to wszyscy będziemy musieli uznać, że te postanowienia zostały złamane - stwierdził Radosław Sikorski, mówiąc o rozejmie z Mińska. Gość programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat powiedział, że ostrzegał prezydenta Ukrainy, iż rokowania w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy) nie są korzystne dla Kijowa.

Słowo jak karabin

Hybrydowa wojna Putina. Wojna, której dramatyczny obraz ze wschodniej Ukrainy zostaje poddany mocnej propagandowej obróbce, w czym rosyjski przywódca - trzeba przyznać - nie ma sobie równych. Nie tylko całkowicie zmonopolizował przekaz, jaki dostają Rosjanie, ale też coraz mocniej przebija się na Zachód i za pośrednictwem choćby telewizji Russia Today swoją prawdę przekazuje już w wielu językach na świecie. A świat? Nie jest w stanie - nawet w tym medialnym wymiarze - stawić temu czoła, co w dobie technologicznej rewolucji co najmniej dziwi. Skoro - jak mówią politycy - mamy powrót zimniej wojny, to dlaczego Zachód nie potrafi stworzyć dla Rosjan przekazu na miarę tego, czym w czasach właśnie zimniej wojny było Radio Wolna Europa?

Biały Dom "głęboko zatroskany" wojną w Donbasie

Biały Dom oświadczył w czwartek, że jest "głęboko zatroskany" doniesieniami o walkach trwających na wschodniej Ukrainie mimo zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia o zawieszeniu broni. "Przemoc trwa" - powiedział rzecznik Białego Domu Eric Schultz.

"Orban odpychany przez Polskę zwracałby się ku Moskwie"

- To, co zrobiła Kopacz to majstersztyk - powiedział w "Kropce nad i" prof. Tomasz Nałęcz komentując czwartkowe spotkanie szefowej rządu z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. W jego ocenie, gdyby premier Polski się z nim nie spotkała, to premier Węgier zbliżyłby się do Putina. Jacek Kurski krytykował Kopacz za to spotkanie.

"Orban odpychany przez Polskę zwracałby się ku Moskwie"

- To, co zrobiła Kopacz to majstersztyk - powiedział w "Kropce nad i" prof. Tomasz Nałęcz komentując czwartkowe spotkanie szefowej rządu z węgierskim premierem Viktorem Orbanem. W jego ocenie gdyby premier Polski się z nim nie spotkała, to premier Węgier zbliżyłby się do Putina. Jacek Kurski krytykował Kopacz za to spotkanie.

"Kabotyńskie gesty. Orban nie przyjechał po rozgrzeszenie"

- Uważam takie gesty, które wykonał pan Rostowski za kabotyńskie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Leszek Miller, komentując słowa Jacka Rostowskiego, który powiedział, że premier Viktor Orban został przez Ewę Kopacz "przywołany do porządku". - Orban tu nie przyjechał po żadne rozgrzeszenie i żadną reprymendę - dodał.

Ukraińska nawigatorka żąda międzynarodowego konsylium

Nadija Sawczenko, ukraińska nawigatorka, oskarżana w Rosji o współudział w zabiciu dziennikarzy koncernu WGTRK pod Ługańskiem, poprosiła o zwołanie międzynarodowego konsylium, które miałoby ocenić stan jej zdrowia. Od 15 grudnia 2014 roku Sawczenko prowadzi głodówkę w proteście przeciwko przetrzymywaniu jej w rosyjskim areszcie.

Pułkownicy "Taran" i "Topaz" wyszli ostatni. Kolejna bitwa nie o Mariupol?

Ostatni żołnierze ukraińscy opuścili Debalcewe i okoliczne miejscowości - te doniesienia mediów potwierdziły wieczorem władze w Kijowie. Sztab operacji antyterrorystycznej (ATO) obawia się, że kolejne duże uderzenie sił rebeliancko-rosyjskich nie zostanie skierowane na Mariupol, a na północ od Ługańska.

"Kabotyńskie gesty. Orban nie przyjechał po rozgrzeszenie"

- Uważam takie gesty, które wykonał pan Rostowski za kabotyńskie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Leszek Miller, komentując opinię byłego ministra finansów, że premier Viktor Orban został przez Ewę Kopacz "przywołany do porządku". - Orban tu nie przyjechał po żadne rozgrzeszenie i żadną reprymendę - zaznaczył przewodniczący SLD.

Jest postęp, ale porozumienia brak. Przed kancelarią premiera stanęło "zielone miasteczko"

Choć rolnicy poinformowali, że jest postęp w rozmowach ze stroną rządową, to nie wyjechali z Warszawy. W czwartek przed kancelarią premiera rozstawili namioty i część protestujących zdecydowała się zostać w nich na noc. Ministerstwo rolnictwa przekazało rolniczym organizacjom memorandum z zaproszeniem do współpracy. Ci jednak zapowiadają, że likwidacja "zielonego miasteczka" będzie możliwa, dopiero gdy dojdzie do podpisania porozumienia z rządem.

"Mamy na co liczyć i emocje będą ogromne podczas oscarowej gali"

Mamy szanse aż na 4 statuetki. Polacy nominowani do Oscara są już w Los Angeles. Czy liczą na statuetki? Zgodnie odpowiadają, że nie myślą o tym, co będzie w niedzielę na gali. Tomasz Śliwiński, reżyser dokumentu "Nasza klątwa", zapewnia, że jest podekscytowany z innego powodu: - Bo ubiorę smoking, wejdę na czerwony dywan i spotkam te wszystkie mityczne osobistości.

Ważne libijskie miasto w rękach Państwa Islamskiego?

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opanowali w czwartek w Libii ważne portowe miasto Syrta nad Morzem Śródziemnym - poinformował libijski portal Al-Wasat. Zajęli siedziby lokalnych władz. Wstrzymane zostały zajęcia na tamtejszym uniwersytecie.

Dieta bezglutenowa nie dla każdego

Wiele osób uwierzyło, że gluten jest szkodliwy nie tylko dla tych, którzy są na niego uczuleni. Naukowiec, który tezę tę forsował, teraz ją porzucił, bo poprzednie badania były źle przeprowadzone. O modzie na bezglutenową dietę rozmawiali goście programu Tak Jest.

"Jeńcy nakarmieni i opatrzeni". Zamiast parady hańby wycieczka dla mediów

Dotychczas niewola w rękach rebeliantów kojarzyła się głównie z "paradami hańby" i bestialskim traktowaniem ukraińskich jeńców. Aparat propagandowy "republik ludowych" wziął się więc do roboty - rebelianci w Doniecku zorganizowali dziennikarzom "wycieczkę" do "obozu jenieckiego". Nagranie opublikowała agencja Reuters. Pojawiający się na nim ukraińscy wojskowi mówią, że "poddali się dobrowolnie" i że "są przeciwni utworzeniu w Donbasie kontyngentu sił pokojowych".

Pułkownik Rychlica głównym polskim szyfrantem. Zastąpi Bondaryka

Pułkownik Jacek Rychlica został szefem powstającego Narodowego Centrum Kryptologii - dowiedział się portal tvn24.pl. Nowy główny polski szyfrant będzie miał za zadanie dokończyć pracę, którą nad tworzeniem nowej instytucji zaczął ustępujący szef NCK generał Krzysztof Bondaryk.

Zwrócił uwagę nastolatkom. Zmarł, bo go pobili? W piątek oficjalne wyniki sekcji

Zakończyła się sekcja zwłok mężczyzny, którego w nocy z piątku na sobotę pobiła w Świętochłowicach (woj. śląskie) grupa nastolatków. Mężczyzna w poniedziałek zmarł w szpitalu, gdzie trafił krótko po pobiciu. Jak nieoficjalnie dowiedziała się reporterka TVN24 Marta Gordziewicz, sekcja zwłok potwierdziła, że śmierć 47-latka była następstwem pobicia.

Zacharczenko o Debalcewem: niesamowite trofeum, broń po Ukraińcach wywozimy wagonami

"Premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko poinformował, że "zaczystka" Debalcewa zakończyła się. - Ilość broni i sprzętu wojskowego, który zostawili żołnierze ukraińscy, jest tak duża, że wywozimy to wagonami - oświadczył. Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie zarzucają rebeliantom, że zawyżają straty po stronie ukraińskiej. Sztab Generalny w Kijowie szacuje, że w ciągu ostatniej doby w trakcie walk o Debalcewe zginęło 13 ukraińskich żołnierzy, a 157 zostało rannych.

Namioty i kuchnia polowa. Rolnicy zostają na noc przed kancelarią

Choć rolnicy informują, że jest postęp w rozmowach ze stroną rządową, to nie zamierzają opuszczać Warszawy. Przed kancelarią premiera rozstawili namioty. Część protestujących zostanie w nich na noc. Rolnicy są przygotowani, mają m.in. kuchnię polową. Likwidacja tzw. "zielonego miasteczka" będzie możliwa dopiero w momencie podpisania porozumienia z rządem.