Podlondyńskie lotnisko Gatwick wznowiło działanie. Wcześniej przez kilka godzin operacje były zawieszone po awaryjnym lądowaniu airbusa z 312 osobami na pokładzie. Po zatrzymaniu się samolotu na pasie pasażerowie zostali ewakuowani po specjalnych zjeżdżalniach, a unieruchomiony samolot blokował pas.

- Lata przygotowań i ćwiczeń prawdopodobnie zostaną przekute w rzeczywistość. Moment prawdy nadchodzi - twierdzi Alon Ben-David, autor niezwykłego reportażu o przygotowaniach izraelskiego lotnictwa do potencjalnej agresji na Iran. Dziennikarz spędził tygodnie z lotnikami ćwiczącymi ataki na irańskie instalacje nuklearne i cieszył się wyjątkową przychylnością oraz otwartością IAF (Israeli Air Force).

Anders Behring Breivik, morderca 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya w lipcu ubiegłego roku, rozpłakał się w pierwszym dniu swego procesu, gdy sędzia nakazał wyświetlenie filmu propagandowego jego autorstwa. Podczas rozprawy Breivik powtórzył, że nie uznaje sądu, ponieważ działa on z mandatu nadanego przez "partie polityczne, które wspierają wielokulturowość".

- W przekazach napływających ze Strasburga nie widzę ani jednego punktu, który by Rosję z czegoś usprawiedliwiał - tak Aleksandr Gurianow ze stowarzyszenia Memoriał skomentował wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Katynia. Ale dodał, że "godnym ubolewania jest fakt, że Trybunał odstąpił od bardziej zdecydowanych ocen".

Skargę na Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu złożyło 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 r., którzy oskarżyli władze Rosji o nierzetelne śledztwo ws. zbrodni katyńskiej. Zarzuty odnosiły się do śledztwa prowadzonego przez rosyjską prokuraturę wojskową po przyjęciu przez Rosję Europejskiej Konwencji Praw Człowieka 5 maja 1998 r. Zarzuty nie dotyczyły natomiast odpowiedzialności władz Rosji za samą zbrodnię popełnioną przez NKWD z 1940 r.

Skarżący Rosję ws. Katynia odwołają się od decyzji Trybunału do Wielkiej Izby - poinformował pełnomocnik prawny skarżących Ireneusz Kamiński. W jego ocenie Wielka Izba Trybunału ze względu na rangę sprawy powinna się wypowiedzieć także co do art. 2 Konwencji.

W Oslo rozpoczął się proces Andersa Behringa Breivika. Oskarżony tuż po wejściu na salę sądową pozdrowił publiczność unosząc prawą rękę z zaciśniętą pięścią. Ma to symbolizować "siłę i honor". Zamachowiec powiedział, że przyznaje się do zarzucanych mu czynów, ale nie uznaje się za winnego.

Zwolniony z kolonii karnej po ułaskawieniu przez prezydenta białoruski opozycjonista Andrej Sannikau powiedział w pierwszym wywiadzie po odzyskaniu wolności, że w więzieniu próbowano go zmusić do samobójstwa.

Około 130 osób, które przyszły na widzenie, w tym dzieci, a także kilku strażników zostało wziętych na zakładników przez ponad 400 więźniów odsiadujących wyrok w mieście Aracaju na wschodzie Brazylii. Buntownicy domagają się m.in. lepszego traktowania przez strażników.

Rozpoczęte w niedzielę walki z rebeliantami w Kabulu po 18 godzinach ustały - poinformowały w poniedziałek afgański rząd i policja. W sumie zabito w nich 32 bojowników i schwytano jednego. Zginęło też trzech żołnierzy armii afgańskiej, a 10 zostało rannych.

- Nie wiem, czy on żyje, czy nie, ale wiem jedno – nie może być tak, że on siedzi w więzieniu, a ja spokojnie sobie żyję. Nie, takiego życia nie chcę - mówi reporterowi Faktów TVN Doka Sulejmanow, który od prawie roku próbuje wyjaśnić los syna, którego uprowadzili ludzie w czarnych mundurach. A tymczasem czeczeńscy rządzący za pieniądze od Rosjan odbudowują swój kraj. Grozny rośnie w oczach. Rodzi się tylko pytanie, jakim kosztem.

Nikt nie został zamordowany w Salwadorze w sobotę, co oznacza, że był to pierwszy od blisko trzech lat dzień bez zabójstw w tym państwie - poinformowały w niedzielę salwadorskie władze.

Na Iran zostaną nałożone dalsze sankcje, jeśli w najbliższych miesiącach nie dojdzie do przełomu w negocjacjach z państwami zachodnimi na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w niedzielę prezydent USA. Barack Obama zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż nadal istnieje szansa na "dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu".

Pierwszych pięciu obserwatorów ONZ, których zadaniem jest nadzorowanie przerwania ognia w Syrii, przybyło w niedzielę wieczorem do Damaszku - poinformował Reuters, powołując się na świadka tego wydarzenia. W poniedziałek ma do nich dołączyć kilku kolejnych obserwatorów.

Prezydent USA zapowiedział w niedzielę dokładne zbadanie doniesień, iż wysłani dla jego ochrony do Kolumbii agenci Secret Service zostali tam przyłapani w towarzystwie prostytutek. - Jeśli okaże się, że niektóre z przedstawionych w prasie zarzutów zostaną potwierdzone, to wtedy oczywiście będę rozgniewany - oświadczył Barack Obama.

O godzinie 9 rano w poniedziałek rozpocznie się proces Andersa Behringa Breivika oskarżonego o dokonanie 22 lipca 2011 roku zamachu bombowego w stolicy Norwegii oraz masakry na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób. Breivik przyznał się zarówno do podłożenia bomby jak i do masakry, ale nie uważa, że popełnił przestępstwo. Tłumaczył, że chciał zapobiec wielokulturowości i "muzułmańskiej inwazji" w Europie. Breivikowi grozi do 21 lat więzienia, jeśli zostanie ostatecznie uznany za poczytalnego

Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych.

Około 1500 osób z Europy w akcie solidarności z Palestyńczykami miało przylecieć w niedzielę na lotnisko Ben Guriona pod Tel Awiwem. Jednak linie lotnicze na prośbę Izraela anulowały bilety wielu uczestnikom akcji. Na pozostałych czekały setki policjantów na lotnisku. Według organizatorów akcji, około 30 osób zostało zatrzymanych.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził w niedzielę "rozdrażnienie" tym, że następna runda negocjacji nuklearnych między Iranem a sześcioma mocarstwami odbędzie się za ponad miesiąc. - Moje pierwsze wrażenie jest takie, że Iran otrzymał prezent - stwierdził polityk.

Czeski minister rolnictwa Petr Bendl oświadczył, że chce na szczeblu Unii Europejskiej zabiegać o możliwość zakazania importu do Czech żywności z Polski. Ma to związek z tzw. aferą solną, którą ujawniła Uwaga! TVN.