Ponad dwa miesiące po katastrofie we wraku Costa Concordii odnaleziono pięć kolejnych ciał - poinformowały ekipy ratunkowe. Zwłoki znajdują się w zatopionej części wycieczkowca.

39 członków lewackiej, militarnej organizacji terrorystycznej FARC zostało zabitych podczas akcji kolumbijskich sił specjalnych. Bojownicy zostali zaskoczeni o świcie. Ich obóz ostrzelały śmigłowce i pięć wojskowych samolotów Super Tucano.

Żołnierze Kalifatu, organizacja powiązana z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI), wycofała się z brania na siebie odpowiedzialności za zabójstwa w Tuluzie i Montauban. Teraz organizacja głosi, że odpowiada tylko za atak w Tuluzie.

W kościele św. Piotra w belgijskim Leuven rodzice, przyjaciel i państwowi oficjele pożegnali siedmioro dzieci - ofiary wypadku autokaru w Szwajcarii, do którego doszło 13 marca. Tuż przed ceremonią z rodzicami dzieci rozmawiała belgijska para królewska - Albert II i Paola.

Zamachowiec z Tuluzy, Mohammed Merah, zginął od strzału w głowę. Wcześniej francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant mówił, że 23-latek "zginął po skoku z okna". W czwartek, gdy antyterroryści wtargnęli do mieszkania, gdzie ukrywał się Mohammed Merah, doszło do gwałtownej strzelaniny. Islamista ranił kilku policjantów. Szturm i śmierć Meraha zakończyła trwające od środy oblężenie kryjówki zabójcy siedmiu osób na południu Francji.

Z pomocą dwóch wspólników, śmigłowca i porwanej taksówki trzykrotny morderca uciekł rano z więzienia o zaostrzonym rygorze koło Wołogdy w europejskiej części Rosji.

"Wspólny" i "zbieżny" to dwa przymiotniki, które pojawiały się najczęściej w czasie czwartkowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z jego węgierskim odpowiednikiem, Palem Schmittem. Rozpoczęta dziś dwudniowa wizyta prezydenta w Budapeszcie uświetnia Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Zbuntowani żołnierze przejęli rano kontrolę nad państwową telewizją i ogłosili rozwiązanie instytucji państwowych oraz zawieszenie konstytucji. W nocy żołnierze zaatakowali pałac prezydencki i przejęli nad nim kontrolę. Rebelianci oświadczyli, że w ten sposób zakończyli rządy prezydenta Amadou Toumaniego Toure.

- Sprawca haniebnych zamachów w Tuluzie i w Montauban został zidentyfikowany i powstrzymany. Ofiarom, dzieciom, żołnierzom, a także ich rodzinom poświęcam teraz moje myśli. (...) Chciałbym też podziękować służbom porządkowym (...) za ich wybitną służbę i zadanie, które znakomicie wypełnili - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy kilkadziesiąt minut po tym, jak w akcji policji w Tuluzie zginął morderca 7 osób poszukiwany od kilku dni. Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar twierdzi, że szybkie zakończenie tej akcji pozwoli politykowi wygrać nadchodzące wybory prezydenckie.

Był premier Irlandii Bertie Ahern otrzymał poufnie jako minister finansów 276 tys. dolarów i potem wielokrotnie kłamał na ten temat - głosi ogłoszony w czwartek werdykt, kończący dochodzenie w tej sprawie. Sędziowie nie uznali jednak Aherna za winnego korupcji.

- Zamachowiec to typowy przykład samodzielnego wilka - powiedział w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert z BBN. Według niego, taktyka przyjęta przez terrorystę z Tuluzy jest nowością, bo zamiast spektakularnego ataku grupy jest to indywidualna akcja jednego człowieka.

Podczas majowego szczytu NATO w Chicago nie dojdzie do planowanego przy tej okazji spotkania na szczycie z Rosją - oznajmił w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jego wypowiedź cytuje niemiecka agencja dpa.

Po dekadzie względnie spokojnego snu mieszkańcy Wenecji znów z niepokojem patrzą w morze. Przez ostatnie dziesięć lat wydawało się, że laguna, na której leży miasto, przestała osiadać. Najnowsze badania amerykańskich naukowców rozwiewają te nadzieje - miasto nadal powoli obniża się, a w dodatku przechyla się lekko na wschód.

To była osoba, która miała się poświęcić, jak kamikadze i spowodować sytuację kryzysową, (...) miała się spalić, jak zapałka - powiedział na antenie TVN24 Grzegorz Cieślak z Centrum Badań na Terroryzmem, Collegium Civitas, komentując dzisiejsze wydarzenia w Tuluzie. 23-letni Mohammed Merah podejrzany o siedmiokrotne zabójstwo, zginął podczas próby zatrzymania. Zdaniem byłego szefa GROM gen. Romana Polki, szkoda, iż nie udało się pojmać mężczyzny żywego i go przesłuchać.

- To był taki sam młody człowiek jak my, który lubił korzystać z życia - tak Mohammeda Meraha wspomina jeden z jego kolegów z dzieciństwa. Zabity dziś terrorysta pochodził z Tuluzy. - Był w porządku, był lubiany - mówi jeden z sąsiadów o Merahu, który imał się różnych zajęć. Pracował m.in. w warsztacie samochodowym.

Ukraińscy żołnierze zastrzelili jednego, a zatrzymali drugiego z napastników, którzy w czwartek nad ranem próbowali ukraść broń z bazy wojskowej w Charkowie. Zginął też jeden żołnierz wartownik, są też ranni.

- Zakazując wyjazdu z Białorusi opozycjonistom i przeprowadzając egzekucję dwóch skazanych na śmierć za zamach w mińskim metrze władze Białorusi mszczą się na Unii Europejskiej - pisze w najnowszym tygodniku "Swobodnyje Nowosti Plus" politolog Waler Karbalewicz. Ekspert uważa, że od trzech tygodni nasila się dyplomatyczna wojna między Białorusią i UE, a przyczynia się do tego głównie strona białoruska.

Gwiazdor kina i dwukrotny zdobywca Oscara Robert De Niro przeprosił w środę za żart o nikłych szansach na "białą Pierwszą Damę" w Białym Domu po listopadowych wyborach prezydenckich w USA.

Po zwycięstwie w prawyborach w Illinois Mitt Romney umocnił się na pozycji lidera wyścigu Republikanów do nominacji prezydenckiej. Jego kandydaturę popiera coraz więcej polityków tej partii i wspiera coraz więcej funduszy od sponsorów kampanii.