Trzy bomby na torach w Niemczech

Nieznana dotychczas lewacka grupa podłożyła trzy bomby na torach kolejowych w Berlinie. Dwa ładunki wybuchły, nie czyniąc nikomu szkody, ale zakłóciły ruch pociągów. Grupa nazywająca się Hekla Reception Committee oświadczyła, że podkłada bomby aby zaprotestować przeciw obecności niemieckich wojsk w Afganistanie.

Rosjanie zbudują elektrownię atomową 200 km od Polski

Około 200 kilometrów od granicy z Polską rosyjskie firmy zbudują pierwszą białoruską elektrownię atomową. Aleksander Łukaszenka ostatecznie wyraził zgodę na realizację wartego dziewięć miliardów dolarów kontraktu. Elektrownia ma zacząć działać w 2016 roku.

"Nie bardzo rozumiem, za co jej dali 7 lat"

Premier Rosji Władimir Putin jest zdumiony wyrokiem, jaki sąd rejonowy w Kijowie wymierzył byłej szefowej rządu Ukrainy Julii Tymoszenko za domniemane nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Szturm komandosów. Piraci bez szans

Brytyjscy komandosi wdarli się na pokład porwanego w poniedziałek włoskiego frachtowca. Po krótkiej walce somalijscy piraci poddali się. W reakcji na zajęcie statku, włoska marynarka wojenna zdecydowała o przydzieleniu kilkudziesięciu marynarzy do obrony jednostek pływających po niebezpiecznych wodach.

Nagie biusty po wyroku na Tymoszenko

Po wydaniu wyroku skazującego na Julię Tymoszenko, centrum Kijowa przemieniło się w miejsce wielkiej demonstracji politycznej. Skorzystały z tego aktywistki grupy FEMEN, które przyciągnęły uwagę znacznej grupy milicjantów i protestujących. Uczyniły to swoim starym sposobem, występując topless. Ich przesłanie było skierowane przeciwko całej klasie politycznej.

"Antyrosyjski charakter". Burza po skazaniu Tymoszenko

- Wyrok sądowy, skazujący byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko na siedem lat więzienia, nie jest ostateczny - oświadczył ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. A ukraińskie MSZ ma nadzieję, że nie wpłynie to na stosunki z UE. Bruksela protestuje, jeszcze ostrzej wypowiada się Rosja. Decyzja kijowskiego sądu, skazującego byłą premier na siedem lat więzienia, wywołała gwałtowną reakcję zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Internet zawłaszczy amerykańską politykę?

Społeczne media zdominowały kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA w 2012 w stopniu, który kilka lat temu byłby niewyobrażalny. Sponsorują i goszczą debaty kandydatów. Chcą być nieodzowne dla polityków, od których może zależeć ich przyszłość - pisze agencja Associated Press cytowana przez PAP.

Bitwa o więźniarkę. Setki milicjantów kontra tłum

Kilkuset milicjantów eskortowało więźniarkę z Julią Tymoszenko, która po ogłoszeniu wyroku została odwieziona do aresztu śledczego. Drogę konwojowi próbowali zablokować zwolennicy byłej premier, którzy już rano całkowicie zablokowali ruch na głównej ulicy Kijowa. Doszło do przepychanek, OMON użył siły. Liderka opozycji została dziś skazana na 7 lat więzienia.

Gazowy kontrakt wszech czasów tuż tuż

- Jesteśmy blisko finałowej fazy prac nad dostawami gazu - oświadczył Władimir Putin w Pekinie. Dopięcie gazowego kontraktu wszech czasów między Rosją a Chinami jest jednym z głównych punktów wizyty rosyjskiego premiera w Państwie Środka. Eksport "błękitnego paliwa" do Chin jeszcze bardziej zwiększy wymianę handlową obu państw. Moskwa od ubiegłego roku jest dla Pekinu największym partnerem handlowym.

"Antyklerykał Palikot czyni cuda"

Francuskie dzienniki poświęcają we wtorek wiele miejsca niespodziewanemu sukcesowi Ruchu Palikota w wyborach w Polsce. "Liberation" pisze o "cudzie antyklerykała", katolicki "La Croix" o tym, że wkrótce ze szkół mogą zniknąć krzyże, a "Le Figaro", łącząc dobry wynik tej partii ze zwycięstwem Platformy Obywatelskiej, konstatuje, że Polska w końcu "stała się krajem normalnym".

Skazana na siedem lat więzienia. Ma zapłacić 600 mln zł

Julia Tymoszenko została skazana na 7 lat więzienia. Sąd w Kijowie uznał byłą premier winną stawianych jej zarzutów - nadużycia władzy przy podpisywaniu kontraktu gazowego z Rosją. Była premier ma też wypłacić równowartość ok. 600 mln zł odszkodowania koncernowi Naftohaz. Tymoszenko zapowiada zaskarżenie wyroku do Strasburga. - Dobrze wszyscy wiecie, że nie został napisany przez sędziego Kirjejewa, a przez prezydenta Janukowycza - powiedziała jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu liderka opozycji.

Ambasador Białorusi na dywaniku w MSZ

Polskie MSZ wezwało na rozmowę ambasadora Białorusi Wiktora Gajsionoka. Jak podał w wydanym komunikacie resort spraw zagranicznych, "dyplomacie białoruskiemu zwrócono uwagę, że powtarzające się wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki, przypisujące władzom polskim intencje rewizji granic państwowych, są pozbawione wszelkich podstaw".

Operacja "Szalony król"

Oferowali im gościnę, a przed odjazdem pożyczali na kilka godzin samochód i ukrywali w nim narkotyki. Włoska policja rozbiła szajkę marokańskich dilerów, którzy posługując się niczego nieświadomymi turystami, przerzucali na Półwysep Apeniński ogromne ilości narkotyków.

Barroso pogratulował Tuskowi

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso pogratulował premierowi Donaldowi Tuskowi zwycięstwa Platformy Obywatelskiej w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce - poinformował we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej.

Mladić trafił do szpitala

Były dowódca armii Serbów bośniackich gen. Ratko Mladić, oczekujący na proces w areszcie haskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, został przewieziony do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc - poinformował we wtorek jego obrońca.

Nowej Zelandii grozi katastrofa

Z kontenerowca, który wpadł na rafę koralową u wybrzeży Nowej Zelandii 5 października, zaczął wyciekać mazut. Potężna jednostka z niewyjaśnionych przyczyn zboczyła z kursu, uderzyła w rafę i się przechyliła. Sytuacja jest poważna, a minister środowiska Nowej Zelandii stwierdził, że "to największa katastrofa ekologiczna na morzu w historii kraju".

Big Ben zaczął się przechylać

Europa ma drugą krzywą wieżę. Legendarny londyński Big Ben się przechyla i już teraz turyści mogą to zobaczyć "gołym okiem", bo szczyt wieży odstaje 45 cm od pionu.

Ponad 200 ton srebra do wyłowienia

Drugi wrak pełen srebrnych sztabek - takiego spektakularnego odkrycia dokonała amerykańska firma zajmująca się poszukiwaniem statków. Potwierdzono zlokalizowanie brytyjskiego SS Mantola - storpedowanego przez niemiecką łódź podwodną podczas pierwszej wojny światowej. We wrześniu poinformowano o znalezieniu SS Gairsoppa, na którym ma być 198 ton srebra.

Demokraci chcą podłączyć się do okupujących Wall Street?

Amerykańscy Demokraci chcą poprzeć akcję "Okupuj Wall Street" i związać idee głoszone przez protestujących ze stanowiskiem partii - poinformowała sieć ABC News na swych stronach internetowych. Demokraci są zgodni, że nowy ruch wart jest tego, by się do niego "podłączyć", a nawet w niektórych przypadkach uczestniczyć w jego akcjach.

Sarkozy obiecuje Obamie plan dla euro

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział w poniedziałek prezydentowi USA Barackowi Obamie, że Paryż i Berlin stworzą plan ratowania strefy euro przed szczytem G20 zaplanowanym na początek listopada.

Al-Kaida potwierdza: Amerykanin nie żyje

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) potwierdziła w poniedziałek śmierć urodzonego w USA muzułmańskiego duchownego Anwara al-Awlakiego, który zginął 30 września w Jemenie w ataku samolotów bezzałogowych CIA.

Merkel gratuluje Tuskowi. MSZ chwali się na Twitterze

Niemiecka kanclerz Angela Merkel pogratulowała premierowi Donaldowi Tuskowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert za pośrednictwem portalu Twitter.

"UE wciąż powtarza te same błędy"

Unia Europejska nie ma racjonalnej polityki wobec Białorusi i powtarza w stosunku do niej wciąż te same błędy - oceniło w poniedziałek MSZ w Mińsku, komentując nałożenie przez Unię w poniedziałek sankcji na 16 kolejnych przedstawicieli Białorusi.

Szczyt UE przełożony. Przez kryzys

By lepiej przygotować odpowiedź na groźbę nowego kryzysu bankowego, szczyty Unii Europejskiej i strefy euro planowane na 17-18 października zostały przeniesione na 23 października - poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

"Rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski"

- Rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski i jej dążenie do ściślejszej integracji z Unią Europejską oraz lepszych stosunków z sąsiadami, takimi jak Niemcy i Ukraina - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski agencji Reutera.