Jedna osoba zginęła, a jedna została ciężko ranna po tym, gdy w piątek do meczetu w mieście Arras we Francji wtargnął mężczyzna z kijem bejsbolowym i zaatakował wiernych.

Kryzys finansowy jeszcze się nie skończył i dlatego "konieczne są wciąż wysiłki i bolesne wyrzeczenia, które muszą być sprawiedliwie rozłożone" - stwierdził w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przebywający z wizytą na północy Włoch.

Kilka godzin po aresztowaniu za nieposłuszeństwo obywatelskie gwiazdor George Clooney wyszedł z waszyngtońskiego aresztu - podały światowe media. Znany aktor i reżyser został został podczas protestu przed ambasadą sudańską stolicy USA.

Kierowca belgijskiego autokaru, który roztrzaskał się o ścianę tunelu w Szwajcarii nie był pod wpływem alkoholu - poinformowali w piątek przedstawiciele szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości po sekcji zwłok kierowcy.

Żołnierz, który zabił 16 cywilów w Afganistanie opuścił w piątek amerykańskie więzienie w Kuwejcie, wyleciał do Stanów Zjednoczonych. Trafi do wojskowego więzienia w bazie Fort Leavenworth w Kansas - podały amerykańskie media. Adwokat żołnierza kwestionuje informacje podawane o nim przez anonimowe źródła rządowe. Potwierdza tylko, że powodem jego czynu mógł być stres związany z przeciążeniem służbą na froncie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zwrócił uwagę władzom Ukrainy, że znajdująca się w więzieniu była premier tego kraju Julia Tymoszenko powinna być leczona w "odpowiedniej dla stanu jej zdrowia placówce medycznej".

Taksówkarz z Bangkoku zwrócił złotą biżuterię wartą 450 tys. USD pozostawioną w jego taksówce przez pasażera. Znalezisko taksówkarz zgłosił co prawda dopiero po trzech dniach, ale szczęście pasażera i tak nie miało granic.

Walczący o urząd prezydenta Francji kandydat socjalistów Francois Hollande zarzucił w piątek kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że chce decydować w imieniu wszystkich Europejczyków. Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa zablokuje ratyfikację paktu fiskalnego.

Duchowy przywódca Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams ogłosił, że w grudniu zamierza zrezygnować ze swoich obowiązków i objąć od stycznia 2013 r. funkcję wykładowcy w Magdalene College na University of Cambridge.

Porównywanie UE do ZSRR świadczy o kompletnym niezrozumieniu, czym jest demokracja - powiedziała w imieniu szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso jego rzeczniczka. To komentarz do aluzji premiera Węgier Viktora Orbana o unijnych biurokratach i sowieckich aparatczykach.

Austriacki skydiver i BASE Jumper Felix Baumgartner dokonał udanego skoku ze spadochronem z zawrotnej wysokości 21,8 km. To jednak tylko przygrywka, bo śmiałek latem zamierza pobić rekord świata i skoczyć z granicy kosmosu - z wysokości 37 km.

W jednym z najmocniejszych przemówień ws. zagrożenia irańskim atomem, premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie podkreślał, że to on osobiście i jego rząd są zobowiązani zapewnić bezpieczeństwo Izraelowi. Stwierdził też, że w razie potrzeby przeprowadzi atak na Iran nawet bez aprobaty USA.

Setki łotewskich weteranów Waffen SS i ich zwolenników przemaszerowały ulicami Rygi. W ten sposób, jak co roku, uczcili Dzień Legionisty, który upamiętnia Łotyszy, którzy walczyli po niemieckiej stronie podczas II wojny światowej. Jak co roku też, przeciwko marszowi i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Wolności, protestowali Rosjanie.

Brazylia oszalała na punkcie księcia Harry'ego, który odwiedził ten kraj z okazji jubileuszu swojej babci, Elżbiety II. Furorę wywołał zwłaszcza wśród nastoletnich dziewczyn. Ale w wywiadzie dla telewizji CBS przyznaje, że nadal jest samotny.

Punktualnie o godz. 11 minutą ciszy Belgia oddała cześć ofiarom wypadku autokaru w Szwajcarii. W całym kraju obowiązuje dziś żałoba narodowa. Flagi zostały opuszczone do połowy masztu, odwołano imprezy rozrywkowe. Kościoły są pełne ludzi modlących się za dzieci i dorosłych, którzy zginęli w szwajcarskim tunelu.

Przebywający z wizytą w Moskwie minister spraw zagranicznych Serbii Vuk Jeremić potwierdził w piątek ścisłą współpracę polityczną swego kraju z Rosją. - Serbia i Rosja mają taki sam punkt widzenia na wydarzenia w świecie - zadeklarował minister.

Pakistańskie władze odwołały poszukiwania trójki zaginionych alpinistów, którzy mieli wejść na szczyt Gaszerbrum I tego samego dnia co dwóch Polaków. - Z ciężkim sercem musimy potwierdzić, że wszystkich pochłonęła góra. Akcja została przerwana - powiedział Karrar Haidri, przedstawiciel Pakistańskiego Klubu Alpinistyki (ACP).

Nicolae Timofti został w piątek wybrany przez mołdawski parlament na prezydenta kraju, po trwającym 2,5 roku impasie - podała komisja wyborcza. Timoftiego, kandydata rządzącego centroprawicowego Sojuszu na Rzecz Integracji Europejskiej (AIE), poparło w tajnym głosowaniu 62 posłów. Potrzeba było 61 głosów w 101-osobowym parlamencie.

Polskie "Jastrzębie" wylądowały w Izraelu. F-16 z polskimi pilotami za sterami będą przez dwa tygodnie uczestniczyć w ćwiczeniach z Izraelczykami. - Celem wspólnych manewrów jest zbudowanie podstaw do współpracy naszych sił zbrojnych - stwierdził dowódca ćwiczącego z Polakami izraelskiego 10 dywizjonu, generał Omer.