Meklemburgia idzie na wybory. Wygra lewica?

W kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec trwają wybory do parlamentu regionalnego. Sondaże zapowiadają ponowne zwycięstwo rządzącej w tym landzie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), która może liczyć na około 35 proc. głosów.

Wyspa z afrykańską duszą

- Dziennikarze? Dokumenty! z poważną miną mówi do nas żołnierz i wzywa policję. Cmentarzysko łodzi na Lampedusie to teren wojskowy. Fotografować wolno tylko z daleka. Komisarz miejscowej policji każe skasować zdjęcia i ostrzega, że następnym razem będę aresztowany. Problem z emigrantami na Lampedusie wciąż jest żywy. Żywy, a jednak na wyspie już nieobecny.

Wyrzutnie i rakieta ukryte w krzakach

Kilka wyrzutni rakietowych i uzbrojoną rakietę Scud znaleźli w sobotę 40 km na wschód od Trypolisu rebelianci. Gotowa do użycia broń została ukryta przez siły wierne Kaddafiemu w krzakach.

Rosja wystrzeliła "Topola"

Rosja przeprowadziła w sobotę próbę z nową rakietą międzykontynentalną, zdolną do przenoszenia głowic jądrowych i ominięcia obrony antyrakietowej - poinformowała agencja Interfax, powołując się na oficjalne źródła wojskowe.

Nikt nie przeżył katastrofy w Chile

- Nikt nie przeżył katastrofy samolotu wojskowego, który w piątek runął do Pacyfiku w pobliżu chilijskiego archipelagu wysp Juan Fernandez - poinformował wieczorem minister obrony Chile Andres Allamand. Na pokładzie maszyny było 21 osób. Do tej pory odnaleziono cztery ciała.

W Londynie znów zamieszki

W pobliżu stacji metra Aldgate we wschodnim Londynie w dzielnicy Tower Hamlets, licznie zamieszkanej przez imigrantów z Azji i Afryki, doszło do starć skrajnej prawicy z policją. Szacuje się, że uczestników narodowej demonstracji było około tysiąc. W innym miejscu demonstrowało ok. 1,5 tys, lewicowców.

"Polska z USA wyciszały sprawę więzień CIA"

Rządy Polski i USA starały się wyciszyć sprawę domniemanego tajnego ośrodka CIA w Starych Kiejkutach na Mazurach. Miały też koordynować stanowisko w tej sprawie - ujawniają najnowsze przecieki na portalu Wikileaks.

Rocznica tragicznego szturmu

Co najmniej 334 ofiar, w tym ponad 150 dzieci i około 700 rannych - siedem lat temu w szkole w Biesłanie miał miejsce dramat, który poruszył cały świat. Przez trzy dni czeczeńscy terroryści okupowali szkołę z tysiącem ludzi zgromadzonych w niej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. 3 września do ataku przystąpiły rosyjskie służby specjalne, co skończyło się tragicznie.

Ciastka postawiły policję na baczność

Podczas przerwy na kawę pracownicy biura w kanadyjskim mieście Victoria zjedli czekoladowe ciasteczka, które znaleźli w lodówce. I nagle wszyscy gorzej się poczuli. Wezwano pogotowie, a policja wszczęła dochodzenie podejrzewając, że pracownicy zostali otruci.

Zmarł ojciec Angeli Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwołała wszystkie swe oficjalne spotkania zaplanowane na sobotę. Powodem jest śmierć jej ojca, pastora Horsta Kasnera.

CIA i MI6 współpracowały z reżimem Kaddafiego?

W biurze byłego szefa libijskiego wywiadu w Trypolisie odkryto do niedawna tajne dokumenty. Według dziennikarzy, zawierają one dowody na bliską współpracę CIA i MI6 z libijskim służbami. Amerykanie mieli między innymi wysyłać do Libii osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. W kraju Muammara Kaddafiego, gdzie stosowanie tortur nie było niczym niesłychanym, podejrzani mieli być przesłuchiwani.

Oskarżony o korupcję Chirac nie przyjdzie do sądu

Stan zdrowia 78-letniego byłego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca nie pozwala mu na stawienie się w paryskim sądzie, gdzie w poniedziałek wznowiony zostanie proces o korupcję w paryskim ratuszu w latach 90. - poinformowali w sobotę obrońcy b. szef państwa.

Miasteczko "ogłosiło niepodległość". W proteście

Małe włoskie miasteczko położone w centralnej części kraju "ogłosiło niepodległość" i zaczęło drukować własne banknoty. Władze Filettino położonego 100 km na wschód od Rzymu protestują w ten sposób przeciwko cięciom budżetowym.

Samoloty w Moskwie nie zatankują?

Na lotniskach w Moskwie zapasy paliwa dla samolotów spadły do wyjątkowo niskiego poziomu. Na Szeremietiewie kerazyny (paliwo do silników odrzutowych, nafta lotnicza) starczy jedynie do piątego września. Winne takiej sytuacji są zbyt małe dostawy paliwa do odrzutowców od rosyjskich koncernów.

Oskarżony o zbrodnie wojenne zmarł w wieku 97 lat

Sandor Kepiro, oskarżony o zbrodnie wojenne popełnione w Serbii w 1942 r., lecz w lipcu uniewinniony, zmarł w sobotę rano w Budapeszcie w wieku 97 lat - poinformowała rodzina, na którą powołuje się węgierska agencja MTI.

Watykan odpiera zarzuty o tuszowanie skandali

Watykan stanowczo odrzucił oskarżenia władz Irlandii o tuszowanie skandali pedofilskich, nazywając je bezpodstawnymi. Według Dublina Kościół zachęcał biskupów do tego, by nie informowali policji o podejrzeniach pedofilii wśród księży.

Negocjacje UE z Ukrainą mimo procesu Tymoszenko

- Mimo trwającego procesu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, negocjacje nowego porozumienia UE-Ukraina będą się toczyć - powiedział w sobotę szef polskiego MSZ Radosław Sikorski na zakończenie nieformalnego spotkania szefów dyplomacji UE w Sopocie, przypominając, że przyszła umowa UE-Ukraina będzie wymagała ratyfikacji przez unijne parlamenty. Sikorski poinformował także, że wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych Catherine Ashton ogłosiła formułę prawną dla Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji.

Rada Libijska przenosi się do Trypolisu. "Jesteśmy gotowi"

Tymczasowe władze Libii są przygotowane, by przenieść się z twierdzy w Bengazi do Trypolisu, stolicy Libii - powiedział BBC przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Ahmed Darrad tymczasowy minister spraw wewnętrznych zaapelował natomiast do rebeliantów, którzy uzbrojeni wciąż patrolują ulice stolicy, żeby wrócili do domu, tak by "powróciła normalność". - Jesteśmy w stanie chronić swoje miasto - stwierdził i powiedział, że do pracy wracają policjanci i ochroniarze.

"Niech Bóg ma w opiece Muammara Kaddafiego"

Walczący z rakiem prezydent Wenezueli Hugo Chavez, po tym jak odbył trzeci zabieg w szpitalu wojskowym w stolicy Caracas, spotkał się z dziennikarzami. Aby udowodnić, że czuje się lepiej, przed kamerami... robił pajacyki i boksował. Później Chavez pojechał pod budynek rządowy gdzie wraz ze swoimi zwolennikami modlił się za bezpieczeństwo libijskiego dyktatora - Muammara Kaddafiego.

Talibowie uprowadzili "dzieci za karę"

Pakistańscy talibowie przyznali się do uprowadzenia przed dwoma dniami ok. 25 chłopców. Wyjaśnili, że jest to kara za współpracę lokalnej starszyzny plemiennej z wojskiem. Wcześniej sądzono, że młodzież znajduje się w rękach bojowników afgańskich.

Rosja potępia embargo na syryjską ropę

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji potępił sankcję nałożone wczoraj przez Unię Europejska na syryjski reżim, mówiąc, że "nie doprowadzi to do niczego dobrego". Unia Europejska wprowadziła w piątek zakaz importu, kupna oraz transportu do krajów unijnych syryjskiej ropy naftowej.

Były więzień Guantanamo zabity przez siły NATO

Żołnierze afgańscy i ich sojusznicy z NATO zastrzelili w nocy z piątku na sobotę na wschodzie Afganistanu byłego więźnia Guantanamo, który po powrocie do kraju stał się jednym z głównych współpracowników Al-Kaidy.

54-latek pogryzł pytona

54-letni David Senk, mieszkaniec stolicy Kalifornii - Sacramento, został oskarżony o dotkliwe pogryzienie pytona, którego hodował w domu jego znajomy.

Wbił sobie sekator w głowę. Przeżył

86-letni mężczyzna z Arizony podczas prac w ogrodzie wbił sobie w głowę sekator. Nożyce przeszły przez oczodół i utkwiły 15 cm wewnątrz czaszki. Mężczyzna przeżył, czuje się dobrze. Lekarze prognozują pełne wyleczenie.

"Co 25 rekin biznesu to psychopata"

Co 25. czołowy biznesmen jest psychopatą - wykazały badania psychologa dr Paul Babiak z Nowego Jorku, które przedstawił podczas programu "BBC Horizon". Jak zauważa Babiak, psychopaci to niekoniecznie agresywni zbrodniarze, ale osoby, które potrafią się maskować i manipulować innymi ludźmi.

CIA: operacja afgańska "bez efektów"

Analitycy CIA dużo gorzej oceniają sytuację w Afganistanie niż nowy dyrektor tej agencji David Petraeus oraz najważniejsi dowódcy sił zbrojnych - zauważa w "Washington Post" czołowy publicysta dziennika David Ignatius.

Agencja ONZ "niepokoi się" irańską bronią jądrową

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wyraziła "rosnące zaniepokojenie" doniesieniami wywiadowczymi sugerującymi, że Iran kontynuuje tajne prace nad rozwojem programu budowy broni jądrowej. W swoim raporcie oenzetowska agenda poinformowała, że "wiele państw członkowskich" dysponuje dowodami na taką ocenę.

Miasto 15 km od Fukushimy, z jednym mieszkańcem

- Rząd nie wie, że tu jestem i robię to, co robię. Gdyby władze o mnie wiedziały, prawdopodobnie kazano by mi przestać - mówi Naoto Matsumura. To jedyny Japończyk, który zamieszkuje miasto Tomioka. Miasto, które po awarii w elektrowni atomowej Fukushima, ogłoszono strefą zamkniętą.

Syn Kaddafiego szuka sojuszników

Saif al-Islam, syn Muammara Kaddafiego podróżuje po obrzeżach Trypolisu i spotyka się z tamtejszymi przywódcami plemion, by przekonać ich do walki o odzyskanie przez pułkownika władzy w stolicy Libii. Taką informację przekazał agencji Reuters Moussa Ibrahim – rzecznik obalonego dyktatora.