Najnowsze

Najnowsze

Wiceszef MON zapowiada "przemyślane" wydatki. I uspokaja ws. listu do słowackiego ministra

Sprawy delikatne i dyplomatyczne warto załatwiać tak, żeby nie budziły niepotrzebnych emocji - tak wiceszef MON Bartosz Kownacki zareagował na pytania dziennikarzy o list szefa słowackiego resortu obrony, krytyczny wobec nocnego wejścia do CEK NATO. Z kolei mówiąc o budżecie na obronność, prezentowanym przez siebie we wtorek sejmowej komisji, Kownacki zapowiedział wspieranie polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Tajemnicze zniknięcia księgarzy. W tle książka o prywatnym życiu prezydenta

W autonomicznym Hongkongu trwa seria zaginięć księgarzy, którzy publikowali książki krytyczne wobec władz w Pekinie. Bez wieści przepadło już pięć osób i pojawiły się obawy, że Chiny próbują w ten sposób bezprawnie ograniczyć wolności w Hongkongu oraz uniemożliwić publikację książki o prywatnym życiu prezydenta Xi Jinpinga.

"Kalifat" się kurczy. Dżihadyści tracą terytoria

W 2015 r. terytorium kontrolowane przez IS w Iraku skurczyło się o 40 proc. w stosunku do maksymalnego obszaru i o 20 proc. w Syrii. Ma to związek z wyparciem dżihadystów z kilku miast przez międzynarodowe siły - podał rzecznik koalicji pod wodzą USA płk Steve Warren.

Chce 12 milionów złotych odszkodowania za 11 lat w szpitalu psychiatrycznym

12,3 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania domaga się od Skarbu Państwa Feliks Meszka z Katowic, który kilka tygodni temu wyszedł na wolność po 11 latach przymusowego pobytu w zakładzie psychiatrycznym w Rybniku. Wniosek w tej sprawie jeszcze we wtorek zostanie przesłany do gliwickiego sądu – zapowiada mec. Piotr Wojtaszak. Pełnomocnik Meszki uważa, że umieszczenie jego klienta w szpitalu było nieuzasadnione.

Były premier Belgii bije w rząd PiS, odpowiada mu Fotyga

"Belgijski liberał jest dobrze znany z mieszania się w sprawy polskie (...) Guy Verhofstadt nie wahał się zaangażować w kampanię przeciwko lustracji w Warszawie. Grzecznością z naszej strony było nienazywanie go pomocnikiem Putina" - pisze o byłym premierze Belgii Anna Fotyga. W ostatnim czasie Verhofstadt, szef frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim, dwukrotnie w ostrych słowach skrytykował działania nowego polskiego rządu.

Rosja: Bardzo możliwe, że dżihadyści mają broń chemiczną. Dostawy z Turcji

Rosja za "bardzo wysokie" uważa prawdopodobieństwo, że tzw. Państwo Islamskie (IS) w Syrii wykorzystuje broń chemiczną - poinformował agencję RIA-Nowosti dyrektor departamentu ds. kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ Michaił Uljanow i wezwał do przeprowadzenia śledztwa na temat możliwych dostaw komponentów sarinu z Turcji do Syrii.

"Jego życiorys to tajemnica państwowa". Śmierć najbardziej enigmatycznego generała

Zmarły 3 stycznia szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU gen. Igor Siergun był jedną z najbardziej tajemniczych postaci w rosyjskiej armii. Był odpowiedzialny za m.in. operację "zielonych ludzików" na Krymie czy naloty w Syrii. Dziennikarz dziennika "Komsomolskaja Prawda" wspomina jednak niezręczną sytuację, w której znalazł się gen. Siergun podczas jednej z parad zwycięstwa na placu Czerwonym.

Dyrektor szpitala donosi na posła za jego słowa do prokuratury. "Znieważył mnie i moją mamę"

Do Prokuratury Rejonowej w Nysie (woj. opolskie) wpłynęło zawiadomienie dotyczące znieważenia dyrektora miejscowego szpitala przez niezrzeszonego posła Janusza Sanockiego. Chodzi o słowa, które parlamentarzysta wypowiedział pod adresem lekarza na początku grudnia w słynnej już rozmowie telefonicznej ze strażnikami miejskimi. Poseł nazwał dyrektora m.in. s**********, a strażnikom radził, by blokadę założyli "durnemu Krajczemu na łeb".

Dżihadyści atakują największe porty naftowe w kraju

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego drugi dzień z rzędu atakują libijski port naftowy As-Sidr nad zatoką Wielka Syrta. W ataku używają rakiet, a w poniedziałek wysadzili też dwa samochody pułapki. Kilkadziesiąt osób zginęło.

Mróz, brak ogrzewania i propaganda Kremla. Zamieszanie z gazem w Geniczesku

W ukraińskim Geniczesku przy granicy z Krymem doszło do nietypowej sytuacji. 2 stycznia 20-tysięczne miasto nad Morzem Azowskim zostało odcięte od gazu. Rzecznik Władimira Putina oświadczył, że prezydent Rosji "z powodów humanitarnych" zażądał wznowienia dostaw. Kijów twierdzi, że to propaganda, a paliwo płynie do miasta z ukraińskich zbiorników.

Tusk, Stoltenberg, gen. Breedlove. Prezydent Duda leci do Brukseli

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia w Brukseli spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove’em - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.