Izrael uzyskał dostęp do lotnisk w Azerbejdżanie, na których mogłyby lądować jego samoloty po wykonaniu nalotu na Iran - pisze "Foreign Policy", powołując się na kilku wysokiego szczebla dyplomatów i oficerów USA. To nieprawda - dementują władze w Baku. Ale ich zapewnienia pod adresem Iranu pozostawiają furtkę... Teraz stratedzy w Pentagonie muszą zastanawiać się nad scenariuszami wojennymi rozgrywającymi się nie tylko w Zatoce, ale też na Kaukazie.

W pobliżu rosyjskiego miasta Tiumeń na zachodniej Syberii rozbił się w poniedziałek samolot pasażerski typu ATR-72. Na pokładzie znajdowały się 43 osoby. Według najnowszych informacji zginęło 31 osób, a 12 przeżyło katastrofę. Kontakt z maszyną miał zostać utracony w chwilę po starcie. Piloci próbowali lądować awaryjnie.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE parafowana. Kijów przedstawia to jako wielki sukces i duży krok w procesie integracji europejskiej. Bruksela wskazuje, że deklaracje Ukrainy mają się nijak do czynów. Chodzi zwłaszcza o prześladowania opozycji przy użyciu wymiaru sprawiedliwości. Nic nie wskazuje na to, że umowa zostanie w najbliższym czasie podpisana przez Brukselę. Może być wręcz dużo gorzej - prawdopodobne jest, że po jesiennych wyborach parlamentarnych na Ukrainie UE będzie zmuszona do wprowadzenia sankcji wobec Kijowa.

Od 2008 do 2011 roku aż 14 razy piloci najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców F-22 doświadczyli - jak to nazywają lotnicy - "incydentów psychologicznych". W skrócie: mieli problemy, by zachować świadomość za sterami. W ich systemie tlenowym pojawiały się trujące gazy. Pentagon przyznał, że po wielu miesiącach badań w większości przypadków nadal "nie ustalono podstawowej przyczyny" tych zdarzeń.

Trzy msze odprawiono w poniedziałek, w siódmą rocznicę śmierci Jana Pawła II, przy jego grobie w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej. W jednej z nich uczestniczyli polscy duchowni.

9-miesięcznej Ani Szkapcowej cały Briańsk szukał blisko trzy tygodnie, a sprawą żyła cała Rosja. 30 marca znaleziono szczątki niemowlęcia, dzień wcześniej zatrzymano zabójcę - ojca dziewczynki. Jak mówi rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin, porwanie dziecka upozorowali rodzice, żeby zatrzeć ślady zabójstwa. Wszystko wyreżyserował z zimną krwią ojciec dziewczynki, 31-letni Aleksandr Kulagin.

W Wielkiej Brytanii i Argentynie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 30 rocznicę wybuchu wojny o Falklandy. "Drugiego kwietnia 1982 roku mieszkańcy Falklandów stali się ofiarami aktu agresji, który miał im odebrać ich wolność i styl życia" - ma powiedzieć dziś w przemówieniu premier David Cameron. Fragmenty jego wystąpienia przeciekły do prasy.

Smród palących się przewodów docierał z dołu statku aż na dziewiąty pokład. Byliśmy przygotowani do ewakuacji, staliśmy już przy szalupach. Na szczęście nie było potrzeby ewakuacji, bo udało się opanować pożar - opowiadał na antenie TVN24 Andrzej Starkiewicz, pasażer statku wycieczkowego "Azamara Quest", który dryfował po pożarze na Morzu Południowochińskim.

Na skutek strajku miejskich służb oczyszczania Palermo na Sycylii tonie w śmieciach, a w mieście panuje potworny fetor. Zdesperowani mieszkańcy próbują podpalać sterty odpadków leżące na ulicach. Władze miasta zapewniają, że do świąt Wielkanocnych uda się opanować sytuację.

Izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka przy murze na granicy ze Strefą Gazy. O wypadku w niedzielę poinformowała izraelska armia.

Co najmniej 57 osób zginęło w niedzielę w Syrii w bombardowaniach prowadzonych przez lotnictwo rządowe, od kul snajperów oraz w starciach między wojskiem a żołnierzami, którzy przeszli na stronę opozycji. W związku z sytuacją w Syrii, w Stambule odbyła się z udziałem 83 krajów II Konferencja "Przyjaciół Syrii", która "po raz pierwszy uznała, że Syryjczycy mają prawo mieć broń do obrony przed atakami wojsk rządowych" i postanowiła zapewnić im środki łączności.

Anders Breivik, który w 2011 roku zabił 69 osób na norweskiej wyspie Utoya i osiem w Oslo, planował zamach na Baracka Obamę. Zamachowiec chciał zabić prezydenta USA, kiedy ten w Norwegii odbierał Pokojową Nagrodę Nobla w 2009 roku.

Brytyjski kontrwywiad jest przekonany o spisku na życie szefa emigracyjnego rządu Czeczenii, Ahmeda Zakajewa - twierdzi gazeta "Sunday Telegraph". Morderstwa miał dokonać mężczyzna określany jako "E1", a zlecić je miał Ramzan Kadyrow, obecny prezydent niegdyś zbuntowanej kaukaskiej republiki.

W Moskwie policja zatrzymała 55 osób, protestujących w niedzielę w okolicy Placu Czerwonego. By nie dopuścić do demonstracji, władze zamknęły plac dla przechodniów i zwiedzających. Film z policyjnej akcji udostępniła "Nowaja Gazieta".

Birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi zdobyła miejsce w parlamencie w niedzielnych wyborach uzupełniających - twierdzi jej ugrupowanie Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania. Sama partia miała natomiast zdobyć 30 miejsc z 45, które są przedmiotem głosowania. Oficjalne wyniki będą znane dopiero za kilka dni. Zwycięstwo opozycji będzie czysto symboliczne, bowiem cały parlament ma 1160 miejsc, z czego jedną czwartą ma zagwarantowane wojsko, a resztę niemal w całości okupuje przychylna im partia.

Argentyński rząd zagroził brytyjskim i amerykańskim bankom podjęciem kroków prawnych w związku z sytuacją na Falklandach. Chodzi o próbę powstrzymania ich przed finansowaniem, doradztwem, a nawet pisaniem raportów na temat rodzącego się tam przemysłu naftowego.

Konferencja "Przyjaciół Syrii" z udziałem 83 krajów, obradująca w niedzielę w Stambule uznała opozycyjną Narodową Radę Syryjską (NRS) za "przedstawicielkę wszystkich Syryjczyków" i "głównego rozmówcę" - ogłosił szef tureckiego MSZ Ahmet Davutoglu. Zapowiedział też, że społeczność międzynarodowa nie da prezydentowi Asadowi "jeszcze jednej szansy".

Zhu poznał swoja przyszłą żonę na internetowym czacie. Już wtedy dziewczyna przeszła operację zdiagnozowanego raka. Lina nie ukrywała choroby. Mężczyzna, jak sam mówił - przyjął tę wiadomość ze spokojem. Od razu też zakochał się w kobiecie. I doprowadził do ślubu, który zawarli w szpitalu.

Luksusowy statek wycieczkowy "Azamara Quest" z ok. 1000 osób na pokładzie, który przez 24 godziny dryfował po Morzu Południowochińskim w następstwie pożaru, zawinął w niedzielę bezpiecznie do malezyjskiego portu Sandakan na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. - Około pięciu okrętów wojennych otacza nasz statek, okrętów armii malezyjskiej - relacjonował wcześniej w niedzielę w TVN24 polski turysta Andrzej Starkiewicz, znajdujący się na pokładzie jednostki.

Przygotowywana brytyjska ustawa zobowiąże właścicieli serwerów internetowych i operatorów telefonii komórkowej, by na żądanie agencji wywiadu umożliwiali jej kontrolowanie w czasie rzeczywistym działalności ich klientów w sieci - poinformowała w niedzielę BBC. Rząd zapewnia, że chodzi wyłącznie o zwalczanie przestępczości i terroryzmu.