165 ofiar powodzi w Himalajach

W wyniku powodzi w himalajskim Ladakhu na północy Indii zginęło już 165 osób. Lokalne władze obawiają się, że ofiar śmiertelnych kataklizmu będzie znacznie więcej - nawet 500, bo tyle osób nadal uznaje się za zaginione. Wśród nich jest 110 turystów.

Putin dziękuje Tuskowi

Premier Rosji Władimir Putin podziękował w poniedziałek premierowi Polski Donaldowi Tuskowi za skierowanie grupy polskich ratowników i strażaków do pomocy w gaszeniu pożarów lasów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Wpadka ukraińskich terrorystów amatorów

Czterech młodych ukraińskich bezrobotnych, podjęło ryzykowną próbę wzbogacenia się. Dzwonili do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i grożąc serią zamachów w środkach transportu miejskiego w Kijowie domagali się 600 tys. dolarów okupu. Ich próba zarobku zakończyła się w areszcie.

Kolejna baza USA w Kirgistanie

USA planują utworzenie w Kirgistanie drugiej bazy wojskowej, pomimo niestabilnej sytuacji w tym środkowo-azjatyckim państwie. Koszty instalacji, która ma powstać w Oszu na południu kraju, szacuje się na 10 mln dolarów - pisze w poniedziałek dziennik "The Washington Post".

Tusk po rozmowie z Putinem: Drobny kryzys

"Drobny kryzys" w współpracy polsko-rosyjskiej dotyczącej śledztwa po smoleńskiej katastrofie, zdaniem Donalda Tuska ma się zakończyć. Polski premier rozmawiał telefonicznie z swoim rosyjskim odpowiednikiem w poniedziałek.

Legalizacja narkotyków ma pokonać gangi

Po wielu porażkach w walce z narkotykowymi gangami w Meksyku, coraz więcej tamtejszych polityków skłania się ku opinii, że jedynym skutecznym środkiem w tej walce może się okazać legalizacja handlu narkotykami

Pierwszy szef wywiadu USA w spódnicy

Letitia A. Long od poniedziałku jest dyrektorem Krajowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA), jednej z 16 agencji wywiadowczych w USA. Jest to pierwszy taki przypadek w historii amerykańskiego wywiadu.

Piechotą wzdłuż Amazonki

34-letni były żołnierz brytyjski Ed Stafford dotarł w poniedziałek do Belem w Brazylii, u ujścia Amazonki. Zakończył tym samym wędrówkę wzdłuż tej rzeki, rozpoczętą przed ponad dwoma laty u jej źródeł. Jest pierwszym człowiekiem, który tego dokonał. Stafford wyruszył 859 dni temu, 2 kwietnia 2008 roku, spod wulkanicznej góry Mismi w peruwiańskich Andach.

BP daje 3 mld dolarów na odszkodowania

BP dokonało pierwszej wpłaty na specjalny fundusz stworzony na pokrycie roszczeń osób poszkodowanych przez wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej. Docelowo ma zostać na nim zgromadzone 20 miliardów dolarów. Operacje nadzoruje amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Katastrofa morska u wybrzeży Indii. Plama ropy w oceanie

Dwa statki zderzyły się niedaleko indyjskiego portu Bombaj. Jeden z nich wywrócił się i zatonął, natomiast drugi z mocnym przechyłem osiadł na mieliźnie. Z wraku i uszkodzonej jednostki wydostały się znaczne ilości ropy i smarów. Stworzyły kilkukilometrową plamę na powierzchni.

Pożar zbliża się do nuklearnych odpadów

Władze rosyjskie wprowadziły w poniedziałek stan wyjątkowy wokół zakładów utylizacji odpadów nuklearnych Majak na Uralu z powodu pożarów w okolicy. Natomiast w Moskwie dym z pożarów spowodował dwukrotny wzrost umieralności. Dziennie umiera teraz 700 osób.

Powódź za trzy miliardy koron

Czesi liczą straty po powodzi, która dotknęła kraj. Szkody spowodowane przez wielką wodę przekroczyły trzy miliardy koron (ok. 483 mln zł). Na szczęście sytuacja zaczyna się powoli stabilizować. W poniedziałek rząd zdecydował przeznaczyć 40 milionów koron na natychmiastową pomoc dla powodzian.

"Ciężkie bóle głowy" nie pomogą

Niemiecki sędzia Ralph Alt nakazał w poniedziałek Johnowi Demjaniukowi stawienie się w sądzie, pomimo jego problemów ze zdrowiem. 90-letni Demjaniuk jest oskarżony o pomoc w zamordowaniu 27.900 Żydów w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze w 1943 roku.

Rosjanie chcą walczyć z polską powodzią

Rosja gotowa jest pomóc Polsce w walce z powodzią - zadeklarował w poniedziałek dyrektor departamentu zagranicznego rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Jurij Brażnikow. Równocześnie polscy strażacy pomagają Rosjanom gasić wielkie pożary lasów, szalejące w europejskiej części Rosji.

Niemcy boją się fali. 1,5 tys. ewakuowanych

Fala powodziowa na Nysie Łużyckiej dotarła w poniedziałek w okolice niemieckiego miasta Forst graniczącego z polską wsią Zasieki. Wzdłuż całej Nysy Łużyckiej władze Saksonii ogłosiły alarm powodziowy, a z zagrożonych terenów ewakuowano 1,4 tys. ludzi.

Portugalia w ogniu

Nie tylko Rosja walczy z potężnymi pożarami. Z żywiołem od kilkunastu dni walczy też Portugalia. Na szczęście liczba pożarów zmalała w ostatnich dniach.

Korea strzela. Do morza

Korea Północna otworzyła w poniedziałek ogień artyleryjski ze swoich zachodnich wybrzeży w stronę Morza Żółtego - podał przedstawiciel władz południowokoreańskich. Phenian wystrzelił ok. 110 pocisków.

Polska nie ma wsparcia ws. rosyjskiej granicy

Polska apeluje, Litwa się nie zgadza. Chodzi o objęcie całego rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego umową o małym, bezwizowym ruchu przygranicznym. - Litwa nie rozważa takiej możliwości - powiedział rzecznik prasowy litewskiego MSZ Rolandas Kaczinskas.

Aktorka: Campbell miała diament od Taylora

Najpierw Naomi Campbell, teraz Mia Farrow. Kolejna gwiazda zeznaje przed haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w Sierra Leone. Amerykańska aktorka zeznała, że słyszała jak brytyjska modelka Naomi Campbell mówiła, iż otrzymała "olbrzymi diament" od byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora, który jest sądzony w związku z rolą, jaką odegrał w wojnie domowej.

Premier przed komisją śledczą

Izrael działał zgodnie z "prawem międzynarodowym" podczas ataku na flotyllę z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy - powiedział Benjamin Netanjahu. Premier Izraela zeznawał w poniedziałek przed izraelską komisją śledczą.

45 tys. ewakuowanych po lawinach błotnych

Ponad 45 tysięcy ludzi ewakuowanych, 337 ofiar śmiertelnych - to dotychczasowy, oficjalny bilans osunięć ziemi i lawin błotnych w Chinach. Tragiczne statystyki mogą okazać się jednak jeszcze bardziej tragiczne, bo co najmniej 1.6 tys. osób uważa się za zaginione.

Meczet zamachowców z 11.09 zamknięty

W poniedziałek rano w Hamburgu zamknięto meczet. Do tej muzułmańskiej świątyni przed laty uczęszczały m.in. osoby odpowiedzialne później za w zamachy terrorystyczne z 11 wrześnie 2001 roku w Stanach Zjednoczonych.

Polak powalczy z Łukaszenką

Za kilka miesięcy wybory prezydenckie na Białorusi. W szranki z obecnym prezydentem Aleksandrem Łukaszenką stanie Polak, Jarosław Romańczuk - pisze "Rzeczpospolita".

Słono płacą za plamę

Koncern BP wydał już 6,1 miliardów dolarów na walkę z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Firma podkreśliła po raz kolejny, że operacja wtłaczania cementu do uszkodzonego szybu zakończyła się powodzeniem.

Duchowny w terrorystycznym spisku?

Antyterrorystyczne jednostki policji indonezyjskiej zatrzymały w poniedziałek radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Bakara Baszira. Powód? Jak informują władze, istnieją podejrzenia, że miał on związek z obozami szkoleniowymi islamistów.

Dyplomatyczny spór o kuter

Rząd Korei Południowej zażądał w poniedziałek od władz w Phenianie zwolnienia południowokoreańskiego kutra. Jednostka została zatrzymana w niedzielę przez służby Korei Północnej pod zarzutem naruszenia granicy jej strefy ekonomicznej.

Atomowy szpieg wyszedł zza krat

Najsłynniejszy izraelski skazaniec, człowiek, który zdradził sekrety izraelskiego programu nuklearnego, wyszedł na wolność. W maju tego roku Sąd Najwyższy skazał Mordechaja Vanunu na trzy miesiące więzienia za złamanie zasad zwolnienia warunkowego, czyli kontaktowanie się z cudzoziemcami.

Francuz umrze w Chinach za narkotyki

Kara śmierci - taki wyrok usłyszał obywatel Francji chińskiego pochodzenia Chan Thao Phoumy. Chiński sąd skazał go za produkcję i handel narkotykami. O całej sprawie pisze dziennik "China Daily".

"Damy w bieli" pytają o więźniów

Kuba uwalnia politycznych więźniów, jednak proces ten budzi wiele wątpliwości. Mają je "Damy w bieli" - ruch złożony z matek, żon i córek uwięzionych Kubańczyków. Kobiety chcą wiedzieć jaka będzie przyszłość dysydentów i jak wygląda kwestia ich pozostania na wyspie.

Nowy prezydent przyniesie zgodę?

Widać światełko w wenezuelsko-kolumbijskim tunelu. Prezydenci Hugo Chavez i Juan Manuel Santos mają spotkać się we wtorek w Bogocie, by rozmawiać o przywróceniu i poprawie stosunków między oboma krajami.