Najnowsze

Najnowsze

Tajemnice willi

Tajemnica willi w Klarysewie, koło podwarszawskiego Konstancina. To o nią między innymi toczy się teraz spór. Bardzo intrygująca jest historia tej posiadłości. Została zbudowana dla Edwarda Gierka razem z szeroką drogą prowadzącą ze stolicy, taką drugą "gierkówką". Potem przechodziła w ręce kolejnych rządów już wolnej Polski, ale do dziś bardzo mało wiemy o tym miejscu. Nie ma tam wstępu, nie ma stamtąd zdjęć, nie ma też wielu osób, które tam były i chcą o tym opowiadać. Jest za to wiele ciekawych legend.

Rezydencje prezydenta

Wzajemne rozliczenia i oskarżenia między urzędnikami prezydentów. A oni sami - byli prezydenci - co ciekawe o tym majątku nie chcą już rozmawiać. A jest o czym, choćby o posiadłościach. Oprócz siedzib w Warszawie są jeszcze oficjalne ośrodki na Helu, w Ciechocinku i w Wiśle, czyli od morza do gór. Swoją dzisiejszą świetność te miejsca zawdzięczają Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, za kadencji którego gruntownie je wyremontowano. Kolejni prezydenci mniej inwestowali, bardziej korzystali - i służbowo, i prywatnie. Część tych miejsc możemy pokazać z bliska, choć dziennikarzom trudno wejść tam z kamerą.

Raport strat

Kancelaria Andrzeja Dudy podlicza w raporcie kancelarię swojego poprzednika i wskazuje na - jej zdaniem - wiele nieprawidłowości: nagrody, awanse i podwyżki dawane tuż przed końcem kadencji oraz ponad tysiąc zniszczonych przedmiotów. Urzędnicy Bronisława Komorowskiego odbijają piłeczkę i mówią o nieuzasadnionych wydatkach swojego poprzednika, czyli kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Sprawa trafiła do prokuratury, a raport stał się pretekstem medialnej rozgrywki między dwoma politycznymi obozami.

Pawlak: Trybunał Konstytucyjny jest w imadle. PiS wygrał to manewrowo

Gdyby prezes TK po wyborze tych poprzednich sędziów (w październiku - red.) zaprosił ich, dał im biurka i powiedział: OK, panowie, zaczynajcie, prezydent nie chce przyjąć ślubowania, to wyślijcie je na piśmie, to wtedy kłopot miałby kto inny - taki scenariusz sugerował w "Faktach po Faktach" były premier Wlademar Pawlak (PSL).

Czesi chcą zaostrzyć prawo do posiadania broni

Czeski rząd uchwalił nowelizację ustawy o broni i amunicji, w tym między innymi skrócenie czasu obowiązywania zezwoleń na broń z obecnych 10 do 5 lat, udostępnienie rejestrów broni lekarzom i zwiększenie uprawnień policji wobec posiadaczy broni.

Cessna nad Paryżem zaniepokoiła Francuzów. Poderwali rafale

Niewiedza może sporo kosztować pilota prywatnego samolotu, który w poniedziałek rano pojawił się nad Paryżem. Francuzi poderwali myśliwce, bo maszyna naruszyła zakaz lotów nad stolicą Francji wprowadzony na czas trwania szczytu klimatycznego.

Impas wokół Trybunału

Wciąż bez rozstrzygnięcia sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. W Dzienniku ustaw nie ukazał się środowy wyrok Trybunału, w którym sędziowie orzekli, że poprzedni Sejm prawidłowo wybrał trzech sędziów Trybunału i, że prezydent powinien przyjąć ich przysięgę „niezwłocznie”. W środę Trybunał znów zajmie się sprawą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, tym razem sędziowie przyjrzą się nowelizacji przyjętej w tej kadencji przez PiS. O pacie w sprawie Trybunału w programie Tak Jest rozmawiali Krystian Legierski i Przemysław Wipler.

Pamela Anderson walczy w Moskwie o zwierzęta. Lampart dostał jej imię

- Jestem przekonana, że Rosji wystarczy odwagi i wyobraźni, by wprowadzać efektywne strategie dotyczące ochrony przyrody - powiedziała Pamela Anderson na spotkaniu z Siergiejem Iwanowem, szefem administracji prezydenta FR. Aktorka i modelka wezwała do zaprzestania zabijania młodych fok grenlandzkich i wypuszczenie z oceanariów białuch arktycznych oraz orek oceanicznych.

Zdjęcia dżihadystów w telefonie nożownika z Londynu

W telefonie komórkowym napastnika, który zranił w sobotę dwie osoby w londyńskim metrze, znaleziono zdjęcia związane z tzw. Państwem Islamskim (IS) i niedawnymi zamachami w Paryżu - poinformowała brytyjska prokuratura.

Austria stawia ogrodzenie na granicy ze Słowenią

Strona austriacka przystąpiła do budowy krótkiego ogrodzenia na granicy ze Słowenią w rejonie wykorzystywanego przez licznych uchodźców przejścia granicznego - podała AFP. To pierwsze tego rodzaju ogrodzenie wznoszone w strefie Schengen.

Niepewne losy słupskiej choinki

Choinka przed ratuszem w Słupsku, a raczej jej ewentualny brak, wywołała spore zamieszanie w mieście, a co najmniej w internecie.

Domy na Seszelach "nie są sprzeczne z umiłowaniem ojczyzny". Urzędnik kontra wakacje

Szef rosyjskiej agencji ds. turystyki Rosturizm Oleg Safonow przekonuje, że ulubiony przez wielu Rosjan odpoczynek nad ciepłym morzem i wakacje all inclusive to "narzucony stereotyp ostatnich lat". Opozycyjni aktywiści szybko jednak wytknęli mu, że jest właścicielem dwóch domów na Seszelach. Urzędnik oświadczył później, że sprzedał je w lutym tego roku.

"Ex Machina" wielkim zwycięzcą BIFA

W Londynie rozdano British Independent Film Awards, uznawane za prestiżowe nagrody kina niezależnego. Wielkim wygranym okazał się być Alex Garland, reżyser i scenarzysta filmu "Ex Machina", a samo dzieło uznano za najlepszy film roku.

Rosyjska broń wycelowana w Stambuł. Ambasador na dywaniku

Turcja wezwała rosyjskiego ambasadora po incydencie z okrętem Federacji Rosyjskiej przepływającym przez cieśninę Bosfor. Rosyjski żołnierz stał na jego pokładzie i mierzył z ręcznej wyrzutni pocisków rakietowych w stronę Stambułu.

Ambasador Rosji przy NATO: program jądrowy Sojuszu sprzeczny z prawem

Program Nuclear Sharing, umożliwiający dostęp do broni jądrowej członkom NATO, którzy takiej broni nie mają, jest sprzeczny z układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - oznajmił stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko. To reakcja na słowa polskiego wiceministra obrony w sprawie ewentualnego udziału Polski w programie natowskim Nuclear Sharing.

Loża prasowa 06.12.2015

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli komentatorzy: Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita), Piotr Stasiński (Gazeta Wyborcza) i Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna). Publicyści omawiali wątki dotyczące zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego m.in. wyrok sądu konstytucyjnego ws. wyboru sędziów przez poprzedni sejm, brak reakcji na wyrok prezydenta Andrzeja Dudy oraz ocenę samego Trybunału przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość.

Pozwał księdza za rzekome molestowanie, chce 500 tys. zł

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zaczął się proces o zadośćuczynienie wytoczony przez mężczyznę, który twierdzi, że przed laty był molestowany seksualnie przez księdza. Domaga się on od duchownego oraz Archidiecezji Lubelskiej 500 tys. zł. Sąd z urzędu wyłączył jawność rozprawy.

Petru: prezydent jest jedyną osobą, która może rozwiązać problem z TK

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie dotyczące - jak mówił - rozwiązania kryzysu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Petru poinformował, że wystosował w tej sprawie pismo do prezydenta. Prezydent zapozna się z prośbą i rozpatrzy ją w najbliższym czasie - odpowiedział szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Ryby w Warcie zatrute środkiem owadobójczym. "Śmiertelna dawka przekroczona 138-krotnie"

Transflutryna - środek insektobójczy, stosowany przeciwko muchom, czy komarom, zabił ryby w Warcie. Do takich wniosków doszedł powiatowy lekarz weterynarii, po zbadaniu próbek, pobranych od śniętych ryb. Wyniki, potwierdzające obecność trucizny w mięśniach zwierząt są szokujące. W jednym z przypadków, śmiertelna dawka została przekroczona aż 138-krotnie.