Najnowsze

Najnowsze

"FT": Moskwa i Tel Awiw prowadzą w Syrii grę

Izrael i Rosja prowadzą podczas wojny w Syrii delikatną grę. Ich strategiczne partnerstwo jest profesjonalne i niezawodne, ale nie przynosi rezultatów jeśli chodzi o powstrzymywanie obecności Iranu w Syrii - pisze w czwartek "Financial Times".

"Gorąca linia między przywódcami zostanie włączona"

Bezpośrednia linia telefoniczna między Koreą Północną i Południową zostanie uruchomiona w piątek, przed planowanym szczytem obu Korei wyznaczonym na 27 kwietnia - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.

"Jedyna nadzieja opozycji to Donald Tusk"

Dzisiejsza opozycja w swoim gronie liderów nie ma osoby, w której upatrują kandydata w wyborach prezydenckich - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. - Muszą posiłkować się Donaldem Tuskiem - dodał.

Kulisy kolizji SOP. Nieoficjalnie: dachowanie po złamaniu przepisów

To nadmierna prędkość była przyczyną kolizji auta Służby Ochrony Państwa, w której ucierpiało czterech funkcjonariuszy - wynika z pierwszych ustaleń policji. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl, była to przynajmniej trzecia kolizja od momentu rozwiązania Biura Ochrony Rządu i powstania Służby Ochrony Państwa.

Macron u Merkel. Rozmowy o reformie strefy euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek w Berlinie składa wizytę kanclerz Angeli Merkel, powiedział, że celem Francji i Niemiec jest zaprezentowanie w czerwcu na szczycie Unii Europejskiej wspólnego frontu w sprawie reformy strefy euro.

"Łączy nas pamięć"

Dziś mija 75 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie. Choć nie mieli - ani broni - ani szans na wygraną - żydowscy bojownicy stawili opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta w Warszawie. To była walka o godność i honor. Po trwającym miesiąc powstaniu, około 13 tysięcy Żydów zginęło, a ponad 40 tysięcy trafiło do obozów zagłady w Treblince, Auschwitz i Majdanku. Teren getta został zrównany z ziemią. O tym jak wyglądało życie w getcie Andrzej Morozowski rozmawiał z programie Tak Jest z prof. Antonim Dudkiem i prof. Andrzejem Żbikowskim.

"Kaczyński w 2014 roku był u  nas i całował nasze ręce"

Mimo serii spotkań z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, rodzice niepełnosprawnych dzieci nie przerywają protestu. Żądają spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim albo prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - My z Sejmu nie wychodzimy - powiedziała Iwona Hartwich, jedna z protestujących matek.

Po wymianie prezesów i wiceprezesów "w sądach nie zmieniło się nic"

To jak ministerstwo tłumaczyło zmiany na stanowiskach kierowniczych, prowadzi do wniosku, że cała zmiana służyła tylko wymianie kadrowej - mówiła w czwartek w TVN24 Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizacja opublikowała raport dotyczący odwołań prezesów i wiceprezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.

Koniec ery braci Castro. Kuba ma nowego prezydenta

Dotychczasowy pierwszy wiceprezydent Kuby Miguel Diaz-Canel został w czwartek wybrany na prezydenta Kuby przez Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej. Zastąpi Raula Castro, który rządził wyspą przez 12 lat.

Pięcioro poetów nominowanych do Nagrody imienia Wisławy Szymborskiej

Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła w czwartek nominacje do szóstej edycji nagrody imienia noblistki. Spośród tomów poetyckich wydanych w 2017 roku po polsku kapituła nominowała wiersze pięciorga młodych poetów. Nagrodę w kategorii poezji przełożonej na język polski otrzyma szwedzka poetka Linn Hansen.

"Widziałem ludzi skaczących z okien"

Świadek powstania w getcie warszawskim Stanisław Zalewski wspominał wydarzenia sprzed 75 lat. Powiedział, że Niemcy, chcąc stłumić powstanie, "zastosowali taktykę spalonych domów", podkładając ogień w każdym budynku w getcie. - Ludzie, którzy nie mogli wyjść, skakali. Ja sam widziałem ludzi skaczących z okien na podwórze - opowiadał poruszony. Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych uczestniczył w uroczystościach upamiętniających powstanie w getcie.

Kuchciński na spotkaniu z wyborcami o "odszczurzaniu" i Polsce

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński 15 kwietnia na spotkaniu z wyborcami stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość "odbudowuje dom". Wyjaśnił jednak, że PiS Polski "nie może odgrzybić, odszczurzyć" jak domu, bo musi "dbać o zdrowie obywateli". W czwartek wieczorem na Twitterze napisał, że "posłużył się przenośnią, która nie miała na celu nikogo obrazić".

Rodzina Igora Stachowiaka chce, by byli policjanci odpowiadali za zabójstwo

Rodzina Igora Stachowiaka, który zmarł we wrocławskim komisariacie policji, chce by funkcjonariusze odpowiadali za zabójstwo 25-latka. Tymczasem byli już policjanci zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad mężczyzną, który był pozbawiony wolności. Wniosek pełnomocników rodziny Stachowiaka trafił do wrocławskiego sądu.

Mają po czternaście lat, umówiły się w sieci z mężczyznami. Jeden z nich ma zarzut gwałtu

Dwie czternastolatki spotkały się z dorosłymi mężczyznami. Doszło do tego w tym samym mieście i miesiącu, ale dziewczyny nie są koleżankami i mężczyźni też są sobie obcy. Poznały ich przez internet, wiedziały ile oni mają lat i wzajemnie. Policja ostrzega rodziców, bo te "randki" nie skończyły się dobrze. Mężczyźni usłyszeli zarzuty, jeden z nich gwałtu na nieletniej.

75th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising. "Their goal was not survival"

Exactly at noon, blaring sirens in the city of Warsaw marked the 75th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising. Polish President Andrzej Duda commenced the official commemorations in front of the Monument to the Ghetto Heroes. Among other participants were the members of the Polish government and the Ambassador of Israel, Anna Azari.

Złamane serce królowej Elżbiety II. Straciła ostatniego z psów rasy corgi

Królowa Elżbieta II straciła długoletniego psiego towarzysza. Willow, suczka rasy Welsh corgi cardigan została uśpiona po zmaganiach z rakiem. Śmierć ukochanego zwierzęcia jest jednoznaczna z końcem długoletniej dworskiej tradycji. To pierwszy raz od czasu II wojny światowej, kiedy w pałacu królowej zabraknie psa tej rasy.