Najnowsze

Najnowsze

76 lat od wybuchu II wojny światowej. "Nie można w imię politycznych rozgrywek obrażać własnego kraju"

76 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę - tak rozpoczęła się II wojna światowa, będąca najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości. W trakcie porannych uroczystości na Westerplatte głos zabrali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz, która powiedziała, że "nie można w imię wewnętrznych, politycznych rozgrywek obrażać własnego kraju, obniżać jego wiarygodności".

Trzaskowski: nie chowamy głowy w piasek, będziemy pomagali uchodźcom

Będziemy pomagali uchodźcom, ale na miarę naszych możliwości. Nie na zasadzie planu narzucenia nam kwot automatycznych, nad którymi nie będziemy mieć kontroli - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi kanclerz Niemiec, która chce sprawiedliwego podziału imigrantów.

Trzaskowski: nie chowamy głowy w piasek, będziemy pomagali uchodźcom

Będziemy pomagali uchodźcom, ale na miarę naszych możliwości. Nie na zasadzie planu narzucenia nam kwot automatycznych, nad którymi nie będziemy mieć kontroli - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi kanclerz Niemiec, która chce sprawiedliwego podziału imigrantów między kraje członkowskie.

Solidarnościowe obchody z polityką w tle

35 lat temu podpisano słynne porozumienie gdańskie, czyli 21 postulatów, które zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej. Powstała Solidarność, na czele której stanął Lech Wałęsa. W stolicy Pomorza odbyły się oficjalne związkowe obchody pięknej rocznicy, na które zaproszono m.in. prezydenta, prezesa PiS-u i Beatę Szydło. Zabrakło miejsca dla niektórych związkowców, ale i premier Ewy Kopacz. Obecny przewodniczący Solidarności Piotr Duda jednym głosem z chórem polityków PiS-u podkreśla, że premier jest „antyzwiązkowa” i powinna pójść do psychologa, a on będzie zapraszał, kogo zechce. O uroczystościach w cieniu politycznych podziałów rozmawiali w programie Tak jest Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej i poseł niezrzeszony Zbigniew Girzyński.

Kopacz: Pani poseł Szydło ciągle do mnie o coś apeluje. Nie ma potrzeby

- Przyzwyczaiłam się do tego, że pani Beata Szydło jako świetny uczeń pana prezesa Kaczyńskiego posługuje się takim językiem - tymi słowami Ewa Kopacz skomentowała dzisiejszą wypowiedź wiceprezes PiS o tym, że premier "próbuje skłócić Polaków" w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania "Solidarności".

Zdrada Ukrainy czy krok w stronę pokoju? Poprawki do konstytucji rozpaliły Kijów

Po dzisiejszym głosowaniu w Radzie Najwyższej Ukraina jest już o krok od zmiany ustawy zasadniczej. Prezydent Poroszenko i zwolennicy poprawek przekonują, że decentralizacja nie zaszkodzi jedności państwa. Przeciwnicy mówią, że forsowane zmiany doprowadzą do utraty Donbasu. A wszystko dzieje się pod dużą presją państw zachodnich. Co zakłada projekt Poroszenki i dlaczego wywołuje tak wielkie emocje? Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Niemieckie stadiony mówią: uchodźcy, witamy

Niemcy borykają się z rosnącą liczbą uchodźców i coraz bardziej podzielonym społeczeństwem. Codziennie dochodzi do pikiet czy demonstracji przeciw przybyszom. Jednak wciąż wielu Niemców popiera przyjęcie imigrantów i sprzeciwia się ich złemu traktowaniu. Między innymi klub piłkarski Borussia Dortmund.

Duda: nie ma przyszłości bez solidarności

Władza w Polsce powinna rozumieć, co to jest solidarność. Wierzę, że jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ramach solidarności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

IPN będzie miał nowego rzecznika

Agnieszka Sopińska-Jaremczak od września będzie nowym rzecznikiem Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował w poniedziałek IPN. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Arseniuka.