Nie szczątki, tylko trumna. Watykan o beatyfikacji

Szczątki Jana Pawła II nie zostaną wystawione w bazylice świętego Piotra podczas ceremonii beatyfikacyjnej - wyjaśnił mistrz papieskich ceremonii ksiądz Guido Marini, dementując wcześniejsze informacje Watykanu. Przed Ołtarzem Konfesji ustawiona będzie jedynie ozdobiona trumna.

Tysiące ludzi na ulicach Casablanki i Rabatu

Trzy tysiące Marokańczyków wyszły na ulice stolicy kraju, Rabatu, oraz największego miasta tego kraju - Casablanki. Demonstranci domagają się demokratycznych reform - poinformowała agencja EFE. To kolejny kraj arabski, w którym niedemokratyczne władze borykają się z niezadowoleniem obywateli.

Papież do Polaków: Strzeżmy się chęci zemsty

Benedykt XVI zwracając się do Polaków podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański powiedział, że w obliczu zła i prześladowań należy strzec się chęci zemsty i nienawiści. Nie wiadomo jednak w jakim kontekście padła wypowiedź Benedykta XVI. Agencje na ten temat milczą.

Chińczycy też próbują się buntować

Chińczycy też próbują się buntować przeciw władzy. Do demonstracji zainspirowanej wydarzeniami w krajach arabskich, wzywano przez internet. Odzew, jak na możliwości miliardowego kraju, był bardzo nikły. Z nielicznymi odważnymi szybko poradziła sobie policja.

Stan wyjątkowy w kurortach narciarskich

Z powodu serii zamachów i prób zamachów w rejonie Elbrusu, wprowadzono tam "reżim operacji antyterrorystycznej". Milicja i siły specjalne MSW wzięły pod ochronę hotele i bazy wypoczynkowe. Zamknięto trasy turystyczne, narciarskie i wspinaczkowe.

38 osób zginęło w kolejce do okienka bankowego

Rośnie liczba ofiar ataku na bank w Afganistanie. Siedmiu zamachowcom udało się zabić 38 osób i ranić 71. Do ataku w Dżalalabadzie na wschodzie kraju przyznali się talibowie. Pierwsze informacje mówiły o siedmiu ofiarach.

Irańskie okręty dopiero przepłyną przez Kanał Sueski

Dwa irańskie okręty wojenne przepłyną przez Kanał Sueski na Morze Śródziemne w poniedziałek - poinformowali przedstawiciele Kanału. - To próba rozszerzenia strefy wpływów. Izrael z powagą obserwuje tę sytuację - oznajmił premier Benjamin Netanjahu. Irańskie okręty mają dotrzeć do południowego wlotu Kanału w Zatoce Sueskiej jeszcze w niedzielę. Docelowo mają dopłynąć do Syrii.

Ropa w Zatoce nadal cieknie

Ropa z uszkodzonej platformy BP wciąż wycieka do wody Zatoki Meksykańskiej. Według najnowszych danych naukowców, poziom ropy nie opada tak, jak zakładano i dziesiątkuje morskie życie w Zatoce.

1700 dni w rękach Hamasu

W pobliżu rezydencji premiera Izraela Benjamina Netanjahu setki ludzi demonstrowały wraz z rodzicami porwanego przez Hamas żołnierza izraelskiego Gilada Szalita. Zgromadzeni chcą bardziej zdecydowanych działań rządu w sprawie porwanego przed ponad czterema laty żołnierza.

Bitwa na ulicach Drezna. Neonaziści zatrzymani

Tysiące ludzi wyszły wczoraj na ulice Drezna, by zatrzymać planowany przemarsz neonazistów. Najbardziej agresywne grupy antyfaszystów starły się z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych. Przemarsz skrajnej prawicy został odwołany.

Wojsko ostrzelało żałobników

Libijskie wojsko otworzyło ogień do wychodzących z cmentarza uczestników pogrzebu ofiar represji rządowych w Bengazi - według informacji agencji Associated Press zginęło co najmniej 15 uczestników uroczystości żałobnych. Tymczasem w sobotę wieczorem z ulic miasta znikły wszelkie siły porządkowe. Mieszkańcy obawiają się, że władze planują pacyfikację protestów przy pomocy elitarnych jednostek, które mają zmierzać w kierunku Bengazi.

Tysiące demonstrantów po zabójstwie polskiego księdza

15 tys. Tunezyjczyków protestowało na ulicach Tunisu przeciwko zabójstwu 34-letniego salezjanina z Polski. Śmiercią polskiego księdza poruszone są też władze - na niedzielę zaplanowano spotkanie arcybiskupa Tunisu, Marouna Lahhama z premierem Mohammedem Ghannuszim. W sobotę tamtejszy rząd oraz główny tunezyjski ruch islamski potępiły zabójców księdza. Podejrzewa się, że duchowny został zabity przez pospolitych przestępców, którzy próbowali wymusić haracz.

Bezpaństwowcy na ulicach Kuwejtu

W sobotę policja starła się z grupą około 300 Arabów o statusie bezpaństwowców na obrzeżach stolicy Kuwejtu. Protestujący domagali się przyznania obywatelstwa, z którym wiążą się dodatkowe prawa i przywileje. Siedem osób zostało rannych.

Już 18 zabitych w ataku na bank

Wzrasta liczba ofiar ataku na bank Dżalalabadzie (wschód Afganistanu). Już wiadomo, że zginęło co najmniej 18 osób, a 70 zostało rannych. Do zamachu przyznali się talibowie - poinformowały źródła szpitalne.

Dwujęzyczność może opóźnić Alzheimera

Dwujęzyczność może znacznie opóźnić zachorowanie na Alzheimera i złagodzić przebieg - wynika z najnowszych badań naukowców. Chociaż skupili się oni przede wszystkim na osobach, które od urodzenia są poliglotami, to uczący się języków w późniejszym życiu też mają niemałe szanse.

Rosjanie im ufają. W połowie

Ponad połowa Rosjan (51 proc.) darzy zaufaniem prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Jeszcze większym zaufaniem cieszy się premier Władimir Putin (58 proc.).

"Islamskie miłosierdzie". Niemieccy dziennikarze wolni

W sobotę po południu władze w Teheranie uwolniły dwóch niemieckich dziennikarzy przetrzymywanych w tym kraju od października - podała oficjalna irańska agencja IRNA. Wcześniej studencka agencja informacyjna ISNA podała, że zamieniono karę więzienia na 50 tys. dol. grzywny.

Holenderska dynastia odcięta od świata

Holenderska rodzina królewska najwyraźniej pozazdrościła znanemu z zamiłowania do nart premierowi Tuskowi i wybrała się na urlop do austriackiego Lech am Arlberg. Podobno niezwykle silne opady śniegu odcięły kurort od świata, co wcale zdaje się nie przeszkadzać holenderskim błękitnokrwistym.

MSZ: Nie jedźcie do Libii i Bahrajnu

W związku z niespokojną sytuacją w Libii i Bahrajnie MSZ zaleca powstrzymanie się od podróży do tych krajów - poinformował w sobotę Rafał Sobczak z Biura Prasowego MSZ. Obecnie w obu tych krajach znajduje się kilkuset Polaków.

Tłumy opanowały Plac Perłowy. "Jesteśmy zwycięscy"

Bahrajńska policja użyła gazu łzawiącego wobec protestujących, którzy próbowali wrócić na Plac Perłowy w Manamie tuż po opuszczeniu go przez armię. Jednak ostatecznie to oni opanowali plac. Wcześniej główne szyickie ugrupowanie opozycyjne Bahrajnu Al-Wifak odrzuciło złożoną przez króla ofertę dialogu i wykluczyło rozmowy do czasu, aż z ulic znikną wojskowe oddziały.

JP II w chorobie dał dowód świętości

Sposób w jaki Jan Paweł II przeżywał swą chorobę "to jeden z zasadniczych powodów tego, dlaczego wszyscy jesteśmy przekonani o jego świętości" - stwierdził rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Przepchęli cięcia po maratonie

Amerykańska Izba Reprezentantów po prawdziwym maratonie, jakim okazała rozpoczęta w piątek sesja, przyjęła w sobotę nad ranem plan ograniczeń budżetowych, tnący o ponad 60 miliardów dolarów wydatki z funduszy federalnych. Oszczędności będą obowiązywały w ostatnich 7 miesiącach roku fiskalnego 2011.

"Polska z przyzwyczajenia zwala winę na Rosję"

- Polacy nie wzięli do samolotu rosyjskiego nawigatora, jednak całą odpowiedzialność za to z przyzwyczajenia próbują zwalić na Rosję - pisze na swojej stronie internetowej "Komsomolskaja Prawda" . Dziennik dołącza do tekstu pismo z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie i z którego wynika, że to ta jednostka zrezygnowała z usług rosyjskiego nawigatora naprowadzania, czyli tzw. lidera.

"Polityczne bagno sieje ziarno antropologicznej katastrofy"

Silvio Berlusconi w Watykanie. Tradycyjnie w rocznicę podpisania Traktatów Laterańskich premier Włoch spotkał się tam z kościelnymi hierarchami. Duchowni tym razem jednak wyrazili swoje zaniepokojenie ostatnimi skandalami z udziałem premiera.

Tunelem pod Bałtykiem?

Niemcy i Duńczycy chcą wybudować pod Bałtykiem tunel na wzór tego, który łączy Francję z Wielką Brytanią pod kanałem La Manche. Projekt miałby kosztować ponad pięć miliardów euro.

Za mamusię, za tatusia... i nadwaga gotowa

Zmuszanie dziecka, by zjadło obiad do końca, może się dla niego skończyć otyłością - alarmują kanadyjscy naukowcy. Okazuje się, ż lepiej pozwolić mu zostawić trochę na talerzu.

Demokracja po amerykańsku

Wrze w amerykańskim kongresie stanowym w Wisconsin. Przeciwnicy jednego z projektów ustaw robią wszystko, by nie dopuścić do jej przegłosowania. Główny powód to sprzeciw wobec planów cięć budżetowych i ograniczenia roli związków zawodowych.

Kadafi odcina internet

84 osoby zginęły w trakcie trwających od trzech dni antyrządowych protestów w Libii - poinformowała późnym wieczorem w piątek organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch. Tej nocy w Libii wyłączony został dostęp do internetu.