Najnowsze

Najnowsze

Sondaż: ponad 60 proc. Litwinów i Łotyszy boi się wojny

Blisko połowa mieszkańców Estonii obawia się konfliktu militarnego na terytorium swojego kraju - wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu społecznego. Estończycy czują się jednocześnie najbardziej bezpieczni spośród narodów bałtyckich. W badaniu dotyczącym poczucia bezpieczeństwa uczestniczyli także obywatele Łotwy i Litwy.

"Myślę, że prezydent zrobi wiele dla ustanowienia mocnych relacji z Polakami"

- Polska jest nie tylko dużym i ważnym sojusznikiem amerykańskim. Jesteśmy też sojusznikami w ramach NATO - powiedziała była podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego USA Ellen Tauscher. W rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS opowiadała między innymi o systemie obrony rakietowej w Polsce, wizycie Donalda Trumpa w Warszawie i inicjatywie Trójmorza.

Szef MSWiA pozostaje na stanowisku

Sejm odrzucił w środę wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Wniosek złożyła Platforma Obywatelska.

The United States, Poland and the Three Seas Initiative

The United States, Poland and the Three Seas Initiative, as Donald Trump’s visit to Poland concerns not only Polish matters but also creates an opportunity to speak to Europe and 12 country leaders. The initiative originating at the heart of Europe calls for better roads, railroads, trade and energy, and the American support makes it more powerful.

Bielan broni Błaszczaka przed wotum nieufności. "Otwierał komisariaty zamykane przez PO"

Za rządów Platformy Obywatelskiej zamknięto ponad połowę komisariatów, przez co spadło poczucie bezpieczeństwa wśród Polaków - wskazywał w "Jeden na jeden" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan, odnosząc się do złożonego przez PO wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA. Jak przypomniał, "Mariusz Błaszczak w szybkim tempie te komisariaty potem otwierał".

Stały punkt podróży? Polska. Po 1989 roku nie ominął jej żaden amerykański prezydent

Amerykańscy prezydenci zawsze przyjeżdżali do Polski z ważną zapowiedzią czy deklaracją. Mówiono między innymi o przyłączeniu Polski do NATO, wejściu Polski do Unii Europejskiej, rozmawiano też o zaangażowaniu w wojnę w Iraku czy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Często słyszeliśmy, że jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mówiono o przyjaźni polsko-amerykańskiej, przemianach demokratycznych, odwadze i waleczności naszego narodu. Materiał programu specjalnego "Trump w Polsce". Oglądaj od 12.30 w TVN24.

"Now is the time for allied solidarity"

U.S. President Donald Trump will get a chance to patch up trans-Atlantic ties this week when he meets with NATO allies still rattled by his failure on an earlier trip to embrace the principle that an attack against one member is an attack against all - reports Reuters.

"Moment, w którym na nowo formują się nasze relacje z USA"

- Możemy i powinniśmy spodziewać się zupełnie nowego etapu politycznej, wojskowej i cywilizacyjnej współpracy między Polską i Europą Środkową a Stanami Zjednoczonymi - skomentował nadchodzącą wizytę Donalda Trumpa w Polsce minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - To moment, w którym na nowo i w nowym kształcie formują się nasze relacje - dodał.

"Trump wygłosi przemówienie, którego będzie słuchał cały świat"

Prezydent Donald Trump jeszcze w kampanii wyborczej wypowiadał się bardzo ciepło o Polakach mieszkających w Stanach Zjednoczonych - podkreślił w "Jeden na jeden" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - To nie było tak, że musieliśmy go specjalnie namawiać do tego, żeby do Polski przyjechał - dodał.

"Trump wygłosi przemówienie, którego będzie słuchał cały świat"

Prezydent Donald Trump jeszcze w kampanii wyborczej wypowiadał się bardzo ciepło o Polakach mieszkających w Stanach Zjednoczonych - podkreślił w "Jeden na jeden" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - To nie było tak, że musieliśmy go specjalnie namawiać do tego, żeby do Polski przyjechał - dodał.

Politycy PO zmienili zdanie. Przyjdą posłuchać Trumpa

Miało jej nie być, ale na ostatniej prostej Platforma Obywatelska zmieniła zdanie. Na Plac Krasińskich wyśle delegację i wysłucha przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa. Pytanie, kogo jeszcze zobaczymy i czy byli prezydenci zmienią front.

Frasyniuk zapowiada protest i pisze list otwarty z Wałęsą

Mógłby stanąć na czele Komitetu Obywatelskiego, ale na razie Władysław Frasyniuk wybiera Krakowskie Przedmieście. Byłego opozycjonistę nie zrażają postawione mu we wtorek zarzuty i 10 lipca ponownie przeciwstawi się rządom PiS. Wspierać go będzie były prezydent Lech Wałęsa, z którym wspólnie napisał list otwarty.

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Korea Północna znowu przeprowadziła próbę rakietową i znowu grozi. Chwali się, że to pocisk międzykontynentalny. Wszystko to na kilka dni przed szczytem G-20, na którym politycy mają omawiać działania Pjongjangu. Prezydent USA już je skomentował. My pytamy, jak wygląda potencjał nuklearny na świecie.

Leśnicy kontra ekolodzy. Manifestacje w obronie Puszczy

Kraków i dwie manifestacje - leśnicy kontra ekolodzy. Głosowanie w sprawie Puszczy Białowieskiej dopiero w środę, ale obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO trwają od niedzieli, a z ulicy słychać różne argumenty. Pytanie, czyj głos będzie lepiej słyszalny.

Ulica imienia Roberta Lewandowskiego?

Polska reprezentacja idzie jak burza, a sam kapitan być może niebawem będzie mógł mówić o podwójnym zwycięstwie. W drodze na Mundial Robert Lewandowski może skręcić w inną drogę, a wtedy zostanie tam już na zawsze.

"Jesteśmy przygotowani". Pentagon odpowiada na test Pjongjangu

Stany Zjednoczone są gotowe, by bronić siebie i swych sojuszników przed rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej - poinformował w środę Pentagon, potępiając próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) przeprowadzoną przez północnokoreański reżim.

"System kwotowy nie ma zbyt dużego sensu"

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców. Wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa to imigranci gospodarczy.

Kluczowy świadek przed komisją badającą sprawę Amber Gold

Miała być pierwszym świadkiem przed komisją badającą sprawę Amber Gold, ale dwa razy się nie stawiła. Za trzecim razem się udało, choć Barbara Kijanko powiedziała niewiele - bo albo milczała, albo twierdziła, że nic nie pamięta. A to kluczowy świadek, bo pani prokurator jako pierwsza zajmowała się spółką i odmówiła wszczęcia śledztwa.

Skandal w Watykanie

Nowy wielki skandal w Watykanie i cios dla papieża Franciszka. Jeszcze nie wybrzmiały echa ostatniego seksskandalu a Stolica Apostolska musi mierzyć się z kolejnym. Tym razem w aferę zamieszany jest zaufany człowiek papieża - prefekt Kongregacji Nauki Wiary mianowany na to stanowisko zaledwie w ostatnią sobotę.

Skandal w Watykanie. Nakazał Kościołowi milczenie w sprawie księdza-pedofila

To kolejna porażka papieża w walce z pedofilią w Kościele. Nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary - powołany na to stanowisko zaledwie w sobotę Luis Francisco Ladaria Ferrer - pięć lat temu nakazał Kościołowi milczenie w sprawie księdza pedofila, czym przyczynił się do kolejnych gwałtów i krzywdy dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Od biznesmena do prezydenta USA. Co wiemy o Donaldzie Trumpie?

Prezydent USA Donald Trump, który w środę wieczorem przybywa do Polski, trafił do polityki z biznesu. Gdy zaczynał starać się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach, był 544. na liście najbogatszych ludzi na świecie, z fortuną wycenianą na 3,5 miliarda dolarów.

Melania Trump w Polsce. Co wiemy o żonie prezydenta USA?

Melania Trump, żona 45. prezydenta USA Donalda Trumpa, jest zaledwie drugą w historii kraju pierwszą damą urodzoną poza jego granicami. Ma za sobą udaną karierę modelki, zna cztery języki obce, angażuje się charytatywnie i wychowuje syna pary - Barrona Trumpa.

"Stała obecność amerykańskich wojsk w Polsce, do tego dążymy"

- Bezpieczeństwo rozumiane bardzo szeroko - jako bezpieczeństwo militarne, energetyczne - to będzie najważniejsze dla prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem - zapowiedział prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS.