Najnowsze

Najnowsze

Szczerski o polityce migracyjnej: nastroje w Europie się zmieniają

- Nie można czynić z obowiązku przyjmowania kwot imigrantów jakiegokolwiek warunku polityki wewnętrznej Unii Europejskiej, to jest błędna droga - mówił w sobotę prezydencki minister Krzysztof Szczerski, wypowiadając się na temat niedzielnego szczytu UE-Turcja poświęconego problemowi imigrantów.

Gdzie są porwani Polacy? Są pieniądze na wykup, negocjator w pogotowiu

Statek handlowy Szafir z jedenastoma Polakami na pokładzie jest w drodze do portu Onne w Nigerii. Powinien tam dotrzeć w niedzielę po południu. Wciąż nieznany jest los pięciu innych Polaków, porwanych w nocy z czwartku na piątek przez piratów. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk poinformował w sobotę, że firma ubezpieczeniowa obsługująca armatora ma przewidziane pieniądze na wykup porwanych.

"W Krakowiaku nie zrobisz prania, ale kupisz bilet". Aktywiści inspirują urzędników

Na początku września lokalni społecznicy z Platformy Komunikacyjnej Krakowa w żartobliwym filmiku testowali możliwości nowoczesnego tramwaju zakupionego przez miasto. Dowcipne nagranie nie spodobało się jednak władzom MPK. Ale po dwóch miesiącach urzędnicy miejskiej jednostki najwyraźniej zmienili zdanie, bo na podstawie nagrania budują własną kampanię promującą "Krakowiaki".

Poszukują Ewy Tylman. Nad Wartą odnaleziono rękę, ale "prawdopodobnie nie kobiecą"

Przez całą sobotę w Poznaniu trwały poszukiwania 26-letniej Ewy Tylman, która zaginęła w poniedziałek rano, gdy wracała z imprezy. Gdy w południe pracownicy biura detektywistycznego odnaleźli w Warcie rękę, wydawało się, że to przełom w sprawie. Ale wszystko wskazuje na to, że nie należy ona do zaginionej. - Najprawdopodobniej to nie ręka kobieca - powiedział Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji, informując o postępach w śledztwie.

Kurdowie na ulicach Stambułu po śmierci znanego prawnika

Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego wobec ok. 2 tys. uczestników marszu, który zorganizowano w Stambule - podaje Reuters. Demonstrację zwołano kilka godzin po śmierci prominentnego kurdyjskiego prawnika. Mężczyzna został zastrzelony przez nienzanego sprawcę.

"Pani kanclerz, proszę ustąpić, da pani radę"

Szefowa prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Frauke Petry zaapelowała w sobotę, w pierwszym dniu zjazdu swojej partii, do kanclerz Angeli Merkel, by podała się do dymisji, ponieważ "straciła kontrolę nad kryzysem migracyjnym".

Schron atomowy w gdańskim "Pentagonie". Od zimnej wojny nic się tu nie zmieniło

W podziemiach gdańskiego biurowca nazywanego przez mieszkańców "Pentagonem" kryje się schron przeciwatomowy. Potężny obiekt powstał w czasach zimnej wojny. Jest podzielony na dwie części, a każda z nich ma 500 metrów kwadratowych. To tutaj w razie ataku nuklearnego miał się schronić zarząd Stoczni Gdańskiej oraz dowódcy wojskowi. Schron może pomieścić nawet 400 osób. Bunkier, mimo upływu lat, jest w idealnym stanie, co czyni go ewenementem w skali ogólnopolskiej.

Atak rakietowy na bazę ONZ. Zginęły trzy osoby

Dwaj gwinejscy żołnierze oraz pracownik cywilny przebywający na misji pokojowej o kryptonimie MINUSMA zginęli w sobotnim ataku rakietowym na bazę ONZ w Kidal w północnej części Mali. Według źródeł ONZ co najmniej 14 osób jest rannych.

Wielki sukces tyskich hokeistów. "Pokazaliśmy walkę i serce"

Zespół hokeistów GKS Tychy awansował do finału Pucharu Kontynentalnego. Przekładając na język futbolu, to jak Liga Europy. Sukces, w który tyscy hokeiści wierzyli, ale w szatni, po cichu. Na turnieju we francuskim Rouen pokonali faworytów z Białorusi i Ukrainy. - Pokazaliśmy walkę i serce - mówią. - Piękne i szybkie akcje po grę ciałem, brutalność jak w boksie - ta różnorodność przyciąga kibiców - wyjaśniają.

Międzychód sprzed lat. Stworzyli makietę historycznych stacji

Z okazji dnia Świętej Katarzyny, patronki kolejarzy, przez cały weekend w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu można zobaczyć makiety kolejowe. Wśród nich znalazły się modele stacji Międzychód i Międzychód Letnisko skrupulatnie starające się odwzorować nieczynne już dworce kolejowe i ich okolice w skali 1:87.

Po ataku nożownika marsz milczenia przeszedł przez Kórnik

W piątek tuż przed północą mieszkańcy Kórnika (woj. wielkopolskie) przeszli ulicami w geście solidarności z kobietą zaatakowaną tydzień temu przez nożownika. Marsz milczenia był też wyrazem obaw o bezpieczeństwo w mieście. Zakończył się wspólną modlitwą o zdrowie kobiety. Sprawca napadu nadal jest poszukiwany.

Prokuratura wystawiła list gończy za ojcem porwanego Fabiana

Prokuratura wystawiła list gończy za Sebastianem N., ojcem uprowadzonego trzyletniego Fabiana z Radomia – poinformowała w sobotę rzeczniczka KWP kom. Alicja Śledziona. Sąd zgodził się w piątek na jego tymczasowe aresztowanie, jeśli zostanie on zatrzymany przez policję.

Trzy osoby aresztowane za werbowanie ochotników do IS

Hiszpańska polica zatrzymała w sobotę nad ranem w Barcelonie dwóch mężczyzn i jedną kobietę. W internecie, m.in. na portalach społecznościowych, werbowali oni ochotników mających zasilić szeregi dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Jedno dzieciństwo, z jednej matki. Siostra zamachowca z Paryża przemówiła

- Rozwijaliśmy się w tej samej macicy, razem dorastaliśmy. Jak mogliśmy pójść tak różnymi drogami? - pyta siebie codziennie Anna Amimour, siostra Samy’ego Amimoura - jednego z zamachowców z sali koncertowej Bataclan w Paryżu. Jej brat 13 listopada zabił w Paryżu kilkadziesiąt osób. Potem wysadził się w powietrze. Kobieta udzieliła wywiadu stacji CNN.

Coraz więcej pacjentów wręcza lekarzom "dowody wdzięczności"

W ostatnich latach wzrosły wydatki na tzw. dowody wdzięczności w ochronie zdrowia – wynika z Diagnozy Społecznej 2015. Nie mogąc się doczekać zmniejszenia kolejek, Polacy sami je skracają, wręczając lekarzowi kopertę – mówi autor badania prof. Janusz Czapiński.

Waszczykowski: UE ma strzec swobód, a nie być federacją

Unia Europejska powinna pozostać instytucją, która strzeże traktatowych swobód, a nie jednolicie zarządzaną strukturą czy federacją - powiedział w wywiadzie z PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Alternatywą wobec federalizacji jest - dodaje - "diada, triada instytucji', które, wspólnie z USA, gwarantowałyby rozwój polityczny, gospodarczy i militarny.