Najnowsze

Najnowsze

Litewski sejm zakazał stosowania kar cielesnych wobec dzieci

Litewski Sejm w trybie nadzwyczajnym znowelizował we wtorek ustawę o ochronie praw dziecka, zakazując stosowania wszelkich form przemocy wobec dzieci, w tym kar cielesnych. Poprawki do ustawy zostały przyjęte jednogłośnie, a głosowaniu towarzyszyły oklaski.

Otoczą wieżę Eiffla szklanym płotem

Cel miłosnych wycieczek, czyli wieża Eiffla, będzie otoczona. Władze Paryża zbudują wysoki na 2,5-metra szklany i kuloodporny ekran. Panele zastąpią metalowe barierki, które od Euro2016 otaczają Pola Marsowe. Koszt budowy to aż 20 mln euro. Nowe ogrodzenie ma chronić turystów przed atakiem terrorystycznym. Relacja Anny Kowalskiej z Paryża dla "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Harrison Ford pomylił pasy. O włos od katastrofy

Znany z zamiłowania do latania hollywoodzki gwiazdor Harrison Ford spowodował groźną sytuację na lotnisku im. Johna Wayne'a w Kalifornii (USA). Pilotowany przez niego mały samolot omal nie zderzył się z maszyną pasażerską - poinformowała telewizja NBC.

"Podziemie zostało 'odkryte' jako cenne polityczne paliwo". Zawiłości historii żołnierzy wyklętych

Po latach wymazywania żołnierzy wyklętych z pamięci dziś rządzący chcą postawić ich na najważniejszym w powojennej historii miejscu. To im poświęcono nową tablicę na grobie nieznanego żołnierza, budowane jest także ich muzeum, inspirowane ich tradycją będą mundury obrony terytorialnej. I w prowadzonej dziś polityce historycznej to oni są postaciami kluczowymi. Magdalena Raczkowska-Kazek pokaże jednak teraz, że nawet dla żyjących do dziś żołnierzy wyklętych historia nie jest tak jednoznaczna jak forsowany właśnie przekaz. Materiał programu "Czarno na Białym" TVN24.

Status VIP na drodze. Kiedy kolumna jest uprzywilejowana?

Kiedy rządowa kolumna jest kolumną? Kiedy ma większe prawa na drodze? I dokładnie jakie? Po piątkowym wypadku pytają o to zwykli kierowcy, z których każdy przecież może znaleźć się w sytuacji podobnej do tej z Oświęcimia. Materiał programu "Polska i Świat".

Gigantyczna tama groziła zawaleniem. Odwołano nakaz ewakuacji

Władze odwołały we wtorek nakaz ewakuacji dla ok. 200 tys. osób zamieszkałych poniżej najwyższej w USA zapory wodnej Oroville w Kalifornii. Trwają tam prace nad odprowadzaniem wody z przepełnionego zalewu. Uznano, ze ryzyko przelania się wody znacznie zmniejszyło się.

Dziecko w łóżku rodziców

Dylemat w sypialni młodego rodzica: spać z dzieckiem u boku czy nie. Czasami to praktyczne, bo szybko można zareagować na płacz. Jednak powstaje pytanie: czy to co z pozoru praktyczne jest też perspektywiczne? 

Szwadrony śmierci na Filipinach

Oficjalnie walczą z narkomanią, w praktyce zabijają pod byle pretekstem. Egzekucje są masowe i nierzadko przypadkowe. Ale zdaniem prezydenta kraju: cel uświęca środki. Międzynarodowe organizacje praw człowieka protestują. Ale na razie z mizernym sutkiem.

Nowa informatyka w szkołach

To już przesądzone, bo podpisane. Podstawa programowa dla ośmioletniej podstawówki została oficjalnie przyjęta przez ministerstwo. Anna Zalewska złożyła podpis, a także zapewnienia, że teraz w szkole będzie lepiej. Ci, którzy czytali dziś podpisany dokument i znają się na edukacji mają zupełnie inne zdanie. Mają też konkretne przykłady z informatyki.

Status VIP na drodze

Kiedy rządowa kolumna jest kolumną? Kiedy ma większe prawa na drodze? I dokładnie jakie? Po piątkowym wypadku pytają o to zwykli kierowcy, z których każdy przecież może znaleźć się w sytuacji podobnej do tej z Oświęcimia.

Młody kierowca kontra państwo. Dwie wersje zdarzeń

Młody kierowca z zarzutami, ale także z inną niż oficerowie BOR wersją wydarzeń z piątku. Prokuratura skupia się jednak na zeznaniach borowców i to głównie na ich podstawie obwinia 21-latka o nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym ranna została premier Beata Szydło. Przy okazji minister Błaszczak uderza w obrońcę kierowcy.  

Honory dla "ministra" Misiewicza

Znów honory dla Bartłomieja Misiewicza. "Czołem panie ministrze!" - słychać od wojskowych, widać też jak salutują rzecznikowi MON i noszą nad nim parasol. Antoni Macierewicz zapewniał, że tak zdarzyło się tylko raz. Ale po tamtym razie następowały kolejne, co widać na filmach i zdjęciach. Tylko co z tego, skoro na rzecznika udającego ministra za słaby okazuje się nawet Jarosław Kaczyński.

Znany pisarz nie chce umocnienia Erdogana

Znany turecki pisarz Orhan Pamuk oskarżył jeden z dzienników o odmowę opublikowania wywiadu, w którym sprzeciwił się reformie umacniającej władzę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W połowie kwietnia w Turcji odbędzie się referendum w tej sprawie.

"Zostają tylko ci, którzy gną karki przed Misiewiczem"

Widzę w tym jakąś zemstę na wojsku. Nie mogę sobie tego wytłumaczyć inaczej niż tym, że prezesowi PiS odpowiada to, że armia jest upokarzana - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak (PO). Były minister obrony narodowej komentował w ten sposób honory, z jakimi przyjmowany jest przez wojsko obecny rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Powrót żołnierzy wyklętych

Po latach wymazywania żołnierzy wyklętych z pamięci dziś rządzący chcą postawić ich na najważniejszym w powojennej historii miejscu. To im poświęcono nową tablicę na Grobie Nieznanego Żołnierza, budowane jest także ich muzeum, inspirowane ich tradycją będą nawet prezentowane niedawno przez ministra Antoniego Macierewicza mundury obrony terytorialnej. I w prowadzonej dziś polityce historycznej to oni są postaciami kluczowymi. Dla żyjących do dziś żołnierzy wyklętych historia nie jest tak jednoznaczna jak forsowany właśnie przekaz.

"Zostają tylko ci, którzy gną karki przed Misiewiczem"

Widzę w tym jakąś zemstę na wojsku. Nie mogę sobie tego wytłumaczyć inaczej niż tym, że prezesowi PiS odpowiada to, że armia jest upokarzana - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak (PO). Były minister obrony narodowej komentował w ten sposób honory, z jakimi przyjmowany jest przez wojsko obecny rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Polska gościnność

W czasie głośnego ostatnio sporu o sieroty z Aleppo odwoływano się do wartości. Dziesięcioro syryjskich dzieci chciał przyjąć w Sopocie prezydent Jacek Karnowski, zwrócił się więc do rządu o pomoc i usłyszał... odmowę. Wtedy o sprawie stało się głośno - z jednej strony rządzącym zarzucano bezduszność. Z drugiej strony rządzący wielkoduszność i bezinteresowność prezydenta Karnowskiego podawali w wątpliwość. Zarzucano mu także polityczne wykorzystywanie tragedii syryjskich dzieci. Najważniejsze w tej sprawie pytania prezydentowi Sopotu zadała więc reporterka "Czarno na białym".

Rosyjski okręt szpiegowski u wybrzeży USA

U wschodnich wybrzeży USA zauważono we wtorek rosyjski okręt szpiegowski. To pierwszy taki przypadek od zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia - podaje telewizja Fox News, powołując się na dwóch przedstawicieli amerykańskich władz.

Solidna podstawa?

Minister edukacji narodowej podpisała dziś rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Będzie ona wprowadzana stopniowo od roku szkolnego 2017/2018. Jako pierwsi zgodnie z nią od 1 września uczyć się będą uczniowie klasy I, IV i VII szkoły podstawowej. Minister Anna Zalewska stwierdziła, że podstawa ta jest nowoczesna, ale jednocześnie szanuje przeszłość i historie oraz że będzie uczyć przedmiotowo, wzmacniając wiedzę i dając uczniowi czas na rozwój. Zmiany krytykuje jednak nie tylko opozycja ale także m.in prezes związku nauczycielstwa polskiego i wielu nauczycieli. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali Magdalena Kaszulanis (rzecznik prasowy ZNP) oraz Wojciech Starzyński (Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”).