Polskie dzieci z Domów Dziecka na Litwie mogą w tym roku nie spędzić Świąt Wielkanocnych w Polsce, bo Litwini zaostrzyli przepisy i zmienili zasady obowiązujące przy wyjazdach najmłodszych zagranicę - donosi białostocki "Kurier Poranny". Stowarzyszenie Otwarty Dom zajmujące się przyjazdami najmłodszych od lat, stara się o interwencję polityków i samorządowców. Pytanie do MSZ w tej sprawie wystosował już poseł PO, Robert Tyszkiewicz.

Zaprzysiężony w piątek na prezydenta Niemiec Joachim Gauck zaapelował do obywateli i rządzących o wzajemne zaufanie, wiarę w siebie oraz zaangażowanie społeczne. Przestrzegł przed zwątpieniem w wartość integracji europejskiej w czasie kryzysu. - Proszę was o jeden prezent: o zaufanie - powiedział Gauck. Były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w dawnej NRD i pierwszy szef archiwum akt komunistycznej bezpieki Stasi, został 18 marca wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne. W pierwszą podróż Gauck zamierza udać się do Polski.

Szefowie francuskich służb specjalnych muszą się tłumaczyć, dlaczego Mohamed Merah był w stanie przeprowadzić trzy ataki i zabić siedem osób, mimo że od kilku lat znajdował się pod obserwacją. Czynnik ludzki, czyli zlekceważenie wcześniejszej islamistycznej aktywności zabójcy z Tuluzy, czy luki w systemie walki z terroryzmem, uważanym dotychczas za jeden z najskuteczniejszych w Europie?

Setki tysięcy zdjęć i filmów pornograficznych z udziałem dzieci oraz 15 zatrzymanych osób odpowiedzialnych za ich tworzenie i rozpowszechnianie - to bilans wielkiej akcji australijskiej policji i Interpolu, która doprowadziła do rozbicia gangu pedofilów.

Rośnie napięcie przed zapowiadanym przez Koreę Północną wystrzeleniem satelity. Japonia ogłosiła alarm dla swojej tarczy antyrakietowej i przygotowuje się do ewentualnego zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety. USA i sojusznicy uważają bowiem, że rzekome wystrzelenie satelity to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakietowego.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł w piątek Koreę Północną, że wystrzelenie rakiety nośnej w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity może wpłynąć na dostarczanie temu krajowi pomocy humanitarnej. - Takie działanie zachwiałoby niedawnym postępem w rozmowach dyplomatycznych, wpłynęło na międzynarodowych donatorów i pogłębiło kryzys - oświadczył. Phenian twierdzi tymczasem, że satelita na orbicie ma się pojawić ku chwale Kim Ir Sena, od którego urodzin minie w kwietniu 100 lat.

Nie ma już żadnego zagrożenia dla środowiska w rejonie katastrofy statku Costa Concordia u brzegów wyspy Giglio - ogłosiła włoska Obrona Cywilna. Podkreślono, że udało się uniknąć klęski ekologicznej, a w zbiornikach wycieczkowca nie ma już prawie paliwa.

Mohamed Merah, podejrzany o zabicie siedmiu osób w Tuluzie i Montauban, który zginął w czwartek w policyjnej akcji, figurował na czarnej liście osób mających zakaz przylotu do Stanów Zjednoczonych - poinformował anonimowo przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Grupa hakerów "Anonymous" w Meksyku zablokowała przynajmniej dwie strony internetowe na temat rozpoczynającej się w piątek pielgrzymki papieża do tego kraju. Zdaniem hakerów przyjazd Benedykta XVI, to gest polityczny mający na celu poparcie konserwatywnej Partii Akcji Narodowej.

Gafa doradcy Mitta Romney'a dostarczyła nowej amunicji rywalom faworyta Partii Republikańskiej (GOP) do nominacji prezydenckiej i przypomniała o jego skłonności do zmiany poglądów zależnie od doraźnych potrzeb politycznych. Eric Fehrnstrom stwierdził bowiem, że wkrótce jego szef "zmieni taktykę o 180 stopni" i tak jak to się robi w zabawce dla dzieci - "zmaże wszystko, co do tej pory mówił" i "zacznie od nowa".

Miała być nadzieją na modernizację kraju, a francuski tygodnik "Paris Match" zaledwie dwa lata temu nazywał ją "światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc". Teraz Asmę el-Asad, żonę dyktatora Syrii, czekają, jak donosi AFP, nieprzyjemności ze strony Unii Europejskiej.

Najpierw prezydent USA Barack Obama zakazał budowy ropociągu Keystone XL na całej długości ze względu na ochronę środowiska, co wywołało oburzenie opozycji, teraz, kilka miesięcy przed wyborami, niespodziewanie poparł budowę południowego odcinka rurociągu.

Na prośbę francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zamknięto stronę na Facebooku poświęconą Mohamedowi Merahowi. 23-latek, który przyznał się do zabicia siedmiu osób w Tuluzie i Montauban zginął w czwartek podczas akcji policyjnej.

Ponad dwa miesiące po katastrofie we wraku Costa Concordii odnaleziono pięć kolejnych ciał - poinformowały ekipy ratunkowe. Zwłoki znajdują się w zatopionej części wycieczkowca.

39 członków lewackiej, militarnej organizacji terrorystycznej FARC zostało zabitych podczas akcji kolumbijskich sił specjalnych. Bojownicy zostali zaskoczeni o świcie. Ich obóz ostrzelały śmigłowce i pięć wojskowych samolotów Super Tucano.

Żołnierze Kalifatu, organizacja powiązana z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI), wycofała się z brania na siebie odpowiedzialności za zabójstwa w Tuluzie i Montauban. Teraz organizacja głosi, że odpowiada tylko za atak w Tuluzie.

W kościele św. Piotra w belgijskim Leuven rodzice, przyjaciel i państwowi oficjele pożegnali siedmioro dzieci - ofiary wypadku autokaru w Szwajcarii, do którego doszło 13 marca. Tuż przed ceremonią z rodzicami dzieci rozmawiała belgijska para królewska - Albert II i Paola.

Zamachowiec z Tuluzy, Mohammed Merah, zginął od strzału w głowę. Wcześniej francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant mówił, że 23-latek "zginął po skoku z okna". W czwartek, gdy antyterroryści wtargnęli do mieszkania, gdzie ukrywał się Mohammed Merah, doszło do gwałtownej strzelaniny. Islamista ranił kilku policjantów. Szturm i śmierć Meraha zakończyła trwające od środy oblężenie kryjówki zabójcy siedmiu osób na południu Francji.

Z pomocą dwóch wspólników, śmigłowca i porwanej taksówki trzykrotny morderca uciekł rano z więzienia o zaostrzonym rygorze koło Wołogdy w europejskiej części Rosji.

"Wspólny" i "zbieżny" to dwa przymiotniki, które pojawiały się najczęściej w czasie czwartkowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z jego węgierskim odpowiednikiem, Palem Schmittem. Rozpoczęta dziś dwudniowa wizyta prezydenta w Budapeszcie uświetnia Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.