Prezydent Brazylii Dilma Rousseff oświadczyła w piątek, że mimo nacisków ze strony opozycji w związku ze skandalem korupcyjnym wokół koncernu Petrobras i zarzutów wobec jej poprzednika, Luiza Inacio Luli da Silvy, nie ustąpi ze swego stanowiska.
Polak, który omal nie doprowadził do wojny domowej, może wyjść na wolność. Sąd zgodził się na warunkowe zwolnienie z więzienia odpowiedzialnego za najgłośniejsze zabójstwo polityczne we współczesnej historii RPA Janusza Walusia. Ministerstwo sprawiedliwości RPA rozważa jeszcze apelację od tej decyzji. Materiał programu "Polska i Świat".
USA pozytywnie oceniają obowiązujący od dwóch tygodni w Syrii rozejm. Jak powiedział w piątek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, zawieszenie broni jest tam w zasadzie przestrzegane. Potępił jednak jego naruszanie przez armię syryjską.
Ponad 146 tys. uchodźców dotarło od 1 stycznia do końca pierwszego tygodnia marca przez Morze Śródziemne do krajów UE w ucieczce przed wojną i prześladowaniami; 455 osób zginęło w jego wodach - ogłosiła w piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM).
Korea Północna zagroziła w sobotę po raz kolejny, że w odpowiedzi na wspólne manewry USA i Korei Południowej przeprowadzi błyskawiczny atak na południowego sąsiada - podała KCNA - oficjalna agencja Korei Północnej.
USA odpierają krytykę Rosji i Chin w sprawie rozmieszczenia amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej. - Ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto - powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.
Jeden z najbardziej wpływowych biznesmenów Białorusi Jury Czyż został zatrzymany przez organy ochrony prawa – podał w piątek wieczorem portal białoruski tut.by, powołując się na dobrze poinformowane źródła.
Nancy Reagan, żona zmarłego w 2004 roku byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, została w piątek pochowana obok swego męża, w Simi Valley w Kalifornii. W ceremonii pogrzebowej wzięło udział ponad tysiąc osób.
- Rząd Węgier wydał w ubiegłym roku 80 mld forintów (257 mln euro) na przedsięwzięcia służące rozwiązaniu kryzysu migracyjnego - poinformował w piątek główny doradca premiera Viktora Orbana do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi.
Polska jest u progu wielkiej zmiany, jaką jest przejście z uczestnictwa politycznego w NATO do pełnoprawnego członkostwa - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz na spotkaniu z okazji 17. rocznicy wstąpienia Polski do sojuszu.
Władze w Sofii ostrzegły, że zablokują porozumienie między Unią Europejską a Turcją w sprawie migracji, jeżeli nie zostaną w nim uwzględnione interesy Bułgarii. Porozumienie ma zostać zatwierdzone w przyszłym tygodniu.
Eksperci starają się ustalić, jak hakerom udało się ukraść ponad 80 mln USD z konta Bangladeszu w nowojorskim Banku Rezerwy Federalnej. Podejrzewa się, że hakerzy włamali się do systemów komputerowych banku centralnego Bangladeszu - pisze w piątek Reuters.
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy zmieniający zasady działania IPN. Instytutowi przyznano m.in. dotychczasowe kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Projekt zakłada też poszerzenie zakresu badań IPN i zmiany w trybie wyboru prezesa IPN.
Wiec Donalda Trumpa w Chicago został w piątek wieczorem czasu lokalnego w ostatniej chwili odwołany po eskalacji protestów i zamieszkach, do których doszło pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami czołowego kandydata w republikańskich prawyborach prezydenckich.
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w piątek, po raz pierwszy w historii, rezolucję mającą na celu rozwiązać problem przestępstw seksualnych, których dopuścili się żołnierze sił pokojowych podczas misji.
Korea Północna na początku tygodnia utraciła kontakt z jednym ze swoich okrętów podwodnych - podała telewizja CNN, powołując się na trzech przedstawicieli amerykańskiej administracji.
W nocy z czwartku na piątek czasu lokalnego zmarł w USA legendarny mistrz instrumentów klawiszowych Keith Emerson, założyciel zespołu Emerson, Lake & Palmer. Miał 71 lat.
27 kwietnia upływa kadencja jednego z obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prof. Mirosława Granata. W piątek w "Piaskiem po oczach" prezes TK prof. Andrzej Rzepliński ocenił, że jeśli Sejm wybierze jego następcę, to będzie "bardzo niedobry komunikat". Kto jeszcze w tej kadencji Sejmu zwolni miejsce w Trybunale?
W latach 90. XX wieku, kiedy Korea Północna zmagała się z klęską głodu, tamtejsi naukowcy pracowali w elitarnym instytucie nad zapewnieniem długowieczności przywódcy Kim Dzong Ilowi i nad poprawą jego libido - oznajmił uciekinier z tego kraju.
Minister obrony USA Ash Carter zatwierdził formalnie plany różnych służb wojskowych i Dowództwa Operacji Specjalnych, aby kobiety mogły służyć na wszystkich stanowiskach w siłach zbrojnych.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaatakował tamtejszy Trybunał Konstytucyjny, oświadczając, że jego wyrok, który doprowadził do uwolnienia dwóch aresztowanych dziennikarzy, był krokiem przeciwko państwu.
Gdyby Donald Trump, lub któryś inny z kandydatów republikanów był prezydentem, to po wejściu Putina na Krym zdecydowanie rozmieściłby 40 tys. żołnierzy NATO i to prawdopodobnie od razu na granicy z Rosją - stwierdził były burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani, gość programu "Świat" w TVN24 BiS.
Nigdy nie myślałem o rezygnacji. Nie dlatego, że jestem przywiązany do stanowiska, to po prostu odpowiedzialność - powiedział w "Piaskiem po oczach" prof. Andrzej Rzepliński. Prezes TK odniósł się w ten sposób do sugestii, że jego dymisja byłaby krokiem w stronę rozwiązania kryzysu wokół Trybunału.
Kiedy składa się przysięgę jako prezydent, to człowiek przysięga bronić konstytucji i praw. Można się nie zgadzać z sądem, ale trzeba się trzymać tego, co on mówi - stwierdził Rudolph Giuliani w TVN24 BiS. Były burmistrz Nowego Jorku i były kandydat na prezydenta USA był gościem programu "Świat".
Rosja aktywnie lobbuje za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, wykorzystując do tego wszystkie kanały propagandowe; to element strategii obliczonej na rozbicie Europy - pisze "Independent" w tekście pt. "Ci, którzy apelują o Brexit, przekazują Kremlowi władzę w Europie".
Łotwa i Estonia planują wzniesienie na swych granicach z Rosją ogrodzenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i móc lepiej kontrolować napływ uchodźców, którzy próbują dostać się nielegalnie do strefy Schengen.
To jest spór o podstawowym znaczeniu dla jakości funkcjonowania państwa - powiedział prof. Marek Safjan w "Faktach po Faktach", komentując sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Olechowski zwrócił z kolei uwagę, że degraduje się wizerunek Polski. - To zagrożenie dla praw obywatelskich i społeczeństwa obywatelskiego - ocenił.
Komisja Wenecka skrytykowała rosyjską ustawę, na mocy której Sąd Konstytucyjny Rosji może orzekać o skuteczności orzeczeń instancji międzynarodowych. Podkreślono, że jest to niezgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji.
Około tysiąca marynarzy i trzydzieści jednostek rosyjskiej marynarki wojennej uczestniczy w manewrach, które rozpoczęły się w piątek na Morzu Kaspijskim.
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Ligi Arabskiej na posiedzeniu w Kairze uznali szyicki libański Hezbollah za organizację terrorystyczną - poinformowały źródła dyplomatyczne.