Najnowsze

Najnowsze

Schetyna: Prezydent zaprasza SMS-em. To jest niepoważne

- Nie przyjmujemy zaproszenia do zmiany konstytucji ani od prezydenta, ani od nikogo innego - wyjaśniał w RMF FM Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, pytany dlaczego PO nie skorzystała z zaproszenia Andrzeja Dudy do konsultacji w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Rzecznik prezydenta: Projekty są gotowe. Dziś trafią do Sejmu

Projekty prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądowniczej i Sądzie Najwyższym są w zasadzie gotowe - zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w porannej rozmowie radiowej. Jak dodał, oba dokumenty będą liczyć ponad 100 stron i jeszcze we wtorek zostaną złożone w Sejmie.

Zespół szybkiego reagowania w ramach Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej

Wypracowywanie wspólnych stanowisk i koordynacja działań państw Grupy Wyszehradzkiej - takie zadania miałyby stanąć przed zespołem szybkiego reagowania powołanym przez członków V4. Pomysł utworzenia zespołu, który miałby zająć się odpowiadaniem na propozycje Unii Europejskiej, poparł szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever.

USA "głęboko rozczarowane" referendum w irackim Kurdystanie

Historyczne relacje Stanów Zjednoczonych z narodem regionu irackiego Kurdystanu nie zmienią się, ale uważamy, że referendum zwiększy niestabilność i problemy regionu Kurdystanu i jego mieszkańców - przekazała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

Prezydent ogłasza, PiS czeka

Po ogłoszeniu założeń ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość zamilkło. Trudno było o komentarz w obozie partii rządzącej, której projekty dwa miesiące temu zawetował Andrzej Duda. Nieco więcej głosów polityków PiS pojawiło się po tak zwanej korekcie prezydenta dotyczącej założeń ustawy o KRS.

Chronologia sporu z sądami w tle

Historia sporu o sądownictwie w Polsce to także historia konfliktu prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobro. Jak to się zaczęło, co wydarzyło po drodze i w jakim kierunku może zmierzać?

Meghan Markle i książę Harry po raz pierwszy publicznie razem

Do tej pory zazdrośnie strzegli prywatności i dbali o to, żeby paparazzi nie sfotografowali ich razem. W poniedziałek kamery nie odstraszyły jednak księcia Harry'ego i jego wybranki Meghan Markle. Spotykająca się od roku para po raz pierwszy pojawiła się publicznie razem na meczu tenisowym.

Seul apeluje do USA: unikajmy eskalacji napięcia

Stany Zjednoczone powinny unikać eskalacji napięcia wobec możliwych dalszych prowokacji Pjongjangu - oświadczyła w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha. Opowiedziała się za "maksymalnym naciskiem" na Koreę Północną w celu pokojowego rozwiązania kryzysu.

Media: po przelocie bombowców Pjongjang przerzuca wojsko

Korea Północna przerzuca lotnictwo i zwiększa obronę swojego wschodniego wybrzeża po przelocie amerykańskich bombowców B-1 - poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wywiadowcze.

Wojna na górze?

Niestety, konstytucja się nie obroniła - mówił na antenie TVN24 profesor Adam Strzembosz. Tak komentował propozycje prezydenta. Andrzej Duda nie miał łatwego zadania, był pod ogromną presją. Z pewnością nie pomagały mu nagłośnione właśnie teraz kłopoty jego współpracowników.

Prezydenckie zwroty akcji

Zaledwie kilka godzin po pierwszej propozycji prezydent wprowadził korektę do swojego pomysłu dotyczącego wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. W swoim pierwszym pomyśle ogłoszonym w południe, w krytycznym momencie wkraczałby prezydent. Po spotkaniu z przedstawicielami partii Andrzej Duda postanowił jednak tę decyzje zostawić posłom. Oto chronologia wydarzeń i prezydenckie zwroty akcji.

W co gra prezydent?

W samo południe prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoją ustawę o Sądzie Najwyższym, założenia do ustawy o KRS i warunek: zmiana konstytucji. Tak było w południe. Cztery godziny później, kiedy prezydentowi przypomniano, że nie ma szans na zmianę ustawy zasadniczej, Andrzej Duda zaproponował korektę. W pewnym stopniu wychodzi ona naprzeciw jego partii czyli Prawu i Sprawiedliwości. W co gra prezydent i czy propozycje, które ogłosił, są konstytucyjne?

Piotr Jacoń Mistrzem Mowy Polskiej

Kinga Baranowska, Krzysztof Gosztyła, Jarosław Gugała i Piotr Jacoń zostali tegorocznymi Mistrzami Mowy Polskiej. Nagrody przyznano po raz 17. Gala odbyła się w poniedziałek w Wejherowskim Centrum Kultury.

"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"

Nie może być tak, że politycy wybierają sędziów. To jest niezgodne z konstytucją i to jest grzech pierworodny całej tej reformy, którą pan prezydent próbuje nieudolnie niestety naprawiać - komentował w "Tak jest" prezydenckie projekty zmian w sądownictwie profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Rozpatrujemy propozycję prezydenta w kontraście do propozycji PiS. Ponieważ tamte były straszne, to te się wydają całkiem niezłe. Pamiętajmy natomiast, że ta zmiana ciągle dotyczy rozwiązania niekonstytucyjnego - podkreślał.

"Nie można w kwestiach ustrojowych domniemywać uprawnienia jakiegoś organu"

Krajowa Rada Sądownictwa została powołana po to, żeby stać na straży niezależności władzy sądowniczej - podkreślał w TVN24 Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS. - Jeżeli więc przyjmiemy takie rozwiązanie, że władza ustawodawcza, przed której działaniami ewentualnie KRS miałaby chronić, będzie wybierała sędziów do Rady, to założenie nie będzie już realizowane - dodał.

"Kolejny rząd musi wspierać Francję"

Nowy niemiecki rząd musi wspierać prezydenta Francji Emmanuela Macrona w jego programie reform Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący niemieckich Zielonych Cem Oezdemir.