Najnowsze

Najnowsze

Nawalny: w uczciwych wyborach pokonałbym Putina

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny powiedział w poniedziałek wywiadzie dla agencji AP, że w uczciwych wyborach prezydenckich pokonałby Władimira Putina. Dodał, że dopóki Kreml kontroluje przekaz telewizyjny, nie ma szans na zwycięstwo.

Katastrofa myśliwca, pilot przeżył. "Samolot schodził wielkim łukiem"

Schodził z wielkim czarnym dymem za sobą - relacjonował w rozmowie z reporterem TVN24 świadek wypadku samolotu MiG-29. Resort obrony poinformował, że pilot przeżył, a jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. MiG-29 rozbił się w poniedziałek po południu podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Mińsku Mazowieckim.

Samotne amerykańskie weto. USA przeciwko rezolucji w sprawie Jerozolimy

Stany Zjednoczone zawetowały w poniedziałek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do wycofania decyzji prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Czternastu pozostałych członków Rady głosowało za przyjęciem rezolucji. W reakcji na weto minister spraw zagranicznych Palestyny zapowiedział, że jego kraj zawnioskuje o zwołanie sesji nadzwyczajnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wiceprezydent USA przekłada wizytę na Bliskim Wschodzie

Wiceprezydent USA Mike Pence przełożył swą zaplanowaną wizytę na Bliskim Wschodzie, podczas której miał odwiedzić Izrael i Egipt. Pence pozostanie w Waszyngtonie na czas kluczowego głosowania w Kongresie nad reformą podatkową - poinformował w poniedziałek Biały Dom.

Senackie komisje o zmianach w Kodeksie wyborczym

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu zajęły się pracą nad zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmienia sposób wyboru członków.

Sąd uchyla decyzję prokuratury

Sąd nie zgodził się na umorzenie śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia ubiegłego roku. To wtedy marszałek Sejmu przeniósł obrady do Sali Kolumnowej, gdzie w okolicznościach budzących wątpliwości, uchwalono ustawę budżetową. Sąd nakazał prokuraturze wznowić śledztwo.

Dowódca: rozmawiałem z pilotem. Wszystkie MiG-i uziemione

Za sterami rozbitego MiG-a 29 siedział doświadczony, 28-letni pilot, o bardzo dobrym stopniu wyszkolenia - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko. Dodał, że do wypadku doszło podczas lotu szkolnego.

Decyzja prezydenta

To kwestia dni a nie tygodni - mówi Krzysztof Szczerski pytany o to, kiedy prezydent podejmie decyzje w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Prezydenckie ustawy czekają już tylko na podpis Andrzeja Dudy. Pytanie, czy prezydent zrobi to przed środą, czyli dniem kiedy Komisja Europejska będzie zajmować się tak zwaną opcją atomową dla Polski.

"Będziemy mieli niedemokratyczne państwo bezprawia"

- Właściwie sądownictwo straci swoją niezależność. Dostanie się w ręce rządu - powiedział w "Kropce nad i" biskup Tadeusz Pieronek, odnosząc się do przyjętych w piątek przez Senat nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Sądowa niezależność? "Ostatnie podrygi"

- Jak to dobrze, że są jeszcze w Polsce niezależne sądy i są niezawiśli sędziowie, jak sędzia (Igor) Tuleya. Być może to są już ostatnie podrygi - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Wojciech Sadurski, konstytucjonalista i filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney. Skomentował w ten sposób fakt, że Tuleya nie zgodził się na umorzenie sprawy dotyczącej ubiegłorocznego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej. Gościem drugiej części programu był Aleksander Smolar.

"Będziemy mieli niedemokratyczne państwo bezprawia"

- Właściwie sądownictwo straci swoją niezależność. Dostanie się w ręce rządu - powiedział w "Kropce nad i" biskup Tadeusz Pieronek, odnosząc się do przyjętych w piątek przez Senat nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Sądowa niezależność? "Ostatnie podrygi"

- Jak to dobrze, że są jeszcze w Polsce niezależne sądy i są niezawiśli sędziowie, jak sędzia (Igor) Tuleya. Być może to są już ostatnie podrygi - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Wojciech Sadurski, konstytucjonalista i filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney. Skomentował w ten sposób fakt, że Tuleya nie zgodził się na umorzenie sprawy dotyczącej ubiegłorocznego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej.

Niemiecka dziennikarka zwolniona z tureckiego aresztu

Sąd w Stambule zdecydował w poniedziałek o zwolnieniu z aresztu niemieckiej dziennikarki i tłumaczki Mesale Tolu i pięciu innych osób, oskarżonych o członkostwo w organizacji terrorystycznej i publikowanie terrorystycznej propagandy.

Matt Damon w ostro skrytykowany za wypowiedź w sprawie #metoo

Aktor przyznał, że zym innym dla niego jest "klepanie kobiety po tyłku" a czym innym "gwałt czy molestowanie dzieci". Wiele osób zarzuca mu niezrozumienie problemu. "Nie obrażamy się, bo ktoś nas złapał za tyłek. Jesteśmy złe, bo sprawiono, byśmy czuły się z tym normalnie" - odpowiedziała Alyssa Milano, pomysłodawczyni akcji #MeToo.

Tusk "wita go ciepło". Gratulacje dla nowego kanclerza Austrii

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulowali Sebastianowi Kurzowi, który został w poniedziałek zaprzysiężony na kanclerza Austrii. Koalicyjnym partnerem jego chadeckiej partii OeVP jest skrajnie prawicowa FPOe.

Seksizm w Polsce

Akcja #MeToo głośnym echem odbiła się także w Polsce. Niedawno dwaj lewicowi dziennikarze zostali oskarżeni przez współpracownice o molestowanie seksualne. O tym, czy w Polsce jest przyzwolenie na seksizm, rozmawiały prawniczka - prof. Monika Płatek i pisarka - Katarzyna Gryga.

Nowy portret rodziny książęcej

Pałac Kensington opublikował w poniedziałek nowy oficjalny portret rodzinny księcia Williama i jego rodziny. Zdjęcie zostanie dołączone do tegorocznych kartek świątecznych.

Premier Morawiecki przedstawił zmiany w kancelarii

Posłanka PiS Joanna Kopcińska nowym rzecznikiem rządu, Marek Suski szefem gabinetu politycznego premiera, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek zmiany w swoim rządzie.

Syryjski dyktator: siły wspierane przez USA to "zdrajcy"

Prezydent Syrii Baszar el-Asad określił walczące na wschodzie tego kraju siły wspierane przez Stany Zjednoczone jako "zdrajców". Zarzut ten padł na poniedziałkowym spotkaniu Asada z wicepremierem Rosji Dmitrijem Rogozinem w syryjskiej bazie lotniczej Hmeimim.

Poseł, o którym ciągle głośno. Kim jest Marek Suski

Marek Suski zastąpił Elżbietę Witek, która do tej pory pełniła funkcję szefowej gabinetu politycznego premiera. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zasłynął do tej pory głównie dzięki swojej działalności w komisji śledczej do spraw Amber Gold.