To jednak nie kiełki? Są pierwsze wyniki badań


Pierwsze badania kiełków z uprawy ekologicznej w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii nie potwierdziły obecności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC - poinformowało ministerstwo spraw konsumenckich w Hanowerze. Do popołudnia w poniedziałek przebadano 23 z 40 próbek kiełków z Uelzen.

Analizy pozostałych próbek nadal jednak trwają. Pod lupą laborantów znalazły się kiełki m.in. fasoli, groszku i rzodkiewki. Dopiero we wtorek znane będą wyniki analiz laboratoryjnych prowadzonych na próbkach kiełków ze starszego opakowania, które zabezpieczono w Hamburgu.

Całe zło w kiełkach? Nie ma dowodu

Według władz w Hanowerze ustalenie źródła epidemii zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterię EHEC jest trudne także dlatego, że od chwili wybuchu epidemii upłynęło już kilka tygodni.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa rolnictwa Holger Eichele powiedział w poniedziałek w Berlinie, że na razie nie ma żadnego dowodu na to, iż to kiełki są źródłem zakażenia. Dlatego cały czas obowiązuje ostrzeżenie przed spożywaniem innych warzyw na surowo, szczególnie w północnych Niemczech.

Dwa tysiące chorych, 22 ofiary śmiertelne

W wyniku zakażenia bakterią EHEC oraz wystąpienia wywoływanego jej toksyną zespołu hemolityczno-mocznicowego zmarły już 22 osoby, z czego 21 w Niemczech. W całej Europie zachorowało już ponad 2000 osób.

W niedzielę minister rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Lindemann powiedział na konferencji prasowej, że to kiełki fasoli wyhodowane w gospodarstwie ekologicznym w regionie Uelzen między Hamburgiem a Hanowerem mogą być źródłem zakażenia enterokrwotocznym szczepem Escherichia coli. Farmę zamknięto, a całą jej produkcję wycofano. Co najmniej jeden z pracowników gospodarstwa zaraził się bakterią EHEC.

Źródło: PAP, lex.pl