Katastrofę statku "Costa Concordia" przetrwała gipsowa figura Matki Boskiej, którą nurkowie odnaleźli w kaplicy. Stała w wodzie, zanurzona do ramion, ale w jednym kawałku. Ratownicy wyciągnęli ją ubraną w "płaszcz" z ręcznika i przewiązaną pasem bezpieczeństwa.

Nurkowie odnaleźli ciało 13. ofiary katastrofy "Costy Concordii" we wnętrzu statku. Wciąż jednak poszukiwanych jest około 20 osób. Do tej pory zidentyfikowano osiem ofiar katastrofy statku "Costa Concordia": wśród nich są cztery osoby narodowości francuskiej, jedna włoskiej, jedna węgierskiej, jedna hiszpańskiej i jednak niemieckiej.

- Zmierzamy w stronę bezdennej otchłani - uważa Mustafa Abdel Dżalil, przywódca Narodowej Rady Libijskiej. Tysiące Libijczyków demonstrowały w sobotę w Benghazi, domagając się ustąpienia nowych władz. Jak podała Al-Dżazira, wiceprzewodniczący NRL, Abdel Hafiz Ghoga zapowiedział już swoją rezygnację.

Benedykt XVI powiedział w niedzielę w Watykanie, że Polska ma za sobą długą historię odważnych walk i "dała dowód wielkiej determinacji ożywianej przez wiarę". Okazją do tych rozważań był udział Polaków w przygotowaniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

39-letni mieszkaniec Guiyang (Kuejjang) w prowincji Guizhou na południu Chin zmarł w niedzielę na skutek zarażenia wirusem H5N1 ptasiej grypy - poinformowała agencja Xinhua. Jest to drugi w ciągu miesiąca przypadek śmiertelny tej choroby u ludzi w Chinach.

- Negocjacje ws. paktu fiskalnego trwają, ale wszystko wskazuje, że ostateczne decyzje zapadną na szczycie unijnych przywódców - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś. Jak zaznaczył, w poniedziałek premier Donald Tusk ma rozmawiać o pakcie z szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.

Aresztowany w wielkiej aferze twórca serwisu Megaupload, Kim Schmitz, legalnie zmienił swoje nazwisko na Dotcom, by podkreślić swój związek z technologią i internetem. Portal, który stworzył, przyniósł mu najpierw miliony, a potem zaprowadził prosto do więzienia.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 12 zostało rannych w ataku na chrześcijan w nocy z soboty na niedzielę na północy Nigerii. Do 178 wzrosła też liczna zabitych w ataku bombowym w Kano, do którego doszło w piątek.

Zachód grozi wprowadzeniem jeszcze ostrzejszych sankcji wobec Iranu, który w odwecie chce zamknąć cieśninę Ormuz. Póki co jednak to kwitnący szlak handlowy i przemytniczy. Codziennie kilka setek łodzi przecina cieśninę, wioząc wszystko: od plazmowych telewizorów po tulipany z Holandii.

Piętnastu pakistańskich żołnierzy zostało straconych w masowej egzekucji wykonanej przez talibów. Sprawcy nagrali wszystko kamerą, a film pokazali jako ostrzeżenie dla pakistańskiej armii. Nie wiadomo, kiedy doszło do masakry. Ciała wydano władzom, które pochowały żołnierzy 5 stycznia.

Pewien mężczyzna, ubrany jedynie w slipki, został zatrzymany w niedzielę rano na murach pałacu cesarskiego w Tokio. 30-latek przepłynął fosę w nadziei, że spotka się z cesarzem Akihito.

Po pięciu miesiącach spędzonych w inkubatorze Melinda Star Giudo wyszła ze szpitala. Kiedy przyszła na świat 30 sierpnia ub.r., o cztery miesiące za wcześnie, ważyła zaledwie 269 gram. Teraz szczęśliwi rodzice zabrali ważącą nieco ponad 2 kg dziewczynkę do domu.

Utworzona przez Bractwo Muzułmańskie umiarkowana Partia Wolności i Sprawiedliwości (FJP) zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Egipcie, wyprzedzając skrajnie islamistyczną partię Nur - wynika z podanych w sobotę w Kairze wyników głosowania. Oba te ugrupowania będą miały około dwóch trzecich mandatów w Zgromadzeniu Ludowym, niższej izbie egipskiego parlamentu.

Ok. 15 tys. osób pochodzenia tureckiego, głównie z Francji, manifestowało w sobotę w Paryżu przeciwko ustawie o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian w imperium osmańskim w latach 1915-1917. W poniedziałek decyzję w sprawie ustawy podejmie Senat Francji.

W niedzielę w Chorwacji rusza referendum, w którym mieszkańcy zdecydują w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. Lokale do głosowania będą otwarte w godz. 7-19, pierwsze częściowe wyniki spodziewane są po godz. 20. Według różnych sondaży, za wejściem do UE opowiada się 51-58 proc. Chorwatów, natomiast przeciw jest 27-33 proc.

- Nie potwierdza się teza kapitana Francesco Schettino, który mówił, że natychmiast wykonywał wszystkie manewry, żeby uratować całą załogę - tak o wnioskach z symulacji katastrofy statku Costa Concordia mówi Jacek Pietraszkiewicz, polski instruktor nawigacji elektronicznej.

Szwajcarska policja zatrzymała w sobotę w Bernie ponad 100 osób, które wzięły udział w demonstracji przeciwników zbliżającego się Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Szczytowi, który w tym roku rozpocznie się 25 stycznia i potrwa pięć dni, prawie zawsze towarzyszą protesty.

Wysepka Giglio na Morzu Tyrreńskim, u wybrzeży której doszło do katastrofy statku Costa Concordia, przeżywa prawdziwe oblężenie. W sobotę przypłynęło tam ponad tysiąc osób, podczas gdy o tej porze roku jest tam przeważnie pusto.

Były przewodniczący Izby Reprezentantów, Newt Gingrich, zdecydowanie wygrał w sobotę republikańskie prawybory w Karolinie Południowej, pokonując uważanego za faworyta wyścigu do nominacji prezydenckiej Mitta Romney'a. Po przeliczeniu prawie 70 proc. głosów okazało się, że Gingrich zdobył 41 proc. poparcia, a Romney - 26 proc.

Manifestacja poparcia dla premiera Węgier Viktora Orbana zgromadziła w sobotę w Budapeszcie niemal 100 tys. osób. Demonstrację zorganizowali dziennikarze przychylni rządzącej partii Fidesz, aby pokazać, że prawica wciąż może zebrać tłumy na ulicach stolicy.