Chcą walczyć z "firmanctwem". Ten pomysł może zmienić życie wielu przedsiębiorców

Pieniądze

Jest wniosek o nową komisję śledczą. Ma zająć się wyłudzeniami VAT-uTVN24 BiS
wideo 2/8

Firma, która zapłaci kontrahentowi na konto niezarejestrowane przez fiskusa nie będzie mogła zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT, który we wtorek ma opublikować Ministerstwo Finansów.

Projekt, według resortu, ma pomóc w zwalczaniu przestępstw tzw. firmanctwa, czyli prowadzenia działalności pod szyldem innego podmiotu w celu wyłudzenia podatku. To kolejny projekt zmierzający do uszczelnienia systemu VAT.

Trzy zasadnicze zmiany

Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w resorcie finansów Zbigniew Makowski powiedział, że projekt, którego publikację zaplanowano na wtorek przewiduje trzy zasadnicze zmiany.

Pierwsza polega na rozszerzeniu informacji, które będzie można uzyskać od fiskusa w celu sprawdzenia kontrahentów. Wyszukiwanie tych informacji ma być możliwe z wykorzystaniem np. NIP-u firmy, czy jej nazwy.

Pełna historia

Jak wyjaśnił Makowski, chodzi o umożliwienie uzyskania pełnej historii rejestracji podatnika dla celów VAT, informacji o tym, kiedy został zarejestrowany, kiedy wyrejestrowany itp.

- Możliwe będzie też uzyskanie informacji o bankowych rachunkach kontrahentów. Projekt przewiduje, że jeżeli nabywca zapłaci na rachunek inny niż wskazany na liście, to w określonych okolicznościach będzie wobec niego mogła być zastosowana odpowiedzialność solidarna (za zaległości podatkowe – red.) – wyjaśnił Makowski.

- Ponadto, jeżeli zapłata zostanie przelana na innych rachunek niż wskazany na liście, to wydatku takiego nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w podatkach dochodowych – poinformował.

Projekt zakłada, że zmiany wejdą w życie po upływie pół roku od ogłoszenia. Resort finansów liczy, że nastąpi to w pierwszej połowie przyszłego roku.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock