Najnowsze

Najnowsze

"Spektakularna porażka" włoskiego projektu ordynacji

We Włoszech oddala się perspektywa przyspieszonych wyborów, na które nalegał były premier, lider rządzącej Partii Demokratycznej Matteo Renzi. Uznał on porażkę w pracy nad projektem nowej ordynacji, a koalicjant, szef MSZ Angelino Alfano, ogłosił zwycięstwo.

Michel Temer pozostanie prezydentem Brazylii

Brazylijski Najwyższy Trybunał Wyborczy odrzucił w piątek wniosek o usunięcie Michela Temera ze stanowiska prezydenta. Trybunał rozpatrywał ten wniosek w związku z ciążącymi na Temerze zarzutami korupcyjnymi.

Linia kolejowa Poznań-Warszawa zamknięta

Dwa lata utrudnień - kilka minut zysku. Tory zamknięte, zamiast pociągów autobusy. W najbliższą niedzielę ruszy gigantyczny remont trasy kolejowej Warszawa-Poznań. Gigantyczny, bo potrwa dwa lata. Po zakończeniu modernizacji podróż skróci się o tylko kilka minut.

Dyspozytora medycznego poniosły nerwy

Jeden numer alarmowy 112, jeden telefon, zgłoszenie problemu, wywiad i decyzja o wysłaniu karetki. Tyle w teorii. W praktyce, jak pokazuje tragiczny przypadek z Ostrowa Wielkopolskiego, nie tak łatwo poprosić o pomoc.

Zmiany w Regionalnych Izbach Obrachunkowych

Jeszcze więcej rządu w samorządach. Prawo i Sprawiedliwość uchwala zmiany w Regionalnych Izbach Obrachunkowych, które kontrolują finanse samorządów. Zgodnie z nowelizacją prezesa izby ma teraz powoływać i odwoływać premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Opozycja mówi o początku końca samorządności.

Walka o polskie sądownictwo

Prawo i Sprawiedliwość szuka formalnego pretekstu i robi to przed czym ostrzegano - zaprzęga Trybunał Konstytucyjny do walki z polskim sądownictwem. Partia Jarosława Kaczyńskiego czeka na stwierdzenie niezgodności z konstytucją zapisów obecnej ustawy o KRS. Dzięki temu miałaby formalny powód na skrócenie kadencji członkom Krajowej Rady Sądownictwa, co dziś byłoby ewidentnie niekonstytucyjne. Skład Trybunału, który przewidziany jest do rozpatrywania tej ważnej kwestii, mówi bardzo wiele.

Prezydent Bułgarii zaprosi Putina. "Stosunki pragmatyczne"

Prezydent Bułgarii Rumen Radew zapowiedział w piątek, że wkrótce zaprosi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do złożenia oficjalnej wizyty w przyszłym roku na 140-lecie wyzwolenia kraju. Rosja odegrała istotną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Bułgarię.

Tir taranuje auto i odjeżdża

Na jednym z głównych skrzyżowań w Zambrowie tir parokrotnie uderzył w samochód osobowy, a następnie zepchnął go z drogi, po czym odjechał. Kierowcy postawiono już zarzuty.

80 tysięcy cywilów ewakuowanych z okolic Mosulu

Szyickie milicje w ciągu 30 dni ewakuowały 80 tysięcy rodzin i 200 tysięcy sztuk bydła z terenów leżących na zachód od stolicy irackiej prowincji Niniwa, Mosulu, skąd irackie siły zbrojne powoli wypierają bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Liroy o wykluczeniu z Kukiz'15: nie powiem, że byłem jakoś bardzo zaskoczony

- Jestem posłem niezależnym, natomiast cała sprawa, o którą walczymy, jest ta sama - powiedział Piotr Liroy-Marzec w "Faktach po Faktach". - Dalej walczę o te same idee, o które przyszliśmy walczyć, o prawa obywatela, żeby każdego dnia było nam coraz lepiej w dziedzinach życia, w których się specjalizuję - zaznaczył. W drugiej części programu gośćmi byli Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) i Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Mafioso: Berlusconi poprosił o "przysługę", a potem "zdradził"

Nagranie rozmowy, którą prowadził w więzieniu ze swym kolegą jeden z bossów mafii sycylijskiej Giuseppe Graviano, stało się dowodem, który przedstawiono w piątek w toku kolejnej rozprawy mającej na celu wyjaśnienie, czy były premier Włoch Silvio Berlusconi paktował z Cosa Nostra.

Tureckie władze wypuściły francuskiego dziennikarza

Francuski fotoreporter Mathias Depardon został uwolniony z Turcji - podała kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Dziennikarz został na początku maja zatrzymany przez turecką policję pod zarzutem propagowania działalności zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu.

"Z pewnością sytuacja się skomplikowała"

Fińscy komentatorzy są przekonani, że po wyborach w Wielkiej Brytanii stanowisko rządu w sprawie "twardego brexitu" zostanie osłabione. Fiński premier Juha Sipila uznał, że w tej sytuacji ważne jest, aby brexit przebiegał zgodnie z planem.

Błaszczak: Polska jest solidarna, ale uchodźców nie przyjmie

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oznajmił w Luksemburgu po posiedzeniu szefów MSW krajów unijnych, że Polska jest solidarna z Unią Europejską w obliczu kryzysu migracyjnego, ale, jak podkreślił, nie zgodzi się na przyjmowanie uchodźców. Dyskusja ministrów dotyczyła głównie pakietu azylowego oraz unijnych zasad przesiedlania uchodźców.

Stołeczne in vitro

Rada Warszawy zgodziła się na dofinansowanie zabiegów in vitro z miejskiego budżetu. Program poparła Platforma Obywatelska i lewica. PiS było przeciw, argumentując, że in vitro nie leczy, jest sprzeczne z naturą i nauką kościoła. Stolica jest kolejnym miastem Polski, po np. Łodzi czy Częstochowie, które samo będzie finansować in vitro - po tym jak zlikwidowano rządowy program wprowadzony przez Platformę. O decyzji przyjętej przez Radę Miasta dyskutowali warszawscy radni - Paulina Piechna-Więckiewicz i Paweł Terlecki.

Dochodzenie w sprawie koalicjanta Macrona

Francuska prokuratura wszczęła wstępne śledztwo w sprawie zatrudnienia przez partię MoDem z funduszy Parlamentu Europejskiego asystentów, którzy pracowali dla partii zamiast dla eurodeputowanych. MoDem jest koalicjantem prezydenta Emmanuela Macrona.