Szpieg nr 1. ostrzega: Terroryści zaatakują olimpiadę

Atak terrorystyczny na olimpiadzie w Londynie i zamachy przygotowywane przez grupy z Jemenu czy Irlandii Północnej - przed tymi zagrożeniami ostrzegł szef brytyjskiego wywiadu, Jonathan Evans. - Ryzykiem można sterować, ale nie zlikwidować - stwierdził.

"Rosjanie powinni nas całować w rękę"

W odbywającym się dzisiaj Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego w Pułtusku udział weźmie wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski. Jego zdaniem, Rosjanie zamiast potępiać, powinni być nam wdzięczni za organizację tego rodzaju zjazdu. - W gruncie rzeczy Rosjanie powinni nas w rękę całować, że w ogóle przyjęliśmy na siebie takie obciążenie - stwierdził Romaszewski.

Uczenie dziewcząt ratuje życie dzieci

Kształcenie kobiet uratowało w 2009 roku życie ponad czterech milionów dzieci na całym świecie - wyliczyli amerykańscy naukowcy. Według ich badań im dłużej dziewczęta chodzą do szkoły, tym większe później szanse mają na przeżycie ich dzieci.

Raczkował między pędzącymi autami

Poszedł pozwiedzać... autostradę. Malec z tureckiej Antalyi raczkował między pędzącymi samochodami, na szczęście nic mu się nie stało. Wszystko zarejestrowała kamera przemysłowa.

BXVI zabrał Polkę do papamobilu

Papież Benedykt XVI w drodze na spotkanie z wiernymi w parku Bellahouston w Glasgow wyciągnął ręce do dziecka, które podała mu kobieta, wziął je do swego papamobilu, pobłogosławił i oddał. Dziecko to polska dziewczynka o imieniu Maria, mająca około roku.

140 mln euro do wzięcia

Po raz kolejny gorączka Superenalotto ogarnęła Włochów. I trudno się dziwić - do wzięcia jest 140 milionów euro po tym, gdy w czwartek znów nie padła "szóstka".

Wojsko zastrzeliło 19 przestępców

19 uzbrojonych przestępców zastrzeliła w północno-wschodnim Meksyku tamtejsza armia. Było to kolejne starcie w trwającej od lat wojnie z kartelami narkotykowymi. Tym razem zginęli domniemani członkowie gangu Zetas, którzy przeprowadzali blokady dróg i wymuszali haracze.

SPD odrzuciła Steinbach

Po krytycznej wypowiedzi Eriki Steinbach na temat Władysława Bartoszewskiego niemiecka SPD uznała, że nie może już współpracować z przewodniczącą Związku Wypędzonych, która jest jednocześnie deputowaną CDU i rzeczniczką frakcji CDU ds. praw człowieka.

Praga pragnie prostytutek

Praski ratusz zatwierdził w czwartek propozycję legalizacji prostytucji. Stosowny projekt zostanie wkrótce przesłany do parlamentu, który musi go zatwierdzić.

Siedzieli 30 lat, uwolniła ich genetyka

Dwaj Amerykanie ze stanu Missisipi 30 lat siedzieli w więzieniu za okrutny gwałt i zabójstwo, ale wolność dała im współczesna nauka. Badania materiału genetycznego dowiodły, że nie są oni winni zbrodni. W czwartek zwolniono ich z więzienia.

START idzie do przodu

Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu opowiedziała się w czwartek za przyjęciem nowego układu START z Rosją o redukcji strategicznej broni nuklearnej.

Milicja oskarżona o drożyznę ziemniaków

Milicja drogowa nękająca przewoźników wysokimi mandatami jest odpowiedzialna za wysokie ceny ziemniaków na Ukrainie - stwierdził w czwartek szef klubu parlamentarnego rządzącej Partii Regionów Ukrainy, Ołeksandr Jefremow.

Niemcy uziemili Eurofightery

Luftwafffe uziemiło w czwartek 55 swoich Eurofighterów w związku z przekazanym przez Brytyjczyków ostrzeżeniem o możliwych, niebezpiecznych dla pilota usterkach.

Czerwoni Khmerzy znów przed sądem

Czterech byłych przywódców Czerwonych Khmerów zostało oskarżonych przez międzynarodowy trybunał działający pod egidą ONZ o zbrodnie w Kambodży. Za ich rządów z powodu czystek, głodu, chorób i wycieńczenia zginęło ok. 2 milionów ludzi, prawie jedna czwarta ludności kraju.

Kosmiczne taksówki ruszą za 5 lat

"Kosmiczne taksówki" mają rozpocząć kursy w 2015 roku. Wszystko dzięki umowie podpisanej przez koncern Boeing z firmą Space Adventures Ltd., która wysłała już w kosmos kilku milionerów.

Tusk: Steinbach sama się dyskwalifkuje

Erika Steinbach, przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV), ostro krytykuje pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego. - Bartoszewski ma zły charakter. Mówię to bez żadnego "ale" - oświadczyła kontrowersyjna niemiecka polityk. Wypowiedź Niemki skomentował Donald Tusk: - Te słowa tylko potwierdzają, że Erika Steinbach sama się dyskwalifikuje - mówił po południu w Brukseli premier.

Rosja "chce powagi" ws. Zakajewa

Siergiej Ławrow kolejny raz zabiera głos w sprawie wizyty Ahmeda Zakajewa na Światowym Kongresie Czeczeńskim, który odbywa się w Pułtusku. W czwartek rosyjski szef MSZ oświadczył: Rosja wychodzi z założenia, że Polska poważnie potraktowała jej apel w sprawie zatrzymania Czeczena.

Niemcy nie wiedzą o pracy przymusowej

Tylko co piąty Niemiec wie, że w latach 1939-45 pracę przymusową na rzecz III Rzeszy świadczyło ponad 13 mln ludzi - głoszą opublikowane w czwartek wyniki sondażu.

Pęcherzyk powietrza uziemił premiera

Premier Włoch Silvio Berlusconi musiał przymusowo lądować na lotnisku Linate w Mediolanie z powodu pęcherzyka powietrza w kokpicie jego samolotu - podały media. Szef rządu leciał Airbusem A319 na unijny szczyt do Brukseli.

Jezuici zapłacą ofiarom pedofili

Zakon jezuitów w Niemczech wystąpi z propozycją odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego - zapowiedział prowincjał zakonu Stefan Kiechle w wywiadzie dla czwartkowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Pierwsi skazani za handel organami w Chinach

Na wyroki od dwóch do ośmiu lat więzienia zostało skazanych siedmiu handlarzy ludzkich organów w Chinach. - To pierwsze wyroki pozbawienia wolności za to przestępstwo w tym kraju - poinformował w czwartek dziennik "South China Morning Post.

Będą kolejne dokumenty ws. katastrofy smoleńskiej

MAK w Moskwie we wtorek przekaże stronie polskiej kolejną porcję dokumentów ws. katastrofy smoleńskiej - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Najprawdopodobniej będą to dwa dokumenty: instrukcja techniczna i instrukcja użytkowania w powietrzu.

Syn zabił 15 osób, ojciec przed sądem

Przed sądem w Stuttgarcie rozpoczął się w czwartek proces Joerga Kretschmera. Jego syn, Tim, w marcu 2009 roku wtargnął do szkoły w Winnenden i zabił 15 osób. Chłopiec, który popełnił samobójstwo podczas próby ucieczki, strzelał z pistoletu swojego ojca.

Pracownicy atomowego giganta uprowadzeni

Pięciu obywateli Francji porwano, w tym dwóch pracowników firmy nuklearnej Areva, w czwartek w północnym Nigrze - poinformował rzecznik Arevy w stolicy Nigru, Niamey.

Rządzi ponad 20 lat. Chce jeszcze

Nursułtan Nazarbajew, rządzący Kazachstanem od lat 80. XX wieku, chce się ubiegać o kolejną kadencję w wyborach w 2012 roku. Dzięki zmienionej w 2007 roku konstytucji może sprawować urząd dożywotnio.

Meksyk świętuje swoje 200 lat

Tysiące Meksykanów wyległy na ulice w całym kraju, by uczcić dwusetną rocznicę wybuchu wojny o niepodległość. Głównymi ulicami miast przeszły barwne parady, a prezydent kraju powtórzył słynne zawołanie organizatora powstania: "Niech żyje nasza Dziewica z Guadalupe i śmierć Hiszpanom!". Nie wszędzie jednak trwała zabawa.

Będą zarzuty za fatalną akcję policji

Filipińscy śledczy chcą postawić zarzuty co najmniej dziesięciu policjantom w związku ze śmiercią turystów z Hongkongu. Ośmiu Chińczyków zginęło podczas fatalnie przeprowadzonej przez antyterrorystów akcji odbicia porwanego autobusu.

Egipska prasa podmieniła prezydentów

Fotomontaż egipskiej gazety miał zmienić bieg historii. Sugerował, że to nie Barak Obama, ale prezydent Egiptu Hosni Mubarak jest liderem pokojowych rozmów na Bliskim Wschodzie.

Dzieci Jacksona idą do sądu

Troje dzieci Michaela Jacksona i jego matka wnieśli cywilne oskarżenie przeciwko AEG Live, organizatorowi koncertów zmarłego Króla Pop. Krewni Jacksona zarzucają firmie, że dla zysku zaniedbała zdrowie i bezpieczeństwo piosenkarza.