Ambasada ewakuowana. ONZ potępia atak

Część personelu brytyjskiej ambasady w Teheranie została ewakuowana - oznajmiło brytyjskie MSZ. W środę placówka dyplomatyczna pozostaje zamknięta. Do głosów oburzenia i potępienia wtorkowego szturmu na ambasadę Zjednoczonego Królestwa dołączyły Stany Zjednoczone i Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Głosują, liczą i ciągle walczą na placu Tahrir

W kolejnym dniu egipskiego maratonu wyborczego znów niespokojnie było na kairskim placu Tahrir. Ok. 80 osób zostało rannych po starciach, gdy młodzi ludzie obrzucali koktajlami Mołotowa i kamieniami demonstrantów, którzy od 11 dni protestują przeciwko wojskowym władzom.

Nowe wizy dla Ukraińców: "zakupowe"

Od czwartku Polska zacznie wydawanie nowego rodzaju wiz schengeńskich dla obywateli Ukrainy; będą to tzw. wizy zakupowe, które można będzie otrzymać deklarując, że celem wyjazdu są zakupy w Polsce - poinformował we wtorek lwowski portal "Zaxid.net" (czyt. zachid.net).

NYT: Zaślepieni Niemcy nie pamiętają o Hitlerze

Niemcy robią błąd, gdy nie mogą zdecydować się na ratowanie Grecji od bankructwa - stwierdził ekspert ekonomiczny "New York Timesa" Joe Nocera w artykule, który ukazał się we wtorek w dzienniku. Jego zdaniem Niemców "oślepiło" przekonanie o własnej moralnej racji, a powinni oni pamiętać, że gdy po I wojnie światowej wymuszono na nich wypłatę ogromnych kontrybucji, niedługo potem pojawił się Hitler.

16 mln szczepionek na świńską grypę spłonie

Niemcy rozpoczęli we wtorek niszczenie szesnastu milionów niewykorzystanych szczepionek przeciwko grypie A/H1N1, kupionych w czasie pandemii w 2009 r. Do środy 196 palet z preparatem Pandemrix o wartości 130 mln euro spłonie w spalarni śmieci w Magdeburgu.

"Zwłoki generała Franco powinny być przeniesione"

- Zwłoki zmarłego w 1975 r. generała Francisco Franco powinny być ekshumowane i przeniesione w inne miejsce - zaleciła we wtorek komisja ekspercka ds. realizacji ustawy o pamięci historycznej Hiszpanii, powołana jeszcze przez odchodzący rząd socjalistyczny.

"Atak był niewybaczalny. Konsekwencje będą poważne"

"Oburzającym i niewybaczalnym" nazwał atak demonstrantów na ambasadę Wielkiej Brytanii w Teheranie brytyjski premier David Cameron. Zapewnił, że konsekwencje niezapewnienia przez Iran ochrony brytyjskiego personelu i mienia będą "poważne".

Lekarz Jacksona "okazał zbrodniczą lekkomyślność"

Conrad Murray, osobisty lekarz Michaela Jacksona został we wtorek skazany na 4 lat więzienia na nieumyślne spowodowanie śmierci króla muzyki pop. 7 listopada Murray został uznany przez sąd przysięgłych w Los Angeles winnym popełnienia zarzucanego mu czynu.

Atakowali dwa razy. Palili dokumenty, flagi, wybijali okna

W Teheranie demonstranci protestujący przeciw sankcjom Londynu wobec Iranu wdarli się we wtorek dwa razy na teren brytyjskich obiektów dyplomatycznych. Wybijali okna, palili dokumenty i flagę brytyjską, rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa. Londyn wyraził oburzenie z powodu ataku.

Kandydat Kremla przegrał. Wybory anulowano

Powtórka wyborów prezydenckich w Osetii Południowej odbędzie się 25 marca 2012 r. - zdecydował we wtorek parlament tego separatystycznego regionu Gruzji. Wcześniej tego dnia anulowano wyniki drugiej tury, wygranej przez rywalkę kandydata mającego poparcie Kremla.

Prezydent Kazachstanu bohaterem narodowym?

Rząd Kazachstanu chce nadać tytuł bohatera narodowego prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi, aby - jak pisze we wtorek agencja AP - "zogniskować wokół niego mitologię państwową". W grudniu Kazachstan będzie świętować 20. rocznicę niepodległości.

Nieoficjalnie chwalą Sikorskiego

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła skomentowania wystąpienia szefa polskiego MSZ w Berlinie. Przypomniała, że trwa debata o możliwej zmianie traktatu i KE z zainteresowaniem śledzi wkład poszczególnych państw. Nieoficjalnie urzędnicy KE chwalili w rozmowie z PAP propozycje Sikorskiego.

"Żywa nie jest Janukowyczowi potrzebna"

Rozprawa apelacyjna skazanej na siedem lat więzienia Julii Tymoszenko odbędzie się 1 grudnia, dwa tygodnie wcześniej niż planowano - poinformował we wtorek obrońca opozycyjnej polityk. Serhij Własenko powiedział także, że była premier Ukrainy nie weźmie udziału w rozprawie ze względu na zły stan zdrowia. - Ma zawroty głowy, z nosa leci jej krew, drętwieje jej lewa ręka - powiedział i dodał, że "żywa Tymoszenko nie jest Janukowyczowi potrzebna".

Wielki rosyjski radar koło Kaliningradu już działa

Rosja uruchomiła we wtorek w Kaliningradzie stację radiolokacyjną. Jak powiedział obecny na otwarciu prezydent Dmitrij Miedwiediew, sygnalizuje to gotowość Rosji do dania adekwatnej odpowiedzi na zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rosyjski prezydent zapowiadał uruchomienie radaru w ultimatum wobec Zachodu wygłoszonym 23 listopada.

"Konkluzja jest taka, że jest szalony". Raport ws. Breivika

Anders Behring Breivik został uznany przez lekarzy za niepoczytalnego - potwierdziła doniesienia mediów norweska prokuratura. Morderca odpowiedzialny za śmierć 77 osób podczas masakry na wyspie Utoya i wybuchu bomby w centrum Oslo, ma "żyć w swoim świecie złudzeń". - Konkluzja jest taka, że jest szalony - powiedział prokurator Svein Holden. Diagnoza oznacza, że Breivik najprawdopodobniej uniknie więzienia. Ostateczną decyzję podejmie jednak sąd.

Europa według Sikorskiego: scentralizowana federacja

Drakońska dyscyplina finansowa, mniejsza a bardziej efektywna Komisja Europejska, członkowie Parlamentu Europejskiego wybierani z jednej ogólnounijnej listy - to niektóre z propozycji Radosława Sikorskiego przedstawione w Berlinie. Szef polskiego MSZ przedstawił wizję scentralizowanej europejskiej federacji, przypominając, że "Polska od samego początku wspierała pomysł nowego traktatu, który uczyniłby Unię bardziej skuteczną".

"Powiedział głośno to, o czym inni szepczą"

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział o Niemczech "szczerze i głośno" to, o czym inne stolice tylko szepczą - komentuje poniedziałkowe przemówienie Sikorskiego w Berlinie brukselski portal EUobserver.

"Zaszczyca nas to". Niemcy wychwalają Sikorskiego

- Przemówienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego o polskiej wizji UE, wygłoszone w poniedziałek w Berlinie, jest ważne dla Europy i dowodzi zaufania w stosunkach polsko-niemieckich - powiedział we wtorek szef MSZ Niemiec Guido Westerwelle. Inny niemiecki dyplomata, szef międzynarodowych spotkań Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie Wolfgang Ischinger powiedział, że przemówienie szefa polskiej dyplomacji było "nie tylko znaczącym przemówieniem europejskim, ale także historycznie ważnym przemówieniem o stanie stosunków polsko-niemieckich".

Kolejne zatrzymanie ws. gangu z Zwickau

Niemiecka policja zatrzymała kolejnego domniemanego neonazistowskiego terrorystę. 36-latek jest podejrzany o wspieranie grupy Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU). Ralfowi Wohllebenowi zarzuca się współudział w sześciu zabójstwach i jednej próbie zabójstwa.

Zachód "musi się pogodzić z utratą dominacji"

Dlaczego Europa i USA mają taki problem, aby wydostać się z kryzysu? Niektórzy azjatyccy naukowcy znają odpowiedź. - Zachód zbyt wolno akceptuje fakt, że era jego dominacji właśnie chyli się ku upadkowi - powiedział profesor Kishore Mahbubani. Miejsce Europy i USA ma zająć nowa, wyrastająca potęga - Azja.

Bukmacherzy dadzą zarobić na pochówku Lenina

Nie wiadomo czy i kiedy zwłoki Lenina opuszczą mauzoleum. Wiadomo natomiast, że będzie można na tym zarobić. Nietypowe zakłady uruchomili rosyjscy bukmacherzy. Można obstawiać, kiedy zostanie pochowany Włodzimierz Lenin.

Gang nastolatków przegonił Mikołaja

Dla większości dzieci spotkanie ze Świętym Mikołajem to powód do radości. Kilkoro młodych Brytyjczyków wykazało jednak zdecydowanie odmienną postawę, która raczej będzie dla nich oznaczać prezent w postaci rózgi. Grupa nastolatków zaatakowała bowiem aktora grającego Świętego Mikołaja - zerwała mu brodę i ukradła okulary.

"Komorowski przywiózł do Kijowa ostatnie ostrzeżenie UE"

Komentując wizytę Bronisława Komorowskiego w Kijowie, "Niezawisimaja Gazieta" pisze, że polski przywódca przywiózł Janukowyczowi "ostatnie ostrzeżenie UE". Głosi ono, że integracja Ukrainy z Unią będzie bezpośrednio zależeć od losów przywódczyni opozycji, Julii Tymoszenko. "Eksperci sądzą, że dopiero 19 grudnia stanie się jasne, na ile pomyślne były wysiłki polskiej strony" - konstatuje moskiewski dziennik. 19 grudnia w Kijowie ma się odbyć szczyt UE-Ukraina.

Policja zabrała żonę Al Weiweia

Żona znanego chińskiego artysty i dysydenta Ai Weiweia została zabrana z domu przez policję. Funkcjonariusze nie powiedzieli dlaczego Lu Qing musi iść z nimi na komisariat. Kilka godzin wcześniej Ai Weiweia w domu odwiedzili dziennikarze "Financial Times".

Ukradł 60 lat temu. Oddał z odsetkami

Sklep amerykańskiej sieci Sears odzyskał - z odsetkami - pieniądze skradzione z kasy ponad 60 lat temu. W poniedziałek skruszony złodziej przekazał menedżerowi sklepu w centrum Seattle kopertę z pieniędzmi.

Chińczykom serialu reklamami nie przerwą

Chińskie władze centralne postanowiły zadbać o telewidzów. Agenda zajmująca się regulacją mediów znana skrótowo jako "SARFT", zakazała emisji reklam podczas seriali. W zamierzeniu władz ma to zmusić telewizje do pokazywanie większej ilości ambitnych programów i filmów w miejsce tasiemcowych oper mydlanych.

Flota zabójczych robotów przyszłości rośnie w USA

Amerykanie mają już dwa prototypy latających robotów przyszłości. W powietrze wzbił się drugi X-47B. W przyszłości te bezzałogowe i trudno wykrywalne dla radarów maszyny mają operować z pokładów lotniskowców i wypełniać te same zadania, co obecne myśliwce. Podczas lotu nie będzie nimi kierował zdalnie człowiek, ale ich własny komputer.

Wygrali, ale jeńców nie chcą puścić

Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około siedmiu tysięcy jeńców - podaje ONZ w swoim najnowszym raporcie. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości. Policja i sądy wciąż nie funkcjonują.