W Seulu rozpoczęła się druga w historii międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu nuklearnemu i walce z terroryzmem atomowym.

Północnokoreańska rakieta dalekiego zasięgu Taepodong II trafiła do bazy w Tongchang-ri, gdzie mieści się jej stanowisko startowe - podał południowokoreański Sztab Generalny. Phenian zapewnia, że zaplanowane na kwiecień odpalenie rakiety ma charakter wyłącznie naukowy i ma na celu umieszczenie satelity na orbicie. Korea Południowa, Japonia i USA są natomiast przekonane, że to test broni balistycznej zdolnej do przenoszenia głowicy jądrowej.

Po serii zabójstw, dokonanych przez powiązanego z Al-Kaidą sprawcę, władze Francji nie zezwolą radykalnym imamom na wjazd do kraju i udział w konferencji islamskiej w przyszłym miesiącu - oświadczył w poniedziałek prezydent Nicolas Sarkozy.

Strony białoruska i rosyjska czasowo zdjęły zakaz lotów między Mińskiem a Moskwą - informuje dyrektor generalny białoruskich linii lotniczych Bieławia, Anatol Husarau, którego cytuje portal internetowy Karta'97. Wcześniej jego zastępca Ihar Czarhiniec ogłosił, że ruch powietrzny między Mińskiem a Moskwą został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej. Już wiadomo, o co toczy się spór.

- Po objęciu urzędu prezydenta Władimir Putin nie będzie "przykręcał śruby" - oświadczył sekretarz prasowy premiera Rosji Dmitrij Pieskow. W ocenie rzecznika zwycięzcy wyborów prezydenckich, "Zachód grzeszy", przedstawiając przyszłego prezydenta jako "orędownika autorytaryzmu". Zaprzeczył on również, jakoby Putin zamierzał ogłosić skład nowego rządu jeszcze przed swoją inauguracją.

Rosyjskie media opublikowały nagranie spektakularnej ucieczki więźnia helikopterem z kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Scenę zarejestrowała jedna z kamer monitoringu kolonii. Skazany za trzykrotne zabójstwo mężczyzna wpadł już po kilku godzinach - co także można zobaczyć na wideo. Jego wspólnicy zostali zatrzymani dzień później.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, potwierdzili swoje poparcie dla planu pokojowego dla Syrii, opracowanego przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana. Ma to być "ostatnia szansa dla Syrii", która pozwoliłaby uniknąć długiej i krwawej wojny domowej. Celem planu jest ustanowienie "prawowitych władz".

Zwrot w kampanii wyborczej we Francji. Jeszcze tydzień temu tematem nr 1 była gospodarka i kształt UE. Po zamachach na południu kraju i operacji antyterrorystycznej w Tuluzie wszyscy mówią tylko o bezpieczeństwie. Pierwsze sondaże wskazują, że to korzystne dla Nicolasa Sarkozy'ego, jednak dyskusja o skuteczności państwa w wojnie z terroryzmem może się w końcu obrócić przeciwko obecnemu prezydentowi. Jego rywal Francois Hollande przekonuje: "Sarkozy zawiódł".

- Minęły czasy, gdy USA i NATO mogły dyktować warunki reszcie świata, a ich działania są głównym powodem problemów na świecie - oświadczył w Duszanbe prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas regionalnej konferencji na temat bezpieczeństwa. Zdaniem Irańczyka państwa zachodnie chcą "ożywić kolonializm".

Blisko dwie trzecie Izraelczyków uważa, że prewencyjny atak na instalacje nuklearne Iranu byłby mniej ryzykowny niż zgoda na to, by rozwój irańskiego programu atomowego stanowił stałe zagrożenie dla Izraela - wynika z sondażu dla dziennika "Haarec". Przeciwnicy starcia z Teheranem stanowią mniejszość.

W Japonii działa już tylko jeden reaktor jądrowy. Do przeglądu wyłączono elektrownię w Kashiwazaki-Kariwa. Przed trzęsieniem ziemi w marcu 2011 roku i katastrofą w siłowni Fukushima Daichii, około 30 procent energii w Japonii pochodziło z reaktorów atomowych. W obecnej sytuacji kraj stoi w obliczu poważnego braku prądu latem.

Alarm bombowy w Nashville w Tennessee. Policja ewakuowała mieszkańców jednej z ulic po otrzymaniu informacji, że w samochodzie zaparkowanym przed jednym z domów znajduje się bomba domowej roboty.

Polski robotnik pracujący w Hiszpanii od pięciu lat nie widział rodziny i nie stać go na podróż do Polski. Szansę na odwiedziny dostrzega w promocji Coca-Coli, która oferuje możliwość wygrania w konkursie biletów na EURO2012 - to przekaz reklamy koncernu emitowanej w Hiszpanii. Niektórzy polscy emigranci twierdzą, że spot obraża Polaków. Jednak nie wszyscy podzielają ten pogląd. - Cały szum wokół tej reklamy jest mocno przesadzony - uważa ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf.

- Ci którzy twierdzą, że nasza wizja świata bez broni atomowej jest niemożliwa do wypełnienia, są w błędzie - stwierdził Barack Obama, przemawiając na uniwersytecie w Seulu. Amerykański prezydent przybył do Korei Południowej na szczyt bezpieczeństwa nuklearnego. Obama zapowiedział, że będzie starał się osiągnąć kolejne porozumienie z Rosją, które będzie miało na celu dalszą redukcję arsenałów jądrowych.

Korea Południowa ostrzegła w poniedziałek, że może zestrzelić północnokoreańską rakietę mającą wynieść na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę, jeśli znajdzie się ona nad jej terytorium - podała agencja AP, cytując rzecznika ministerstwa obrony w Seulu.

- Geroge Zimmerman nie jest rasistą. Płakał przez wiele dni po tym, co się stało - w taki sposób mężczyzny, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina, broni jeden z jego przyjaciół. Głos w sprawie, która budzi emocje w całych Stanach Zjednoczonych, zabrał nawet prezydent Obama.

Benedykt XVI przyleci w poniedziałek na Kubę. Spotkać się z nim chcą "Damy w bieli" - organizacja skupiająca matki i żony politycznych więźniów komunistycznego reżimu. - Mamy prawo do spotkania z Jego Świątobliwością - uważają kobiety.

Wstrząs o sile 7,2 st nawiedził w niedzielę środkową część Chile, 32 km na północny-zachód od miasta Talca - poinformowały amerykańskie służby geologiczne.

Wybuch jądrowy w celach pokojowych? Tak w ZSRR szukano ropy i gazu, tworzono jeziora i zawracano rzeki. Szacuje się, że takich wybuchów w ciągu niecałych 30 lat było ponad 120. A skutki skażenia, choć miały być znikome, są odczuwane do dziś.

Wizjoner kina James Cameron dotarł na dno Rowu Mariańskiego i bezpiecznie powrócił na powierzchnię. Reżyser jako pierwszy człowiek w historii odbył podróż w pojedynkę w specjalnie zaprojektowanym okręcie podwodnym "Deepsea Challenger". Jest też pierwszym człowiekiem od 50 lat, który zszedł na dno Ziemi.