- To największa strata dla Partii Pracy Korei i dla rewolucji, i największa strata dla narodu, taka, jakiej nikt nie mógł sobie wyobrazić - powiedział podczas drugiego dnia uroczystości żałobnych po śmierci Kim Dzong Ila członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego, Kim Yong Nam. Setki tysięcy Koreańczyków szczelnie wypełniły w czwartek największy plac w Phenianie. Najmłodszy syn dyktatora i jego następca - Kim Dzong Un, a także najważniejsi dygnitarze przypatrywali się uroczystościom z balkonu pobliskiego budynku.

Chińska policja zastrzeliła siedmiu członków muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w czasie - jak poinformowano oficjalnie - próby odbicia zakładników z rąk "porywaczy". Donoszące o tym wydarzeniu zachodnie agencje wątpią w oficjalną wersję podawaną przez Pekin.

Lodowa świątynia stanęła w Niemczech. W niewielkiej miejscowości Mitterfirmiansreut, niedaleko granicy z Czechami, powstał kościół wyrzeźbiony w lodzie. Dziewiętnastometrowa budowla, zwieńczona wieżą, została otwarta wczoraj wieczorem. Budynek może pomieścić ponad setkę wiernych.

Podczas pogrzebu Kim Dzong Ila siedmiu dygnitarzy szło wraz z Kim Dzong Unem przy karawanie wiozącym zwłoki zmarłego przywódcy. To znak, że właśnie oni sformują wewnętrzny krąg władzy nowej ekipy. Ta siódemka "publicznie zadeklarowała swą lojalność wobec Kim Dzong Ila i jego następcy Kim Dzong Una. To oni będą najważniejszymi figurami nowej ery" - mówi południowokoreański ekspert, cytowany przez gazetę "The Chosunilbo".

Mimo poważnych ostrzeżeń ze strony USA, irańska marynarka wojenna kolejny dzień straszy blokadą strategicznej cieśniny Ormuz. Do tej wojny nerwów dołączył Izrael, grożąc, że jeśli Zachód nie powstrzyma Teheranu przed zdobyciem bomby nuklearnej, Tel Awiw zrobi to sam. Eksperci mówią o trzech krokach Iranu, których wykonanie mogłoby wywołać militarną reakcję USA i/lub Izraela.

Ciała już ponad stu osób marzących o nieśmiertelności umieszczono w specjalnych silosach w jednym z instytutów naukowych w USA. Ci, którzy zdecydowali, by zamrozić ich zwłoki po śmierci, liczą, że kiedy medycyna na to pozwoli, będzie można je odmrozić i przywrócić im życie.

Ciało przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila zostało złożone w mauzoleum, a uroczystościom towarzyszyła wielka defilada. Podczas pogrzebu można było przyjrzeć się też wytworom tamtejszej motoryzacji - od tych najbardziej dziwnych po ukochane przez Kima mercedesy, których wnętrza, jak mówi legenda, kazał przerabiać z dnia na dzień - na sypialnię bądź jadalnię.

Siedem osób, w tym sześcioro dzieci, zostało rannych w środę na skutek eksplozji bomby domowej roboty w szkole muzułmańskiej na południu Nigerii. Incydent nastąpił dwa dni po serii zamachów islamistów na kościoły chrześcijańskie, na skutek których zginęło 39 osób.

- Ponad 30 budynków mieszkalnych, szkołę i ciepłownię w mieście Kyzył uszkodziło wtorkowe trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się ok. 100 km na wschód od miasta, stolicy republiki Tuwa - podały rosyjskie lokalne władze. Według nich nikt nie ucierpiał.

Co najmniej 17 osób zginęło, a ok. 80 zostało rannych w wyniku pożaru i eksplozji w największym mieście Birmy, Rangunie, na południu kraju - poinformowała lokalna policja. Przyczyna pożaru jest na razie nieznana.

- Rezultaty pięcioletnich badań prowadzonych przez włoskich naukowców podważają tezy o tym, że Całun Turyński powstał nie w czasach Chrystusa, lecz znacznie później - donosi watykański dziennik "L'Osservatore Romano". - Jest niemożliwy do podrobienia - podkreśla gazeta.

- Trzeba odzyskać zaufanie do Unii, musimy być razem, sytuacje UE porównałbym do wycieczki, w której jedzie kilka samochodów i kilku zabrakło benzyny. Jak wyprawa się ma udać, to trzeba im ją pożyczyć i oddać, trzeba razem dojechać żeby był sukces - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu w środę ultraortodoksyjnego żyda, któremu zarzuca się, że w autobusie użył wulgarnego słowa wobec żołnierki, usiłując ją nakłonić, by przeszła na tył pojazdu.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w opublikowanym raporcie ostro skrytykowało Stany Zjednoczone za nieprzestrzeganie praw człowieka. W dokumencie przywołano takie przykłady, jak więzienie Guantanamo i niesłuszne wyroki śmierci oraz zarzucono USA hipokryzję w pouczaniu innych.

Święty Synod bułgarskiej Cerkwi prawosławnej zgodził się na lustrację duchowieństwa i udostępnił komisji badającej archiwa służb specjalnych z czasów komunizmu dane osobowe duchownych. Na podstawie tych danych mogą być oni zlustrowani.

Przywódcy sześciu największych partii politycznych Bośni i Hercegowiny porozumieli się w środę w sprawie utworzenia rządu centralnego. Premierem ma być, po raz pierwszy od zakończenia wojny w 1995 roku, przedstawiciel społeczności chorwackiej.

Rosja, jeden z niewielu sojuszników, jacy pozostali Syrii, zaapelowała w środę do Damaszku, by zezwolił członkom misji Ligi Arabskiej na swobodne poruszanie się po całym kraju w celu zbadania, czy jest realizowany plan pokojowy, który ma zakończyć przemoc.

Hiszpański dwór królewski po raz pierwszy w historii ujawnił swoje finanse. Hiszpanie dowiedzieli się m.in., że ich król Juan Carlos otrzymuje rocznie niespełna 293 tys. euro brutto, z czego 152 233 euro przeznaczone jest na pokrycie kosztów reprezentacyjnych.

Sąd w Tomsku na Syberii odrzucił wniosek lokalnej prokuratury, by zaliczyć przekład z angielskiego na rosyjski świętej księgi hinduizmu Bhagawadgity wraz z komentarzem A. C. Bhaktivedanty Swami Prabhupady do lektur ekstremistycznych. Proces ten wzburzył Indie.