"Hańba!" Prezydent w parlamencie

Gwizdami i okrzykami "Hańba!" powitali opozycyjni deputowani Rady Najwyższej Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, który wziął udział w pierwszym po wakacjach posiedzeniu parlamentu.

Turcja na ostrzu noża z Izraelem

Turecki handel, współpraca wojskowa i przemysłów obronnych z Izraelem zostają "całkowicie zawieszone", zdecydował premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Iranowi turecki radar nie w smak

Do końca roku w Turcji ma zostać oddany do użytku amerykański system radarowy służący wykrywaniu rakiet spoza Europy. Iran twierdzi, że jest to sprzeczne z jego interesami.

Kolejny Serb skazany przez trybunał

Momczilo Perisić, szef sztabu Armii Jugosłowiańskiej z czasów wojen w Bośni i Chorwacji, został skazany przez haski trybunał na 27 lat więzienia.

Rosyjski MiG "eksplodował w powietrzu"

Na rosyjskim Uralu rozbił się dwumiejscowy myśliwiec przechwytujący MiG-31. Obaj piloci zginęli. Niektóre źródła mówią, że samolot eksplodował w powietrzu.

"Polska sojusznikiem Ukrainy". Kreml zdziwiony

- Wiktor Janukowycz zadziwia swoimi priorytetami. Polskę nazywa strategicznym sojusznikiem Ukrainy, a UE - podstawowym nosicielem wartości. Oznacza to, że przekreśla on możliwość integracji z Federacją Rosyjską, Białorusią i Kazachstanem - oświadczyło "wysoko postawione źródło na Kremlu", które cytuje dziennik "Kommiersant".

Najbardziej skorumpowany kraj regionu?

W depeszach amerykańskiej dyplomacji z 2009 roku, ujawnionych przez demaskatorski portal internetowy Wikileaks, Czechy są przedstawiane jako najbardziej skorumpowany kraj Europy Środkowej. Sprawą tą zajął się we wtorek czeski dziennik "Mlada fronta Dnes".

Amerykanie podsłuchują nawet sojuszników

Kiedy w 2010 roku tłumacz FBI Shamai Leibowitz został skazany na 20 miesięcy więzienia za przekazanie osobom niepowołanym "tajnych informacji", nikt, nawet skazujący go sędzia, nie wiedział dokładnie, co i komu przekazał Leibowitz. Dziś już wiadomo - chodziło o podsłuchy ambasady Izraela w Waszyngtonie.

Seul zbroi się w Izraelu

Korea Południowa zawarła w lipcu porozumienie wartości 43 mln dolarów z izraelską firmą o zakupie zaawansowanych technologicznie pocisków rakietowych - podała we wtorek agencja Associated Press, powołując się na przedstawiciela władz w Seulu.

Widmo krwawej łaźni oddalone?

Libijscy powstańcy osiągnęli porozumienie, na mocy którego we wtorek będą mogli bez walki wkroczyć do obleganego przez nich miasta Bani Walid, gdzie znajdują się siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego - podała telewizja Al-Dżazira.

Obama znów chce porywać tłumy

- Udowodnijcie, że będziecie walczyć równie twardo o cięcia podatków dla rodzin z klasy średniej, jak walczycie o nie dla koncernów naftowych. (...) Musimy odtworzyć klasę średnią w Ameryce - powiedział w entuzjastycznie przyjmowanym przemówieniu w Detroit prezydent USA Barack Obama. Gospodarz Białego Domu wezwał tym samym Kongres do poparcia jego planu stworzenia nowych miejsc pracy, który przedstawi w czwartek na Kapitolu. Wypowiedzi jego zwolenników były wyjątkowo mocne.

11 września - dzień, który na zawsze zmienił lotnictwo

11 września zmienił nie tylko światowe podejście do terroryzmu, ale także do bezpieczeństwa latania - zwłaszcza przez ocean. Pasażerowie musieli zrzec się części swobód, a obsługa zmienić reguły kontroli. Reporter "Polski i Świata" był za kulisami przygotowań do transatlantyckiego lotu z Polski. Co się zmieniło przez ostatnie 10 lat?

Gladiatorzy pod Wiedniem odkryci georadarem

Gladiatorzy pod Wiedniem? Dla większości będzie to brzmiało egzotycznie. Jednak Park Archeologiczny Carnuntum w Dolnej Austrii zaprezentował w poniedziałek mediom pozostałości wielkiej szkoły gladiatorów i jej wirtualny wygląd w III w.

Brytyjska dyplomacja wraca do Trypolisu

Londyn wysłał w poniedziałek do Trypolisu swego przedstawiciela z zadaniem "przywrócenia pełnej obecności dyplomatycznej" Wielkiej Brytanii w libijskiej stolicy - powiedział w Izbie Gmin premier David Cameron.

"Atomowa śmierć z Polski" dała sukces wyborczy?

W położonych niedaleko granicy z Polską miejscowościach niemieckiej Meklemburgii-Pomorza Przedniego skrajnie prawicowa NPD, wykorzystująca podczas kampanii antypolskie hasła, uzyskała w niedzielnych wyborach regionalnych nawet ponad 30-procentowe poparcie - wynika z wyliczeń komisji wyborczej landu.

"Nie było rozkazu by strzelać do tłumu"

Wysoki rangą oficer egipskiej policji zeznający na procesie Hosniego Mubaraka zaprzeczył w poniedziałek, że policja dostała jakikolwiek rozkaz, by strzelać do demonstrantów podczas masowych protestów na początku roku - donosi agencja Reutera powołując się na egipską telewizję.

Dowódca Kaddafiego w Nigrze

Dowódca brygad bezpieczeństwa Muammara Kaddafiego, Mansur Dhao, przybył do Nigru - poinformowała w poniedziałek telewizja Al-Arabija. Towarzyszy mu kilkanaście osób.

Proces Chiraca bez oskarżonego

Francuski sąd orzekł, że proces byłego francuskiego prezydenta Jacques'a Chiraca w sprawie korupcji w paryskim ratuszu w latach 90. będzie się toczył bez jego udziału. Wcześniej tego dnia były szef państwa cierpiący, według swoich bliskich, na zaniki pamięci, nie stawił się w sądzie na rozprawie.

Chce okrągłego stołu dla kredytów?

Celem propozycji okrągłego stołu, ogłoszonej przed tygodniem przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, jest pozyskanie pieniędzy z Zachodu dla przeżywającej kryzys białoruskiej gospodarki - ocenił w poniedziałek niezależny białoruski tygodnik "Biełgazieta".

Ciężarna włamywała się przez świetliki

W poniedziałek policja u naszych południowych sąsiadów poinformowała, że zatrzymała ciężarną kobietę, która włamywała się do mieszkań i innych lokali w Pradze przez świetliki w dachu oraz balkony.

Ekspresowy mur wokół ambasady Izraela

Izraelska ambasada w Kairze została w ciągu dwóch dni otoczona wysokim betonowym murem. To skutek pogarszających się relacji między krajami i licznych gwałtownych demonstracji przed placówką dyplomatyczną, podczas których tłum atakował budynek. Władze zapewniają, że mur ma chronić egipskich mieszkańców bloku, w którym znajduje się ambasada, a nie Izraelczyków.

Licytacja na miejsca w Senacie dla Polonii

Politycy PO i PiS walczą o głosy Polonii. Radosław Sikorski poinformował, że jako szef MSZ zaproponował prezydentowi, aby konstruując zmiany w konstytucji, wprowadzić możliwość wyboru polonijnego senatora. Wcześniej Jarosław Kaczyński zaproponował, żeby do Senatu mogło wejść aż pięciu przedstawicieli Polaków mieszkających za granicą.

Dowódca rebeliantów chce przeprosin od Londynu

Dowódca sił powstańczych w Trypolisie Abdel Hakim Belhadż domaga się przeprosin od rządu brytyjskiego i grozi wytoczeniem sprawy sądowej. Według "Timesa" brytyjskie służby były zamieszane w wydanie Belhadża reżimowi Muammara Kaddafiego, który więził go cztery lata jako fundamentalistę islamskiego i domniemanego terrorystę.

Tony Blair jest chrzestnym córki Murdocha

Tony Blair, były premier Wielkiej Brytanii, jest ojcem chrzestnym Grace Murdoch, jednej z córek Ruperta Murdocha. Fakt ten wyszedł na jaw przypadkiem, gdy w najnowszym numerze "Vogue'a" żona potentata zdradziła szczegóły chrzcin, które odbyły się w ubiegłym roku w Jordanii. Rzecznik Blaira odmówił komentarza.