Jacques Chirac został uznany przez paryski sąd za winnego korupcji i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Były prezydent miał dopuścić się przestępstw jeszcze w latach 90-tych jako mer Paryża. Według obrońców Chiraca, były prezydent powinien zdecydować w czwartek wieczorem, czy będzie odwoływał się od wyroku.

Były szef niemieckiej dyplomacji, socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier przyznał, że obawia się, iż w obliczu izolacji Wielkiej Brytanii po ostatnim szczycie UE kraj ten za pewien czas może wystąpić ze Wspólnoty.

- Szefowie dyplomacji 12 państw UE, w tym Polski, krytykują we wspólnym liście funkcjonowanie utworzonej przed rokiem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych - podaje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Krajowi dyplomaci mają wzywać do reformy unijnej dyplomacji, ponieważ jej działanie ma być torpedowane przez Komisję Europejską.

Michaił Prochorow, oligarcha, który chce startować w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji, oznajmił w czwartek, że jeśli zwycięży, to jego pierwszym krokiem będzie uwolnienie uwięzionego byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego.

Izraelscy żołnierze i policjanci w czwartek nad ranem zrównali z ziemią dwa budynki nielegalnego osiedla żydowskiego Micpe Icchar na Zachodnim Brzegu Jordanu. Osadnicy nie stawiali oporu, ale zapowiadają, że odbudują zniszczone domy.

Premier Rosji Władimir Putin podkreślił, że wynik wyborów do Dumy odzwierciedla poglądy narodu, mimo zarzutów fałszerstw i wezwań opozycji do powtórzenia głosowania. Uważa, że uliczne demonstracje są dozwolone, o ile odbywają się zgodnie z prawem. Premier ironicznie mówił o białych wstążeczkach, które przypięli sobie demonstranci. Zgodnie z doroczną tradycją, Władimir Putin odpowiadał dziś na pytania rodaków.

Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych mężczyzny, który we wtorek w Liege rzucił w tłum granaty i strzelał do ludzi. W wyniku odniesionych ran zmarła 75-letnia kobieta - poinformowała agencja Belga.

- Czy Polska ma ostatnią zdrową gospodarkę w Europie? - pyta w "New York Times" komentator gazety Jack Ewing. Dziennikarz odpowiada sam sobie twierdząco, chwaląc fundamenty polskiej gospodarki. Ostrzega jednak przed "finansową infekcją", która może "przeniknąć przez granice".

Żołnierze, którzy uciekli z rządowej armii syryjskiej, coraz śmielej walczą ze swoimi byłymi towarzyszami. - W najnowszym ataku zabili 27 członków sił reżimu - poinformowała syryjska organizacja Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Zgodnie z doroczną tradycją, Władimir Putin odpowiada dziś na pytania rodaków. Można je zadawać za pośrednictwem łączy telewizyjnych, telefonu, internetu i przez gości zaproszonych do studia. Ale nie anonimowo. Na przykład, żeby zadać pytanie przez internet, trzeba podać swój adres domowy.

Mała chińska wioska Wukan zdecydowała się zbuntować przeciw Pekinowi. Przegnano przedstawicieli partii komunistycznej i ogłoszono niezależność. W odpowiedzi, buntowników otoczył szczelny kordon policji, która stara się zmusić ich do poddania głodem, po tym jak szturmy zostały odparte. W chińskim internecie nazwa "Wukan" została ocenzurowana.

Lotniskowiec z czerwoną gwiazdą na banderze podpływa wyjątkowo blisko wybrzeży Szkocji. Na jego spotkanie wyrusza okręt Royal Navy. Brytyjski niszczyciel zaczyna śledzić intruza. To wcale nie wiadomość z lat 80-tych. U wybrzeży Szkocji przypomniano sobie okres zimnej wojny.

Co najmniej 102 osoby śmiertelnie zatruły się skażonym alkoholem domowego wyrobu w indyjskiej wiosce Sangrampur, ok. 30 km od Kalkuty - poinformowały w czwartek lokalne władze. Kilkadziesiąt osób przewieziono do szpitala w ciężkim stanie.

USA oficjalnie zakończyły swoje militarne zaangażowanie w Iraku. Według Baracka Obamy, który witał żołnierzy powracających z Bliskiego Wschodu, trwający dziewięć lat konflikt nie zakończył się co prawda zwycięstwem, ale w sposób honorowy. Kilka godzin później amerykański Kongres ostatecznie uchwalił budżet Pentagonu na następny rok. Wojsko otrzyma 662 miliardy dolarów.

Na pokładzie rosyjskiego lodołamacza atomowego "Wajgacz" wybuchł pożar. Zginęło 2 członków załogi, ale do wycieku radioaktywnego nie doszło - zapewniają rosyjskie władze. Obecnie lodołamacz znajduje się blisko 3 tys. km na północny wschód od Moskwy.

W Brukseli odbędzie się dziś 26. szczyt UE-Rosja. W oficjalnym programie szczytu dominują współpraca handlowa i dialog wizowy. Dyplomaci unijni zapewniają jednak, że spróbują poruszyć także trudne tematy, choćby ostatnich wyborów do Dumy czy łamania praw człowieka w Rosji.

Pracownicy londyńskiego metra grożą 24-godzinnymi strajkami, jeśli nie dostaną podwyżek za pracę 26 grudnia. Zarząd London Underground nie chcę się ugiąć pod ich żądaniami i wszystko wskazuje na to, że angielską metropolię czeka powtórka z chaosu komunikacyjnego sprzed roku.

Komisja Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu rozpoczęła prace nad projektem ustawy zakładającej wprowadzenie sankcji wobec Rosji za łamanie praw człowieka. Między demokratami, a republikanami panuje w tej kwestii zgoda.

Zamiast dobrej zabawy na koncercie, indonezyjscy policjanci zgotowali fanom muzyki punk koszmar. Funkcjonariusze przeprowadzili nalot na imprezę, aresztowali kilkadziesiąt osób i poddali ich "moralnemu oczyszczeniu" w duchu Islamu. Młodym ludziom zgolono włosy, powyjmowano kolczyki i kazano recytować Koran.