Najnowsze

Najnowsze

Pokazowy start mógł być katastrofą. Pokazali kilka klatek filmu za dużo

Amerykańscy eksperci podają w wątpliwość, czy pokazane niedawno przez północnokoreańskie media nagranie testu nowej rakiety balistycznej rzeczywiście pokazuje udany start. Ich zdaniem jest wręcz przeciwnie. Na nagraniu ma być widać nie zapłon silnika, a jego eksplozję. Lot miał się skończyć w kuli ognia, zanim się właściwie zaczął.

Kosiniak-Kamysz: podsłuchiwanie dziennikarzy jest najgorszą formą, jaką można stosować

Trzeba wyjaśnić w trybie pilnym tę sprawę. To niedobrze, gdyby potwierdziły się informacje o podsłuchiwaniu dziennikarzy - powiedział w "Jeden na jeden" szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się w ten sposób do informacji, że wobec dziennikarzy, którzy zajmowali się ujawnianiem nagrać z tzw. afery taśmowej oraz ich rodzin były prowadzone działania operacyjne.

Kosiniak-Kamysz: podsłuchiwanie dziennikarzy jest najgorszą formą, jaką można stosować

Trzeba wyjaśnić w trybie pilnym tę sprawę. To niedobrze, gdyby potwierdziły się informacje o podsłuchiwaniu dziennikarzy - powiedział w "Jeden na jeden" szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się w ten sposób do informacji, że wobec dziennikarzy, którzy zajmowali się ujawnianiem nagrań z tzw. afery taśmowej oraz ich rodzin były prowadzone działania operacyjne.

Zamach przed ośrodkiem szczepień przeciwko polio

Co najmniej 14 osób zginęło, a 23 zostały ranne w środę w zamachu bombowym przeprowadzonym przed ośrodkiem szczepień przeciwko polio w Kwecie na zachodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja oraz media powołujące się na źródła medyczne.

"Nie oddamy szkoły". Protestują przeciwko planom likwidacji wrocławskiej podstawówki

"Tu jest nasz drugi dom" - między innymi z takimi plakatami rodzice i dzieci z wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 107 protestowali przeciwko jej likwidacji. Urzędnicy miejscy poinformowali dyrekcję tej placówki, że dzieci zostaną przeniesione, a szkoła przestanie istnieć. Powodu jednak nie podali. Teraz uspokajają, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Obama gratuluje Meksykowi schwytania "El Chapo"

Prezydent Barack Obama pogratulował władzom Meksyku aresztowania jednego z najpotężniejszego meksykańskich baronów narkotykowych Joaquina "El Chapo" Guzmana. Przestępca został schwytany pół roku po spektakularnej ucieczce z pilnie strzeżonego więzienia.

"Formuła licence to kill". Co PiS chce zmienić w prokuraturze?

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem autorstwa posłów PiS, który dotyczy zmian w prokuraturze. Najwięcej mówi się o ponownym połączeniu stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, jednak nowych przepisów jest znacznie więcej. Niektóre z nich budzą obawy ekspertów. ("Polska i Świat")

Siostra uwięzionego blogera trafiła do aresztu

Saudyjska policja zatrzymała siostrę liberalnego blogera Raifa Badawiego, skazanego w Arabii Saudyjskiej na 10 lat więzienia za "ośmieszanie islamu" - poinformowała we wtorek organizacja Amnesty International (AI), powołując się na saudyjskich aktywistów.

Merkel potępiła zamach w Stambule. "To morderczy akt"

Kanclerz Angela Merkel ostro potępiła zamach w Stambule, w którym zginęło 10 osób, w tym co najmniej ośmiu Niemców. - Terroryści są wrogami wszystkich wolnych ludzi, są wrogami całej ludzkości - powiedziała we wtorek wieczorem szefowa niemieckiego rządu.

Węgierski wariant. Jak zmieniano Trybunał Konstytucyjny

- Nie ma woli sędziów, aby interweniować, gdy znajdą problem. Jest o wiele mniej sporów między Trybunałem Konstytucyjnym a ustawodawcą. Jest mniej kwestionowanych aktów prawnych, ale nie oznacza to lepszej jakości tworzonego prawa - podsumowuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym na Węgrzech prawnik Andras Cech. Prezes tej instytucji uważa jednak, że nowe przepisy były konsekwencją "wielkiej zmiany", do której doszło po zdobyciu większości konstytucyjnej przez Fidesz. (Materiał "Czarno na białym")

Jak działają e-zwolnienia? Niektórzy narzekają

Elektroniczne zwolnienia lekarskie są od początku roku alternatywą dla tych tradycyjnych, papierowych. Nowy system miał ułatwić i przyspieszyć prace przychodni. Nie wszystko działa jednak tak, jak powinno. ("Polska i świat")

Mniej pieniędzy na lekcje w domu, ale MEN może jeszcze zmienić zdanie

Z edukacji domowej w Polsce korzysta około 6 tys. dzieci. Liczba ta z roku na rok rośnie. Rodzice doceniają, że w ten sposób mogą spędzać więcej czasu z dziećmi, choć taki model nauczania nie jest pozbawiony wad. W nowym roku MEN obcięło subwencje na edukację w domu, jednak po poniedziałkowym spotkaniu z rodzicami zapowiada powołanie zespołu, który ma przeanalizować kwestie związane z nauczaniem domowym. ("Polska i świat")

Nadzieja zamiast strachu. Ostatnie orędzie o stanie państwa Obamy

- Komentarze dotyczące upadku amerykańskiej gospodarki to pustosłowie. To samo dotyczy stwierdzenia, że nasi wrogowie stają się coraz silniejsi, a USA słabsze. Stany Zjednoczone Ameryki to najpotężniejszy kraj na świecie. Kropka - mówił w swoim ostatnim orędziu o stanie państwie Barack Obama. Odnosząc się do polityki zagranicznej, prezydent podkreślał m.in., że priorytetem jest walka z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

Znamy laureatów "Paszportów Polityki"

Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Zamach w Stambule. Zginęli turyści

Zamach w turystycznej dzielnicy Stambułu. Zginęło dziesięć osób, wszyscy cudzoziemcy. Władze mówią, że ataku dokonał Syryjczyk zamachowiec - samobójca. Oficjalnie do zamachu nikt się nie przyznał, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stoi za nim tzw. Państwo Islamskie.

Coś nowego

Stał się cud. Politycy wszystkich partii i klubów przemówili jednym głosem.

Nieugięci

Mimo kłód rzucanych pod nogi, rząd przeprowadza reformy i idze cały czas do przodu.

Kłopotliwe e-zwolnienia

Miały być ułatwieniem, ale nadal sprawiają kłopot. To elektroniczne zwolnienia lekarskie, co do których wątpliwości mają zarówno lekarze, jak i pracodawcy. Zastrzeżeń nie zgłaszaja jedynie chorzy, bo dla nich to spore ułatwienie.

Mniej pieniędzy na naukę w domu

MEN obcina budżet na domową edukację aż o 40 procent. Pieniędzy będzie mniej, mimo że liczba dzieci korzystających z takiego rodzaju nauki cały czas rośnie.

Tak schwytano "El Chapo"

Huk granatów, strzały i gęsty dym - meksykańska piechota morska publikuje nagranie z akcji w kryjówce "El Chapo". Pościg za baronem narkotykowym, który uciekł ukrytym za lustrem tunelem nie od razu zakończył się sukcesem, bo najpierw trzeba bylo sforsować jego pilnie strzeżony bastion.

Co PiS chce zmienić w prokuraturze?

Projekt zmian o prokuraturze idzie pod obrady sejmu. Posłowie mają sie nim zająć w środę, choć już teraz wywołuje sporo emocji. Połączeniu stanowiska prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości mówi "nie" Krajowa Rada Prokuratury, ale nie są to jedyne zmiany, których chcą dokonać rządzący.

Przed debatą o Polsce

Dzień przed debatą o Polsce na arenie międzynarodowej - debata u nas. A dokładnie w KPRM z liderami opozycji. Dyskutować było o czym, bo pytań o kształt polskiej polityki jest wiele. Podobne zapewne padną i jutro. Pytanie, czy odpowiedzi będą zrozumiałe.

Sprawa rzekomych oszustw w klubach dla mężczyzn umorzona

Poznańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomych oszustw, do jakich miało dochodzić w klubach dla mężczyzn w stolicy Wielkopolski. Zgłoszenia o przestępstwie złożyło ponad 30 osób, które miały nieświadomie tracić w nich nawet setki tysięcy złotych.

Dwoje "grudniowych" sędziów będzie orzekać

- Włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów - mówi Andrzej Rzepliński i poszerza skład sędziów orzekających z dziesięciu do dwunastu. Prezes wyjaśniał także umorzenie postępowania dotyczącego sejmowych uchwał. Pytania jednak nie ucichły. Jest ich więcej, a jedno z nich brzmi, czy Andrzej Rzepliński zrobił ukłon w strone prezydenta, skoro dopuścił do orzekania sedziow powołanych przez PiS.

Duńczycy zmieniają zdanie. Zostawią azylantom obrączki

Osoby, które ubiegają się o azyl w Danii, nie będą musiały najprawdopodobniej oddawać obrączek, niezależnie od ich wartości - zapowiedziała duńska minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg, nawiązując do przygotowywanej ustawy azylowej.

Gorący temat

Atmosfera w trybunale konstytucyjnym od dawna jest gorąca, ale tym razem było wyjątkowo gorąco.